Breaking
Caz șocant de SCLAVIE în 2024! Un primar din Teleorman a sesizat DIICOT: „Abuzuri inimaginabile la care a fost supus minorul!”
Un băiat din satul Orbeasca de Jos, comuna Orbeasca, județul Teleorman, a renunțat la școală, în clasa a VIII-a, după ce ar fi fost pus să muncească pe o baltă din zonă. Băiatul s-a adresat, în luna august a acestui an, primarului Gheorghe Budică, pentru că voia să meargă din nou la școală, și astfel au ieșit la iveală detalii halucinante și acuzații conform cărora minorul ar fi fost transformat în sclav de „stăpânii” săi. Unul dintre aceștia ar fi chiar viceprimarul liberal al comunei Orbeasca, a spus Gheorghe Budică, acum consilier local.
În scenariul șocant apare și numele controversatului Eugen Pîrvulescu, senator ales pe listele PNL, dar care a anunțat recent că se alătură lui Mircea Geoană, fiind pus sub acuzare de procurorii DNA pentru fapte de corupție. Pîrvulescu ar fi fost un apropiat și un partener de petreceri al celor care l-ar fi pus la muncă pe minorul de 16 ani, respectiv Mirel Dicu, zis Mirel al Călinii, viitorul viceprimar al comunei Orbeasca, și Marius Ionuț Dicu, zis Nuțu lui Bombonel.
- Potrivit informațiilor obținute de Gândul, în exclusivitate, băiatul ar fi fost „recrutat” atunci când avea 13 ani și pus – timp de 3 ani – la diferite munci fizice la o baltă din localitate.
- Minorul, care are acum 16 ani, trebuia să hrănească peștii, să spargă gheața de pe baltă și să păzească, zi și noapte, suprafața de apă.
- Băiatul „presta” și alte munci agricole pentru „stăpânii” săi, iar aceștia îl „plăteau” cu… mâncare în valoare de 600-700 de lei lunar.
- Cei care l-au „recrutat” pe băiat sunt, spune Gheorghe Budică, „dincolo de lege” și nu s-ar teme „de nimeni și de nimic”.
„Băiatul a fost abuzat ani în șir”, dezvăluie Gheorghe Budică, fostul primar al comunei Orbeasca, acum consilier local.
„Cel mai grav este că, pe lângă abuzuri, copilul a întrerupt și școala. Mai grav, pentru a încerca să își acopere aceste fapte, cei care le-au comis încearcă să îl convingă pe tatăl copilului să spună că eu îl plătesc pe minor să spună aceste lucruri”, a mai spus, în exclusivitate pentru Gândul, Gheorghe Budică.
Băiatul de 16 ani, „recrutat pentru a munci”
În 18 august 2024, băiatul în vârstă de 16 ani (a cărui identitate o vom proteja), a transmis primarului de atunci, Gheorghe Budică, o scrisoare în care a făcut dezvăluiri uluitoare, de o gravitatea indiscutabilă, care par incredibile în anul 2024, într-o societate modernă.
Băiatul i-a scris primarului că a abandonat școala în clasa a VIII-a, din cauză că nu a mai avut „timp” să frecventeze cursurile. Însă ceea ce a urmat în scrisoare l-a determinat pe edil să acționeze de urgență și să sesizeze Parchetul.
„Domnule primar, subsemnatul (…), vă aduc la cunoștință că am abandonat școala, cursurile, în clasa a VIII-a, deoarece nu am mai avut timp să frecventez cursurile școlare.
Deoarece am fost recrutat pentru a munci la balta-heleșteu de către Mirel Dicu, zis Mirel al Călinii, unde am munci o lună și ceva, și apoi m-a dat vărului său primar, Marius Ionuț Dicu, zis Nuțu lu’ Bombonel, unde am muncit pe baltă. Acesta mă ținea într-o rulotă amplasată pe malul bălții.
Aici am muncit 3 ani, din anul 2020, și am plecat de la baltă în februarie 2024. La baltă eram folosit în diferite munci fizice”, povestea minorul de 16 ani în scrisoarea pe care a adresat-o primarului comunei Orbeasca.
„Se laudă că au luat copilul de milă, ca să îi dea de mâncare”
Gheorghe Budică susține că băiatul a fost bătut și amenințat cu arma de cei care l-au „recrutat” pentru muncă și că soția unuia dintre „stăpâni” este chiar funcționar public la Asistență Socială, în Primăria Orbeasca.
„Aceste persoane îl abuzau pe copil, fie că îl băteau, fie că îl amenințau cu arma, îl puneau să spargă gheața pe baltă, în anotimpul rece, vă dați seama, un copil de 16 ani, să îl pui să spargă gheața doar încălțat în cizme.
Soția celui care l-a abuzat cel mai mult pe copil, Marius Ionuț Dicu, zis Nuțu al lui Bombonel, este funcționar public în primărie, fix la compartimentul Asistență Socială, ar fi chiar persoana care ar putea să identifice și să raporteze aceste fapte.
Se laudă că au luat copilul de milă, ca să îi dea de mâncare. De ce nu i-au dus mâncarea acasă, de ce l-au ținut într-o rulotă, pe malul bălții? De ce l-au folosit zilnic la fel de fel de munci?
Îl puneau să spargă gheața, dacă dădea de un gropan mai adânc, se scufunda în el și, temperatura apei fiind la îngheț, murea?
Copilul a venit la mine, atunci când eram încă primar, cu o cererea în care scria că vrea să fie integrat la școală. Este OK din punct de vedere fizic și psihic, este în deplinătatea capacităților intelectuale, poate să continue școala”, a spus fostul primar Gheorghe Budică, în exlusivitate pentru Gândul.
Primarul din Orbeasca: „Faptele – infracțiunile – extrem de grave pe care minorul le relatează în cerere”
În luna august a acestui an, primarul de la acea vreme, Gheorghe Budică, a transmis o sesizare din care Gândul prezintă extrase în exclusivitate. Destinatarul a fost Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, iar Gheorghe Budică a prezentat situația stupefiantă în care se regăsea minorul de 16 ani, dar și cererea pe care a primit-o de la acesta.
„Doamnă procuror-șef, subsemnatul Gheorghe Budică, având funcția de primar al comunei Orbeasca, județul Teleorman, (…) vă înaintez spre justă soluționare petiția (cererea) minorului (…), domiciliat în comuna Orbeasca, sat Orbeasca de Jos. (…)
Având în vedere faptele – infracțiunile – extrem de grave pe care minorul le relatează în cerere, abuzurile inimaginabile la care a fost supus de către numiții:
- Dicu Mirel, zis Mirel al Călinii,
- Dicu Marius Ionuț, zis Nuțu al lui Bombonel,
- Constantin Ilie, zis Ilie al lui Tăuță.
Din cele relatate reiese că sunt abuzați și tatăl său și un unchi al acestuia”, a specificat primarul Gheorghe Budică, în sesizarea sa.
„Chiar senatorul Eugen Pîrvulescu se întâlnea cu ei, mâncau porci luați din șpagă”
Fostul primar al comunei Orbească a dezvăluit, în exclusivitate pentru Gândul, că la petrecerile organizate pe malul bălții de cei care l-au „recrutat” pe minor participau și politicieni, printre care senatorul ex-liberal Eugen Pîrvulescu, plasat sub control judiciar după ce ar fi intermediat o mită de 60.000 de euro pentru obținerea unui ceritificat ORNISS.
„Eu i-am pus întrebări minorului, atunci când a venit cu cererea la mine. Eu mai auzisem că se întâmplă unele lucruri, că pe acolo au mai fost politicieni, gen senatorul Eugen Pîrvulescu, chiar el se întâlnea cu ei, mâncau porci luați din șpagă și așa mai departe.
Mirel Dicu, zis Mirel al Călinii, este văr primar cu Dicu Ionuț Marius, el l-a recrutat primul pe copil. L-a ademenit, ca să zic așa, copilul fiind minor, cu fel și fel de promisiuni. L-a dus pe balta respectivă.
După câteva săptămâni, l-a plasat vărului său primar. Mirel Dicu, zis Mirel al Călinii, urmează să fie noul viceprimar liberal al comunei Orbeasca. Ei consideră că administrația publică se va face cu forța.
Copilul are și mamă, are și tată. Mama lui are ceva probleme, din câte știu eu, a fost bătută crunt de-a lungul timpului, de către soț. Tatăl băiatului lucra, fără forme legale, tot la familia lui Dicu Ionuț Marius. Soția acestuia fiind funcționar la Asistență Socială, îl țineau cu un dosar de venit minim garantat, fie – cum este în momentul de față – cu venitul minim de incluziune.
Dar zi de zi muncea la un grajd de-al lor, la oi. Seara îl îmbătau și îl montau împotriva copilului și al mamei copilului. Mama suporta bătăi inimaginabile, copilul nu putea să discute cu un părinte denaturat”, a mai dezvăluit fostul primar Gheorghe Budică.
Nu-i întreabă nimeni aproape nimic după ce l-au abuzat, bătut și amenințat cu arma pe copil, li se ia doar câte o declarație, pentru că oamenii se simt protejați de anumite persoane sus-puse. Eu l-am auzit zicând în felul următor: Lumea este condusă de bani și de p…dă”
Gheorghe Budică
Sesizarea primarului, transmisă către DIICOT
Sesizarea lui Gheorghe Budică a fost înregistrată la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție în data de 22 august 2024, când încă era primar, iar acesta a fost informat că a fost trimisă „spre competentă verificare și soluționare către DIICOT – Biroul Teritorial Teleorman”.
Fostul primar Gheorghe Budică a mai declarat că băiatul de 16 ani este, în continuare, amenințat de „stăpâni”, aceștia pornind de la premisa că băiatul este „montat” împotriva lor chiar de el.
Mai mult, cel puțin deocamdată, cei care l-au pus la muncă pe băiat sunt „de neatins” în comună și s-ar considera protejați de actualul primar liberal.
„Din păcate, copilul este, în continuare, amenințat verbal. Ei cred că punem noi copilul să vorbească împotriva lor. Dar ani de zile, cât a stat în rulota lor, fie că era iarnă, fie că era vară, îmbrăcat ca vai de el și încălțat doar în cizme, tratat inuman, ei ce au făcut? Nu se gândeau că acel copil se putea duce sub gheață?
Oamenii se consideră protejați din punct de vedere politic de noul primar liberal, Ilie-Marian Necșuțu.
Instituțiile își au rolul în societatea noastră – pentru a asigura siguranța cetățeanului, nu vorbesc despre cele administrative -, numai că atunci când ele încap pe mâna unora care își urmăresc numai propriile interese, atunci se întâmplă ce se întâmplă.
Eu le-am spus că nici nu îl salut pe actualul primar, le-am spus celor care m-au întrebat că nu îl salut pentru că nu e curat”, a mai spus fostul primar din comuna Orbeasca, în exclusivitate pentru Gândul.
CITEȘTE ȘI:
Acuzat de CORUPȚIE, senatorul Eugen Pîrvulescu dădea cu tifla procurorilor DNA: „Mie îmi sug …, n-au ce să-mi facă! Încă 3 ani mă joc cu ei!”
Mărturia unei STUDENTE de la care Alfred Bulai a cerut o scrisoare de dragoste și întâlniri private: „Foarte greu a fost să o scriu, îmi era rău”
„Aroganțele” infracționale ale senatorului Eugen Pîrvulescu. Era judecat pentru CORUPȚIE, dar intervenea cu mită ca să-și pună favoritul la șefia CNI
Cum RIDICULIZAU Alfred Bulai și asistenta sa victimele abuzurilor sexuale: „Aia a vomitat că ți-ai lins tu buzele, era siderată! Dă-mă-n pana mea!”
Interlopul Alex ”Copil Bătrân”, finul lui Adi Mutu, intră în război la DNA cu ofițerii de FILAJ. Traficantul spune că este victimă, cu probe măsluite
Breaking
(P) Primăria Sectorului 5 accelerează reparațiile străzilor Teremia și Oltului
Societatea Infrastructură S5 S.A. a intervenit pe străzile Teremia și Oltului pentru a finaliza toate lucrările într-un timp cât mai scurt, cu rezultate cât mai bune.
Intervențiile au avut ca obiectiv remedierea porțiunilor afectate ale carosabilului, în vederea asigurării unor condiții mai bune de circulație rutieră și a creșterii gradului de siguranță pentru participanții la trafic.
Lucrările fac parte din acțiunile punctuale derulate la nivelul comunității pentru întreținerea și îmbunătățirea infrastructurii rutiere. Astfel de intervenții vor continua în zonele în care starea carosabilului impune lucrări de reparații, în funcție de necesitățile identificate în teren.
Breaking
Refrenul zilei la congresul liberalilor: Suntem sub asalt/Suntem sub asediu/Atac la rupere asupra PNL. Discurs la indigo de la liderii partidului
Modernizare cu rădăcini. Acesta a fost titlul moțiunii cu care Ilie Bolojan și-a reconsolidat șefia partidului alături de noua sa echipă. Însă în urma discursurilor liderilor liberali, un alt refren a dominat.
Ilie Bolojan asaltat de admiratori la congresul PNL, 21 iunie. Foto: Gândul
Președintele PNL a reluat refrenul lui Ciprian Ciucu și a întărit teza lansată de primarul Capitalei.
Un alt liberal cu greutate a cântat după aceeași partitură și s-a plâns de faptul că liberalilor le este amenințată autoritatea în propriul partid.
„De câtva timp, PNL este sub asediu, ăsta este adevărul! Şi vedeţi că este atacat dreptul nostru de a decide în propriul nostru partid, ne este atacat statutul, ne este atacată autoritatea.”, a spus Vasile Blaga în fața delagaților liberali.
Și Robert Sighiartău, noul secretar general al partidului, a ținut să se plângă că liberalii sunt atacați cu tunuri.
„Niciodată în 34 de ani nu a fost ținta unui asemenea atac. Au crezut că poate fi condus cu trădători, care să nu mai propriul lider. Nu au reșit și nu vor reuși. Oricâte guri de tun vor îndrepta, 2000 de delegați au venit să spună că PNL este un partid liber.”, a transmis liberalul în discursul său.
Breaking
Ce aduce nou programul de guvernare al lui Veștea față de cel al lui Bolojan: Mai puțin șoc fiscal, mai mult ADN social-democrat
Programul de guvernare depus în Parlament, duminică seara, de premierul desemnat Adrian Veștea continuă, așa cum a anunțat, modelul Bolojan. Dar schimbă prioritățile strategice și introduce lista de măsuri cerută de PSD pentru a-l susține. Reforma fiscală, restructurarea statului și disciplina bugetară rămân piloni esențiali, dar documentul prioritizează patru mari obiective strategice: SAFE, OCDE, PNRR și fondurile europene.
La nivel declarativ documentul este „Bolojan 2.0”, la nivel de ADN administrativ și economic apar câteva elemente care importă măsurile cerute de PSD pentru susținerea Guvernuului Veștea, fiind mai aproape de viziunea social-democrată decât de liberalismul clasic.
Din programul de guvernare Veștea dispar măsurile fiscale sub formă de „terapie de șoc” și discursul radical asociat actualului lider PNL. În locul unor reforme administrative dure, programul vorbește despre „foi de parcurs”, evaluări, etapizare și prioritizare, fără un calendar strict de reorganizarea administrativ-teritorială sau restructurări masive în administrația locală.
Guvernul își asumă în continuare reducerea deficitului, controlul cheltuielilor și eliminarea risipei, însă încearcă să transmită mediului de afaceri că schimbările fiscale vor fi mai predictibile și anunțate din timp.
SAFE și industria de apărare devin noul proiect economic major
Spre deosebire de programele de guvernare clasice, documentul tratează apărarea ca pe un motor economic. Cele 16,68 miliarde de euro disponibile prin programul european SAFE sunt prezentate nu doar ca investiții militare, ci și ca sursă pentru infrastructură, dezvoltarea industriei de apărare, producție internă și locuri de muncă.
„Consolidarea securității naționale prin Programul SAFE – Security Action for Europe: România va valorifica integral oportunitatea oferită de Programul SAFE, prin utilizarea celor 16,68 miliarde de euro obținute în cadrul acestui instrument european pentru accelerarea înzestrării Armatei, dezvoltarea infrastructurii cu dublă utilizare civilă și militară și revitalizarea industriei naționale de apărare. Securitatea națională nu mai poate fi privită separat de dezvoltarea economică. Investițiile în apărare, infrastructură strategică și capacități industriale vor contribui atât la întărirea capacității de protecție a României, cât și la crearea de locuri de muncă, stimularea producției interne și creșterea competitivității economiei naționale”, potrivit documentului.
Practic, programul încearcă să transforme securitatea într-un nou pol de creștere economică pentru România.
Noua ordine în finanţele publice
Programul promite continuarea consolidării finanțelor publice după ce deficitul bugetar de 9,3% din PIB din 2024 a împins România să înceapă cea mai amplă corecție fiscal-bugetară din ultimii ani. Chiar și după acest efort, deficitul rămâne estimat la aproximativ 6,2% din PIB, cel mai ridicat nivel din Uniunea Europeană, menționează documentul.
„Guvernul își asumă continuarea reducerii deficitului prin măsuri clare de disciplină bugetară, reducere a risipei și prioritizare a cheltuielilor publice. Nu vom cosmetiza realitatea bugetară și nu vom amâna deciziile necesare”, se arată în programul de guvernare citat. Însă documentul promite predictibilitate fiscală.
„Obiectivul Guvernului este ca, prin reducerea deficitului, o mai bună colectare și un control mai riguros al cheltuielilor publice, să diminuăm presiunea asupra sistemului fiscal și să evităm schimbările frecvente de taxe”
Documentul pune accent pe creşterea veniturilor la bugetul de stat şi combaterea evaziunii fiscale prin:
• ANAF, Antifraudă, VAMA plasate în afara algoritmului politic şi supuse reorganizării,
indicatorilor de performanţă. Finalizarea digitalizării. Controale pe baza analizelor de risc;
• Îmbunătățirea legislaţiei privind evaziunea fiscală şi a executării silite;
• Parteneriat cu cetăţenii pentru combaterea evaziunii fiscale;
• Analiza excepţiilor fiscale şi corectarea acestora, acolo unde este cazul
Amprenta social-democrată: Bani pentru administrația locală
Una dintre cele mai vizibile diferențe față de abordarea asociată lui Bolojan este accentul pus pe dezvoltarea locală și pe protejarea mecanismelor de finanțare ale autorităților locale. Programul propune evaluarea, eșalonarea și continuarea programului Anghel Saligny – principalul mecanism de alimentare financiară a administrației locale.
„Guvernul va menține un nivel ridicat al investițiilor publice în infrastructură, sănătate, proiecte locale, transport și modernizare administrativă. Ministerul Finanțelor va asigura finanțarea investițiilor din PNRR și fonduri europene, precum și a programelor naționale Anghel Saligny și CNI, în paralel, împreună cu ministerele de resort, cu pregătirea unor măsuri de prioritizare a portofoliului de investiții și a modului de gestionare a programelor, astfel încât dezvoltarea și sectorul construcțiilor să fie susținute fără abaterea de la țintele de deficit”, se arată în programul de guvernare anunțat de Veștea.
Creșterea ocupării și sprijin pentru piața muncii
Programul lui Adrian Veștea promite măsuri pentru creșterea gradului de ocupare, în special în rândul tinerilor, prin programe de calificare, consiliere profesională și sprijin pentru primul loc de muncă. Documentul prevede modernizarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă, adaptarea acestora la nevoile actuale ale pieței muncii și combaterea muncii nedeclarate. În plus, guvernul își asumă actualizarea legislației muncii și consolidarea dialogului social și a negocierii colective între angajatori și salariați.
De asemenea, documentul include explicit creșterea salariului minim începând cu 1 iulie 2026 și promite măsuri pentru menținerea unui nivel adecvat al veniturilor din muncă și pensii în raport cu evoluția costului vieții.
Măsuri concrete propuse în programul de guvernare:
1. Angajarea părinţilor cu ≥ 3 copii – subvenţie 2.250 lei/lună/angajator timp de 12 luni
2. Mame active pe piaţa muncii – prime 1.000 lei/lună pentru femei cu ≥ 3 copii angajate sau cu activitate independentă (12 luni)
3. Concediu creştere copil pentru bunici – posibilitate legală pentru bunici angajaţi de a beneficia de concediu în locul părinţilor. Sprijinirea familiilor prin flexibilizarea modului de îngrijire a copilului în primii doi ani de viaţă, în special în contextul în care părinţii revin mai devreme în câmpul muncii sau nu pot beneficia de concediu. Măsura vizează şi valorizarea rolului activ al bunicilor în viaţa copilului şi în echilibrul familial
4. Revenirea părinţilor în muncă part-time cu păstrarea indemnizaţiei 50% – contract maximum 4 h/zi cu jumătate din indemnizaţie. Stimularea inserţiei pe piaţa muncii şi asigurarea unui echilibru adecvat între viaţa profesională şi responsabilităţii de părinte.
5. Extinderea acordurilor bilaterale între România și alte țări și se operaționalizează sistemul de înregistrare a acestora în platforma www.workinromania.gov.ro.
6. Implementarea și monitorizarea Programului Primul Loc de Muncă în vederea facilitării tranziției tinerilor de la educație la ocupare și reducerea numărului de tineri NEET.
Sprijin pentru familii, tineri și grupuri vulnerabile
Programul promite stimularea natalității și sprijinirea familiilor prin politici care să faciliteze echilibrul dintre viața profesională și cea de familie. Sunt prevăzute măsuri pentru accesul tinerilor la educație, locuire și antreprenoriat, extinderea serviciilor sociale integrate în comunitățile rurale, precum și programe dedicate persoanelor cu dizabilități. Documentul menționează explicit protejarea puterii de cumpărare pentru mame, veterani și persoane cu handicap, măsuri care ar urma să fie incluse în bugetul pentru 2017.
1. Măsuri pentru protejarea puterii de cumpărare a populaţiei vulnerabile și menținerea unui nivel adecvat al veniturilor din muncă și pensii în raport cu evoluția costului vieții.
2. Modernizarea serviciilor publice de ocupare şi adaptarea lor la nevoile actuale ale pieţei muncii.
3. Creşterea angajării tinerilor prin calificare, consiliere şi sprijin pentru primul loc de muncă. Sprijinirea familiilor prin măsuri pentru stimularea natalităţii şi echilibrul muncă-viață de familie.
4. Combaterea muncii nedeclarate şi actualizarea legislaţiei muncii în acord cu realităţile economice și consolidarea dialogului social și a negocierii colective.
5. Extinderea serviciilor sociale integrate în comunităţile rurale pentru sprijinirea grupurilor vulnerabile.
6. Digitalizarea sistemului public de pensii pentru eficienţă şi acces facil la servicii. Promovarea incluziunii persoanelor cu dizabilităţi prin angajare asistată şi tehnologii adaptate.
7. Asigurarea accesului echitabil al tinerilor la educaţie, locuire şi iniţiative antreprenoriale. Consolidarea protecţiei copilului prin intervenţii digitale, prevenţie şi profesionalizarea personalului.
8. Măsuri pentru Protejarea puterii de cumpărare în cazul mamelor, veteranilor și persoanelor cu handicap (fundamentare și implementare în bugetul pe 2027).
9. Măsuri pentru protejarea țintită a persoanelor vulnerabile pentru a face față măsurilor inflaționiste (temporare și calibrate bugetar, fără riscul de a alimenta suplimentar inflația și fără a afecta obiectivele de consolidare fiscală)
10. Creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026.
Ce condiții a pus PSD pentru susținerea Guvernului Veștea
PSD a prezentat public, vineri, lista de măsuri pe care le consideră obligatorii pentru acordarea sprijinului parlamentar viitorului Executiv. Social-democrații au cerut ca programul de guvernare să includă măsuri clare pentru protejarea populației și stimularea economiei.
1. Majorarea salariului minim
Una dintre principalele solicitări este creșterea salariului minim pentru protejarea puterii de cumpărare a angajaților cu venituri mici și medii.
2. Indexarea pensiilor
PSD cere menținerea mecanismului de indexare a pensiilor și protejarea veniturilor pensionarilor în contextul creșterii costului vieții.
3. Oprirea măsurilor de austeritate
Social-democrații solicită renunțarea la măsurile care cresc povara fiscală asupra populației și a micilor antreprenori.
4. Sprijin pentru mame, veterani și persoane cu dizabilități
Printre condițiile PSD se află și extinderea programelor sociale dedicate categoriilor vulnerabile.
5. Continuarea plafonării adaosului comercial
Formațiunea vrea extinderea schemei de limitare a adaosului comercial pentru produsele de bază, alimentare și nealimentare, incluse în coșul minim de consum.
Reforma administrativă și reducerea birocrației
Social-democrații au cerut deopotrivă măsuri de eficientizare a administrației publice, precum:
Următorii pași sunt audierile în comisiile parlamentare și votul de învestitură în plen.
-
Breakingacum 3 zileCasa Albă a postat un nou meme controversat cu Trump: „Noi chiar am salvat America înainte de GTA 6”
-
Breakingacum 3 zileSingurul palat bizantin din Grecia s-a redeschis
-
Breakingacum 2 zileTOP 10 | Țări de vizitat în prima vacanță singur, dacă tocmai te-ai despărțit de partenerul de viață
-
Breakingacum o ziRăzboi în Ucraina, ziua 1.578. Ucrainenii au lovit tocmai în Siberia, rușii răspund cu un atac asupra orașului Harkov
-
Actualitateacum 2 zile
Interzicerea rețelelor sociale pentru adolescenți „nu rezolvă problemele tinerilor”. Vlad Zaha: „Ar fi mai util ca UE să tragă la răspundere platformele”
-
Actualitateacum 2 zile
Crimă oribilă în Giurgiu. Un bărbat și-a înjunghiat în gât prietenul, după o ceartă
-
Actualitateacum 3 zile
Raliul Clujului schimbă traseele mijloacelor de transport din „capitala” Ardealului. Zonele unde au fost impuse restricții de circulație
-
Breakingacum 2 zileNicusor Dan s-a încurcat în căștile de traducere, în Turcia





