Connect with us

Breaking

Şapte persoane, plasate sub control JUDICIAR, după ceremonia de omagiere a lui Zelea Codreanu. Acuzațiile vizează acte de FASCISM

Publicat

pe

Şapte persoane, plasate sub control JUDICIAR, după ceremonia de omagiere a lui Zelea Codreanu. Acuzațiile vizează acte de FASCISM

Oamenii legii au desfășurat mai multe percheziții sâmbătă dimineață în București și alte județe din țară, în dosare ce vizează acte de fascism, rasism sau xenofobie, incitare la ură și nerespectarea regimului armelor și munițiilor, după ceremonia de omagiere a lui Zelea Codreanu în pădurea de la Tâncăbești. Autoritățile au plasat șapte persoane sub control judiciar în urma descinderilor.

Șapte persoane sunt cercetate sub control judiciar, dosarul instrumentat de magistrații de la Parchetul Tribunalului Ilfov, cu privire la participarea evenimentului de omagiere a liderului Mişcării Legionare, Corneliu Zelea-Codreanu, din pădurea Tâncăbești, desfășurat la 30 noiembrie.

Citește și: Percheziții la fantomaticul Bogpr, acuzat de finanțarea campaniei lui Călin Georgescu + mascații au descins și la persoanele care au prezentat salutul NAZIST la troița lui Corneliu Zelea Codreanu din Tâncăbești!

„Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a efectuat 9 percheziţii domiciliare pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţelor Ilfov, Timiş, Maramureş, Sălaj şi Neamţ, într-o cauză în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de utilizare în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, constând în aceea că, în data de 30.11.2024, în localitatea Tâncăbeşti, judeţul Ilfov a fost organizată o comemorare a 86 de ani de la moartea liderului mişcării legionare, Corneliu Zelea – Codreanu şi a altor 13 membri ai mişcării, la care au participat aproximativ 100 – 150 de persoane.

Cu această ocazie persoanele vizate de anchetă, alături şi de alte persoane încă neidentificate, au folosit steaguri cu simboluri ce reprezintă Mişcarea Legionară, au purtat uniforme legionare şi au adoptat simboluri specifice, cum este salutul specific Mişcării Legionare. Ulterior, în spaţiul public, prin intermediul aplicaţiei Tik Tok, au fost distribuite mai multe videoclipuri cu aspecte de la comemorarea de la Tâncăbeşti”, a transmis Parchetul general.

Printre persoanele care ar fi participat la evenimentul de la troița lui Corneliu Zelea Codreanu se numără șefa partidului SOS, Diana Șoșoacă, și liderul partidului Patrioții Poporului Român, Mihai Lasca, notează G4Media.

Membrii ai grupărilor legionare care au participat la omagierea lui Zelea Codreanu

Surse din anchetă au afirmat pentru Gândul că la evenimentul de omagiere a lui Zelea Codreanu a luat parte și Suru Șerban, autoproclamat „șeful Mișcării Legionare din România”, născut la 14.04.1959.

Suru Șerban este cercetat în calitate de suspect in dosarul penal 7748/ 166/ P/ 2024 având ca obiect cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii prevazute de art 4 alin 2 OUG 31/2002 – utilizarea in public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

În concret, cu ocazia desfășurării activității comemorative la troița lui Corneliu Zelea Codreanu in data de 30.11.2024 a purtat uniforma cu însemne legionare si a efectuat salutul legionar.

La omagierea lui Zelea Codreanu au mai fost prezenți:

  • Dobrescu Ionela Lăcrimioara – născută la 27.05.1970, domiciliu în București, Sos. Olteniței. Ea a efectuat salutul legionar. Este soția lui Dobrescu Florin, organizatorul activității de comemorare din data de 30.11.2024
  • Dobrescu Florin – născut la data de 20.09.1973, domiciliu în București, Sector 4, vicepreședinte – Fundația Ion Gavrilă Ogoranu. Și el a efectuat salutul legionar.
  • Iarca Marius Andrei, născut 25.11.1979, domiciliu București, Sector 3. El este acuzat că a participat la activitatea comemorativă a lui Corneliu Zelea Codreanu din 30.11.2024, a purtat uniforma cu însemne legionare, a efectuat salutul legionar si a avut un steag cu însemne legionare

În cadrul aceluiași demers, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a făcut 9 percheziții domiciliare în București și în județele Ilfov, Timiș, Maramureș, Sălaj și Neamț, într-o cauză în care se fac cercetări pentru utilizare în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, constând în aceea că, în data de 30.11.2024, în localitatea Tâncăbești, județul Ilfov a fost organizată o comemorare a 86 de ani de la moartea liderului mișcării legionare, Corneliu Zelea – Codreanu și a altor 13 membri ai mișcării, la care au participat aproximativ 100 – 150 de persoane.

Cu această ocazie persoanele vizate de anchetă, alături și de alte persoane încă neidentificate, au folosit steaguri cu simboluri ce reprezintă Mișcarea Legionară, au purtat uniforme legionare și au adoptat simboluri specifice, cum este salutul specific Mișcării Legionare.

Ulterior, în spațiul public, prin intermediul aplicației Tik Tok, au fost distribuite mai multe videoclipuri cu aspecte de la comemorarea de la Tâncăbești.

Citește și:

Portofele electronice cu criptomonede în valoare de 7 MILIOANE de euro, descoperite pe numele lui Bogdan Peșchir, cunoscut ca ”bogpr”

Percheziții acasă la Bogdan Peșchir, cunoscut pe TikTok sub pseudonimul BOGPR/Afaceristul a finanțat cu 1 milion de euro campania lui Călin Georgescu

Dezvăluirile GÂNDUL despre rețeaua BOGPR, confirmate de SRI și SIE! Informații publicate de noi, în premieră, despre campania din TikTok se regăsesc la ”mapa” președintelui



Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Emiratele Arabe Unite se retrag din OPEC și OPEC+

Publicat

pe

Emiratele Arabe Unite se retrag din OPEC și OPEC+

Emiratele Arabe Unite au anunțat, marți, că se retrag din OPEC și OPEC+, provocând o lovitură puternică grupurilor de exportatori de petrol și liderului lor de facto, Arabia Saudită, într-un moment în care războiul cu Iranul a provocat un șoc energetic fără precedent și a destabilizat economia mondială.

Știre în curs de actualizare.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, dezvăluie „cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii Guvernului Bolojan”

Publicat

pe

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, dezvăluie „cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii Guvernului Bolojan”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, afirmă că România a fost adusă într-o situație de criză economică de către actualul Guvern Bolojan. În opinia sa, stabilitatea țării, despre care vorbesc apărătorii premierului, este „cel mai caraghios lucru” pe care îl vedem în această perioadă.

Invocarea unor „consecințe economice”, în cazul demiterii primului-ministru, ar fi o diversiune a susținătorilor Guvernului Bolojan, crede Peiu.

„Avem cea mai mare inflație din UE”

Într-o postare pe Facebook, Petrișor Peiu susține că România este, deja, în plină criză economică. Țara noastră are, sub conducerea lui Ilie Bolojan, cele mai mari dezechilibre din Uniunea Europeană, de la inflație și deficit bugetar până la scădere economică și consum în recul.

Astfel stând lucrurile, senatorul AUR arată că invocarea unor „consecințe economice” pentru demiterea Guvernului este o diversiune care ignoră realitatea.

Iată postarea integrală a parlamentarului care luni, la prima oră, a anunțat inițierea procedurii de depunere a unei moțiuni de cenzură împotriva Executivului:

Cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii guvernului Bolojan este faptul că demiterea Executivului ar avea «grave consecințe economice».

Păi, oameni buni, cu Guvernul Bolojan în funcție, avem asa:

  • cea mai mare inflație din UE, cam 10%;
  • cel mai mare deficit bugetar din UE, cam 8%;
  • cel mai mare deficit comercial si de cont curent din UE, peste 30 de miliarde de euro;
  • trei trimestre consecutive de scădere economică;
  • scăderea, timp de opt luni la rând, a consumului;
  • pensiile înghețate pentru al doilea an consecutiv;
  • cheltuielile cu dobânzile cele mai mari din UE, peste 3% din PIB.

Suntem în plina criza economică sub Guvernul Bolojan, dar voi vreți să nu schimbăm Guvernul pentru a nu avea consecințe economice?”.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Sondaj Gândul. Ziarul a întrebat cititorii: „Vă doriți ca PSD și AUR să guverneze împreună?” Răspunsurile au fost 64% vs. 35%. Au votat 2.700 de cititori

Ilie Bolojan acuză o conspirație PSD-AUR împotriva sa: Asistăm de facto la crearea unei noi alianțe / Grindeanu a mințit

Moțiune de cenzură PSD-AUR. George Simion: „Pe 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea Guvernului Bolojan”

Reacția Dianei Șoșoacă după ce PSD și AUR au anunțat inițierea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Cum trăiește, în pușcărie, Dani Mocanu

Publicat

pe

Cum trăiește, în pușcărie, Dani Mocanu

Dani Mocanu a fost transferat, la jumătatea săptămânii trecute, la Penitenciarul Jilava. Inițial, cântărețul a fost închis la Rahova, unde a stat într-o celulă aglomerată, alături de alți 24 de condamnați.

Frații Dani și Nando Mocanu au fost aduși în România, de la Napoli, la data de 20 martie.

Cei doi plecaseră din țară înainte să fie condamnați definitiv la 4 și respectiv 7 ani de închisoare pentru o tentativă de omor comisă în contextul unei bătăi de stradă care a avut loc într-o benzinărie din Pitești.

Frații Dani și Nando Mocanu, separați în închisoare

Atunci, împreună cu mai multe persoane, frații Mocanu ar fi bătut un bărbat cu o rangă, iar medicii legiști au stabilit că rănile suferite i-au pus viața în pericol.

Dani Mocanu, obișnuit să trăiască pe picior mare

Surse din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că, la momentul încarcerării, mai mulți deținuți s-au repezit la manelist să-i ia bagajele și să i le care până la camera în care urma să petreacă perioada de carantină.

După cele 21 de zile de carantină, Dani Mocanu a fost încarcerat în regim semideschis, în timp ce fratele lui a fost plasat în altă secție, în condițiile în care are regim de executare închis.

Ca urmare, spun sursele Gândul, de atunci cei doi frați nu s-au mai văzut.

Cântărețul a cerut să fie trimis la muncă

Dani Mocanu ar fi fost cazat alături de alți 24 de condamnați, majoritatea fără istoric violent.

Acesta ar primi mâncare de acasă și i-ar ajuta cu hrană pe unii dintre colegii de celulă.

Surse din cadrul ANP au dezvăluit că interpretul de muzică de petrecere frecventa sala de forță. În plus, ar fi făcut cerere către conducerea penitenciarului să-l repartizeze la muncă.

Frații Dani și Nando Mocanu

Totodată, conform surselor Gândul, Mocanu ar fi solicitat inclusiv să rămână închis la Penitenciarul Rahova pentru restul pedepsei, în condițiile în care urmează să fie transferat la Penitenciarul Mioveni, deoarece are domiciliul în județul Argeș.

Săptămâna trecută, în cursul zilei de joi, Mocanu ar fi fost urcat în dubă și trimis la Penitenciarul Jilava.

El ar fi fost cazat la Secția a II-a, cunoscută printre deținuți și drept „Secția cocalarilor”, unde majoritatea condamnaților au o situație financiară modestă.

AUTORUL RECOMANDĂ:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm
Actualitateacum 3 ore

PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm

Parlamentul European cere un buget al UE mai mare și mai ambițios pentru perioada 2028–2034, care să mențină finanțarea pentru...

O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați
Actualitateacum 9 ore

O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați

O dronă ar fi fost depistată în noaptea de luni spre marți pe acoperișul unui bloc de locuințe din centrul...

„Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena „Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena
Actualitateacum 16 ore

„Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena

Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro, datoria publică urmând să scadă sub cea a...

Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen” Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen”
Actualitateacum 22 de ore

Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen”

Statele Unite își adaptează rapid strategiile militare în fața noilor realități de pe câmpul de luptă, după ce au testat,...

De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță? De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță?
Actualitateacum o zi

De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță?

În proiectele industriale, logistice sau comerciale complexe, siguranța nu înseamnă doar respectarea unor norme minime. Înseamnă o structură care se...

Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite? Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite?
Actualitateacum o zi

Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite?

Atât Regele Charles al III-lea cât și Donald Trump au a-și pune mari speranțe în ceea ce poate fi un...

Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile
Actualitateacum o zi

Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile

Vremea se răcește accentuat de luni, 27 aprilie, în întreaga țară, cu temperaturi sub media perioadei și ploi în anumite...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro