Actualitate
INTERVIU Mirela Retegan, fondatoarea brandului Zurli: „O femeie relevantă este una în prezența căreia te simți în siguranță“
Într-o lume a vitezei, în care multe dintre
decizii se iau pe loc, o femeie care crede până la capăt în ea și în intuiția
ei, care poate să facă o viață mai bună celor din jur, este una relevantă.
Mirela Retegan, fondatoarea brandului Zurli. FOTO: Arhiva personală
Mirela Retegan (55 de ani) este un adevărat magician: creează povești din
nimic și face educația distractivă atât pentru copii, cât și pentru părinți.
Își dorea de mică să lucreze cu copiii, visând să devină educatoare. Viața însă
a purtat-o către jurnalism, iar apoi, inspirată de fiica ei, Maya, a creat cel
mai mare brand de educație prin distracție din România. A început cu CD-uri,
cărți și jocuri, iar apoi Gașca Zurli a prins contur, devenind un fenomen
național.
Prezentă la Adevărul Live, în cadrul campaniei „25 de Femei Relevante
pentru 2025“,
Mirela Retegan a vorbit despre cum rolul de mamă a devenit jobul vieții sale și
cum îți poți deschide calea comunicării cu cel mic prin jocuri. De asemenea,
antreprenoarea a mai vorbit și despre campania „Adoptă o mamă“, în care dragostea și
atenția merg către femeile care, din motive financiare sau personale, au uitat
de ele.
„Weekend Adevărul“: Jobul de mamă este pentru tine unul full-time? Așa
arată toată viața ta?
Mirela Retegan: Să fiu mamă înseamnă să fiu mai mult decât eram înainte de a se fi
întâmplat asta. Este ceva ce nu se termină niciodată, este o stare din care nu
mai ieși niciodată. Important este să o transformi într-o bucurie și nu într-o
povară. Este ceva ce rămâne permanent. Din momentul în care am devenit mamă, eu
mi-am mai închis telefonul – indiferent cu cine sunt, dacă sună Maya, eu
răspund. Am o înțelegere cu ea prin care eu sunt prima persoană pe care o caută
atunci când are nevoie. Am grijă să o țin la curent cu ceea ce fac și nu mă
deranjează când știe că am situații importante, dar telefonul meu se închide
doar când ea este cu mine sau dacă este cu persoane la care poate apela dacă eu
sunt indisponibilă pentru scurt timp. În acest sens, rămâi mama copilului tău
toată viața. Mama are 75 de ani și eu în continuare sunt copilul ei. Când mă
duc acasă aștept să fie mama: să facă acea mâncare, să spună acele lucruri.
Poate chiar să te mai certe din când în când…
Nu mă mai ceartă, s-a așezat pacea între noi. Ea a înțeles că eu mă descurc
cu deciziile mele, iar eu am înțeles că ea are nevoie, din când în când, să fie
prezentă în toate lucrurile pe care le fac. Eu mă
supăram pe mama foarte mult și mă revoltam pentru că mama e genul foarte în
control permanent. În momentul în
care eu spuneam că vreau să fac ceva, ea spunea „dar dacă?“ și mi se părea nedrept.
Într-o zi însă am înțeles că toate aceste semne de întrebare ale ei sunt de
fapt alte posibile răspunsuri ale deciziei mele. Și atunci nu am mai tratat
îndoielile mamei ca pe diferențe în decizia mea și ca pe atenționări. Și acum iau în calcul: poate fi și varianta pe
care o spune mama, dar aleg să mă duc pe ceea ce simt eu fără să mă mai supăr
că oamenii din jurul meu îmi arată și alte posibile răspunsuri. Acum sunt recunoscătoare pentru tot ce a adus
mama în viața mea și o înțeleg atât de bine.
Educația prin joacă, esențială
Tu ai schimbat mentalități. Prin aceste antrenamente poate că sunt foarte mulți copii care
beneficiază de un alt tip de relație cu părinții și de o altă educație, prin
faptul că părinții se antrenează cu tine. Ce înseamnă pentru tine o femeie relevantă?
O femeie
asumată. O femeie despre care știi sigur că este în acord cu ceea ce simte, spune
și face. O femeie care se ține de ceea ce simte, ce spune și ce face și în prezența căreia te simți în siguranță
și în putere. O femeie care știe să creeze pentru ea o viață mai bună, din care
să se hrănească și alții și să facă viețile celorlalți mai bune, pentru că ea
știe ce înseamnă o viață mai bună.
Tu
ți-ai asumat acest rol de antrenor de părinți, să spunem așa. Ai fondat Gașca Zurli, care a oferit copiilor un alt tip de
divertisment, unul care i-a păstrat în zona aceea de normalitate și de poveste,
nelăsându-i să devină captivi 100% gadgeturilor, care sunt bune, dar care parcă știrbesc un pic din ceea ce știam
noi că este copilăria. Ce te-a mânat pe tine în luptă să faci treaba asta?
Eu mi-am
dorit să mă fac educatoare. În clasa a VIII-a am dat admitere la liceul
pedagogic, însă nu am intrat. Apoi am vrut să mă fac actriță și nu am intrat.
Apoi am dat la Drept, dar am renunțat. Iar jurnalismul mi s-a părut cea mai
apropiată disciplină din tot ce mi-aș fi dorit eu să fac, dar în paralel făceam
spectacole și evenimente pentru copii. Eu eram
corespondent BBC în 1994, dar în paralel făceam sâmbăta „Microfonul Copiilor“ și abia așteptam să vină Nicușor Mihalcea, care
era un puști
de 4 ani și care era co-autor, co-prezentator la emisiune și făceam la Satu
Mare această emisiune în direct. El spunea tot timpul 7-1-5, 9-4-5, țin minte
numărul de telefon pentru că îl spunea el. Deci iubirea mea pentru copii și pasiunea de a face lucruri pentru ei au fost
dintotdeauna. Dacă îmi dai 20 de copii la o masă în restaurant și am doar cutia
cu scobitori, șervețele, sarea și piperul, îi țin ocupați o jumătate de oră
făcând povești și jocuri din nimic. Am această
capacitate de a transforma în joacă și poveste orice întâmplare din viețile
copiilor și ale oamenilor mari. Și prietenii mei și angajații mei știu asta
despre mine: dacă
nu e cu joacă și cu poveste, nu e ce trebuie. Așa am construit absolut tot.
Fiica Mirelei Retegan, Maya. FOTO: Arhiva personală
Când ți-ai dat seama că educația prin joc este cea
mai bună?
Cu Maya mi-am dat seama că este cea mai bună modalitate de a învăța un
copil: să împachetez într-un joc și
într-o poveste. Am realizat apoi că, oricât de mult și-ar dori, foarte mulți părinți se blochează în
momentul în care copilul spune „hai să ne jucăm“. Și am început să transform în produs ceea ce eu
făceam cu Maya. De exemplu, dacă mergeam
cu Maya în
mașină și aveam de stat în trafic o oră și jumătate, eu nu stăteam cu ochii în telefon sau pe
fereastră, lăsând copilul singur în spate, plictisit sau așteptând să ajungem
și întrebându-mă din cinci în cinci minute dacă am ajuns. Inventam jocuri care mă ajutau să aflu de
la ea cum i-a
fost ziua, cum a relaționat cu copiii
de la grădiniță, descopeream emoțiile pe care ea le-a trăit.
Viața în comunism, catalizatorul carierei
Cum a reușit să rămână relevant pe piață proiectul
Zurli timp de 20 de ani?
Pentru
că s-a născut din adevăr și dintr-o nevoie reală a unei mame pentru copilul ei mai întâi. Eu nu cred că noi putem
să dăm din cine nu suntem și din ce nu avem. Până la 40 de ani eu am fost azimut: îmi arătai ținta și mă
duceam fără să mă gândesc la toate consecințele, la tot
ceea ce implică. Am construit în forță și eu pun asta pe seama comunismului și a vremurilor din care am venit. Pentru că mie mi-a fost
foame, mie mi-a fost frig. Eu am fost privată de libertate. Eu am trăit toate minusurile acelea. Și sunt vremuri foarte
bune acum. Eu
îi rog pe toți oamenii, când ajungem la astfel de discuții, să se raporteze la
părinții lor.
Au avut ei pacea, liniștea, contextul în care să se dezvolte psihic, emoțional,
cultural? Nu!
Le-a fost foame, le-a fost frig. Nu se discuta despre inteligența emoțională. Au avut bunicii noștri
relaxare, context în care să se
bucure și să-și pună toate aceste întrebări? Nu! Eu o duc mai bine decât o ducea mama. Suntem într-o evoluție.
Multe femei de astăzi ar spune că mamelor noastre
le-a fost mai ușor, aveau un loc de muncă cu 8 ore pe zi, veneau acasă la 3 și jumătate…
Dar
mamele noastre aveau mâinile distruse de frecat haine și șosete. Și bucătăria era veșnic plină de aburi și de miros de
ulei. Asta facem
noi cu conferințele „Adoptă o mamă“, cu
conferințele „Înfloritoare“, le adunăm într-un loc în care eu să le amintesc că suntem în cel mai bun moment. Că viața nu e rea. E grea pentru multe
dintre noi. Și
mie mi-a fost greu: și când am divorțat, și
când a murit tata, când mi-am pierdut jobul, când mi-am pierdut casa. Dacă e să punem pe masă toate momentele grele sunt o grămadă, dar viața mea nu a fost
rea per total. Și mai e ceva: depinde la ce te raportezi.
Dacă te duci ca mine de câteva ori pe lună într-o secție de
oncopediatrie și vezi o mamă care își pune viața pe pauză, stă pe scaun lângă
pătuțul copilului ei luni și poate ani întregi,
nu-ți mai vine să te
compari cu
cele care au piscină și vacanțe exotic
„Nu există copii fericiți
cu mame triste“
Ce înseamnă mai exact campania „Adoptă o mamă“?
„Adoptă o mamă“ s-a născut acum zece ani din
dorința de a crea un moment de atenție pentru mamele care n-au mai avut acest
moment î
ultima vreme. Sunt femei în jurul nostru care, copleșite de griji,
de probleme, de momentul dificil în
care se află, n-au timp să se mai
gândească la ele. Nu și-au mai permis, poate din motive
financiare sau din motive emoționale, atenție asupra lor. Nu și-au mai permis
un ruj, un
șirag de
mărgele, o perie de păr, o cremă de mâini, un șampon mai bun, un deodorant, o
carte, o poșetă, o eșarfă. Și atunci, eu am invitat orice femeie care își poate permite să pregătească
într-o cutiuță un pachet pentru o mamă care fie nu își permite financiar, fie
nu-i stă mintea în momentul ăsta la așa ceva.
Deci
ce poți să faci, mai exact?
Poți să
pui într-o cutie de ce dimensiune doreşti tu ce vrei să-i dăruiești unei doamne. Imaginează-ți o
mamă care este la spital, la oncopediatrie, cu copilașul ei, și care n-a mai
avut parte de o bucurie de foarte multă vreme pentru că mintea ei și timpul ei sunt acolo. Ce ai putea
să-i dăruiești unei mame, indiferent de vârstă, de constituție, de pregătire,
ca să o bucure? Lucruri noi, ceva
care să le aducă zâmbetul pe buze în momentul când deschid cutia. De exemplu,
eu mă duc la oncopediatrie și copiii mă recunosc: „A venit tanti prezentatoarea“.
Iar eu le spun că sunt
un Moș Crăciun al mămicilor și le dau lor cadoul să îl ofere mamelor. Și mama primește cadou de la copilul ei, împreună cu floarea pe care anul acesta noi am ales-o să fie simbolul
campaniei de acum înainte. Aceste pachete ajung în oncopediatrie, în penitenciare, unde ne ducem la mamele
de acolo, la țară, acolo unde sunt mame copleșite de griji, în asociații și în
cele zece conferințe. În zece orașe din România eu am invitat și am convins mai mulți
prieteni, oameni care mai de care mai importanți, care vin să le vorbească
acestor femei. Sunt săli de 500, 700
de locuri care vor fi pline cu mame – căci invitația a fost așa: „Donează 180
de lei. Rezervă un loc pentru tine și pentru încă o mamă“.
Mirela Retegan Foto Marius Baragan
Unde se
poate veni cu cadourile?
La sediul
Zurli, în București, pe strada Tudor Ștefan nr. 57, în sectorul 1. De asemenea,
puteți să le trimiteți prin curier. Cei din țară pot veni direct la conferințele din martie. Este un
adevărat turneu, un tur de forță pe care îl facem. Vor fi peste 5.000 de mame
prezente la aceste conferințe și sunt foarte bucuroase. Am reușit să ne
împărțim și în fiecare oraș sunt femei relevante, vor fi și domni: pentru prima oară eu cu Gáspár György vom fi pe aceeași scenă, la Satu Mare. El a fost partenerul meu de emisiune mulți ani la „Antrenorul Părinților“. În paralel cu aceste conferințe, avem
alte 15 spectacole Zurli în alte orașe, intitulate
„Dragă mami“, iar eu voi fi prezentă la toate aceste evenimente. Eu chiar cred că atunci când o mamă zâmbește, un copil râde. Nu
există copii fericiți cu mame triste. Nu există copii fericiți cu mame care nu
reușesc să-și depășească propriile nefericiri. Toată munca mea de când am început povestea asta a
fost să le ajut pe mame să pună fericirea copiilor lor înaintea nefericirilor.
Pentru că divorțul trece, problemele personale se depășesc, dar fericirea
copiilor depinde foarte tare de felul în care noi reușim să ieșim din zona
propriilor noastre probleme – să fim eroii copiilor noștri, pentru că ei de asta au nevoie.
„Aleg frumos în tot ceea
ce fac“
Cum faci față acestui program încărcat? Reușești
să ai un stil de viața sănătos?
Mie îmi place să spun că atunci când ți-ai găsit
calea, nu îți mai stă nimic în cale, nici măcar propria ta lene, nici măcar propria ta comoditate, pentru că înveți să te lupți cu toate lucrurile
care te rețin de la ceea ce ai tu de făcut.
Ca parte a campaniei „Femei relevante“ pe care o desfășurăm
în 2025 la Adevărul Live, vreau să știu care este pentru tine cuvântul anului.
„Frumos“. Îl scriu peste tot, toată lumea știe că eu mi-am ales, pe 1 ianuarie, cuvântul „frumos“. Dacă nu-mi place
interlocutorul și nu-mi transmite frumos, nu mă duc. Dacă proiectul nu mă face
să mă simt frumos, nu mă duc, dacă discuția pe care am avut-o nu mă face să
simt frumos la sfârșitul ei, stau să mă gândesc de ce s-a întâmplat asta. Aleg
frumos în tot ceea ce fac și în tot ceea ce transmit mai departe.
Orașele în care ajunge turneul „Înfloritoare“
București – 7 martie
Sibiu – 10 martie
Satu Mare – 11 martie
Timișoara – 13 martie
Craiova – 17 martie
Iași – 21 martie
Zalău – 25 martie
Brașov – 27 martie
Actualitate
Ce reduceri pot oferi formațiile pentru nunți în extrasezon?
Am observat de-a lungul timpului un lucru care pe mulți miri îi surprinde abia când e prea târziu. Prețul unei formații nu e o cifră fixă, bătută în cuie undeva într-un birou. Se mișcă, respiră, urcă și coboară odată cu calendarul. Iar diferența dintre o sâmbătă de august și o vineri de februarie poate fi una serioasă, dacă știi unde să te uiți.
Despre asta vreau să discutăm aici, fără să ne ascundem după politețuri. Cât de mult contează luna în care îți faci nunta atunci când negociezi cu o trupă. Și mai ales, ce tip de reduceri sunt realiste, ce e doar marketing, și unde poți câștiga bani fără să cobori calitatea muzicii.
De ce există, de fapt, un extrasezon
În România, nunțile se înghesuie într-un interval destul de previzibil. Sâmbetele din mai, iunie, iulie, august și septembrie sunt aurul curat al industriei. Acolo se concentrează cererea, acolo se rezervă datele cu un an înainte, uneori chiar mai mult.
Restul anului arată complet diferit. Lunile reci, ianuarie, februarie, o bună parte din noiembrie și martie, sunt liniștite. Foarte liniștite. Pentru o formație, asta înseamnă un calendar cu pagini albe și o presiune evidentă de a le umple.
Aici intervine logica simplă a oricărei afaceri care vinde timp. Un muzician nu poate „stoca” o sâmbătă liberă ca s-o vândă mai târziu. Dacă data de 14 februarie rămâne neocupată, banii respectivi sunt pierduți definitiv. Nu se mai recuperează niciodată.
Tocmai de aceea, o trupă serioasă preferă aproape întotdeauna să cânte mai ieftin decât să stea acasă. E o matematică pe care orice antreprenor o înțelege, chiar dacă rareori o spune cu voce tare clientului.
Merită spus și că extrasezonul nu e identic peste tot. La oraș, unde se fac petreceri corporate și revelioane, lunile reci nu sunt chiar pustii. La țară sau în orașele mici, în schimb, liniștea de iarnă e aproape totală, iar marja de negociere crește pe măsură. Diferența asta de zonă te poate ajuta să-ți alegi mai bine momentul.
Ce înseamnă o agendă goală pentru cei care cântă
Hai să privim lucrurile din partea cealaltă pentru un minut. O formație nu trăiește doar din onorariul de pe scenă. Are instrumente de întreținut, mașină de transport, repetiții, uneori chiar un sediu sau o sală de repetiții cu chirie.
Toate astea curg lună de lună, indiferent dacă pe agendă sunt zece evenimente sau niciunul. Cheltuielile fixe nu țin cont de anotimp. Iar iarna, când telefonul sună mult mai rar, fiecare contract semnat devine brusc mult mai valoros.
Din experiență, am văzut formații care în plin sezon nici nu se obosesc să negocieze. Au cereri peste cereri, aleg evenimentele și impun condițiile. Aceiași oameni, în ianuarie, devin dintr-odată mult mai flexibili, mai dispuși să discute, mai calzi la telefon.
Nu e ipocrizie, e pur și simplu supraviețuire economică. Iar mirele care înțelege acest ritm pleacă de la masa negocierii cu un avantaj real.
Reducerea directă la tarif, cea mai vizibilă
Cea mai evidentă formă de reducere este chiar scăderea onorariului. În extrasezon, multe trupe acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din prețul lor obișnuit. Uneori, pentru o dată foarte greu de vândut, procentul urcă și mai sus.
Diferența nu vine din faptul că muzica devine mai proastă. Vine din faptul că aceeași prestație, oferită într-o perioadă moartă, are pur și simplu o valoare de piață mai mică. E același principiu după care un hotel la mare costă altfel în iulie față de noiembrie.
Merită să ții minte un detaliu important aici. Tariful de pornire pe care îl auzi prima dată e aproape mereu cel de sezon. Dacă întrebi direct despre o lună de iarnă, vei primi, de regulă, un alt număr, mai prietenos.
Eu unul recomand întotdeauna să ceri prețul pentru data ta exactă, nu cel general. O întrebare bine pusă poate face singură o diferență de câteva sute de euro.
Beneficiile incluse, reducerea care nu se vede pe hârtie
Există însă și un alt tip de avantaj, mult mai subtil, pe care puțini miri îl observă. Uneori formația nu coboară cifra de bază, dar adaugă în schimb lucruri care în mod normal s-ar plăti separat. Iar valoarea lor reală e adesea mai mare decât o reducere directă.
Vorbim despre o oră în plus de program oferită gratuit. Sau despre un solist ori un instrumentist suplimentar care în sezon ar fi costat în plus. Uneori e vorba de sonorizare și lumini incluse în pachet, când de obicei ar fi venit la un preț separat.
Am întâlnit și situații în care trupa propunea, de bunăvoie, un moment artistic special pentru deschiderea dansului mirilor. Ceva pregătit anume, fără cost adăugat, doar fiindcă aveau timp și chef să muncească la el. Genul de gest care în iulie, prinși între cinci evenimente pe weekend, n-ar fi fost posibil.
Sfatul meu, când negociezi iarna, e să nu te fixezi obsesiv doar pe cifra finală. Întreabă mereu ce intră în pachet și ce ai primi în plus. Deseori, acolo se ascunde adevărata economie.
Pachete și combinații care îți pun banii la treabă
O altă cale prin care formațiile lasă din preț în extrasezon ține de gândirea pe pachete. Multe trupe colaborează cu firme de sonorizare, cu DJ-i, cu fotografi sau cu firme de efecte speciale. Iarna, când toți acești furnizori au agende mai relaxate, apar oferte combinate.
Ideea e simplă și onestă. Dacă rezervi muzica live împreună cu DJ-ul pentru momentele dintre cântări, primești un preț de ansamblu mai mic decât dacă ai contracta separat fiecare serviciu. Pentru tine e mai puțin stres, pentru ei e o vânzare mai mare.
Tot aici intră și reducerile pentru evenimente comasate. Poate vrei cununia civilă și petrecerea în aceeași zi, poate combini botezul cu nunta, poate ai în plan și o aniversare ceva mai târziu. În perioadele aglomerate astfel de combinații sunt rare, fiindcă fiecare zi e oricum vândută.
Iarna însă, o formație preferă un client care îi ocupă mai multe momente. E genul de înțelegere din care, sincer, câștigă amândoi.
Zilele din timpul săptămânii, secretul prost păstrat
Dacă tot vorbim de flexibilitate, nu pot să nu aduc în discuție ziua nunții. Sâmbăta e regina absolută, toată lumea o vrea, toată lumea se bate pe ea. Tocmai de asta e și cea mai scumpă, indiferent de lună.
În extrasezon, mutarea petrecerii pe o vineri schimbă complet ecuația. Iar o nuntă într-o zi de joi sau duminică, în plină iarnă, devine pentru o formație aproape un cadou. Sunt date pe care altfel nu le-ar vinde aproape niciodată.
Cunosc cupluri care au făcut nunta vinerea, în februarie, și au plătit muzica la jumătate față de o sâmbătă de vară. Invitații, contrar temerilor, au venit fără probleme, ba chiar le-a plăcut atmosfera mai intimă. Iar economiile le-au redirecționat spre alte lucruri, de la mâncare la cazare pentru cei de departe.
Nu spun că soluția asta li se potrivește tuturor. Spun doar că, dacă ai un pic de curaj să ieși din tipare, piața te răsplătește generos.
Cum se negociază corect, fără să jignești pe nimeni
Aici e partea unde mulți greșesc, și o spun fără ranchiună. Reducerea nu se cere ca la talcioc, cu „lasă, frate, mai jos”. Muzicienii buni sunt artiști, nu marfă, și se simt prost când sunt tratați ca atare.
Abordarea care funcționează e una bazată pe context și respect. Le explici că ai o dată de iarnă, că ești flexibil, că ești genul de client serios care plătește la timp. Apoi întrebi, simplu și cinstit, dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială.
De obicei răspunsul vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști. O formație care are noiembrie liber va veni adesea singură cu o propunere bună. Tot ce trebuie tu să faci e să deschizi ușa conversației pe un ton plăcut.
Un alt truc care chiar ajută e să rezervi din timp, chiar și pentru o dată de extrasezon. Paradoxal, o trupă apreciază enorm certitudinea unei plăți sigure cu luni înainte. Iar acea siguranță se traduce, aproape mereu, într-un preț mai bun.
Și încă ceva, poate cel mai uman sfat dintre toate. Întâlnește-te cu oamenii, nu negocia totul rece, pe mesaje. O cafea, o discuție de o jumătate de oră, te ajută să simți dacă vibrați pe aceeași lungime de undă. De multe ori, după o întâlnire bună, prețul se așază singur la un nivel cu care amândoi sunteți împăcați.
Avansul și condițiile de plată, o reducere ascunsă în detalii
Puțini se gândesc la asta, dar și modul în care plătești poate deveni o formă de economie. În sezonul aglomerat, condițiile sunt de regulă rigide, avans consistent, plata restului în ziua evenimentului, fără discuții.
Iarna, lucrurile se mai înmoaie. Unele formații acceptă un avans mai mic, tocmai ca să nu rateze contractul. Altele sunt deschise la o plată eșalonată, în două sau trei tranșe, ceea ce pentru bugetul unui cuplu tânăr contează enorm.
Nu e propriu-zis o reducere de preț, recunosc. Dar e o ușurare a presiunii financiare care, pe ansamblul organizării unei nunți, valorează la fel de mult. Banii pe care nu trebuie să-i scoți toți deodată sunt bani pe care îi poți folosi între timp pentru altceva.
Întreabă deci nu doar cât, ci și cum se plătește. Răspunsul te-ar putea surprinde plăcut, mai ales într-o lună liniștită.
Ce să verifici ca să nu pici în capcana „reducerii” false
Trebuie să fiu corect și să spun și partea mai puțin frumoasă. Nu orice ofertă de iarnă e o afacere bună, și nu orice procent mare ascunde o intenție curată. Există și formații care taie din preț pentru că, simplu, taie și din calitate.
Semnele de întrebare apar atunci când reducerea pare prea bună ca să fie reală. O trupă de cinci oameni care brusc devine de trei. Aparatura promisă care se „schimbă” în ultima clipă. Programul scurtat fără să ți se spună clar de la început.
De aceea, recomandarea mea fermă e să pui totul pe hârtie. Contractul trebuie să specifice numărul exact de muzicieni, orele de program, echipamentul, pauzele. Reducerea e binevenită, dar nu cu prețul unor surprize neplăcute în seara cea mare.
Cere și să asculți înregistrări recente, de la evenimente reale, nu doar piese de promovare. O formație care merită banii, fie ei mai puțini iarna, n-o să aibă nicio problemă să ți le arate.
Cât contează, totuși, perioada pentru bugetul final
Hai să adunăm un pic ideile, dar fără să tragem o linie seacă dedesubt. Diferența pe care o face extrasezonul nu e una mică, decorativă. Pentru mulți miri, ea poate însemna câteva sute, uneori peste o mie de euro, redirecționate spre altceva.
Dacă vrei să-ți faci o imagine clară și să compari corect un pret band nunta între lunile de vârf și cele liniștite, cel mai bine e să ceri ambele variante de la aceeași trupă. Așa vezi negru pe alb cât valorează, de fapt, alegerea calendarului. Iar conversația devine mult mai concretă decât orice estimare generală.
Important e să nu confunzi ieftin cu prost. O formație bună rămâne bună și în februarie, doar că în februarie are mai puțini clienți care să se bată pe ea. Norocul tău, dacă te încadrezi acolo, e că prinzi aceeași calitate la un preț cu care în iulie nici nu te-ar fi băgat în seamă.
Și mai e ceva, un detaliu pe care l-am tot observat la cuplurile cu cap pe umeri. Banii economisiți pe muzică nu dispar, ci se mută. Ajung în mâncare mai bună, în fotografii pe care le vei privi peste douăzeci de ani, în lucrurile care chiar rămân.
Reducerile de fidelitate și cele venite din recomandări
Mai există un colț al acestei discuții despre care se vorbește rar, deși contează. Multe formații lucrează enorm pe bază de recomandări, de la o nuntă la alta, dintr-un cerc de prieteni în altul. Iarna, când fluxul de clienți noi se subțiază, aceste rețele devin și mai prețioase pentru ele.
Concret, dacă ajungi la o trupă printr-un cuplu care s-a căsătorit recent și a fost mulțumit, ai deja un mic avantaj la masă. Muzicienii știu că vii cu încredere, nu pe nepusă masă, și sunt mai înclinați să-ți facă un preț frumos. E un fel de mulțumire indirectă adusă celui care i-a recomandat.
Tot aici intră și clienții care revin. O familie care a chemat aceeași formație la cununie, apoi la botez, apoi la o aniversare, ajunge să fie tratată cu totul altfel. În extrasezon, această loialitate se transformă aproape sigur într-un tarif preferențial, ca un soi de recunoștință pentru constanță.
Nu te sfiești deci să spui cum ai ajuns la ei și cine ți i-a recomandat. Pare un detaliu mărunt, dar deschide adesea o ușă pe care altfel ai bate degeaba. Oamenii care fac muzică pentru evenimente trăiesc, în bună măsură, din astfel de legături.
Mituri despre prețurile de iarnă pe care merită să le lași în urmă
Înainte să mergem mai departe, vreau să spulber câteva idei care circulă și care le fac rău mirilor. Cea mai răspândită e că o formație ieftină de iarnă e automat una slabă, scoasă parcă de la naftalină. Realitatea, din câte am văzut eu, e cu totul alta și mult mai nuanțată.
Trupe foarte bune, cu o reputație solidă, acceptă fără probleme tarife reduse în lunile moarte. Nu fiindcă ar fi disperate, ci fiindcă preferă să cânte decât să stea. Pentru ele, o nuntă de februarie la preț mai mic e tot un eveniment de portofoliu, tot o seară în care își fac treaba ca la carte.
Al doilea mit, la fel de păgubos, sună cam așa. Că dacă negociezi, jignești artistul și strici relația de la bun început. Adevărul e că negocierea făcută cu bun simț e parte normală din meserie, iar muzicienii serioși o înțeleg perfect.
Și mai e o credință ciudată, cum că iarna nu găsești formații libere fiindcă toate ar fi plecate sau în pauză. În practică se întâmplă fix pe dos. Iarna ai de unde alege, agendele sunt deschise, iar tu, clientul, ești cel curtat, nu invers.
Nunta de iarnă are un farmec pe care vara nu îl poate copia
Pentru că tot am vorbit numai despre bani, vreau să închei cu altceva, ceva ce nu se trece în niciun contract. Nunțile de extrasezon nu sunt doar mai ieftine, sunt deseori mai frumoase într-un mod greu de explicat.
E altceva să dansezi când afară ninge, iar sala e caldă și plină de lumini. Atmosfera e mai intimă, invitații par mai prezenți, mai puțin grăbiți spre următoarea petrecere din weekend. Formația, la rândul ei, cântă altfel când nu vine epuizată după a patra nuntă în trei zile.
Am rămas cu imaginea unei nunți de decembrie la care muzicienii păreau sincer bucuroși că sunt acolo. Cântau cu o energie pe care în plin sezon, oricât ar fi de profesioniști, e greu s-o mai ai. Iar oamenii din sală au simțit asta, chiar dacă n-ar fi putut-o pune în cuvinte.
Așa că, dincolo de procente și negocieri, gândește-te și la asta. Extrasezonul nu e doar o reducere pe factură, e uneori chiar drumul către o nuntă mai caldă și mai a ta.
Întrebări frecvente despre reducerile formațiilor în extrasezon
Cât de mare poate fi reducerea unei formații în extrasezon
În lunile reci, multe formații acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din tariful obișnuit. Pentru o dată foarte greu de vândut, cum ar fi o zi de lucru din ianuarie sau februarie, procentul poate urca și mai sus. Mărimea reducerii depinde de cât de goală e agenda trupei și de cât de flexibil ești tu cu data aleasă.
Care sunt, de fapt, lunile de extrasezon pentru nunți în România
Sezonul de vârf acoperă intervalul dintre mai și septembrie, cu sâmbetele de vară ca zile cele mai căutate. Extrasezonul înseamnă lunile reci, mai ales ianuarie, februarie, martie și o bună parte din noiembrie. În aceste perioade cererea scade puternic, iar formațiile sunt mult mai dispuse să negocieze.
O reducere mare ascunde mereu o scădere de calitate
Nu neapărat. O trupă bună rămâne la fel de bună și iarna, doar că are mai puțini clienți care se bat pe ea, așa că lasă din preț ca să nu stea acasă. Problema apare doar când reducerea vine la pachet cu mai puțini muzicieni, program scurtat sau echipament schimbat în ultimul moment, lucruri pe care un contract clar le previne.
Cum cer corect o reducere fără să jignesc formația
Cel mai bine funcționează o abordare bazată pe context și respect. Explică-le că ai o dată de iarnă, că ești flexibil și că ești un client serios, apoi întreabă simplu dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială. De cele mai multe ori propunerea bună vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști.
Ce alte avantaje pot obține dincolo de scăderea tarifului
Pe lângă reducerea directă, multe formații oferă iarna o oră de program în plus, un solist sau un instrumentist suplimentar fără cost, ori sonorizare și lumini incluse în pachet. Tot aici intră condițiile de plată mai relaxate, cum ar fi un avans mai mic sau o plată eșalonată în mai multe tranșe. Aceste beneficii nu apar mereu pe factură, dar pot valora mai mult decât un procent tăiat din preț.
Merită să aleg o zi de vineri sau una de lucru pentru a economisi
Da, dacă ai un pic de flexibilitate. Sâmbăta e cea mai scumpă zi indiferent de lună, în timp ce o vineri sau o zi de lucru din extrasezon poate înjumătăți costul muzicii. Atmosfera unei nunți de iarnă în timpul săptămânii e adesea mai intimă, iar economiile pot fi redirecționate spre mâncare, fotografii sau cazarea invitaților veniți de departe.
Actualitate
Cât a ajuns prețul unei drone cu cameră profesională în 2026?
În 2026, drona cu cameră profesională nu mai este un echipament rezervat exclusiv marilor studiouri. O găsești în trusa multor fotografi, videografi, creatori de conținut și echipe de producție care livrează proiecte comerciale constante. Tehnologia a evoluat rapid, iar diferențele de preț reflectă clar nivelul de performanță, fiabilitate și integrare în fluxul tău de lucru.
Dacă vrei să știi cât costă o dronă cu cameră profesională în 2026, răspunsul depinde de segmentul în care te încadrezi. Poți investi sub 2.000 euro pentru un model bun sau poți depăși 4.000 euro pentru sisteme care livrează material compatibil cu producții cinema și aplicații industriale.
În rândurile următoare găsești o analiză comparativă pe trei segmente bugetare, cu explicații tehnice clare și exemple practice. Vei înțelege ce primești pentru fiecare nivel de investiție și cum alegi corect în funcție de proiectele tale reale.
Segment bugetar – până la aproximativ 2.000 EUR
În acest interval intră dronele considerate „entry-level avansat” sau „prosumer”. În 2026, prețurile pornesc de la aproximativ 700–800 EUR și ajung până aproape de 2.000 EUR pentru configurații complete (cu baterii suplimentare și accesorii).
Pentru utilizare uzuală în fotografie aeriană, imobiliare, travel sau conținut online, acest segment oferă un raport cost-performanță foarte bun.
Ce primești în acest buget?
- Cameră 4K sau 5.1K – Majoritatea modelelor filmează 4K la 30 sau 60 fps (cadre pe secundă). Unele ajung la 5.1K, ceea ce îți oferă spațiu suplimentar pentru crop în post-producție.
- Senzor de 1/2.3” sau 1 inch – Senzorul este componenta care captează lumina. Modelele mai accesibile folosesc senzori mai mici, suficienți pentru lumină bună, dar limitați seara sau la contrast puternic.
- Gimbal pe 3 axe – Gimbalul stabilizează camera mecanic, reducând vibrațiile. În 2026, chiar și dronele sub 1.500 EUR oferă stabilizare foarte eficientă pentru cadre fluide.
- Autonomie 25–35 minute – Timp suficient pentru majoritatea cadrelor comerciale scurte.
- Transmisie video Full HD stabilă – Vezi în timp real imaginea pe telecomandă sau pe telefon, cu latență redusă.
Pentru început, o drona usoara DJI pentru incepatori îți permite să înveți pilotajul și să produci conținut 4K de calitate, fără să blochezi un buget mare. Astfel de modele sunt potrivite pentru YouTube, social media, tururi imobiliare sau proiecte locale.
Avantaje clare
- Greutate redusă și portabilitate mare.
- Configurare rapidă și aplicații mobile intuitive.
- Costuri mai mici pentru baterii și accesorii.
- Curba de învățare accesibilă.
Limitări pe care trebuie să le accepți
- Performanță modestă în lumină scăzută.
- Dynamic range mai mic (diferența dintre zonele foarte luminoase și cele întunecate).
- În multe cazuri, înregistrare 8-bit, ceea ce limitează flexibilitatea la colorizare agresivă.
- Senzori de evitare a obstacolelor mai puțin compleți.
Pentru un fotograf care vrea să adauge imagini aeriene în portofoliu sau pentru un videograf aflat la început, acest segment acoperă majoritatea nevoilor comerciale standard. Dacă livrezi în principal conținut online, 4K 8-bit rămâne suficient în majoritatea cazurilor.
Segment mid-range – între 2.000 și 4.000 EUR
Acesta este segmentul unde începe zona cu adevărat profesională. În 2026, dronele din acest interval oferă specificații care permit integrarea materialului în producții comerciale complexe.
Dacă lucrezi constant cu branduri, agenții sau clienți corporate, aici găsești echilibrul optim între performanță și investiție.
Caracteristici tehnice definitorii
- Senzor de 1 inch sau Micro Four Thirds – Oferă dynamic range mai mare și performanță mai bună în lumină slabă. Vei observa diferența în detalii din umbre și în cerurile puternic luminate.
- Filmări 4K/5.1K/6K la 10-bit – 10-bit înseamnă peste un miliard de nuanțe de culoare. Pentru colorizare și matching cu alte camere, acest aspect contează enorm.
- Profiluri Log sau HLG – Păstrează mai multe informații din senzor, utile în post-producție.
- Bitrate ridicat (100–200 Mbps sau mai mult) – Păstrează detalii fine în mișcare.
- Sisteme avansate de evitare a obstacolelor – Detectare omnidirecțională și algoritmi îmbunătățiți de ocolire.
Autonomia ajunge frecvent la 35–45 minute, iar transmisia video poate depăși 10 km în condiții ideale, cu feed stabil în Full HD sau 4K.
Impact asupra fluxului tău de lucru
Dacă filmezi reclame, clipuri corporate sau documentare, diferența de calitate devine vizibilă în trei zone:
- Post-producție mai flexibilă – Poți ajusta expunerea și culoarea fără să apară artefacte.
- Integrare mai ușoară cu camere mirrorless sau cinema – Matching-ul de culoare devine realist.
- Mai puține compromisuri la filmări dificile – Soare puternic, apus, contrast ridicat.
În acest segment, mulți profesioniști caută comparații de tip pret drona cu camera profesionala pentru a evalua diferențele între modele similare ca specificații, dar diferite ca ecosistem și suport.
Compatibilitate și ecosistem
Dronele mid-range oferă:
- Compatibilitate cu filtre ND dedicate.
- Actualizări constante de firmware.
- Integrare bună cu aplicații de editare video populare (DaVinci Resolve, Premiere Pro, Final Cut).
- Opțiuni avansate de planificare a zborului (waypoints, hyperlapse, tracking inteligent).
Dacă drona devine instrument principal de lucru, acest segment îți oferă stabilitate și predictibilitate. Investiția totală, cu accesorii și baterii suplimentare, ajunge frecvent la 3.000–5.000 EUR.
Segment high-end – peste 4.000 EUR
Aici intri în zona cinema și enterprise. Prețurile pornesc de la 4.000–5.000 EUR și pot depăși 15.000–20.000 EUR în funcție de configurație.
Aceste drone nu sunt simple gadgeturi. Sunt platforme aeriene proiectate pentru producții mari, film artistic, televiziune sau aplicații industriale.
Performanțe tehnice avansate
- Senzori Super 35 sau full-frame – Apropiere reală de camerele cinema terestre.
- Camere interschimbabile sau obiective dedicate – Flexibilitate creativă extinsă.
- Înregistrare RAW sau ProRes – Control maxim în post-producție.
- Control dual operator – Pilot și operator cameră separat.
- Redundanță sisteme zbor – Baterii duble, senzori multipli, siguranță crescută.
Dynamic range-ul extins permite captarea detaliilor în scene dificile, iar bitrate-ul foarte ridicat menține integritatea imaginii în mișcări rapide.
Utilități profesionale reale
Acest segment se potrivește dacă:
- Filmezi producții cinematografice sau seriale.
- Lucrezi la reclame de buget mare.
- Realizezi inspecții tehnice complexe sau cartografiere de precizie.
- Ai nevoie de integrare completă în fluxuri de producție multi-cameră.
Costurile de operare cresc. Ai nevoie de baterii suplimentare scumpe, mentenanță regulată și asigurări adecvate. În plus, trebuie să respecți reglementările europene privind operarea dronelor în categorii specifice, inclusiv certificări suplimentare pentru zbor în apropierea zonelor sensibile.
Pentru majoritatea freelancerilor, acest nivel nu este necesar. Devine justificat doar dacă lucrezi constant în proiecte care cer astfel de specificații.
Ce influențează direct prețul unei drone profesionale?
1. Senzorul
Cu cât senzorul este mai mare, cu atât captează mai multă lumină și oferă imagine mai flexibilă la editare. Un senzor full-frame costă mult mai mult decât unul de 1 inch, dar diferența se vede în dynamic range și în performanța la lumină scăzută.
2. Codec și adâncime de culoare
8-bit este suficient pentru livrare directă online. 10-bit sau RAW îți oferă control la colorizare. Codec-urile precum H.265, ProRes sau RAW influențează atât calitatea, cât și dimensiunea fișierelor.
3. Gimbal și stabilizare
Un gimbal de calitate superioară compensează vibrații fine și menține orizontul stabil în condiții de vânt moderat. În producții comerciale, stabilitatea face diferența dintre material utilizabil și material respins.
4. Autonomie și baterii
Bateriile mai mari înseamnă timp de zbor mai lung, dar și cost mai mare. În 2026, tehnologia Li-ion și optimizarea software au crescut autonomia medie, însă bateriile rămân consumabile care trebuie înlocuite după câteva sute de cicluri.
5. Software și actualizări
Algoritmii de procesare video, urmărire automată și evitare a obstacolelor s-au îmbunătățit considerabil. Modelele susținute prin actualizări constante rămân relevante mai mult timp.
Costuri suplimentare pe care trebuie să le incluzi în buget
Nu te opri la prețul dronei. Pentru utilizare profesională, ai nevoie de:
- Minimum două baterii suplimentare.
- Carduri de memorie rapide (V30/V60/V90).
- Filtre ND pentru controlul expunerii.
- Asigurare de răspundere civilă.
- Eventual, certificări și înregistrare ca operator.
Bugetul total crește cu 15–30% față de prețul dronei. Planifică realist și evită să rămâi fără resurse pentru accesorii importante.
Actualitate
Ce a urmărit PNL prin organizarea Congresului. „Calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamnă”
Reales președinte al PNL, Ilie Bolojan le-a cerut disidenților demisia. „Fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toți”, avertizează politologul Cristian Pârvulescu.
PNl a avut un nou congres extraordinar, duminică, 21 iunie FOTO: Inquam Photos/Octav Ganea
Ilie Bolojan, prim-ministrul demis, și-a întărit poziția la conducerea partidului după Congresul PNL de duminică, 21 iunie 2026. Prin modificările aduse statutului partidului, numărul de prim-vicepreședinți s-a redus de la patru la unul și a fost desființat Biroul Executiv, Biroul Permanent Național devenind structura centrală de conducere.
PNL va avea în structura de conducere: președintele, un prim-vicepreședinte și opt vicepreședinți naționali, la care se adaugă opt președinți de organizații județene, care devin vicepreședinți regionali, și trezorierul. Cei opt vicepreședinți regionali vor fi aleși de către Biroul Permanent Național la propunerea președintelui PNL.
Tot în cadrul congresului PNL le-a fost cerută demisia liderilor care s-au situat în tabăra adversă, fiind nominalizați: Adrian Veștea; Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Cei cinci au termen, au stabilit în unanimitate participanții la vot, până luni la 12.00 să demisioneze, în caz contrar, Biroul Politic Național va începe procedurile de excludere, invocându-se încălcarea repetată a deciziilor partidului și susținerea unei linii politice diferite de cea stabilită de conducerea PNL.
Liberalii au mai decis, printr-o rezoluție, distanțarea de PSD, excluzând orice coaliție cu social-democrații. Au oferit și o alternativă de compromis, respectiv un pact național de neutralitate parlamentară.
În cazul în care se ajunge la varianta unui guvern minoritar format de PSD, PNL acceptă să nu îl blocheze, dar impune câteva condiții stricte: guvernul minoritar PSD să garanteze implementarea și deblocarea tuturor măsurilor și reformelor restante din PNRR, OCDE și programul SAFE; PSD să se angajeze prin pact că nu va adopta măsuri populiste care să destabilizeze finanțele țării; să păstreze fondurile alocate marilor proiecte de infrastructură și dezvoltare; PSD să își asume guvernarea pe cont propriu sau exclusiv alături de partidele care declară oficial și transparent că vor să facă parte din acel executiv. PNL nu va susține, în schimb, un guvern condus de Adrian Veștea, fost prim-vicepreședinte PNL. Mai mult, orice parlamentar sau membru PNL care va încălca această linie și va vota sau va participa la formarea unui guvern alături de PSD în alte condiții (cum arfi Guvernul Veștea) va fi exclus automat din partid.
Politologul Cristian Pârvulescu, profesor de științe politice, decan al Facultății de Științe Politice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA București), a descifrat, într-o analiză pentru „Adevărul”, semnificația celor întâmplate duminică la Congresul PNL.
Este un congres al slăbiciunii, nu al forței, susține politologul, explicând că Ilie Bolojan în mod evident își întărește poziția, însă excluderea liderilor care au o altă opinie pe termen lung nu va avea efecte pozitive.
Alegerile anticipate de care se tot pomenește în ultimele zile ar fi, pe de altă parte, un dezastru, este de părere politologul.
„Reziliență României a fost pusă foarte mult la încercare”
Cristian Pârvulescu face o paralelă între congresul din 21 iunie 2026 și cel din 2021, organizat de partid tot în condiții de criză internă, atunci când Klaus Iohannis, președinte în funcție, s-a implicat și a impus o direcție, susținându-l pe Florin Cîțu la conducerea partidului, în defavoarea lui Ludovic Orban.
„Astăzi Bolojan și-a luat revanșa totală asupra acelei direcții. Ceea ce a realizat Klaus Iohannis a fost o stabilitate politică de trei ani. Ceea ce se întâmplă în momentul de față este că România este pe marginea prăpastiei și PNL-ul pare să aibă interesul să o ajute să alunece în ea, pe motiv că ulterior o va ajuta să iasă întărită din această experiență traumatizantă. Doar că reziliența României a fost pusă foarte mult la încercare”, arată politologul.
Contextul nu mai este nici pe departe asemănător. Între timp au apărut efectele războiului hibrid, care au transformat confruntarea politică din România într-un adevărat război civil în care inamicii democrației și ai liniei pro-occidentale sunt singurii câștigători, explică Pârvulescu.
„Între timp, cei care ar fi trebuit să asigure pacea socială se confruntă cu duritate și aruncă vini și fiecare dintre părți este pregătită să colaboreze cu extrema dreaptă. Realitatea este tristă iar congresul PNL nu face decât să o adâncească, pentru că fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toții”, atrage atenția politologul.
Contrar exemplelor înaintașilor liberali, „astăzi critica internă de partid nu se mai face în niciun fel, pentru că avem toată această viziune tipică războiului hibrid în care simplificăm totul, în care reducem totul la o luptă cu trădătorii. O neînțelegere a modului în care funcționează democrația”, subliniază Cristian Pârvulescu.
Partidul Național Liberal, care era un partid al diferențelor, al orientărilor ideologice sensibil diferite, astăzi nu mai promovează astfel de abordări, susține politologul:
„Mi-e teamă că fundamentalismul religios a revenit în interiorul PNL cu o forță pe care nu o mai cunoscuse din 2021 încoace, cu riscurile pe care le prezintă. Nu o să fac comentarii suplimentare”.
„Partidul va fi mai slab acum decât era”
Un partid fracturat, cum este în prezent PNL în urma desemnării de către președintele Nicușor Dan a lui Adrian Veștea pentru formarea unui nou cabinet, nu va fi un partid care va putea cere conducerea Guvernului, arată Pârvulescu: „Partidul va fi mai slab acum decât era înainte, în raport cu USR-ul, spre exemplu. (…) Dacă pierd – chiar și cei șapte pe care i-au pus pe listă, dar vor pierde mai mulți -, dacă vor pierde mai mulți parlamentari, riscurile sunt foarte mari. Faptul că o întreagă parte a conducerii care fusese aleasă pe baza principiului autonomiei strategice a nivelurilor locale este îndepărtată din partid nu este o dovadă de coerență, ci din contră, de slăbiciune. Este un congres al slăbiciunii, nu al forței. Sigur, domnul Bolojan își întărește poziția, dar asta (…) nu pare să fie cea mai democratică formă de organizare. Va avea de suferit, evident”.
Pe de altă parte, calculul privind avantajele pe care le-ar putea aduce formațiunii alegerile anticipate, la care face referire gruparea radicală din PNL, ar putea să însemne procente suplimentare, dar o defavoare adusă României.
„Din păcate însă, situația pe care v-am descris-o, alegerile anticipate nu pot decât să împingă România în prăpastie. Nu pot să o ajute să iasă, pentru că nu s-au lămurit o întreagă serie de probleme, iar această criză politică nu a făcut decât să adâncească rănile mai vechi ale politicii românești. Or, faptul că PNL va câștiga, să zicem, 10% în plus, ceea ce este absolut spectaculos, nu va schimba raporturile de forțe, nu va transforma extrema dreaptă într-o formațiune mai slăbită. Și faptul că PNL vrea să reducă lupta politică din România la o luptă între polul de dreapta, la care adaugă USR, și eventual UDMR, și extrema dreapta, nu rezolvă problema. Știți, simplificarea și bi-partizanatul nu rezolvă problema, ci o complică. Ai întotdeauna nevoie de zona mediană”, este de părere politologul.
Adepții radicalismului „pe toată linia” riscă să ne împingă foarte departe, poate chiar dincolo de alegerile parlamentare anticipate, către suspendarea președintelui, mai arată Pârvulescu: „Suntem în plin război hibrid, iar succesul adversarilor României e total. E total pentru că cei care rezistaseră în 2024 au devenit ei înșiși parte a unui mecanism prin care instituțiile fundamentale ale statului sunt puse în discuție”/
Rareș Bogdan atacă dur conducerea PNL în timpul Congresului: „Nu trebuie să devină sluga USR”. Bolojan, un „farseur nepriceput, dar agresiv și încăpățânat”
„Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense”
Cu sau fără congres, PNL se scinda, mai spune politologul: „Suntem într-un moment în care situația nu mai ține de Partidul Național Liberal. Este vorba despre România, nu e vorba de Partidul Național Liberal și despre locul pe care îl are Ilie Bolojan în arhitectura politică din România. Personal nu sunt deloc adeptul personalizării politicii. Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense. Singurele care pot asigura funcționarea unui stat sunt instituțiile, nu persoanele. În momentul în care persoanele iau locul instituțiilor, riscul este imens. Personalizarea este un simptom al bolii democrației”.
Cabinetului Veștea, pe de altă parte, politologul îi dă și mai puține șanse decât propunerii anterioare – Eugen Tomac premier.
„Rolul acestui congres era tocmai acela de a-i face pe disidenți să se împuțineze, să ducă la scăderea apetitului pentru disidență la mulți reprezentanți ai partidului. Vedeți că războiul acesta se duce și prin sondaje, care încearcă să ne explice că unii câștigă și alții pierd din această confruntare. Sondajele – nu sunt dintre cei care cred că măsoară ceva, ci că fabrică ceva -, ele fabrică opinia publică și au participat masiv la fabricarea acestei confruntări. Întrebarea e: cui îi folosește? Nici președintelui, nici partidelor democratice. Atunci cui?”, întreabă politologul.
Deși întrebarea PNL – Dar de ce PSD a votat moțiunea de cenzură? – este justificată, fiind momentul declanșator al crizei, lucrurile nu mai pot fi schimbate. „Poate pentru că politicile de austeritate au creat atât de multă ostilitate în România profundă încât erau foarte greu de apărat? Poate că existau și alte alternative pentru rezolvarea problemelor bugetare decât tăierile? Nu știu dacă astea sunt simple întrebări retorice, dar oricum, acum suntem într-un alt moment. L-am depășit. PSD a făcut erori fundamentale, evident, o să le plătească la alegeri, dar până atunci România are nevoie de un guvern și acest guvern nu va mai putea fi condus de Ilie Bolojan, o spun și aliații săi din UDMR. Și atunci unde ajungem?”, mai întreabă Pârvulescu, subliniind că un PNL slăbit nu va mai putea propune un prim-ministru.
„Va accepta un guvern tehnocrat, pe care n-a vrut să-l accepte în prima fază a negocierilor? Nu-mi dau seama ce se va întâmpla, nu știu ce se va întâmpla cu Guvernul Veștea, rațiunea ne spune că șansele sale sunt reduse, deși inițial nu păreau așa, mai reduse decât ale lui Eugen Tomac, pentru simplul motiv că toată această punere în scenă, toată această scenografie, urmărește să-i facă pe cei care ar fi susținut un guvern Veștea să n-o mai facă”, a mai spus politologul.
Alegerile anticipate „sunt în mod clar anunțul unui dezastru”, a mai opinat politologul, subliniind că doar „optuzitatea și radicalismul liderilor politici” ne obligă să ajungem acolo.
Pe de altă parte, lupta de pe scena politică de astăzi nu mai este doar o luptă între partide, ci una împotriva instituțiilor, susține Cristian Pârvulescu, numind Instituția Prezidențială drept instituția atacată, și pe președintele Nicușor Dan, iar totul se întâmplă „spre satisfacția adversarilor României”.
Profesorul de științe politice a amintit și acuzațiile care i-au fost aduse președintelui Nicușor Dan că ar fi devenit pro-MAGA, acesta atrăgând atenția că PNL tocmai a confirmat în poziția de secretar general „un domn cunoscut pentru pozițiile sale pro-trumpiste și pro-MAGA”. „Nu știu dacă a devenit sau nu Nicușor Dan pro-MAGA, dar știm absolut sigur că domnul Sighiartău este acolo și a asumat întotdeauna aceste poziții. Revine după 5 ani în poziția în care, în urma negocierilor, oricum într-o atmosferă anti-Iohannis făcută de Ludovic Orban, a reușit să mobilizeze grupările radical-fundamentalist-religioase din fostul PDL în favoarea lui Ludovic Orban. Unde este tradiția liberală? Unde sunt grupările care au făcut posibilă unirea României și apoi România Mare cu idei progresiste venite din vestul Europei? Despre ce vorbim oare când spunem că partidul este sub atac? Nu. Partidul este cel care atacă, nu este sub atac. Atacă și atacă direct, nu? Refuzând categoric să accepte arbitrajul prezidențial, încercând să impună un guvern și, de ce nu, alegeri anticipate pe care văd că le anunță toată lumea cu satisfacție, urmând ca alegerile anticipate să transforme PNL-ul dintr-un partid marginal într-un partid central doar prin simplele operațiuni de manipulare a opiniei”, a mai comentat Pârvulescu.
„Austeritatea nu este o ideologie”
Întrebat dacă prin congresul PNL de duminică, 21 iunie, se marchează începutul unei repoziționări strategice a PNL pentru următorii ani sau este, în primul rând, o reacție la actuala criză politică, politologul a arătat nu vorbim despre viziuni ideologice, în afară de așa-numitul pol de dreapta, prin urmare nici de repoziționări. „Austeritatea nu este o ideologie”, a spus politologul. „Polul de dreapta, care merge pe ideea susținerii austerității cu orice preț, mai degrabă din motive religioase, pentru că oamenii trebuie să sufere pentru a putea fi mântuiți de Dumnezeu, decât prin motive economice solide, nu e o ideologie”, a subliniat Pârvulescu.
Crin Antonescu, dezamăgire maximă după Congresul PNL: „Nu am văzut niciodată ceva mai potrivit cu termenul «trădare»”
Vorbind, în altă ordine de idei, despre posibilitatea ca parlamentul să voteze un nou guvern, politologul a indicat că „săptămâna viitoare (n. red. care începe luni, 22 iunie) nu sunt condiții pentru a avea o astfel de situație”. În plus, „calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamna acestui an”, chiar dacă presa vorbește despre un vot de învestitură, luni, în parlament.
„Punctul de vedere se exprimă în interiorul partidului și după aceea te supui majorității”
Analistul politic Cristian Hrițuc a intuit, într-o discuție cu „Adevărul”, purtată anterior congresului PNL, poziționarea formațiunii în ofensivă.
„PNL intră în ofensivă, eu am mai spus și acum, și la guvernul Tomac, în primele zile, se vede că există o coordonare între PNL, USR și UDMR. Ceea ce, ca joc politic, este perfect normal și de înțeles în situația în care au fost ei. Iar acum vedem încă o dată că există o coordonare. Și propunerea cu PNL, USR, UDMR să propună un guvern minoritar sau varianta cealaltă, PSD să-și facă un guvern minoritar, arată că deja cele trei partide sunt în ofensivă și vor pune presiune atât pe președinte, cât și pe Grindeanu, care în ultima vreme a dispărut din spațiul public”, a spus analistul.
Pe de altă parte, analistul politic a arătat că, în opinia sa, încălcarea statutului partidului, cu atât mai mult cu cât există varianta dezbaterii în forurile interne, este firesc să fie sancționată.
Statutul unui partid este asemeni Constituției pentru noi toți, adică „legea fundamentală a partidului, care prevede și organizarea lui internă, și ierarhia, și regulile de funcționare”, a punctat analistul politic, or sancțiunile pentru încălcarea lui, stabilite de către PNL, nu pot fi considerate drastice.
„Și eu pot veni să spun așa: dacă tu, partid, nu îți respecți legea ta fundamentală, cum poți să dai încredere cetățenilor că vei respecta celelalte legi? De multe ori s-a uitat de statut, s-au închis ochii și tot așa. Și de aceea nu mi se par deloc drastice. Și aici ar trebui să se ducă un pic în istorie să citească membrii PNL și alții. Era o regulă în PDL impusă de Vasile Blaga, regula celor 3D. Era dezbatere. În cadrul dezbaterii îți poți afirma punctul de vedere. Se supune la vot decizia, decizia se ia în funcție de ce a votat tabăra majoritară, iar după aceea toată lumea trebuie să respecte și să intre în format de disciplină decizia, pentru că vorbim de interesul partidului, nu de interesul lui Veștea, persoană fizică, sau a nu știu cui”, a mai spus Hrițuc.
-
Breakingacum 3 zileCasa Albă a postat un nou meme controversat cu Trump: „Noi chiar am salvat America înainte de GTA 6”
-
Breakingacum 3 zileSingurul palat bizantin din Grecia s-a redeschis
-
Breakingacum 2 zileTOP 10 | Țări de vizitat în prima vacanță singur, dacă tocmai te-ai despărțit de partenerul de viață
-
Actualitateacum 3 zile
Interzicerea rețelelor sociale pentru adolescenți „nu rezolvă problemele tinerilor”. Vlad Zaha: „Ar fi mai util ca UE să tragă la răspundere platformele”
-
Breakingacum 2 zileRăzboi în Ucraina, ziua 1.578. Ucrainenii au lovit tocmai în Siberia, rușii răspund cu un atac asupra orașului Harkov
-
Actualitateacum 2 zile
Crimă oribilă în Giurgiu. Un bărbat și-a înjunghiat în gât prietenul, după o ceartă
-
Breakingacum 20 de oreCe aduce nou programul de guvernare al lui Veștea față de cel al lui Bolojan: Mai puțin șoc fiscal, mai mult ADN social-democrat
-
Breakingacum 2 zileNicusor Dan s-a încurcat în căștile de traducere, în Turcia





