Actualitate
Haos în educație. Sindicatele vorbesc de comasarea a 700 de școli, candidații de la Titularizare se gândesc dacă se mai prezintă
În așteptarea formei finale a legii care pecetluiește austeritatea, sindicatele din educație anunță deja haosul în sistemul preuniversitar. Pe rețelele sociale se vorbește de demisii în bloc, iar candidații de la Titularizarea 2025 se întreabă pentru ce se mai prezintă la examen.
Profesorii spun că vor începe anul școlar în stradă, protestând FOTO: nquam Photos/Octav Ganea
„Măsurile care vizează învățământul preuniversitar vor conduce la un haos generalizat”, avertizează Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET”, prin intermediul unui comunicat lansat cu puțin timp în urmă.
Măsurile preconizate vor afecta nu doar angajații din învățământul preuniversitar, ci și sute de mii de copii, spun sindicaliștii, numind „haotice” măsurile adoptate în vederea reducerii deficitului bugetar și acuzând că acestea au fost stabilite fără consultarea sindicatelor.
„Ni s-a spus să nu ne luăm după zvonuri. Iată că zvonurile au devenit realitate”
„Efectele acestor măsuri sunt mai grave decât cele luate în perioada tandemului Băsescu-Boc Revoltător este faptul că aceste măsuri au fost luate în spatele ușilor închise, iar atunci când au apărut anumite informații și am cerut explicații – atât președintelui României, cât și ministrului Educației – ni s-a spus „să nu ne luăm după zvonuri”. Iată că „zvonurile” au devenit realitate. Iar discuțiile avute cu conducerile partidelor care susțin actualul Guvern și cu prim-ministrul, Ilie Bolojan, nu au avut niciun rezultat, argumentele aduse de noi fiind ignorate”, susțin reprezentanții sindicatelor.
Unele dintre măsuri vor avea efecte „extrem de grave”, iar de departe, adaugă sindicaliștii, „cea mai iresponsabilă măsură” este aceea de a mări norma didactică de predare cu 2 ore, iar pentru profesorii cu gradul didactic I și o vechime de 25 de ani, cu 4 ore.
„Din păcate, ministrul Educației a căzut în capcana unor funcționari care i-au prezentat niște calcule matematice simpliste, asigurându-l – probabil – că se poate mări norma de predare fără nicio problemă, având în vedere că sunt peste 30.000 de posturi la plata cu ora. Calculul matematic nu are nicio legătură cu realitatea. Corect era dacă, înainte de a se propune această măsură cinică, se făcea un studiu pentru a vedea situația reală”, spun cele două sindicate.
Nu stă în picioare argumentul că norma de predare la gimnaziu și liceu în România este cea mai mică din Uniunea Europeană, ba chiar mai mult, sindicatele spun că afirmația este falsă, din datele acestora norma de predare la gimnaziu și liceu în România fiind peste media Uniunii Europene.
Modificarea normei în acest moment al anului, când deja s-a încheiat mișcarea de personal, va duce la bulversarea întregului sistem, mai semnalează profesorii.
„A face o nouă mișcare de personal acum înseamnă a bulversa total învățământul preuniversitar. Este evident că vor fi foarte mulți profesori titulari cărora nu li pot asigura cele 20 de ore de predare în unitățile unde sunt acum, o mare parte dintre aceștia având norma deja chiar în două sau trei școli. În aceste condiții, va crește numărul navetiștilor”, avertizează cele două sindicate.
Profesorii sunt revoltați de afirmația ministrului Educației conform căreia „dacă dorești să fii titular al sistemului, atunci n-ai cum să rămâi foarte mult legat numai de o școală”. „Altfel spus, dacă nu se poate completa norma în școala unde ești, atunci inspectoratul școlar îți poate oferi 2 ore la o școală de la 40-50 de km. Asta este reformă și eficientizare în sistemul de învățământ? Ce se va întâmpla la școlile izolate, unde va fi imposibil să se asigure 20 de ore și nici alternative de completare în altă școala. Angajații vor avea salariile diminuate?”, întreabă dascălii.
„Ce va face Ministerul Educației peste un an sau doi?”
Ceea ce acum pare o măsură care poate aduce economii la buget s-ar putea să coste mult mai mult decât haosul creat, se tem profesorii. Aceștia spun că măsurile adoptate lovesc în chiar viitorul școlii românești, pentru că primii la care se renunță sunt suplinitorii care susțin an de an concursul, foarte mulți dintre ei obțin note mari, dar nu se pot titulariza pentru că nu au fost catedre cu viabilitate de cel puțin 4 ani.
„Profesorii suplinitori calificați, ca și cei titulari, au ales să se pregătească pentru o carieră didactică, iar acum, când se vor lua aceste măsuri și poate unii dintre ei își vor pierde locul de muncă, vor migra spre alte domenii. Ne întrebăm ce va face Ministerul Educației peste un an sau doi, când va avea nevoie de un nou val de cadre didactice și nu va avea de unde să le ia. Același lucru îl putem spune și despre personalul didactic auxiliar și administrativ. Odată plecați din sistem, cu greu vom mai putea găsi alții la fel de profesioniști. Ministerul Educației – și implicit ministrul – ar fi trebuit să apare sistemul, nu să ia decizii care vor afecta atât elevii (prin comasări de clase) cât și angajații din învățământ. Nici elevii și nici cadrele didactice nu sunt de vină pentru dezmățul bugetar, iar ministrul educației ar fi trebuit să spună acest lucru, nu să decidă mai multe măsuri pur contabile dintr-un birou”, atrag atenția profesorii.
Din calculele celor două sindicate, creșterea efectivului de elevi la 500 va duce la comasarea a aproximativ 700 de școli, măsură care vine cu desființarea unui număr considerabil de posturi, cu disponibilizări, cu mutări forțate și care duce la instaurarea unei incertitudini profesionale deosebite pentru mii de oameni. „Din informațiile noastre, urmează să fie comasate și structuri ale unor unități cu personalitate juridică din mediul rural. Au Ministerul Educației și Guvernul garanția că acelor elevi, care vor merge la distanțe apreciabile, li se vor asigura mijloace de transport? Sau li se aplică principiul se descurcă fiecare cum poate? Sau nu ne va păsa că alți copii vor abandona școala?”, ridică profesorii și alte probleme.
Sindicatele cer realizarea unui studiu de impact înainte de a se trece efectiv la aplicarea măsurilor adopte.
„Facem un apel public către Ministerul Educației și Cercetării să sprijine educația și să nu ia măsuri care să o afecteze iremediabil! În caz contrar, nemulțumirile justificate ale salariaților din învățământ se vor transforma în scurt timp în furie și revoltă și nu trebuie să surprindă că i va cere demisia domnului ministru chiar în fața sediului MEC”, se mai menționează în mesajul celor două sindicate.
„Va fi greu. Toată lumea e îngrijorată”
În școli atmosfera este de incertitudine. În special în școlile mici directorii se întreabă de unde vor scoate ore să le acorde colegilor lor titulari pentru a le întregi catedra la 20 de ore. „O să dau profesorilor în completare și ore ca necalificați, gen sport, muzică, desen. O să mai apară o altă nevoie la directori, pentru că sunt 14 ore acum (n. red. – se discută ca obligațiia de catedră să crească de la 6-9 ore, atât cât este în prezent, la 14 ore), este aproape o normă. Va fi greu, toată lumea e îngrijorată”, spune un director al unei școli mici, din mediul rural, în discuția cu reporterul „Adevărul”. De la această școală se anunțaseră și câteva ore libere pentru concursul de Titularizare. Cum până la concursul efectiv mai sunt câteva zile, iar până la comunicarea rezultatelor alte câteva, directorii se așteaptă să se umble și la aceste ore/catedre/fragmente de catedră. „Probabil din acest motiv s-au și lansat discuțiile, pentru că în școlile mari deja se reface încadrarea, deși legea nu a apărut în Monitorul Oficial”, mai spune directorul.
Îngrijorătoare este și perspectiva comasării școlilor, pentru că dincolo de dispariția anumitor posturi de director se pune problema administrării efective a școlilor. „Să ne gândim că se comasează o școală gimnazială, sau un liceu, cu o grădiniță cu program prelungit. Specificul e diferit, nu va fi nici pe departe același lucru”, mai atrage atenția directorul.
Suplinitorii care mai au atât de puțin până la examen, și care știau că nu se pot baza pe prea multe catedre titularizabile, în schimb aveau deja un plan făcut în privința catedrelor scoase la suplinirre, sunt acum cei mai îngrijorați. Ei știu că au fost umbrela sistemului atâția ani și că acum vor fi primii sacrificați.
„Sincer, mă gândesc dacă să mă mai prezint. Adică, pentru ce să mai susțin examenul, pentru că lista posturilor vacante va fi cu siguranță modificată. Chiar dacă nu este legal și cred că ministerul se va alege cu foarte multe procese”, declară un suplinitor. Alții, care au văzut și dincolo de listele oficiale în care se anunță posturile vacante, sunt aparent mai liniștiți. „Ore și posturi vor fi și la suplinire, pentru că niciodată nu au fost anunțate toate cele libere. Le țineau pentru diverse aranjamente și probabil că acum le vor folosi. Dar probabil că pentru anumite discipline va fi o problemă. Deci, da, mă prezint”, este o altă opinie.
„Sunt discipline deficitare pentru care s-a apelat la pensionari. Mai vin acum?”
Și modificarea plății orelor „la plata cu ora” naște nemulțumiri și, spun din ce în ce mai multe voci, va duce la dezechilibre în sistem.
„Sunt discipline din domeniul științelor, Matematică, Fizică, Chimie, Informatică, plus tehnicele, inginerii, unde nu avem resursă umană. Și s-a apelat în ultimii ani la
pensionari. Păi crede cineva că vor mai veni pensionarii să predea, fiind
retribuiți cu 63% mai puțin?”, se întrevede deja o altă problemă.
În tot acest timp, pe grupurile de socializare ale profesorilor au apărut foarte multe opinii care critică dur măsurile, dar mai ales atitudinea ministrului Educației, pe care îl acuză că nu cunoaște specificul ativității din învățământul preuniversitar și nu-i prețuiește pe colegii săi care, din ce în ce mai mulți, amenință cu ieșirea din sistem.
Actualitate
Un alt efect al scumpirii carburanților în Europa: Creștere explozivă a vânzărilor de mașini electrice
Vânzările de automobile complet electrice au înregistrat o creștere semnificativă pe principalele piețe auto din Europa în primul trimestru al acestui an, pe fondul scumpirii carburanților și al schimbării comportamentului de consum al șoferilor, potrivit datelor citate de Reuters.
Vânzările de mașini electrice cresc puternic în Europa. FOTO: IStock
Înmatriculările de vehicule electrice pe baterie (BEV) pe 15 piețe europene au crescut cu 29,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, ajungând la aproape 560.000 de unități. În luna martie, avansul a fost și mai puternic, de 51,3%, cu peste 240.000 de unități înregistrate, potrivit datelor colectate de E-Mobility Europe și compania de cercetare New Automotive.
„Creșterea explozivă a vânzărilor de mașini electrice în luna martie este unul dintre cele mai importante câștiguri recente ale Europei în materie de securitate energetică, într-o lună în care dependența de petrol a devenit o vulnerabilitate reală”, a declarat secretarul general al E-Mobility Europe, Chris Heron.
Organizațiile din industrie arată că jumătate de milion de vehicule electrice înmatriculate într-un trimestru pot reduce consumul de petrol cu aproximativ două milioane de barili pe an.
Datele indică faptul că primele cinci piețe europene – Germania, Franța, Spania, Italia și Polonia – au înregistrat creșteri de peste 40% ale vânzărilor de vehicule electrice în această perioadă.
În total, se estimează că 21,2% din toate mașinile noi înmatriculate în Uniunea Europeană și țările AELS în luna martie au fost electrice.
Separat, în Marea Britanie, a doua cea mai mare piață de vehicule electrice din Europa după Germania, înmatriculările de BEV au crescut cu 12,8% în primul trimestru, ajungând la o cotă de 22,5% din totalul vânzărilor de mașini noi. Creșterea a fost susținută, de asemenea, de scumpirea benzinei.
Actualitate
Sfârșitul Rusiei poate veni de unde se așteaptă mai puțin. Generalul Ben Hodges dezvăluie ce aliat l-ar trăda pe Putin
Generalul (r) Ben Hodges, omul care a comandat în trecut armata SUA din Europa, susține că Rusia se află la apusul puterii sale și ar putea deveni oricând o pradă pentru China. Deocamdată, însă, Beijingul are nevoie de ruși, iar din acest motiv nu pune capăt așa-numitei alianțe.
Vladimir Putin neglijează pericolul din direcția Chinei. FOTO: EPA EFE
Generalul
(r) Ben Hodges, omul care a comandat între 2011 și 2017 armata
americană din Europa, a apărut în podcastul găzduit de Christoph
Müller pentru susținerea Ucrainei
și a democrației. Mai jos poate fi văzut acest podcast.
Generalul
Hodges, recunoscut pentru optimismul său și pentru apropierea de
partidul democrat din Statele Unite, nu a ratat ocazia să-l critice
pe Donald Trump și s-a referit inclusiv la războiul din Iran. El a susținut că șeful statului american a eșuat deja în Iran și că Donald Trump s-a înconjurat de consilieri incompetenți sau care se tem să-l contrazică. Pe de altă parte, generalul Ben Hodges și-a exprimat speranța că Statele Unite nu vor decide un atac terestru în Iran, care nu ar avea nicio șansă de reușită.
China pândește momentul propice
Cel
mai interesant subiect abordat de cei doi a fost însă alianța
dintre Rusia și China. Generallul Hodgesc nu crede că cele două
state au o relație care să le situeze pe picior de egalitate. China
vede Rusia mai degrabă ca pe un „partener junior” sau un „frate
mai mic”, fiind interesată în principal de resursele energetice,
mai exact de petrolul și gazele Rusiei, precum și de rutele
comerciale prin Arctica. De fapt, China ar avea nevoie de rezervele
Rusiei și doar acest lucru o reține să atace Rusia pentru a
recupera teritoriile care consideră că i se cuvin.
„Cred
că Rusia nu s-ar putea proteja cu adevărat dacă ar trebui să o
facă împotriva Chinei care ar revendica… acum, din nou, cred că
China nu urmărește asta în acest moment”, a spus generalul.
În
opinia sa, Rusia și China nu sunt cu adevărat aliate. De fapt, mai
spune generalul, Beijingul nu privește Federația Rusă ca pe un
adevărat aliat și nici nu o tratează ca pe o egală. Evident,
chinezii vor continua să profite de avantajele pe care le au din
această relație, motiv pentru care nu o intenționează să renunțe
la ea, cel puțin într-un viitor previzibil. De fapt, China ar fi cu
gândul la teritoriile din Estul Federației Ruse pe care le
consideră de drept ca fiind ale sale. Cu toate acestea, Beijingul nu
are în acest moment niciun plan pe termen scurt și mediu pentru a
și le recupera.
Primele teste esențiale pentru noua Ungarie. Profesor român de la Oxford: „Va trebui să precizeze viitorul raport cu Rusia”
Rusia și China sunt aliate doar pe hârtie
Acest lucru nu înseamnă că pe termen mediu Rusia
este în siguranță, sugerează generalul Hodges. De altfel, China
este recunoscută pentru politica sa externă pragmatică, dar și
pentru faptul că are întotdeauna proiecte pe termen lung și foarte
lung pe care nu se grăbește niciodată să le evidențieze.
„Nu
am crezut niciodată cu adevărat că Rusia și China au fost aliate.
Am crezut întotdeauna că China a văzut Rusia ca pe partenerul lor
junior sau ca pe fratele mai mic. China are nevoie, evident, de
petrol și gaze din Rusia și, pe măsură ce Arctica se schimbă și
devine tot mai navigabilă pentru navele comerciale chineze, chinezii
au un interes, desigur, în ceea ce se întâmplă în Rusia, dar nu
cred că îi privesc ca pe un aliat. Cred că acolo unde văd
interese comune vor colabora, altfel cred că China și-ar dori cu
adevărat să își stabilească o reputație de superputere de
încredere, constantă și stabilă, mai ales că majoritatea lumii
îl vede acum pe președintele Trump ca fiind instabil și nesigur”,
a mai afirmat generalul.
El
consideră că puterea Rusiei apune, iar odată cu asta și influența
Kremlinului scade în Europa de Est și nu numai. Pentru aceasta,
generalul invocă exemplele Republicii Moldova și a Ungariei, unde
forțele politice susținute mai mult sau mai puțin de Moscova au
eșuat.
Federația Rusă a ajuns la apusul puterii sale
„Acest
lucru evidențiază faptul că influența rusă este redusă
dramatic. Știi, Rusia a eșuat în Moldova, a eșuat în Ungaria, nu
a făcut nimic pentru a-și ajuta fostul aliat în Venezuela, Iran…
Nu pot spune cât de mult ajutor primește Iranul de la Rusia, dar
există ceva cu siguranță, însă influența rusă pare să fi
suferit o lovitură destul de mare, de asemenea”, a adăugat el.
Mai
departe, generalul s-a referit la războiul din Ucraina și a afirmat
că trupele Kievului pun mari probleme Rusiei. Europa și nu numai ar
trebui în acest moment să crească sprijinul acordat Ucrainei,
susține generalul.
„Cea
mai mare dezvoltare însă este capacitatea Ucrainei de a distruge
infrastructura de petrol și gaze a Rusiei, în special capacitatea
Rusiei de a exporta petrol și gaze. Pentru mine, aceasta este calea
spre victorie pentru Ucraina. Dacă pot continua să facă asta,
atunci devine cu adevărat dificil pentru Rusia să susțină
războiul”, a mai afirmat generalul Ben Hodges.
Actualitate
Un tigru a sărit în mijlocul spectatorilor la un circ din Rusia. „Copiii țipau, adulții fugeau panicați”
Un spectacol de
circ din regiunea rusă Rostov-pe-Don s-a transformat într-un moment de panică
generală şi haos, după ce un tigru a sărit în zona spectatorilor, în urma
prăbușirii unei plase de siguranță.
Sursa video: Instagram
Un spectacol de
circ desfășurat duminică, 19 aprilie, în regiunea rusă Rostov-pe-Don s-a
transformat în momente de panică generală, după ce un tigru a reușit să sară în
zona destinată spectatorilor, în timpul unei reprezentații care implica doi
dresori și trei feline.
Potrivit dailystar, animalele erau separate de
public printr-o plasă de protecție suspendată deasupra arenei circulare. În
timpul spectacolului, însă, structura de siguranță s-a prăbușit brusc,
declanșând haosul: tigrii au început să se agite şi să se lupte între ei, iar
unul dintre ei a sărit din arenă printre scaunele pe care stăteau spectatorii.
„Copiii țipau, adulții fugeau panicați”, a fost descris momentul.
Martorii spun că în
sală s-a declanșat o reacție în lanț de panică, în special în rândul familiilor
cu copii, care au început să părăsească în grabă zona din apropierea arenei, în
timp ce organizatorii încercau să calmeze situația și le cereau spectatorilor
să rămână pe loc, pentru a nu agita şi mai mult animalul.
Imaginile surprinse
la fața locului arată momentul în care plasa de protecție cedează, iar unul
dintre tigri ajunge printre spectatori, în timp ce dresorii încearcă să recâștige
controlul asupra situației.
„Oamenii au intrat în panică, așa că personalul a început
să îi liniștească și a evacuat locurile cele mai apropiate de tigru”, a declarat o sursă citată de presa rusă, povestind că
animalul a alergat printre rânduri, în zone în care nu se aflau spectatori, iar
ulterior a fost readus sub control.
În mod
surprinzător, potrivit relatărilor, o parte dintre cei prezenți ar fi rămas
relativ calmi în anumite momente ale incidentului, în ciuda apropierii
animalului de tribune.
În cele din urmă,
tigrul a fost capturat de dresori și readus în zona de siguranță.
Reacțiile nu au
întârziat să apară. Un spectator a descris momentul drept extrem de periculos.
„A fost un miracol că nimeni nu a fost rănit de acest
tigru scăpat. Ar fi putut fi un adevărat masacru provocat de un animal sălbatic
speriat”, a spus acesta.
De cealaltă parte,
directorul circului, Nikolai Dovgaluk, a insistat că nu a existat un pericol
real pentru public, explicând că animalele sunt dresate.
„Nu putem spune că
nu a existat absolut niciun risc pentru public, dar aceștia sunt tigri dresați,
adică animale antrenate”, a susținut acesta, minimalizând incidentul şi spunând
că „important este că nu s-a creat panică”.
Cu puțin timp
înainte de incident, spectatorii fuseseră invitați la „un spectacol grandios în care forța și grația prădătorilor se îmbină
cu magia unui adevărat circ”.
-
Actualitateacum 3 zileUiți lucruri importante? Soluția e mai simplă decât crezi
-
Actualitateacum 3 zileNIBIRU: 90 de artiști și festivaluri noi, în cel mai mare anunț de până acum, dezvăluit într-un live-maraton de 5 ore
-
Actualitateacum 2 zile„Factură” uriașă pentru Lionel Messi. Copiii l-au băgat la o cheltuială de 600.000 de euro
-
Actualitateacum 2 zileVânt de schimbare la Sofia. Mișcarea care amenință vechea clasă politică: „Programul este centrat pe lupta împotriva oligarhiei”
-
Actualitateacum o ziIranul menține închisă Strâmtoarea Ormuz și cere ca SUA să ridice blocada
-
Actualitateacum o ziPlanul ingenios prin care doi frați au reușit să fugă din Coreea de Nord: O evadare aproape miraculoasă, urmată de tragedie
-
Actualitateacum 2 zileIranul îl trimite pe Donald Trump la culcare: „Închide telefonul, liniștește-te, nu mai posta nimic și blochează-l pe Bibi o săptămână”
-
Actualitateacum 2 zileNoi reguli pentru pensiile din Pilon 3. Cum se pot retrage banii și ce noutăți apar pentru plata eșalonată




