Connect with us
agentie marketing politic

Breaking

ANM, prognoza până la 21 octombrie 2024. Meteorologii anunță termperaturi mai ridicate decât cele normale

Publicat

pe

ANM, prognoza până la 21 octombrie 2024. Meteorologii anunță termperaturi mai ridicate decât cele normale

Temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale pentru luna octombrie, spun meteorologii ANM în prognoza pentru perioada 23 septembrie – 21 octombrie.

Astfel, toamna va continua să fie, pe alocuri, o prelungire a verii, potrivit ultimei prognoze a specialiștilor.

Cum va fi vremea în intervalul 23 – 30 septembrie

Valorile termice vor fi mult mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în toate regiunile țării.

Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile vestice, nordice și centrale și în general deficitar în restul teritoriului, cu precădere în sud-est.

Cum va fi vremea în intervalul 30 septembrie – 7 octombrie

Temperaturile medii ale aerului vor fi apropiate de normalul climatologic al perioadei în cea mai mare parte a țării.

Cantitățile de precipitații se vor situa în jurul celor normale pentru această săptămână în regiunile vestice, în timp ce în restul teritoriului vor fi excedentare.

Cum va fi vremea în intervalul 7 – 14 octombrie

Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în toate regiunile.

Cantitățile de precipitații se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă, în cea mai mare parte a țării.

Cum va fi vremea în intervalul 14 – 21 octombrie

Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în toate regiunile, dar mai ales în cele sudice.

Cantitățile de precipitații vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval în majoritatea regiunilor, exceptând vestul și nord-vestul teritoriului, unde regimul pluviometric va fi ușor excedentar.

CITEȘTE ȘI:

Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ninsorile în România

 Meteorologii Accuweather anunță o lună octombrie cum nu prea a mai fost în București și în celelalte orașe din România

Meteorologii EaseWeather, prognoză pentru decembrie 2024: Temperaturi CIUDATE de Crăciun și de Revelion, în România

Toamna încă este BLÂNDĂ la malul mării. Deși șezlongurile și umbrelele au cam dispărut, iar hotelurile s-au închis, încă vin turiști în număr mare



Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Polițist din trupele speciale, bătut la băutură de unul dintre cei mai bogați interlopi din București

Publicat

pe

Polițist din trupele speciale, bătut la băutură de unul dintre cei mai bogați interlopi din București

Un polițist din cadrul Inspectoratului Poliției Județene Ilfov ar fi fost bătut, într-un local destinat iubitorilor de manele, de către un cunoscut om de afaceri bucureștean, asociat lumii interlope. Martorii au sunat la numărul de urgență 112, iar la fața locului ar fi ajuns mai multe echipaje de Poliție.

Surse judiciare au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că incidentul a avut loc în noaptea de 8 spre 9 martie cu ocazia unei petreceri organizate de Ziua Femeii într-un local din comuna Gherghița, județul Prahova.

Filmul evenimentelor

Sursele citate au afirmat că, undeva după miezul nopții, între petrecăreți ar fi izbucnit un conflict după ce un tânăr care consumase alcool ar fi avut o atitudine nepotrivită față de o femeie care se distra împreună cu soțul ei.

Bărbatul femeii respective ar fi luat atitudine și, după un schimb de replici, conflictul ar fi degenerat.

Sursele Gândul susțin că mai multe persoane ar fi intrat în panică și ar fi sunat la numărul de urgență 112. Polițiștii ajunși la fața locului ar fi constatat că I.M., subofițer în cadrul Serviciului Acțiuni Speciale (SAS) din cadrul IPJ Ilfov, a fost bătut de un cunoscut afacerist din București, asociat lumii interlope, cunoscut sub numele de Dorel Cartofaru.

Polițistul bătut a refuzat să depună plângere

Cei doi s-ar fi încăierat după ce polițistul s-ar fi legat de soția afaceristului, care ar fi reacționat și l-ar fi luat la pumni în văzul tuturor. Cu toate că polițistul bătut a refuzat să depună plângere, colegii săi din cadrul Poliției Prahova au întocmit o notă de eveniment, care, ulterior, a fost transmisă și către conducerea IPJ Ilfov.

Omul de afaceri Dorel Cartofaru este cunoscut în spațiul public din postura de proprietar al Pieței Pucheni, din cartierul Rahova, pe care ar fi  dezvoltat-o și administrat-o prin firmele sale.

Totodată, Cartofaru ar fi și unul dintre dezvoltatorii imobiliari importanți din București, după ce ar fi ridicat, în Sectorul 5, ansamblurile rezidențiale Confort Urban și Confort Urban Park Residence.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Trump a declarat că îl susține pe Netanyahu la alegerile din octombrie: „Dar vreau să văd cine altcineva mai candidează”

Publicat

pe

Trump a declarat că îl susține pe Netanyahu la alegerile din octombrie: „Dar vreau să văd cine altcineva mai candidează”

Președintele Donald Trump a spus că este „foarte probabil” să-l susțină pe Prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, în alegerile din toamnă. 

Pe de altă parte, președintele este interesat să afle ce alți candidați mai sunt în cursa pentru alegerile parlamentare din Israel, programate pentru 27 octombrie 2026.

Trump, dispus să sprijine și alți candidați

„Trebuie să mă mai uit să văd cine candidează, dar îmi place de Bibi foarte mult. Foarte probabil că îl voi susține”, a spus Trump într-un interviu telefonic, potrivit Times of Israel.

„Face o treabă foarte bună, dar ar trebui să fie un pic mai rațional”, este îndemnul lui Trump pentru Netanyahu în gestionarea războiului dus împotriva grupării teroriste Hezbollah din Liban.

Trump l-a criticat tot mai des pe Netanyahu

Trump l-a criticat de mai multe ori pe Netanyahu în ultimele săptămâni. L-a făcut „nebun dat naibii” și a mai spus despre premier că „și-a pierdut cumpătul”.  Totuși, președintele american a lăudat relația sa cu premierul israelian ca fiind „foarte bună” și „de necrezut”.

Cei mai puternici adversari ai lui Netanyahu sunt fostul șef al armatei israeliene  Gadi Eisenkot, candidat al partidului Yashar,  și fostul prim-ministru israelian Naftali Bennett, care candidează din partea partidului „Împreună”.

„Poporul israelian ar trebui să sprijine acordul cu Iranul pentru că l-am dezarmat de armele nucleare îndreptate împotriva Israelului. Dacă n-aș fi fost eu, Israelul nu mai exista acum. Ar fi fost ras de pe fața planetei”, a adăugat președintele.

Despre deșeurile de uraniu îmbogățit din Iran, Trump a spus că se află îngropate adând sub munții Iranului și promite că la „momentul potrivit”, forțele americane le vor lua.


Sursa Foto: Profimedia

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Adrian Veștea îl provoacă pe Ilie Bolojan pentru șefia PNL și îi solicită să amâne Congresul Extraordinar

Publicat

pe

Adrian Veștea îl provoacă pe Ilie Bolojan pentru șefia PNL și îi solicită să amâne Congresul Extraordinar

După cum bine știți și voi, în această perioadă am lucrat pentru finalizarea programului de guvernare și pentru definitivarea listei de miniștri, astfel încât România să aibă un Guvern echilibrat și stabil. Suntem datori în primul rând față de țară, care este mai importantă chiar și decât interesele de partid. Până la urmă, doar înțelegând asta vom putea merge înainte pe drumul bun pentru România și pentru PNL.

Știu că foarte mulți dintre voi se întreabă ce urmează pentru Partidul Național Liberal. Este o discuție esențială pentru a înțelege rolul nostru în următorii ani.

Eu cred că este nevoie de o schimbare profundă de optică la vârful partidului. De aceea, cu seriozitate și echilibru, îmi anunț oficial intenția de a candida pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal.

După treizeci de ani în această formațiune politică, în care am fost simplu membru, președinte al organizației de tineret, președinte al organizației PNL Râșnov, președinte al organizației județene PNL Brașov, consilier local, primar, președinte al Consiliului Județean Brașov și ministru al Dezvoltării, cred că am ajuns în punctul în care pot oferi PNL șansa de a redeveni principalul partid politic din România.

În toate aceste etape, am avut privilegiul de a lucra alături de oameni valoroși și de echipe puternice. Împreună cu colegii din PNL Brașov am obținut rezultate politice și electorale cu care Partidul Național Liberal din întreaga țară s-a mândrit. Aceste rezultate îmi dau încrederea că, prin muncă, seriozitate și unitate, putem readuce PNL în poziția pe care o merită.

În raport cu intenția președintelui în exercițiu al PNL, Ilie Bolojan, de a convoca un Congres extraordinar pentru duminică, 21 iunie, vreau să vă spun că nu mă opun acestui demers dacă el este făcut cu onestitate și în cadru statutar, cu respectarea legilor țării și a prevederilor constituționale. Singurul lucru pe care i-l solicit este să amâne momentul cu o săptămână, pentru a putea pregăti o moțiune pentru candidatură.

Sunt convins că domnul președinte nu va refuza o confruntare democratică în care amândoi pornim cu oportunități egale. Până la urmă, așa cum am susținut mereu, este nevoie ca anumite hotărâri să fie luate cu echilibru și în mod chibzuit.

Haideți să facem Congresul PNL pe 28 iunie. Cred că este o solicitare corectă și de bun-simț. Este un gest de minimă decență democratică. Dacă facem asta, tensiunea politică din partid va scădea și cred că, în felul acesta, putem găsi o formulă de a merge înainte, împreună, uniți. Pentru binele Partidului Național Liberal și al României.

În ceea ce-i privește pe colegii mei, care poate nu știu la ce să se aștepte, precizez că intenționez să prezint o moțiune concentrată pe responsabilitatea noastră față de România. Pe responsabilitatea de a găsi soluțiile guvernamentale necesare pentru redresarea țării. Toate acestea în cadrul unui parteneriat politic onest cu președintele României, domnul Nicușor Dan.

Vă mulțumesc din suflet pentru cuvintele bune de încurajare pe care le-ați avut pentru mine în aceste zile și vă asigur că rămân un liberal 100%. Vă invit să demonstrăm împreună că suntem acel partid responsabil de care are nevoie România.”

ȘTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Actualitateacum 4 ore

Limitele puterii americane în Orientul Mijlociu: Ce spune acordul cu Iranul despre noua strategie globală a SUA

Acordul de pace încheiat între Statele Unite și Iran reprezintă o recunoaștere implicită a faptului că Washingtonul nu a reușit...

Actualitateacum 10 ore

Amenda uriașă primită de o femeie după ce a uitat o frunză în căruciorul de cumpărături. Sancțiunea a iscat un adevărat scandal

O femeie din Nottingham (UK)a fost amendată de 150 de lire sterline (aprox. 175 euro) pentru că ar fi „aruncat...

Actualitateacum 16 ore

Polonia a reținut un suspect în cazul uciderii caricaturistului rus exilat. Premierul Tusk: „Totul indică faptul că e vorba de un asasinat politic”

Poliția poloneză a reținut un bărbat suspectat de implicare în asasinarea unui caricaturist rus exilat, ucis luni în nord-estul Poloniei,...

Actualitateacum 23 de ore

Companiile din România caută angajați rezistenți la stres. Unii le cresc salariile cât să acopere inflația

Într-un climat economic marcat de scăderea consumului, creșterea costurilor și incertitudine politică, companiile din România își schimbă prioritățile. Angajatorii caută...

Care sunt cele mai bine plătite nișe în dezvoltarea web? Care sunt cele mai bine plătite nișe în dezvoltarea web?
Actualitateacum o zi

Care sunt cele mai bine plătite nișe în dezvoltarea web?

Am avut cândva trei anunțuri deschise în același timp, într-o dimineață în care cafeaua se răcise lângă laptop și browserul...

Actualitateacum o zi

Cum și-au recăpătat culoarea satele din Banat. Radu Trifan: „Nimeni nu vrea să-și crească copiii într-un sat decăzut”

Radu Trifan, fondatorul Asociației Acasă în Banat și managerul Muzeului Satului Bănățean, a cutreierat aproape toate satele din Banat. El...

Actualitateacum o zi

Debut de coșmar pentru Ronaldo la Mondial! Portugalia s-a chinuit cu RD Congo, 1-1, în grupa K

Portugalia și RD Congo s-au duelat la Houston, într-o partidă din Grupa K a Campionatului Mondial 2026. Meciul a fost...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro