Breaking
Candidatul la prezidențiale John Ion Banu dezvăluie adevărul despre averea sa și cum a emigrat în SUA înainte de Revoluție: „Sunt milionar”
John Ion Banu, candidat independent la alegerile prezidențiale, care a emigrat din țară înainte de Revoluție, a recunoscut recent că este milionar, însă consideră că această etichetă este „puțin exagerată”, însă este „dispus” să-şi cheltuiască o parte din aceşti bani în beneficiul României.
„Nu că n-aş fi milionar, dar în primul rând îmi face plăcere pentru că arată că acei cetăţeni care se duc undeva şi care muncesc, având respect faţă de muncă şi faţă de banii altuia în primul rând, ajung să îşi îndeplinească visul undeva unde, să spunem, de data asta am obţinut-o în Statele Unite, teritoriul marilor oportunităţi. Sunt milionar, dar nu este mare lucru să fii milionar în Statele Unite. Nu este mare lucru să stai într-o casă de 400 de metri pătraţi. Este ceva normal”, a spus Banu, pentru Antena 3 CNN.
Stabilit în Florida, Banu deține și o fermă în apropiere de Augusta, unde crește aproximativ 50-60 de vaci și viței.
Banu a mai precizat că a candidat și în 2019, iar dacă nu va câștiga prezidențialele din 2025, nu va mai candida. „Dacă nu ies acum, nu mai candidez”, a spus Banu.
„Nu este ceva că m-am sculat noaptea şi am zis vreau să fiu preşedintele României. Este un comportament de-al meu social, să-l numim aşa, care durează de 15-20 de ani. Deci este un lucru care, prin activităţile mele sociale, umanitare, civice, culturale, în mijlocul comunităţii româno-americane, ca şi în România, unde am participat la consiliile, congresele românilor de pretutindeni, Deci toate acestea au venit pe parcurs şi dacă vreţi să o luăm de la început să fim poetic, este, aş putea să spun, este ca şi un copil care este adoptat şi el se gândeşte tot timpul la părinţii originali. Deci România este ţara mea originală care a dat totul pentru mine, ce mi-a dat când am fost tânăr pentru educaţie, pentru prima parte a vieţii mele”, a declarat Banu la B1 TV.
El și-a exprimat dorința ca românii să aibă oportunități similare de dezvoltare în țară, afirmând că este dispus să investească o parte din averea sa în beneficiul României, ca un gest de recunoștință.
„Este un fel de gratitudine pe care eu consider că îmi permit să o fac şi pentru că tot aţi spus că sunt bogat, nu sunt aşa de bogat, dar sunt dispus să-mi cheltuiesc o parte din aceşti bani în beneficiul României. Sunt un naţionalist, în primul rând, eu sunt pentru naţiune şi vreau ca naţiunea să rămână. Nu aş vrea ca noi să fim parte din Uniunea Europeană ca un stat federal. Nu! Vreau să fim ca un stat independent. Naţiunea să rămână, tradiţiile noastre să rămână, aş vrea foarte bine să am posibilitatea să tai un miel, să mănânc un stufat de Paşti.
Deci sunt conservator, sunt pentru tradiţii. Şi asta vreau acasă. Vreau ca toţi cetăţenii, toţi emigranţii sau muncitorii, cred că de fapt nu sunt toţi emigranţi, sunt muncitori plecaţi pentru viaţă mai bună, ceva care şi englezii şi francezii, toată lumea pleacă, americanii să poată oricând să se întoarcă acasă. Sună poetic, dar asta e ideea”, a afirmat John Ion Banu.
Întrebat cum a reuşit să plece în SUA înainte de Revoluţie şi dacă a avut vreo legătură cu serviciile secrete, acesta a răspuns negativ, mărturisind că încă din primul an de studii îşi dorea să plece.
„Aş vrea să fac o mărturisire. Din primul meu an de studii am vrut să plec, ca toţi ceilalţi, de altfel, pe vremea aceea, deci de atunci mi-a intrat în cap ideea de a pleca. Nu am reuşit, am plecat mai târziu cu avionul. De ce am plecat? În primul rând, pentru că eu fac lucrurile numai legal, organizat, cu perseverenţă. Am perseverat pentru trei ani de zile şi îi sunt foarte recunoscător, nu neapărat SUA, dar preşedintelui Ronald Reagan, prin faptul că a acordat României dreptul de naţiune cea mai favorizată (n. red. clauza naţiunii celei mai favorizate), atunci eu nu am fost o excepţie, nu am plecat singur, se pleca zilnic”, a spus Banu.
John Ion a precizat că a putut pleca în SUA cu avionul, împreună cu toată familia, prin Italia, cu ajutorul unei fundaţii din SUA care, de altfel, a plătit pentru avion.
„Să nu existe niciun fel de dubiu, am o dovadă de la Departamentul de Stat de aici că nu am fost în relaţie cu securitatea”, a spus Banu.
La remarca jurnalistei că s-ar putea face o comparaţie cu Călin Georgescu, Banu a răspuns că n-ar trebui să se facă şi a dezvăluit că l-a cunoscut pe acesta „înainte”.
„N-ar trebui să se facă, l-am cunoscut pe domnul Călin Georgescu înainte, sunt complet diferit de ideile. Cred că l-am cunoscut în urmă cu vreo doi ani, în birou la sediul meu şi mi-am dat seama că dânsul este cu totul de o altă factură decât sunt eu. Eu sunt mult mai pragmatic, mult mai legal, ca să spun aşa, organizat. Primul lucru făcut când am venit aici, în urmă cu vreo opt ani, am înfiinţat un partid, Partidul Naţiunea Română, care îmi pare rău că nu s-a dezvoltat mai mult, datorită reticenţei, în primul rând, a clasei educate, de a face politică. Toată lumea în România urăşte politica, nu vor să audă politică. (…) Fără politică nu se poate, nu putem să mergem înapoi, în Evul Mediu, nici acolo. Deci trebuie să faci politică, pentru că politica este baza progresului într-un stat. Şi asta vreau să fac”, a afirmat Banu.
John Ion Banu a emigrat în SUA în 1985, unde a fondat Liga Româno-Americană, o organizație menită să sprijine comunitatea românească din Florida.
Breaking
Motivul pentru care mașini precum Arora se aprind ca torțele și mori cu zile
O femeie a murit vineri carbonizată într-o mașină electrică produsă în Turcia, iar foarte mulți români se întreabă cât de sigure mai sunt aceste vehicule. Mai ales că vorbim de adevărate cutiuțe pe patru roți. Titi Aur, expert în conducere defensivă, a explicat în exclusivitate pentru Gândul de ce mașinile electrice și ieftine se pot aprinde foarte repede. Așa-zisa mașină care a ars vineri, Arora S2, fabricată în Turcia, a invadat România.
„Problema se pune în felul următor: cu cât mașina este mai sofisticată, cu cât mașina este mai avansată, cu cât are mai multă electronică, sau este mașină electrică, cu atât riscul de a se produce o avarie, precum un scurt-circuit care poate să ducă la un incendiu, cu atât riscul este mai mare. Extrapolând puțin, dacă vorbim de un tractor din timpul comunismului, nu lua foc niciodată, nu avea ce să se strice, iar toată fierătania nu putea să ardă. Mai mult, mașinile din ziua de azi sunt făcute din foarte multe materiale plastice. Aceste materiale pot fi ignifuge, dar costă enorm de mult. Și atunci, mașinile ieftine sunt făcute din materiale care ard pur și simplu. Ca atare, cu cât mașina este mai ieftină, cu atât riscul de avarie și de incendiu este mai mare. Ieftin și bun nu există”, a precizat Titi Aur pentru Gândul.
Ieșirea din spate la Arora se face doar prin împingerea scaunului din față
Expertul în conducere defensivă a explicat apoi de ce se poate muri cu zile în vehicule precum cel care a ars vineri în cartierul Crângași din București.
„Pe de altă parte, noi nu suntem obișnuiți să ne prăgătim pentru cazuri speciale. Nu facem cursuri de prim-ajutor. Nu ne gândim că mașina ar putea să se răstoarne. Nu știm cum să ieșim din mașină dacă rămânem cu capul în jos, sau mai rău, dacă ia foc mașina. Nimeni nu s-a gândit ce trebuie să facă în cazul în care această mașinuță ia foc. Sau cum trebuie să iasă din ea, mai ales persoanele din spate. Dacă nu știm cum să reacționăm, intrăm în panică. Panica te face de cele mai multe ori să iei decizii greșite și să faci gesturi total incorecte. De exemplu, în loc să tragi de scaun în față, tragi în spate, sau în loc să scoți centura, apeși greșit pe buton. Asta pentru că în România nu se fac cursuri pentru a preveni astfel de evenimente”, a mai explicat Titi Aur.
O femeie a murit carbonizată într-o mașină electrică după un incendiu care a cuprins trei autoturisme pe o stradă din Sectorul 6.
Femeie lipsită de șansă, moarte cumplită
Mașina electrică s-a aprins în mers, iar șoferul a oprit lipit de alte două vehicule. Bărbatul de la volan a apucat să coboare din mașină. Femeia care se afla în spate nu a reușit să iasă, pentru că scaunul din față nu a fost tras la timp. Practic, femeia a fost lipsită de șansă.
Arora S2 se vinde pe zeci de site-uri din România
Arora S2, mașina electrică în care vineri o femeie a murit arsă de vie în București este vândută în continuare pe zeci de site-uri din țara noastră. Este vorba de platforme de comerț intermediar. Dar și de vânzători direcți. În ceea ce privește producătorul vehiculului care a luat foc, acesta este pe locul 2 în Turcia în ceea ce privește vânzările de motociclete. Arora se remarcă spectaculos și pe segmentul de cvadricicluri, cum este și mașinuța electrică implicată în tragedia de vineri. Prețul mediu al „jucăriei” mortale este de 7 mii de euro pe site-urile din România.
Acestea sunt câteva site-uri care vând Arora S2:
Două dintre principalele firme care se ocupă de comercializarea acestor vehicule, pe mai multe site-uri, sunt Eurodinamic și Artemis.
Eurodinamic, din Dolj, are 46 de salariați, iar în 2024 a declarat afaceri de peste 35 de milioane de lei (aproape 7 milioane de euro).
În ceea ce privește Artemis SRL, cu sediul în Alba Iulia, societatea a raportat în 2024 o cifră de afaceri de peste 3,6 milioane de lei.
Autorul recomandă:
O femeie a ars de vie, blocată într-o mașină electrică în București. Un bărbat a reușit să se salveze, dar a fost răni
Breaking
Ambasada României în SUA anunță că Nicușor Dan participă la Consiliul de Pace al lui Trump: „Participarea subliniază sprijinul României”
Președintele României, Nicușor Dan, va fi prezent la reuniunea Consiliului pentru Pace organizată la Washington, eveniment convocat de președintele Donald Trump. România va participa în calitate de observator, într-un demers care reconfirmă angajamentul țării noastre pentru dialog, stabilitate și cooperare internațională.
Președintele României va participa la Consiliul pentru Pace de la Washington
Participarea șefului statului la acest congres a fost confirmată de Ambasada României din Statele Unite, printr-o postare pe Facebook în care a precizat:
”Președintele României, Nicușor Dan, va participa la viitoarea reuniune a Consiliului pentru Pace de la Washington, convocată de președintele Donald Trump.
România va lua parte în calitate de observator, reafirmându-și angajamentul față de dialog, stabilitate și implicare internațională constructivă.
Participarea președintelui subliniază sprijinul principial al României pentru eforturile diplomatice menite să promoveze pacea și să consolideze cooperarea între națiuni, menținând totodată parteneriatul strategic cu Statele Unite”.
O astfel de invitație subliniază că parteneriatul strategic dintre România și Statele Unite va continua.
Recomandările autorului:
Breaking
Trump l-a asigurat pe Netanyahu că va sprijini atacurile Israelului asupra Iranului dacă negocierile nucleare eșuează
Donald Trump l-a asigurat pe prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, în timpul vizitei acestuia de la Mar-a-Lago din decembrie, că Statele Unite vor sprijini atacurile israeliene asupra programului de rachete balistice al Iranului dacă nu se ajunge la un acord între Washington și Teheran cu privire la programul nuclear, au anunțat două surse familiarizate cu situația pentru CBS News.
Trump a precizat că susținerea militară este condiționată de incapacitatea de a ajunge la un „acord bun” cu Iranul, care să includă nu doar programul nuclear, ci și limitarea drastică a rachetelor balistice. Discuțiile interne de la Washington, care au implicat oficiali militari și de informații, s-au concentrat pe modul în care SUA ar putea asista Israelul, incluzând realimentarea în aer a aeronavelor și obținerea permisiunilor de survol peste țări terțe.
Pentagonul ia în considerare o nouă rundă de atacuri
Recent, jurnaliștii CBS News au aflat că oficiali din armata americană și cei din comunitatea de informații au început să ia în considerare posibilitatea de a sprijini o nouă rundă de atacuri israeliene asupra Iranului.
Nu este clar ce țări ar acorda permisiunea de survolare a SUA pentru realimentarea aeronavelor israeliene în vederea unui potențial atac. Iordania, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite au declarat public că nu vor permite ca spațiul lor aerian să fie folosit pentru niciun atac asupra Iranului sau pentru atacuri iraniene asupra oricărei alte țări.
Statele Unite au trimis un al doilea portavion american, USS Gerald R. Ford, împreună cu flotila sa de nave de război în Orientul Mijlociu. Această mișcare ar plasa o putere de foc formidabilă în raza de acțiune a Iranului într-un moment de tensiune sporită.
Marco Rubio preferă diplomația
SUA și Iranul urmează să organizeze o a doua rundă de discuții nucleare la Geneva, marți, în efortul de a ajunge la un acord care să prevină războiul. Secretarul de Stat Marco Rubio a declarat duminică faptul că preferă diplomația în privința Iranului și a confirmat că trimisul special american, Steve Witkoff, și Jared Kushner călătoresc în Europa „pentru a avea întâlniri importante” cu oficialii iranieni.
Dacă nu se ajunge la o înțelegere, situația va fi „foarte, foarte traumatizantă” pentru Iran
Zilele trecute, Donald Trump a menționat că Statele Unite trebuie să încheie un acord cu Iranul și a estimat că acest lucru s-ar putea întâmpla în următoarea lună. Trump le-a menționat cu această ocazie jurnaliștilor că negocierile trebuie să continue pentru a vedea dacă se poate ajunge la o soluție „corectă și bună”. În caz contrar, dacă nu se va ajunge la o înțelegere, situația va fi „foarte, foarte traumatizantă” pentru Iran. Acesta a făcut trimitere la atacurile anterioare asupra facilităților nucleare iraniene și a sugerat că un eșec al discuțiilor va duce la o „fază a doua”.
Recomandările autorului:
„Europa este un gigant adormit”. Keir Starmer îndeamnă la Conferința de Securitate de la München la trezire militară și la un NATO mai european
Statele Unite l-au capturat pe Maduro cu ajutorul inteligenței artificiale. Pentagonul a folosit modelul Claude în timpul raidului din Venezuela
Zelenski și Orban, replici tăioase în marja Conferinței de la München. După ironia la adresa mărimii burții lui Orban, premierul maghiar ripostează
-
Actualitateacum 2 zileȘoferul din Iași care a ucis un bărbat pe trecerea de pietoni în 2021 nu scapă de pușcărie. ICCJ menține pedeapsa de 5 ani cu executare
-
Actualitateacum 3 zilePoliția de Frontieră Giurgiu dă spre adopție un câine de serviciu retras din activitate. Ciobănescul german are 2 ani
-
Actualitateacum 2 zileCum a devenit zodiacul un instrument de autocunoaștere pentru Generația Z
-
Actualitateacum 3 zileDans la bară marca Serena Williams. Mișcări fără rețineri din partea americancei, în clipul care a încins internetul
-
Actualitateacum 2 zilePovestea bolșevicului considerat responsabil de moartea a milioane de oameni și care a semnat răpirea Basarabiei
-
Actualitateacum 2 zileDovezi tot mai numeroase că Epstein a fost ucis: un misterios fulger portocaliu și medicul care spune că a fost strangulat
-
Actualitateacum o ziCristi Chivu a rupt blestemul! Victorie mare cu Juventus: primul derby câștigat în cariera sa de antrenor
-
Actualitateacum 2 zileProgram catastrofal la JO 2026. Marele favorit la aurul olimpic a cedat complet sub presiune. Ratare istorică pentru american




