Connect with us
agentie marketing politic

Actualitate

O scurtă analiză după decizia Statelor Unite de a impozita aurul și aluminiul european

Publicat

pe

O scurtă analiză după decizia Statelor Unite de a impozita aurul și aluminiul european

Decizia Washingtonului a fost luată, iar scutirea tarifară europeană a oțelului și a aluminiului  a căzut ca un trăznet pentru economiile mondiale. Prima țară care a reacționat a fost Canada care a criticat decizia câteva ore mai târziu. Secretarul Comerțului al SUA Wilbur Ross l- a anunțat oficial pe Donald Trump că a decis să nu prelungească scutirea temporară acordată Uniunii Europene, Mexicului și Canadei. Începând din această zi de vineri 1 Iunie, la exportul acestor metale în Statele Unite vor fi aplicate 25% taxe pe oțel și 10% pe aluminiu.

Războiul comercial se pare că a fost oarecum oficial declarat. Această decizie suscită nenumărate luări de poziție și îngrijorări, deoarece întrebările și grijile sunt alimentate și fondate, după ce administrația Trump a confirmat că va impune taxe de până la 25% pentru exporturile europene de oțel și 10% pentru aluminiu. Canadienii și mexicanii- unii dintre aliații tradiționali ai Statelor Unite și principalii parteneri comerciali- vor fi tratați în același mod.

Vestea proastă nu este o surpriză atât de mare pentru celelalte state ale lumii. Dacă ne aducem aminte, au trecut aproape două luni de când americanii au amenințat  Uniunea Europeană  cu aceste sancțiuni, considerate „atât de nedrepte” din partea europeană, deoarece China este considerată responsabilă pentru marile surplusuri globale care au pus industria oțelului occidental în dificultate în ultimii ani.

Risc minim de represalii

Secretarul și responsabilul pe comerț al SUA -Wilbur Ross- în cadrul unei conferințe de presă a declarat că SUA nu a vrut să acorde celor 28 de state membre ale UE „o scutire permanentă și necondiționată a impozitelor”. „Am avut discuții cu Comisia Europeană și, deși am făcut progrese, nu au ajuns la punctul în care ar fi fost justificată fie extinderea scutirii temporare, fie acordarea unei scutiri permanente”, a spus ministrul lui Donald Trump.

French Finance Minister Bruno Le Maire, left, welcomes US Secretary of Commerce Wilbur Ross prior to their meeting at French Economy Ministry in Paris, France, Thursday, May 31, 2018. U.S. tariffs on European steel and aluminum imports are expected after Trump administration’s failure to win concessions from EU. (AP Photo/Francois Mori)

În tot acest timp, la Paris erau în plină desfășurare lucrările reuniunii OCDE.Pe fondul aceestor convulsii, președintele Franței Emmanuel Macron a deplâns o „decizie ilegală și eronată”. Spectrul unui război comercial ar putea, de asemenea, să sporească tensiunile dintre țările europene.Comentând această decizie „ilegală și eronată”, președintele Franței , domnul Emmanuel Macron a adăugat și că „prin direcționarea celor care nu sunt responsabili de supracapacitate, Statele Unite devin dependente de cei care sunt responsabili pentru această problemă”.

De asemenea, liderul din Hexagon a sugerat că statul chinez este împotriva  Bruxelles-ului și al Washington-ului care ar fi putut să-și unească forțele , probabil să iasă marele câștigător al acestui scandal comercial. De aceea, pentru a concluziona a admis că europenii nu au „acum de ales decât să profite de OMC și să impună taxe suplimentare asupra unor importuri din SUA”.

 Răspunzător de politica comercială a Uniunii, Comisia Europeanănu a luat mult timp să reacționeze, publicându-și reacția, fermă și sobră, la doar câteva minute după anunțul făcut de SUA. Este asemănător cu „protecționismul, pur și simplu”, este „nejustificat” și „contrar regulilor Organizației Mondiale a Comerțului [OMC]”, a declarat președintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker.

Conform canalului BFMTV, încă de joi seara, Canada a lansat artileria grea, anunțând impunerea de la 1 iulie, a impozitelor pe produsele americane de aproape 13 miliarde de dolari. Dar, dacă declarațiile europene sunt foarte dure, răspunsul ar putea dura câteva săptămâni, mai ales din motive procedurale. Oficialităție de la Bruxelles au rafinat măsurile sale de „reechilibrare“ , din moment ce tocmai Comisia Europeană evită cu atenție metaforele războinice. În acest demers, deja a notificat în mod corespunzător la OMC, dar are nevoie de o validare a statelor membre pentru a le pune în aplicare.

„Respectarea regulilor are nevoie de timp”, a justificat o sursă de la Bruxelles care a dorit să-ți păstreze anonimatul.A fost elaborată o listă cu câteva sute de produse americane de export care urmează să fie suprataxate, aproximativ 3 miliarde de euro (băuturile alcoolice, îmbrăcămintea, untul de arahide etc.) Acesta nu poate fi aplicat de la început în totalitate, potrivit mai multor diplomați europeni.

Un consiliu extraordinar de miniștri ai comerțului ar putea fi convocat încă de săptămâna viitoare pentru a discuta despre acest lucru. Europenii doresc să aibe răspunsul lor cât mai aproape de impactul imediat al impozitelor care ar putea să rămână fixat.

Conform datelor Eurostat,europenii au exportat anul trecut numai oțel și aluminiu în valoare de aproximativ 6,4 miliarde de euro în Statele Unite. Mai presus de toate, doresc să evite suprasolicitarea.

La Berlin, în cursul zilei de joi, cancelarul Germaniei -doamna Angela Merkel a decis că impozitele americane au fost „ilegale” și și-au exprimat teama de un „risc de escaladare”.

Cu o zi înainte, Emmanuel Macron a chemat audiența să-și rememoreze momentele din 1930 , într-un discurs la Organizația pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (OECD), reamintind că războaiele comerciale „se poate transforma rapid în războaie duse în instanță“.

„Menținerea europenilor sub presiune constantă”

Impactul ar fi mult mai important pentru economia europeană și, din nou, mai ales cea germană. Potrivit instituției germane, confirmate și de site-ul CESifo Group Munich, impozitele de 25% asupra autoturismelor ar împinge factura în Germania la suma de 5 miliarde de euro, respectiv 0,16% din PIB-ul german. O adevărată ofensivă a fost reuniunea statelor de la OCDE, unde au fost dezbătute subiecte și de asemenea au lovit multilateralismul și „discuțiile infinite” ale americanilor.

Wilbur Ross a adoptat chiar Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR), intrat în vigoare în Uniune la 25 mai , considerând că a creat o „barieră comercială inutilă”.

„Strategia Trump nu este de a găsi o soluționare definitivă a oțelului și a aluminiului, ci de a menține europenii sub tensiune constantă pentru a obține din nou un deficit comercial al Statelor Unite. Europa „, a analizat un diplomat de la Bruxelles.

În loc …de concluzie

Fără doar și poate, este o veste foarte proastă pentru Europa. Deoarece spectrul războiului comercial poate de asemenea să sporească tensiunile dintre europeni, într-un moment în care Uniunea ar putea intra într-o zonă de turbulențe politice foarte puternice, cu posibila apariție a unui guvern populist în Italia, din zona euro.

Analiștii politici internaționali prevăd anumite confruntări care vor accentua tensiunile dintre Berlin și Roma, în timp ce Germania, prima țintă vizată de președintele SUA Donald Trump, va avea nevoie de toată solidaritatea europenilor, după ce a învinovățit atât de mult lipsa de disciplină fiscală.

Dacă europenii „vor citi ” ceva mai bine acum jocul președintelui american, vor avea parte de ecuații periculoase.Mai precis, fără a politiza în vreun fel, anumite întrebări se ridică și rămân fără de răspuns.

Una dintre acestea ar fi fără de nicio explicație, din moment ce toate economiile lumii vor avea fluctuații. Totodată, în actualul context,formularea și cererile americane nu sunt deloc agreate, în sensul în care nicio capitală europeană nu dorește să se întoarcă ca partener al Statelor Unite. Mai mult decât atât, știut fiind faptul că orice stat european occidental își dorește o anumită stabilitate din punct de vedere economic,.Alianțele vor avea de suferit iar SUA nu va mai fi partenerul comercial al Uniunii Europene, chiar dacă va rămâne indispensabil în domeniul apărării și al securității.

Iar întrebăreile ar suna , într-o  asemenea manieră.Cum anume ar fi atunci când un stat dezvoltat este în stare să stea ferm în apărarea intereselor ei? 

Și cum anume s-ar simți orice stat european care respectă toate deciziile și convențiile internaționale și nu se comportă ca SUA?

Amitesc aici că aceste amănunte sunt pe deplin edificatoare,din moment ce statele occidentale nu vor să afecteze pe viitor relația trans-atlantică, pe care însuși Donald Trump a subminat-o deja, după ce s-a retras din acordul de la Paris și a refuzat recent semnarea acordului nuclear iranian.  

 Sursa foto RTS,blacknews.ro,France Actu,L’Usine Nouvelle,Franceinfo

Analiza și redactarea au fost realizate de către Prof. Dr. Daniel Mihai, redactor șef al platformei media Criteriul Național

Comentarii Facebook

Actualitate

Schimbare majoră în obiceiurile românilor: inflația a ucis „ciubucul”. Ce spun datele oficiale din aplicațiile de ride-sharing

Publicat

pe

Un șofer Bolt din București a stârnit recent o dezbatere amplă pe Reddit după ce le-a mărturisit utilizatorilor că, deși încearcă să ofere o experiență cât mai plăcută pasagerilor, primește bacșiș la doar una din zece curse. Postarea sa a adunat sute de comentarii și a scos la iveală o schimbare interesantă: mulți români spun că au redus sau chiar au renunțat complet să mai ofere bacșiș în ultimii ani, în special pe fondul scumpirilor.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Șoferul povestește că lucrează part-time pe platformă de aproximativ două luni și susține că încearcă să respecte toate lucrurile pe care un client le-ar putea aprecia: mașina este curată, aerul condiționat funcționează, muzica este discretă, iar conversația este limitată la strictul necesar.

„Primești tips o dată la zece curse. Eu, până să mă apuc de Bolt și eram simplu pasager, lăsam tips la fiecare cursă, cam 5-10 lei. Am crezut că toată lumea procedează la fel”, a scris acesta.

Răspunsurile primite sugerează însă că obiceiurile de consum s-au schimbat considerabil. Mulți dintre participanții la discuție spun că obișnuiau să lase bacșiș aproape la fiecare cursă, însă au renunțat treptat pe măsură ce costurile de trai au crescut.

„Eu lăsam mereu, și la curier, și la ride-sharing, și la comenzi. Nu mai las de un an și ceva. Nu mai pot în condițiile în care toate prețurile au crescut în ultimul hal”, scrie unul dintre utilizatori.

Un altul afirmă că situația nu are legătură cu șoferii, ci cu prețurile actuale ale curselor: „Pe timpul când economia era într-o stare mai ok și la fel și cursele erau mai ieftine, da, de obicei mereu lăsam măcar 5 lei. În ultimul an și ceva nu prea am mai lăsat însă. (…) După 40 de lei cursa nu prea îți mai vine să lași încă 5-10 lei, că se adună.”

Tema scumpirilor apare constant în comentarii. Un utilizator povestește că o cursă care costa în urmă cu un an între 12 și 16 lei ajunge acum frecvent la peste 20 de lei, în timp ce altul spune că, tocmai de aceea, a început să evite tot mai des serviciile de ride-sharing și că preferă transportul public.

„Nu las pentru că și eu am un job”

O altă categorie de răspunsuri vine din partea celor care susțin că nu au fost adepții bacșișului nici înainte. „Nu, scuze, nu las tips. Nu că ar face șoferul ceva sau că nu ar face, dar pur și simplu nu las”, punctează un alt utilizator.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Alții merg mai departe și subliniază că bacșișul ar trebui rezervat exclusiv serviciilor care depășesc așteptările normale. „Nu înțeleg ideea de bacșiș. Tips este pentru un serviciu extraordinar. Nu că m-ai dus din punctul A în punctul B contra costului afișat în aplicație”, consideră un participant la discuție.

Aceeași idee apare și în alte comentarii: „Mie nu îmi dă nimeni tips la muncă peste salariu.”

Se pare că pentru mulți utilizatori, simplul fapt că mașina este curată, aerul condiționat funcționează și șoferul conduce civilizat reprezintă standardul minim al serviciului, nu un motiv suplimentar pentru recompensă.


Platformele digitale, noul angajator al românilor: Uber, Glovo, Bolt și Wolt câștigă teren

Când sunt dispuși oamenii să lase bacșiș

Totuși, bacșișul nu a dispărut complet. Sunt și internauți care spun că oferă în continuare bani în plus atunci când șoferul face un efort suplimentar sau oferă o experiență deosebită.

Printre situațiile menționate se numără ajutorul la bagaje, acceptarea unor opriri neprevăzute, cursele acceptate în zone dificile sau la ore târzii și comportamentul excepțional în situații complicate.

De pildă, un utilizator povestește că a lăsat 50 de lei unui șofer care a acceptat o cursă dezavantajoasă pentru el și și-a păstrat calmul pe tot parcursul drumului. „Se dă tips, dar pentru cei care chiar merită, nu pentru oricine prestează un serviciu la care s-a înhămat de bunăvoie și pentru care este deja plătit conform muncii prestate”, mărturisește acesta.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Ce spun datele Bolt

Consultați de „Adevărul”, reprezentanții Bolt au declarat că Bucureștiul rămâne orașul în care pasagerii oferă cel mai des și cele mai consistente bacșișuri.

„Dacă ne uităm pe parcursul lunii mai, observăm că orașele în care se acordă cel mai consistent bacșiș sunt: București, Timișoara, Cluj-Napoca, Constanța, Iași și Brașov”, au transmis aceștia.

Conform datelor furnizate, suma medie a bacșișului în București depășește 6 lei. Cluj-Napoca urmează cu aproximativ 4,77 lei, iar în Timișoara media este de 4,80 lei.

Compania precizează că aplicația afișează un mesaj prin care utilizatorii sunt încurajați să lase bacșiș dacă au fost mulțumiți de experiență.

Reprezentanții Bolt susțin, însă, că și șoferii observă schimbări în comportamentul clienților: „Sunt șoferi parteneri care spun că frecvența cu care pasagerii lasă bacșiș s-a modificat și ca urmare a situației economice, dar și unii care spun că aceștia ofereau un tips mai consistent când plăteau cash.”

„Pe numerar primeam foarte des ciubuc”

Percepția este confirmată și de un șofer partener Bolt din Timișoara, care a declarat pentru „Adevărul” că diferența dintre cursele plătite cash și cele plătite cu cardul este vizibilă.

„Simt o diferență pentru că în ultimul an am făcut doar curse card și aici nu prea lasă lumea tips de obicei, dar când lasă, lasă pentru că apreciază stilul de condus sau că e mașina curată, din câte am observat. Înainte, pe numerar, primeam foarte des ciubuc,” a spus el.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Potrivit acestuia, clienții continuă să recompenseze serviciile care ies în evidență. „În general, oamenii lasă atunci când întâlnesc șoferi atenți. O spun din experiență, am avut și flotă în anii trecuți și observam încasările”, a adăugat șoferul.

Dacă există un numitor comun al sutelor de comentarii de pe Reddit, acesta pare să fie că bacșișul nu a dispărut, dar este acordat mai selectiv. Mulți utilizatori spun că îl rezervă pentru situațiile în care șoferul depășește așteptările obișnuite ale serviciului, în timp ce alții recunosc că scumpirea curselor și presiunea asupra bugetului personal i-au făcut să renunțe complet la acest obicei.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Actualitate

Oana Țoiu, reacție după atacul Rusiei asupra unei mănăstiri UNESCO din Kiev: „Arată cât de goale sunt afirmațiile lui Putin”

Publicat

pe

Ministrul de Externe Oana Țoiu a reacționat, luni, după ce Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri aeriene de la începutul războiului, în care ținta principală a fost Kievul.

Oana Țoiu FOTO Profimedia

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

„Noaptea trecută, Rusia a lansat un nou atac masiv cu rachete și drone asupra Ucrainei, principalul obiectiv fiind Kievul. Mai multe persoane, atât civili, cât și membri ai echipelor de intervenție, au fost ucise în urma atacului. Am avut o discuție telefonică cu omologul meu ucrainean, @andrii_sybiha, care m-a informat despre situația de pe teren. Transmit condoleanțe familiilor și celor apropiați”, a afirmat Oana Țoiu într-un mesaj transmis pe platforma X.

Ea a subliniat faptul că distrugerile au afectat nu doar clădiri rezidențiale, ci și „mai multe obiective de patrimoniu cultural – Catedrala Adormirii Maicii Domnului din Lavra Pechersk din Kiev, acoperișul Muzeului de Artă Arsenal și Studioul de Film Aleksandr Dovjenko”.

„Acest atac deosebit de cinic și brutal asupra unei mănăstiri protejate de UNESCO și a unui loc sacru al creștinismului ortodox arată cât de goale sunt afirmațiile lui Putin potrivit cărora Rusia ar fi apărătoarea valorilor tradiționale, creștine. Istoria ne-a arătat că viața umană și valorile universale au puțină importanță pentru Rusia imperialistă”, a adăugat Oana Țoiu.

Sursa X / Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

Ministrul de Externe a afirmat totodată că astfel de acte de violență „nu reprezintă doar încălcări flagrante ale dreptului internațional, ci și un semn al disperării Rusiei în cadrul unui război de agresiune prost conceput și sortit eșecului”.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

„Luna aceasta a fost marcată de cele mai sângeroase bombardamente asupra civililor ucraineni de la începutul războiului declanșat de Rusia. Eșuând pe plan militar, Rusia ucide civili și distruge patrimoniul”, a adăugat Oana Țoiu.

Ea a informat că, în cadrul discuției cu omologul său ucrainean, Andrii Sybih, a fost abordat și adoptarea celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, pe care UE a început deja să îl pregătească.

„Obiectivul este adoptarea acestuia în cadrul Consiliului Afaceri Externe din iulie. Consolidarea cadrului de sancțiuni este extrem de relevantă în contextul actual. Este singurul răspuns posibil în fața escaladării revoltătoare a Rusiei, prin atacuri de amploare asupra civililor și infrastructurii din Ucraina, precum și a incidentelor de securitate recente din statele membre, inclusiv România. Având în vedere refuzul Rusiei de a se angaja în negocieri de pace semnificative, în ciuda eforturilor susținute ale SUA și UE, este necesară o solidaritate deplină cu partea agresată”, a precizat Oana Țoiu.

Reacția vine după ce Rusia a lansat în noaptea de 14 spre 15 iunie unul dintre cele mai ample atacuri aeriene de la începutul războiului, folosind sute de drone și zeci de rachete împotriva Ucrainei. Capitala Kiev a fost principala țintă, însă lovituri au fost raportate și în Harkov, Sumî și regiunea Kiev.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Cel puțin nouă persoane și-au pierdut viața, iar alte câteva zeci au fost rănite. Printre victime se numără și cinci salvatori ucraineni uciși în timp ce interveneau la stingerea unui incendiu provocat de un atac anterior.

Ulterior, Rusia a respins acuzațiile potrivit cărora ar fi lovit mănăstirea Pecerska Lavra din Kiev în timpul atacului aerian lansat asupra capitalei ucrainene. Complexul monastic, inclus în patrimoniul mondial UNESCO, a fost afectat de un incendiu izbucnit în timpul celui mai amplu atac rusesc asupra Kievului din ultimele două săptămâni.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Actualitate

Caravana medicală „Obezitatea este o boală” aduce evaluări gratuite în Palas Iași

Publicat

pe

În
perioada 14-23 iunie, compania Lilly România aduce în Palas Iași Caravana
medicală „Obezitatea este o boală”, un program de evaluare gratuită dedicat
publicului larg. Inițiativa își propune să crească nivelul de informare privind
obezitatea și impactul acesteia asupra sănătății, prin acces facil la evaluare
și consiliere de specialitate.

Ce
este obezitatea?

Obezitatea
este, conform ghidurilor medicale internaționale, o boală cronică, progresivă
și complexă, tot mai frecventă în România, asociată cu peste 200 de complicații
cronice: de la diabet zaharat și hipertensiune arterială până la tulburări
metabolice și impact emoțional semnificativ.

Un
studiu recent realizat de Ipsos, una dintre cele mai importante companii de
cercetare de piață din lume, dezvăluie că 79% dintre românii care trăiesc cu
obezitate consideră că afecțiunea lor „se poate preveni prin alegeri personale”
– cea mai mare cifră din toate țările studiate și cu mult peste media globală
de 66%. Această cifră subliniază nevoia de a înțelege că, dincolo de stilul de
viață, există o rezistență biologică ce face procesul de slăbire dificil fără
ajutor specializat.

Cum
știu dacă am obezitate? Rolul IMC și al evaluării medicale

Deși
Indicele de Masă Corporală (IMC) este utilizat frecvent pentru clasificarea

obezității,
acest indicator nu spune întreaga poveste. Medicul poate lua în considerare
raportul talie–înălțime, impactul asupra sănătății, calitatea vieții, prezența complicațiilor
și altele. Interesant este faptul că doar 20% dintre românii care trăiesc cu
obezitate se declară îngrijorați de starea lor de sănătate din prezent (sub
media globală), însă procentul celor care se tem pentru sănătatea lor pe termen
lung este aproape dublu. Această preocupare pentru viitor vine din faptul că
românii sunt mult mai conștienți de afecțiunile asociate: cele mai cunoscute
fiind diabetul de tip 2 (66%) și problemele cardiovasculare (64%). Evaluarea
medicală la momentul potrivit poate preveni aceste complicații.

De
ce este esențial consultul medical?

Pentru
că scăderea în greutate nu este un efort individual, ci unul ce necesită
expertiză medicală. Fiindcă tratamentele, fie că vorbim de modificări ale
stilului de viață, medicație sau intervenții chirurgicale, trebuie
personalizate. Doar un medic poate recomanda soluția potrivită. Aici
poți găsi un medic specialist din zona ta.

Discuția
cu un medic este cu atât mai importantă cu cât, potrivit studiului Ipsos, doar
20% dintre respondenții care trăiesc cu obezitate în România se declară
îngrijorați de starea lor de sănătate din prezent, cu mai mult de 20 de puncte
procentuale sub media globală.

Vrei
să faci primul pas? Îl poți face gratuit, în mall

Pentru
a susține publicul în adoptarea unor decizii informate privind sănătatea,
Caravana medicală „Obezitatea este o boală”
va fi prezentă în Palas Iași – unde va amenaja un spațiu dedicat evaluării
statusului ponderal.

Ce
te așteaptă în spațiul dedicat pentru evaluare?

·       spațiu
propriu și prietenos, creat pentru confortul tău

·       analiza
a compoziției corporale cu ajutorul cântarului profesional

·       discuție
individuală cu un nutriționist

·       recomandări
personalizate pentru un stil de viață sănătos

·       broșuri
și materiale informative utile

De
ce să participi?

Pentru
mulți oameni, un astfel de eveniment reprezintă primul pas spre înțelegerea
reală a propriei stări de sănătate. Dialogul cu un specialist te poate ajuta să
clarifici ceea ce simți, să îți validezi eforturile depuse și să primești
îndrumări sigure, bazate pe dovezi științifice, adaptate nevoilor tale.

Caravana
medicală „Obezitatea este o boală” este mai mult decât un eveniment de
informare — este o invitație la conștientizare, prevenție și grijă față de
propria sănătate. Prin accesul la evaluări gratuite și la specialiști, fiecare
pas făcut contează. Implică-te, informează-te și oferă-ți șansa unui început
mai sănătos.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Actualitateacum 4 ore

Schimbare majoră în obiceiurile românilor: inflația a ucis „ciubucul”. Ce spun datele oficiale din aplicațiile de ride-sharing

Un șofer Bolt din București a stârnit recent o dezbatere amplă pe Reddit după ce le-a mărturisit utilizatorilor că, deși...

Actualitateacum 10 ore

Oana Țoiu, reacție după atacul Rusiei asupra unei mănăstiri UNESCO din Kiev: „Arată cât de goale sunt afirmațiile lui Putin”

Ministrul de Externe Oana Țoiu a reacționat, luni, după ce Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri aeriene...

Actualitateacum 16 ore

Caravana medicală „Obezitatea este o boală” aduce evaluări gratuite în Palas Iași

În perioada 14-23 iunie, compania Lilly România aduce în Palas Iași Caravana medicală „Obezitatea este o boală”, un program de...

Actualitateacum 23 de ore

Guvernul britanic urmează să prezinte planul „Australia-plus” privind interzicerea rețelelor sociale pentru minorii sub 16 ani

Premierul britanic Keir Starmer urmează să interzică accesul copiilor sub 16 ani la marile platforme de socializare, inclusiv TikTok, Snapchat...

Actualitateacum o zi

Cauza morții lui Eminescu explicată de specialiști. Ce l-a ucis de fapt pe marele poet și care au fost ultimele sale cuvinte

Pe data de 15 iunie 1889, murea marele poet și publicist Mihai Eminescu. Deși este unul dintre cele mai faimoase...

Actualitateacum o zi

Liderii UDMR, în ședință pentru a decide dacă îl susțin pe Adrian Veștea ca premier

Liderii UDMR se întrunesc în ședință duminică, de la ora 18:00, pentru a stabili dacă îi acordă sau nu sprijin...

Actualitateacum 2 zile

Trei state NATO vor simula apărarea Coridorului Suwalki, unul dintre cele mai sensibile puncte de pe flancul estic al Alianței

Lituania, Polonia și Franța vor desfășura începând cu 16 iunie exerciții militare comune în zona Coridorului Suwalki, considerat unul dintre...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro