Actualitate
Botez de Poveste la salon botez Militari
Printesa noastra s-a nascut si asa cum este traditia trebuia crestinata. Data fiind fixata, am vizitat mai multe localuri, pentru a vedea unde vom avea petrecerea de dupa botezul de la biserica. Am vazut foarte multe locatii si, intr-un final, am ramas placut impresionata de Militari Residence Ballroom. Militari Residence este o locatie de evenimente premium, ce atrage prin rafinament arhitectural de mare clasa, are un spatiu complex de saloane special concepute pentru evenimente de top. Cu o vasta expeienta in organizarea de evenimente speciale, Militari Residence Ballroom pune la dispozitia clientilor sai una dintre cele mai dinamice echipe de profesionisti, a caror pasiune si dedicare pentru evenimente nu cunoaste limite. Fie ca este o zi speciala sau un altfel de eveniment, aceasta locatie este versatila si se potriveste oricaror evenimente. Serviciile sunt de inalta clasa, cu meniuri ce exploreaza cele mai cunoscute culturi si gastronomii internationale, cu note personale, autentice, cu ingrediente si condimente ce dau savoare bucatelor alese. Astfel, platourile cu mancare prezentate devin adevarate opere de arta. Echipa de profesionisti, fie bucatari sau maestri cofetari, au metode de gatit inspirate din diferitele culturi ale lumii sub indrumarea Chef-ului Bogdan Piele, un artist desavarsit in arta culinara. Impresionata de salile prezentate, am ales pentru botezul Aurorei, Sala Viena.
Inca din primul moment cand am pasit pragul acestui salon botez Militari, gandul m-a purtat la salile de bal de altadata, unde domnitele valsau pe ritmul valsului vienez, imbracate in rochiile lor diafane din matase si voaluri. Acest salon este un spatiu intim si relaxat, uimeste prin eleganta si este pus in evidenta de design-ul in culori demne de blazonul unei case regale. Salonul poate gazdui pana la 100 de persoane si beneficiaza de toate facilitatile precum: sonorizare ultramoderna, scena, climatizare proprie, lobby, o terasa superba, parcare supravegheata video. Printre dotarile tehnice de care dispune Salonul Viena, se numara luminile ambientale si arhitecturale. Sala are ferestre mari acoperite de draperii grele somptuoase, candelabrele masive contribuie si completeaza imaginea de basm a salii. Toate acestea fac ca bucuria botezului sa fie deplina. Dar, dupa cum se stie, aceasta bucurie a botezului, trebuie impartasita cu prietenii si familia si creste in intensitate cu fiecare stralucire ce se reflecta in cristalele pretioase ale candelabrelor, cu fiecare zambet multiplicat in oglinzile de cristal, cu fiecare cantec de veselie care rasuna sub cupola magica a salonului Vienez de la Militari Residence Ballroom.
In filele de poveste ale petrecerii de botez ce poarta semnatura Militari Residence, sunt asternute cu pasiune si daruire toate ingredientele si detaliile care fac diferenta, atunci cand vorbim despre o petrecere magica de basm, unde eroii din poveste sunt cei mici, pentru ca ei sunt printii si printesele noastre, iar alaturi de ei sunt ursitoarele. Totul se desfasoara intr-o armonie deplina, iar surprizele apar la tot pasul. Pachetul de servicii dedicat botezului si care celebreaza bucuria vietii, inglobeaza cele mai apreciate preparate culinare, seturi de servicii dedicate evenimentului, astfel incat petrecerea de botez sa ramana o amintire de neuitat pentru toti cei care vor participa.
Ziua petrecerii de botez a venit in sfarsit, iar micuta Aurora, printesa noastra avea sa devina crestina. Imbracata in trusoul brodat cu numele ei, fetita privea cu ochii mari si fetisoara zambitoare spre toti cei prezenti. Aurora a fost cuminte pe toata perioada cat a tinut slujba. A privit curioasa parintele, facandu-l sa zambeasca de cateva ori. A avut parte de o slujba frumoasa, linistita si desi a plans putin dupa ce parintele a bagat-o in apa, totul s-a incheiat cu bine. Intrega familie a zambit si cu totii am fost extrem de fericiti. Aurora a fost admirata in rochitele ei minunate de culoare ivoire si menta, pe care le-a purtat mandra, alaturi de nasa sa.
Dupa crestinarea la biserica cu totii am ajuns la restaurant. Primirea a fost fastuoasa, decorurile au fost pe masura: aranjamentele florale de culoare ivoire, alb si roz, iar fetele de masa din matase in aceeasi nuanta ivoire. Invitatii au ramas impresionati si au dansat ore in sir. Partea cea mai spectaculoasa a fost cand au aparut cele trei ursitoare. Cu emotie, cu toti asteptau acest moment. Cu bagetele in mana, frumoasele ursitoare au inceput un ritual si au inceput urarile in aplauzele tuturor. Prima ursitoare i-a dorit ca viata ei sa ii ofere multa sanatate si multe zambete, apoi a atins-o cu bagheta ei. Aurora a dat din manute si a dorit sa prinda bagheta. Cea de-a doua ursitoare i-a urat ca in viata ei sa aiba numai evenimente placute si numai oameni buni in preajma, sa fie ferita de rautati si greutati, sa fie puternica si sa i se indeplineasca toate dorintele. Cea de a treia ursitoare i-a urat sa aiba parte de o viata plina de bunatate si fericire, sa faca numai fapte bune si sa ajute pe cei din jur.
Evenimentele din viata noastra sunt momente unice, evenimente care au nevoie de un cadru deosebit si de o ambianta care sa ne reprezinte si care sa marcheze momentul in sine. Prin eleganta spectaculoasa a spatiului de desfasurare, precum si meniul desavarsit, creat cu pricepere si devotament, de la Militari Residence Ballroom, petrecerea de botez a micutei noastre Aurora a fost de basm.
Actualitate
Debut de coșmar pentru Ronaldo la Mondial! Portugalia s-a chinuit cu RD Congo, 1-1, în grupa K
Portugalia și RD Congo s-au duelat la Houston, într-o partidă din Grupa K a Campionatului Mondial 2026. Meciul a fost așteptat cu mare interes, mai ales după recitalul oferit de Lionel Messi în victoria Argentinei cu Algeria, când starul sud-american a reușit un hat-trick.
Portugalia – RD Congo, 1-1 Foto/Sportpictures
Astfel, atenția s-a mutat asupra lui Cristiano Ronaldo, aflat la un nou turneu final alături de naționala lusitană. De această dată, însă, veteranul portughez nu a reușit să facă diferența în teren, iar gruparea sa a fost nevoită să se mulțumească cu un rezultat dezamăgitor.
Dominare totală a lusitanilor, egalare neașteptată în minutul 45
Portugalia a controlat fără doar și poate prima repriză a meciului cu RD Congo, având peste 80% posesie și deschizând scorul rapid. În minutul 6, Pedro Neto a centrat excelent, iar Joao Neves a marcat cu capul pentru 1-0. Lusitanii au continuat să domine și să țină mingea departe de adversari, însă fără să își creeze foarte multe ocazii.
De cealaltă parte, congolezii au abordat un joc extrem de ofensiv. În minutul 14, Cedric Bakambu a avut un șut blocat. Însă, cea mai mare oportunitate a africanilor înainte de pauză a venit în minutul 34, când Edo Kayembe a șutat periculos de la distanță, spre poartă, dar fără finalizare. Când părea că Portugalia va intra în avantaj la vestiare, RD Congo a dat lovitura în prelungiri. Arthur Masuaku a executat un corner, iar Wissa a reluat cu capul și a restabilit egalitatea, 1-1.
Ronaldo a ratat două oportunități majore
În repriza a doua, Portugalia a continuat să domine clar la posesie, însă fără să reușească să transforme superioritatea în goluri. În minutul 63, RD Congo a fost aproape să înscrie, însă lovitura de cap a lui Steve Kapuadi a trecut pe lângă poartă.
Cristiano Ronaldo a avut două oportunități importante în minutele 69 și 74, dar de fiecare dată a ratat ținta. În minutul 68, spiritele s-au încins pe teren, iar arbitrul a fost nevoit să intervină pentru a calma jucătorii.
Africanii au rămas periculoși pe contraatac și au mai avut o șansă mare în minutul 84, când Cedric Bakambu a ratat incredibil dintr-o poziție excelentă. Portugalia a continuat să preseze până la final, însă Bruno Fernandes a trimis peste poartă în prelungiri și soarta partidei a rămas neschimbată, 1-1 la final.
Actualitate
Crimeea interzice circulația motocicletelor pe timpul nopții. Autoritățile susțin că zgomotul motoarelor împiedică apărarea antiaeriană să detecteze dronele ucrainene
Autoritățile instalate de Moscova la conducere în Crimeea opucată au decis să interzică deplasarea motocicletelor și a altor vehicule similare pe timpul nopții, motivând că zgomotul produs de motoare afectează activitatea unităților de apărare antiaeriană care încearcă să identifice și să neutralizeze dronele lansate de Ucraina.
Motociclist pe podul lui Putin din Crimeea/FOTO:X
Măsura, anunțată marți de liderul instalat de Moscova în peninsulă, Serghei Aksionov, intră în vigoare începând de astăzi și va rămâne aplicabilă pe termen nedeterminat, scrie Moscow Times.
Potrivit noilor reguli, motocicletele, mopedele, scuterele, ATV-urile și alte vehicule motorizate similare nu vor mai putea circula între orele 20.00 și 06.00.
Decizia vine după ce un consilier al lui Aksionov a acuzat motocicliștii că perturbă activitatea grupurilor mobile de apărare antiaeriană în timpul alertelor aeriene. Aceste unități se bazează în mare măsură pe identificarea zgomotelor produse de dronele care se apropie de obiectivele militare și de infrastructura strategică.
Presa de stat rusă a mers și mai departe, susținând că unii motocicliști ar circula intenționat în timpul atacurilor cu drone, la solicitarea unor persoane care comunică prin aplicații de mesagerie și care le-ar oferi recompense financiare modeste pentru această activitate.
„Scopul principal al acestor măsuri este asigurarea siguranței publice și protejarea militarilor, a instituțiilor statului și a obiectivelor speciale”, a transmis Aksionov pe Telegram.
Restricțiile se înmulțesc pe fondul intensificării atacurilor ucrainene
Interdicția privind motocicletele reprezintă doar cea mai recentă măsură adoptată de autoritățile ruse din Crimeea în contextul creșterii presiunii exercitate de armata ucraineană asupra peninsulei anexate.
Săptămâna trecută, traficul feroviar pe timpul nopții a fost suspendat în întreaga regiune, după un atac cu drone atribuit Ucrainei, soldat cu victime și avarierea unei locomotive de pasageri.
În paralel, armata ucraineană susține că Rusia a impus restricții severe și asupra transporturilor militare care utilizează autostrada Novorossia, una dintre cele mai importante rute logistice care leagă sudul Rusiei de teritoriile ucrainene ocupate și de Crimeea.
În ultimele săptămâni, forțele ucrainene și-au intensificat atacurile cu drone asupra convoaielor militare și a cisternelor care transportă combustibil către peninsulă. Potrivit Kievului, aceste operațiuni au afectat serios fluxul de aprovizionare și au contribuit la apariția unor penurii locale de carburanți.
Deși Crimeea este conectată direct cu Rusia prin Podul Kerci, Moscova a limitat în ultimii ani utilizarea acestuia pentru transporturile considerate periculoase, inclusiv cele de combustibil, din cauza riscului reprezentat de atacurile ucrainene.
Ca urmare, aprovizionarea regiunii depinde tot mai mult de coridoarele terestre din nord. Date prezentate de armata ucraineană arată că traficul zilnic pe autostrada Novorossia a scăzut cu peste 40% între începutul lunii mai și începutul lunii iunie, semn al dificultăților logistice cu care se confruntă forțele ruse din zonă.
Decizia de a interzice circulația motocicletelor pe timpul nopții reflectă preocuparea tot mai mare a autorităților ruse față de eficiența campaniei ucrainene cu drone, care continuă să pună presiune asupra infrastructurii militare și a rutelor de aprovizionare din Crimeea.
Actualitate
Un mort şi doi răniţi, după ce două TIR-uri s-au ciocnit frontal între Caransebeş şi Lugoj. Trafic blocat pe ambele sensuri
Un bărbat a murit și
alte două persoane au fost rănite în urma unui accident produs miercuri
dimineață pe DN 6, în județul Caraș-Severin, după ce două TIR-uri s-au ciocnit
frontal. Traficul a fost blocat complet pe ambele sensuri.
Sursă video: Facebook
Un accident deosebit
de grav a avut loc în cursul dimineţii de miercuri, 17 iunie, în jurul orei
07.00, pe DN 6, la kilometrul 461+200 de metri, în afara localității Jupa din
județul Caraș-Severin, unde două TIR-uri s-au ciocnit frontal.
Potrivit
informațiilor transmise de IPJ Caraș-Severin, şoferul unuia dintre TIR-uri, un
bărbat de 39 de ani care se deplasa din direcția Caransebeș către Lugoj, a pătruns
pe contrasens, unde a intrat în coliziune frontală cu un alt ansamblu de
vehicule, condus de un cetățean uzbec.
Impactul a fost
puternic extrem de puternic, ambele vehicule ieşind în afara părţii carosabile.
Şoferul român, în vârstă de 39 de ani, a decedat pe loc, iar conducătorul auto
al celui de-al doilea TIR și un pasager aflat în vehicul au fost răniți și
transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Imaginea 1/3:
accident Caraş 02 foto Presa Satu Mare jpg
„Astăzi, în jurul orei 07.00, pe DN 6, la kilometrul
461+200 m, în afara localităţii Jupa, s-a produs un accident rutier în care au
fost implicate două ansambluri de vehicule. Din primele verificări efectuate la
faţa locului, poliţiştii au stabilit că un ansamblu de vehicule (TIR) condus de
un bărbat de 39 de ani, care circula din direcţia Caransebeş către Lugoj, ar fi
pătruns pe sensul opus de circulaţie, intrând în coliziune frontală cu un alt
ansamblu de vehicule, condus de un cetăţean uzbec”, a transmis, miercuri dimineaţă, IPJ Caraş-Severin.
Circulația rutieră a
fost blocată complet pe ambele sensuri, pe durata intervenției echipajelor și a
cercetărilor la fața locului.
Reprezentanții IPJ
Caraș-Severin spun că traficul urma să fie reluat în aproximativ două ore, în
funcție de finalizarea cercetărilor și de degajarea carosabilului, precizând că
ancheta este în desfășurare pentru stabilirea exactă a împrejurărilor
producerii accidentului.
„Reluarea circulaţiei este estimată în aproximativ 120 de
minute, în funcţie de desfăşurarea activităţilor de cercetare şi de degajare a
carosabilului. În cauză, poliţiştii efectuează cercetări pentru stabilirea cu
exactitate a tuturor împrejurărilor producerii accidentului”, au transmis poliţiştii.
-
Breakingacum 2 zileCrin Antonescu: „Am găsit găina cu ouă de aur, dar el se ouă peste 2 ani. Nu înțeleg de ce sunt atât de multe pretenții din partea unui partid cu 14%”
-
Actualitateacum 2 zile
Oana Țoiu, reacție după atacul Rusiei asupra unei mănăstiri UNESCO din Kiev: „Arată cât de goale sunt afirmațiile lui Putin”
-
Actualitateacum 2 zile
Schimbare majoră în obiceiurile românilor: inflația a ucis „ciubucul”. Ce spun datele oficiale din aplicațiile de ride-sharing
-
Breakingacum 2 zileRomânia pe butuci. Valentin Stan: Dezastrul economiei poartă un singur nume
-
Actualitateacum 3 zile
Caravana medicală „Obezitatea este o boală” aduce evaluări gratuite în Palas Iași
-
Actualitateacum 3 zile
Guvernul britanic urmează să prezinte planul „Australia-plus” privind interzicerea rețelelor sociale pentru minorii sub 16 ani
-
Actualitateacum 2 zile
Marea Britanie va furniza uraniu îmbogățit Ucrainei și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei înaintea summitului G7
-
Actualitateacum 2 zileCum înregistrezi o companie străină în scopuri de TVA în România: pas cu pas, 2026





