Connect with us

Breaking

Oricând putem avea o catastrofă

Publicat

pe

Oricând putem avea o catastrofă

Mariana Garștea, președinte APMGS (Asociația Profesională pentru Monitorizare Geotehnică și Structurală), a declarat în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București” că în cartierele-dormitor de la marginea Capitalei, precum cele de tip Militari Residence, oricând se poate întâmpla o catastrofă, din cauza faptului că infrastructura este limitată în raport cu numărul de locuitori.

„De ce avem genul acesta de cartiere dormitor, care par înghesuite, iar infrastructura nu este ce trebuie? Nu este adaptată nivelului de populație. Am asistat cu toții la inundații. Au inundat subsoluri, mașinile nu mai puteau să treacă.

Autoritatea publică, fie centrală, fie locală, ar trebui să deruleze câteva scenarii de risc. Inundații, risc seismic, și să vadă care sunt consecințele în astfel de cartiere-dormitor. Cred că vom avea parte de o catastrofă, pentru că totul este blocat acolo. În momentul în care au fost inundațiile respective, oamenii aceia erau disperați”, a declarat Mariana Garștea, de profesie inginer, în emisiunea „Cu Gândul la  București”.

„Merită diferența de preț din Militari Residence?”

Reprezentanta APMGS mai spune că decizia de achiziție a unui apartament într-un astfel de cartier aparține locuitorilor.

„În același timp, achiziția unui apartament în zonă aparține fiecăruia dintre noi. Trebuie să ne punem niște întrebări, dacă merită să achiziționăm acolo. Merită diferența de preț în momentul în care te trezești cu subsolul inundat?”, mai precizează Mariana Garștea.

Ștefan Dumitrașcu, fost arhitect șef al Capitalei: În Militari Residence este „jungle”

Și Ștefan Dumitrașcu, fost arhitect șef al Capitalei, a precizat recent, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că celebrul cartier Militari Residence este „jungle”.

„În Militari Residence este „Jungle” (…) și infrastructura, și lucrările edilitare, și podurile, și străzile, și șoselele, fac obiectul autorizării. La această oră este aproape imposibil, și evident că nu există niciun sprijin, nicio deschidere din partea Municiplității, blocând și sectoarele, pentru lucrări edilitare de interes public”, a mai precizat Ștefan Dumitrașcu.

Principala intrare în zona Militari Residence este din bulevardul Iuliu Maniu, pe strada Osiei, care la ore de vârf, seara, este extrem de aglomerată.

Raționamentul principal pentru care s-au cumpărat locuințe în această zonă a fost prețul scăzut al apartamentelor.

Zona este însă una plină de praf, de la construcții, este fără verdeață, fără locuri de joacă, infrastructura lasă de dorit, iar atunci când plouă abundent, multe spații se inundă, mai ales cele comerciale de la primul nivel al blocurilor.

Întreaga emisiune cu Mariana Garștea poate fi vizionată AICI:



Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Rusia folosește rețeaua Wagner în operațiuni de sabotaj pentru a destabiliza Europa

Publicat

pe

Rusia folosește rețeaua Wagner în operațiuni de sabotaj pentru a destabiliza Europa

Recrutorii și propagandiștii fostului grup Wagner au devenit „piese-cheie” în operațiunile de sabotaj ale Rusiei în Europa. Oficiali ai serviciilor secrete occidentale susțin că Moscova folosește rețeaua pentru a recruta europeni vulnerabili cu scopul de a submina sprijinul pentru Ucraina.

Recrutorii și propagandiștii care au activat anterior în cadrul Grupul Wagner sunt acum implicați direct în organizarea atacurilor de sabotaj desfășurate de Rusia pe teritoriul european, potrivit unor oficiali ai serviciilor de informații din Occident, citați de Financial Times.

Sursele occidentale afirmă că acești recrutorii, care anterior au convins mii de tineri ruși să-și dea viața în războiul din Ucraina, au primit o nouă misiune. Ei sunt însărcinați cu identificarea și recrutarea unor cetățeni europeni vulnerabili din punct de vedere economic și intelectual pentru a comite acte de violență și sabotaj în state membre NATO.

Un oficial occidental din domeniul informațiilor a declarat pentru Financial Times că agenția de informații militare a Rusiei, GRU, „folosește talentul pe care îl are la dispoziție”, făcând referire directă la rețeaua Wagner și la experiența acesteia în recrutare și propagandă.

Potrivit acelorași surse, agenții Wagner au coordonat acțiuni concrete de sabotaj, printre care incendierea mașinilor unor politicieni europeni, atacuri asupra depozitelor care conțineau ajutoare destinate Ucrainei, dar și operațiuni majore de dezinformare, inclusiv prezentarea agenților sub identități de propagandiști naziști.

Atât GRU, cât și FSB au devenit extrem de active în recrutarea unor agenți considerați „de unică folosință” în Europa. Scopul acestor operațiuni este semănarea haosului și slăbirea sprijinului occidental pentru Ucraina, în cadrul unei campanii extinse de perturbare și sabotaj derulate de Kremlin în ultimii doi ani.

Înalți oficiali occidentali au mai subliniat că rețeaua Wagner s-a dovedit un instrument deosebit de eficient pentru serviciile ruse de informații, tocmai datorită experienței sale anterioare și a capacității de a opera discret în afara Rusiei.

Infrastructura online a Wagner

Financial Times notează că Wagner și susținătorii săi aveau deja o prezență online semnificativă pe platformele de socializare destinate publicului rus. Această infrastructură digitală a fost adaptată rapid pentru operațiuni cu miză internațională.

Rolul Wagner în campania de sabotaj a Moscovei se află acum sub o atenție sporită din partea agențiilor europene de informații. În urmă cu doi ani, conturi asociate grupării au fost implicate în recrutarea unor cetățeni britanici pentru acțiuni de sabotaj, potrivit surselor citate.

În contextul războiului din Ucraina, Rusia și-a intensificat strategia de război hibrid, iar actele de sabotaj au devenit tot mai frecvente în Europa.

Recomandarea autorului:

Tentativă de asasinat la adresa lui Zelenski. Un polonez recunoscut drept spion al rușilor a încercat să îl omoare pe președintele ucrainean

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Motivul pentru care mașini precum Arora se aprind ca torțele și mori cu zile

Publicat

pe

Motivul pentru care mașini precum Arora se aprind ca torțele și mori cu zile

O femeie a murit vineri carbonizată într-o mașină electrică produsă în Turcia, iar foarte mulți români se întreabă cât de sigure mai sunt aceste vehicule. Mai ales că vorbim de adevărate cutiuțe pe patru roți. Titi Aur, expert în conducere defensivă, a explicat în exclusivitate pentru Gândul de ce mașinile electrice și ieftine se pot aprinde foarte repede. Așa-zisa mașină care a ars vineri, Arora S2, fabricată în Turcia, a invadat România.

„Problema se pune în felul următor: cu cât mașina este mai sofisticată, cu cât mașina este mai avansată, cu cât are mai multă electronică, sau este mașină electrică, cu atât riscul de a se produce o avarie, precum un scurt-circuit care poate să ducă la un incendiu, cu atât riscul este mai mare. Extrapolând puțin, dacă vorbim de un tractor din timpul comunismului, nu lua foc niciodată, nu avea ce să se strice, iar toată fierătania nu putea să ardă. Mai mult, mașinile din ziua de azi sunt făcute din foarte multe materiale plastice. Aceste materiale pot fi ignifuge, dar costă enorm de mult. Și atunci, mașinile ieftine sunt făcute din materiale care ard pur și simplu. Ca atare, cu cât mașina este mai ieftină, cu atât riscul de avarie și de incendiu este mai mare. Ieftin și bun nu există”, a precizat Titi Aur pentru Gândul.

Ieșirea din spate la Arora se face doar prin împingerea scaunului din față

Expertul în conducere defensivă a explicat apoi de ce se poate muri cu zile în vehicule precum cel care a ars vineri în cartierul Crângași din București.

„Pe de altă parte, noi nu suntem obișnuiți să ne prăgătim pentru cazuri speciale. Nu facem cursuri de prim-ajutor. Nu ne gândim că mașina ar putea să se răstoarne. Nu știm cum să ieșim din mașină dacă rămânem cu capul în jos, sau mai rău, dacă ia foc mașina. Nimeni nu s-a gândit ce trebuie să facă în cazul în care această mașinuță ia foc.  Sau cum trebuie să iasă din ea, mai ales persoanele din spate. Dacă nu știm cum să reacționăm, intrăm în panică. Panica te face de cele mai multe ori să iei decizii greșite și să faci gesturi total incorecte. De exemplu, în loc să tragi de scaun în față, tragi în spate, sau în loc să scoți centura, apeși greșit pe buton. Asta pentru că în România nu se fac cursuri pentru a preveni astfel de evenimente”, a mai explicat Titi Aur.

O femeie a murit carbonizată într-o mașină electrică după un incendiu care a cuprins trei autoturisme pe o stradă din Sectorul 6.

Femeie lipsită de șansă, moarte cumplită

Mașina electrică s-a aprins în mers, iar șoferul a oprit lipit de alte două vehicule. Bărbatul de la volan a apucat să coboare din mașină.  Femeia care se afla în spate nu a reușit să iasă, pentru că scaunul din față nu a fost tras la timp. Practic, femeia a fost lipsită de șansă.

Arora S2 se vinde pe zeci de site-uri din România

Arora S2, mașina electrică în care vineri o femeie a murit arsă de vie în București este vândută în continuare pe zeci de site-uri din țara noastră. Este vorba de platforme de comerț intermediar. Dar și de vânzători direcți. În ceea ce privește producătorul vehiculului care a luat foc, acesta este pe locul 2 în Turcia în ceea ce privește vânzările de motociclete. Arora se remarcă spectaculos și pe segmentul de cvadricicluri, cum este și mașinuța electrică implicată în tragedia de vineri. Prețul mediu al „jucăriei” mortale este de 7 mii de euro pe site-urile din România.

Acestea sunt câteva site-uri care vând Arora S2:

Două dintre principalele firme care se ocupă de comercializarea acestor vehicule, pe mai multe site-uri, sunt Eurodinamic și Artemis.

Eurodinamic, din Dolj, are 46 de salariați, iar în 2024 a declarat afaceri de peste 35 de milioane de lei (aproape 7 milioane de euro).

În ceea ce privește Artemis SRL, cu sediul în Alba Iulia, societatea a raportat în 2024 o cifră de afaceri de peste 3,6 milioane de lei.


Autorul recomandă:

O femeie a ars de vie, blocată într-o mașină electrică în București. Un bărbat a reușit să se salveze, dar a fost răni

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Ambasada României în SUA anunță că Nicușor Dan participă la Consiliul de Pace al lui Trump: „Participarea subliniază sprijinul României”

Publicat

pe

Ambasada României în SUA anunță că Nicușor Dan participă la Consiliul de Pace al lui Trump: „Participarea subliniază sprijinul României”

Președintele României, Nicușor Dan, va fi prezent la reuniunea Consiliului pentru Pace organizată la Washington, eveniment convocat de președintele Donald Trump. România va participa în calitate de observator, într-un demers care reconfirmă angajamentul țării noastre pentru dialog, stabilitate și cooperare internațională.

Președintele României va participa la Consiliul pentru Pace de la Washington

Participarea șefului statului la acest congres a fost confirmată de Ambasada României din Statele Unite, printr-o postare pe Facebook în care a precizat:

”Președintele României, Nicușor Dan, va participa la viitoarea reuniune a Consiliului pentru Pace de la Washington, convocată de președintele Donald Trump.

România va lua parte în calitate de observator, reafirmându-și angajamentul față de dialog, stabilitate și implicare internațională constructivă.

Participarea președintelui subliniază sprijinul principial al României pentru eforturile diplomatice menite să promoveze pacea și să consolideze cooperarea între națiuni, menținând totodată parteneriatul strategic cu Statele Unite”.

O astfel de invitație subliniază că parteneriatul strategic dintre România și Statele Unite va continua.

Recomandările autorului:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Legiunile de femei-ucigașe care au băgat teroare în inamici. Erau mult mai eficiente și mai curajoase decât bărbații pe câmpul de luptă Legiunile de femei-ucigașe care au băgat teroare în inamici. Erau mult mai eficiente și mai curajoase decât bărbații pe câmpul de luptă
Actualitateacum 4 ore

Legiunile de femei-ucigașe care au băgat teroare în inamici. Erau mult mai eficiente și mai curajoase decât bărbații pe câmpul de luptă

Legendele despre amazoane sunt printre cele mai celebre din mitologia greacă. Dincolo de mituri, însă, au existat cu adevărat femeie...

„Vârsta medie va depăși 50 de ani”. Avertisment sumbru pentru pensiile de stat și private: Cine va mai susține economia? „Vârsta medie va depăși 50 de ani”. Avertisment sumbru pentru pensiile de stat și private: Cine va mai susține economia?
Actualitateacum 9 ore

„Vârsta medie va depăși 50 de ani”. Avertisment sumbru pentru pensiile de stat și private: Cine va mai susține economia?

Jumătate dintre persoanele din UE aveau, la 1 ianuarie 2025, peste 44,9 ani, vârsta medie la care s-a ajuns. Tendința...

Anunțul lui Trump înaintea „Consiliului pentru Pace”. Țările membre vor aloca 5 miliarde de dolari pentru reconstrucția Fâşiei Gaza Anunțul lui Trump înaintea „Consiliului pentru Pace”. Țările membre vor aloca 5 miliarde de dolari pentru reconstrucția Fâşiei Gaza
Actualitateacum 13 ore

Anunțul lui Trump înaintea „Consiliului pentru Pace”. Țările membre vor aloca 5 miliarde de dolari pentru reconstrucția Fâşiei Gaza

Preşedintele american Donald Trump a anunţat că ţările membre ale aşa-numitului „Consiliu pentru Pace” creat de el care se vor...

Trei însoțitori de zbor ai Companiei British Airways au ajuns la spital după ce au mâncat bomboane cu cannabis oferite de un pasager Trei însoțitori de zbor ai Companiei British Airways au ajuns la spital după ce au mâncat bomboane cu cannabis oferite de un pasager
Actualitateacum 18 ore

Trei însoțitori de zbor ai Companiei British Airways au ajuns la spital după ce au mâncat bomboane cu cannabis oferite de un pasager

Trei însoțitori de zbor ai companiei British Airways au fost internați la spital după ce au mâncat bomboane gumoase cu...

Ce ascunde „ofensiva de farmec” a Americii la München Ce ascunde „ofensiva de farmec” a Americii la München
Actualitateacum 23 de ore

Ce ascunde „ofensiva de farmec” a Americii la München

Mesajul transmis de Washington este direct și lipsit de ambiguități: alăturați-vă proiectului lui Donald Trump de remodelare a ordinii globale...

Ce pericole aduce plafonarea generală a adaosului comercial când inflația depășește 5% — explicația simplă pentru toată lumea Ce pericole aduce plafonarea generală a adaosului comercial când inflația depășește 5% — explicația simplă pentru toată lumea
Actualitateacum o zi

Ce pericole aduce plafonarea generală a adaosului comercial când inflația depășește 5% — explicația simplă pentru toată lumea

Ideea introducerii unui mecanism automat de plafonare a adaosului comercial atunci când inflația depășește pragul de alertă de 5% este...

Cristi Chivu a rupt blestemul! Victorie mare cu Juventus: primul derby câștigat în cariera sa de antrenor Cristi Chivu a rupt blestemul! Victorie mare cu Juventus: primul derby câștigat în cariera sa de antrenor
Actualitateacum o zi

Cristi Chivu a rupt blestemul! Victorie mare cu Juventus: primul derby câștigat în cariera sa de antrenor

Cristi Chivu este primul în Italia, însă antrenorul român avea un mare of: Inter nu se împiedicase de echipele mici,...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro