Actualitate
Adrian Câciu acuză Cancelaria primului ministru că „fentează legea”: „A luat autoutilitare că, deh, legea nu are interdicție pentru ele”
Fostul ministru de Finanțe, Adrian Câciu, a criticat, duminică, achizițiile de autoutilitare făcute de Cancelaria prim-ministrului, despre care spune că sunt ilegale.
Adrian Câciu a intervenit în scandalul autoutilitarelor FOTO Mediafax
„Autoutilitara este, prin definiție, un mijloc de transport marfă. Ca să fenteze legea, șeful cancelariei nu a luat autoturisme. A luat autoutilitare că, deh, legea nu are interdicție pentru ele. Pai nu prevede legea interdicție pentru autoutilitare dar nici banii nu se pot cheltui pe ele daca nu transporți marfa. Nici benzina nu ai voie să o decontezi. Nici asigurări și nici nimic. Ori, Cancelaria Primului Ministru nu are ca obiect de activitate transportul de mărfuri. Punct!”, a scris Adrian Câciu pe pagina sa de Facebook.
Fostul ministru a adăugat că această practică este similară cu alte situații din trecut: „Când eram ministru de finanțe am inițiat OUG 34/2023 si am interzis achiziția dar și leasingul pentru autoturisme. Veneam după un deficit pe cash de 5,7% din PIB si un ESA de 6,3%. Aveam probleme pe partea deficit, ne propusesem sa închidem 2023 la 4,4% dar, din start, în 20 decembrie 2022, Parlamentul României adoptase o lege (Legea 370), la o zi după ce adoptasem legea bugetului (Legea 368), care reducea veniturile bugetului general consolidat cu circa 10 miliarde lei fața de legea bugetului(prin prorogări de termene la celebra OG16/2022)”.
„A fost celebră perioada, s-a suprapus și peste celebra rotație a premierilor dar si peste demiterea șefilor ANAF si Vama, sau peste dorința unora de a nu mai trage la fel în domeniul colectării. Cert este că, era evident că nu se atingea ținta de 4,4% din PIB. Daca nu s-ar fi luat măsuri, deficitul era prognozat a fi 6,8-7,4%. S-a închis în 5,7% pe cash si 6,6% pe ESA. Pentru că au fost mai mulți de „Jurca” care s-au crezut mai deștepți decât legea și au ocolit, atât OUG 34/2023(data în mai 2023) dar și legea 296/2023 (dată în octombrie 2023). Și tot așa, „deștepti” peste „deștepti”, deși s-au dat ordonanțe fără număr, au ocolit prevederile respective și am ajuns la un deficit de 8,65% pe cash și 9,3% pe ESA în 2024″, a adăugat fostul ministru.
Adrian Câciu a mai transmis că i se pare „aberant sa zici ca aplici masurile de reducere a deficitului dar tu sa le crești” și că „este ilegala toată achiziția făcută de Cancelarie dar si orice decont făcut de Guvern pe acele autoutilitare.”
„Cancelaria primului-ministru ar trebui sa denunțe contractul și sa dea mașinile înapoi. Daca nu are masini sa ceara ANAF sa îi gaseasca la confiscari(e plin parcul auto). Daca vrea masini sa faca comodat la RAPPS, dar sa se incadreze in cota de combusitibil a SGG”, a concluzionat fostul ministru.
Mesajul vine după ce Mihai Jurca, șeful Cancelariei prim-ministrului, a anunțat vineri, 3 octombrie, că instituția a redus cu 90% cheltuielile pentru mașini de serviciu, după ce a renunțat la contractul cu Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) și a optat pentru închirierea unor autoutilitare.
Potrivit acestuia, în luna iunie costurile lunare pentru 30 de mașini cu șofer se ridicau la aproximativ 850.000 de lei. În prezent, suma plătită pentru vehiculele închiriate este de 84.000 de lei. Jurca a explicat că în ultimele luni au fost solicitate oferte de la mai mulți producători, iar cea mai avantajoasă a venit de la Dacia, de 80.000 de lei pe lună. Ofertele RAAPPS pentru mașini fără șofer au fost de 120.000 de lei.
Autovehiculele vor fi folosite de angajații Cancelariei Guvernului, inclusiv de secretari și consilieri de stat. Purtătoarea de cuvânt a Executivului, Ioana Ene Dogioiu, a precizat că este vorba strict despre o închiriere și nu despre o achiziție.
Actualitate
Pensionarii primesc primele bilete de tratament din 2026. Plecarea are loc în câteva zile, iar prețurile au explodat
Caselor județene de pensii le-au fost repartizate spre valorificare primele bilete de tratament din 2026. Prețul integral al biletelor a crescut comparativ cu anul 2025, condițiile de acordare sunt cele din anii trecuți.
Pensionarii așteaptă de luni bune biletele în stațiunile balneare FOTO credit: Hotel Palace Govora
Prima serie de bilete de tratament, îndelung așteptată de pensionarii și asigurații din toată țara, a fost repartizată în teritoriu. Biletele sunt puține, iar plecarea are loc în doar câteva zile.
Casei Județene de Pensii Olt i-au fost repartizate 33 de bilete de tratament, care au și fost puse în vânzare marți, 21 aprilie 2026.
Cei interesați de aceste prime bilete de tratament repartizate în 2026 trebuie să fie dispuși să plece destul de repede, pentru că data de prezentare în stațiune este în perioada 27-29 aprilie 2026.
„Biletele de tratament repartizate în această serie sunt în bazele de tratament din unitățile hoteliere ale Societății Comerciale de Tratament Balnear și recuperare a capacității de muncă – S.C. TBRCM S.A .”, au precizat reprezentanții CJP Olt, prin intermediul unui comunicat de presă.
Cele 33 de bilete sunt repartizate pe stațiuni astfel: 12 bilete în stațiunea Bala; 8 bilete în stațiunea Olănești; 6 bilete în stațiunea Amara; 4 bilete în stațiunea Buziaș; 3 bilete în stațiunea Pucioasa.
„Aceste bilete se vor distribui prin solicitare directă a persoanelor care au cereri depuse și se prezintă la sediul instituției noastre”, a mai anunțat CJP Olt.
Cine poate solicita bilete de tratament prin Casa de Pensii și cât achită
Durata sejurului în stațiunile balneoclimaterice a rămas și în 2026 de 16 zile, dintre care în 12 se acordă și tratament balnear.
Solicitările au început să sosească la CJP Olt încă din primele zile lucrătoare din ianuarie, fiind destul de neobișnuit ca prima serie de bilete să ajungă la beneficiari atât de târziu (în 2025, biletele din prima serie au fost repartizate în februarie). S-au adunat până în prezent aproximativ 1.550 de cereri venite de la pensionarii și, respectiv, asigurații în sistemul public de pensii.
Cine beneficiază de bilete de tratament
De aceste bilete de tratament pot beneficia:
– pensionarii sistemului public de pensii;
– asigurații sistemului public de pensii;
– beneficiarii prevederilor unor legi speciale care reglementează dreptul la bilet de tratament balnear prin sistemul public de pensii;
– soțul/soția asiguratului/pensionarului sistemului public de pensii care nu este asigurat/pensionar al sistemului public de pensii;
– asigurat al sistemului de asigurare la accidente de munca și boli profesionale.
Condiția care se impune tuturor solicitanților din categoriile mai sus amintite este să dovedească existența unei afecțiuni medicale care să necesite tratament balnear.
Cât se plătește pentru biletele de tratament
În cazul pensionarilor, contribuția individuala este de 50% din cuantumul total brut al drepturilor de pensie, dar nu mai mult decât costul integral al biletului (costul integral este între 3.480 lei și 3.688 de lei, cazarea făcându-se în hoteluri de doua și trei stele).
În cazul asiguraților, contribuția este de 50% din valoarea biletului, daca veniturile brute lunare sunt mai mici decât câștigul salarial mediu brut (care în 2026 este 9.192 lei), în caz contrar biletul fiind achitat integral.
În 2025, costul integral al biletului în structurile TMRCB S.A. s-a situat între 3.156 lei și 3.348 lei.
La nivelul întregii țări, pentru 2026 au fost aprobate 114.000 bilete de tratament care vor fi acordate potrivit criteriilor care se aprobă anual. În fiecare an, primele serii au un număr mai mic de bilete repartizate în teritoriu, fiind disponibile sejururi în structurile TMRCB S.A.. Ulterior organizării licitațiilor, în listă apar și structuri de cazare aparținând operatorilor privați. În acest an, cel mai probabil primele bilete de tratament în structurile private vor fi disponibile începând din vară.
Actualitate
Condițiile pe care le pune liderul AUR George Simion partidelor din fosta coaliție. „Trei lucruri le vrem de la aceşti domni”
Liderul AUR George Simion a transmis, marţi, condiţiile formaţiunii pentru partidele din coaliţia care s-a rupt: Parlament cu 300 de aleşi, renunţarea la subvenţiile partidelor şi alegerea primarilor şi preşedinţilor de CJ în două tururi.
George Simion, liderul AUR FOTO: Profimedia
”Să nu vă îndoiţi de noi. Trei lucruri. Trei lucruri le vrem de la aceşti domni care au dus România acolo unde este în hău, în prăpastii. Cum au votat românii, 300 de parlamentari. Renunţarea la subvenţiile pentru partidele politice. Alegerea primarilor şi preşedinţilor de Consilii Judeţene în două tururi. Pentru toate aceste lucruri se poate da vot în biroul permanent al Camerei Deputaţilor. Sunt proiecte de lege şi se pot adopta”, a spus George Simion într-un mesaj video pe Facebook.
Preşedintele AUR a precizat că nu vor purta negocieri pe sub masă.
”Nu vom face decât să ne respectăm alegătorii şi să acţionăm în direcţia punerii pe roate a economiei care a fost distrusă de către ei. Dacă vor accepta, ori unii ori alţii, ca aceste trei legi să fie votate, după aceea putem discuta despre altceva”, a mai spus Simion.
PSD a votat, luni seară, retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan. Cei 5.000 de membri PSD au votat online, printr-o aplicaţie. S-au înregistrat 97,7% din voturi în favoarea retragerii sprijinului politic şi 2,3% au votat împotrivă.
Ilie Bolojan a declarat, în urma ședinței extinse a Biroului Politic Național al Partidul Național Liberal, că formațiunea pe care o conduce a mandatat conducerea partidului și pe premier să asigure stabilitatea guvernamentală în contextul crizei politice actuale și să facă demersurile necesare pentru menținerea unei majorități funcționale în Parlament.
Premierul a precizat că în perioada următoare vor fi inițiate discuții cu partidele care susțin actualul Executiv, în vederea clarificării unei eventuale formule de guvernare minoritară.
Actualitate
Cum protejează cutiile termoizolante cu temperatură controlată produsele FMCG și farmaceutice?
Cutiile termoizolante cu temperatură controlată sunt esențiale în lanțurile logistice moderne, mai ales pentru produse FMCG și farmaceutice sensibile la variațiile de temperatură. De la alimente perisabile până la medicamente sau vaccinuri, menținerea unui interval termic stabil influențează direct calitatea, siguranța și conformitatea produselor. În acest articol analizăm concret cum funcționează aceste soluții și de ce sunt critice pentru transportul și depozitarea controlată.
Cutiile termoizolante mențin stabilitatea temperaturii pe tot lanțul logistic
Rolul principal al cutiilor termoizolante este menținerea unei temperaturi constante pe durata transportului și depozitării. Acest principiu face parte din conceptul de „cold chain” – un lanț logistic în care temperatura trebuie controlată continuu, de la producător până la consumator.
Ambalajele tip cutii termoizonante de la INATECH Packaging sunt proiectate să limiteze schimbul de căldură cu mediul exterior, astfel încât produsele să rămână în intervalul optim, indiferent de condițiile externe. În practică, acest lucru reduce riscul degradării și menține caracteristicile produsului pe durata întregului traseu.
Materialele izolatoare creează o barieră eficientă împotriva variațiilor termice
Performanța cutiilor termoizolante vine din materialele utilizate. Cele mai frecvente sunt polistirenul expandat (EPS) și polipropilena expandată (EPP), care au proprietăți excelente de izolare termică.
Aceste materiale funcționează ca o barieră fizică împotriva transferului de căldură, reducând atât încălzirea, cât și răcirea excesivă. În combinație cu structura cutiei și etanșeitatea capacului, ele permit menținerea unui microclimat stabil în interior, chiar și în condiții externe variabile.
Elementele de răcire și PCM stabilizează temperatura pe termen lung
Pe lângă izolație, cutiile includ frecvent elemente active de control termic, cum ar fi pachete eutectice, gheață carbonică sau materiale cu schimbare de fază (PCM). Aceste componente absorb sau eliberează energie termică în mod controlat, menținând temperatura constantă pentru perioade extinse, uneori chiar până la 120 de ore. În practică, acest sistem permite transportul pe distanțe lungi fără fluctuații majore de temperatură, un aspect critic pentru produse sensibile.
Produsele farmaceutice necesită control strict al temperaturii pentru a-și păstra eficiența
În industria farmaceutică, controlul temperaturii este o condiție obligatorie, nu doar o recomandare. Aproximativ 30% dintre produsele farmaceutice necesită manipulare și transport în condiții stricte de temperatură. De exemplu:
- medicamentele refrigerate trebuie păstrate între 2°C și 8°C;
- alte produse pot necesita temperaturi negative sau temperatură controlată ambiental.
Orice abatere de la aceste intervale poate afecta structura chimică a produsului și implicit eficiența tratamentului. De aceea, cutiile termoizolante devin o componentă esențială pentru siguranța pacientului.
FMCG-urile perisabile își păstrează calitatea și termenul de valabilitate
În sectorul FMCG, mai ales pentru produse alimentare, controlul temperaturii influențează direct prospețimea și siguranța alimentară. Produsele precum lactatele, carnea sau preparatele ready-to-eat sunt sensibile la variații termice, iar fluctuațiile pot accelera deteriorarea.
Cutiile termoizolante reduc aceste riscuri prin menținerea unui mediu constant, ceea ce contribuie la:
- păstrarea gustului și texturii;
- prevenirea dezvoltării bacteriilor;
- respectarea termenului de valabilitate.
În distribuția modernă, mai ales în e-commerce alimentar, aceste soluții devin standard.
Monitorizarea temperaturii asigură trasabilitate și conformitate
Pe lângă ambalare, monitorizarea temperaturii este o componentă critică. Dispozitivele de tip data logger înregistrează constant temperatura și permit verificarea respectării condițiilor pe tot parcursul transportului.
Aceste sisteme ajută la prevenirea incidentelor și la evitarea retragerilor de produse, menținând standarde ridicate de calitate și conformitate. În industria farmaceutică, această trasabilitate este obligatorie conform ghidurilor de bună practică de distribuție.
Cutiile termoizolante reduc pierderile și optimizează costurile logistice
Dincolo de protecția produselor, aceste soluții au impact direct asupra costurilor. Produsele compromise din cauza temperaturii generează pierderi semnificative, mai ales în pharma și FMCG. Prin utilizarea cutiilor termoizolante:
- scade rata de deteriorare;
- se reduc retururile și pierderile;
- crește eficiența lanțului logistic.
Pe termen lung, investiția în ambalaje termoizolante se traduce în costuri mai mici și predictibilitate mai bună.
Cutiile termoizolante cu temperatură controlată reprezintă un element critic în protejarea produselor FMCG și farmaceutice, asigurând stabilitatea termică, integritatea produselor și conformitatea cu standardele din industrie. De la materiale izolatoare performante până la tehnologii moderne de monitorizare, aceste soluții contribuie direct la siguranța consumatorilor și la eficiența operațională. Alegerea corectă a ambalajului și integrarea lui într-un lanț logistic bine controlat fac diferența între un produs livrat în condiții optime și unul compromis.
-
Actualitateacum 3 zileIranul menține închisă Strâmtoarea Ormuz și cere ca SUA să ridice blocada
-
Actualitateacum 3 zilePlanul ingenios prin care doi frați au reușit să fugă din Coreea de Nord: O evadare aproape miraculoasă, urmată de tragedie
-
Actualitateacum 2 zileSfârșitul Rusiei poate veni de unde se așteaptă mai puțin. Generalul Ben Hodges dezvăluie ce aliat l-ar trăda pe Putin
-
Breakingacum o ziTim Cook a anunțat că se va retrage de la conducerea Apple. Care este ultima zi a acestuia la cârma companiei
-
Breakingacum 20 de oreKelemen Hunor pune punctul pe i, în plină criză guvernamentală: „Problema cea mai mare este cum se vor uita creditorii României la țara noastră”
-
Actualitateacum 2 zileUn tigru a sărit în mijlocul spectatorilor la un circ din Rusia. „Copiii țipau, adulții fugeau panicați”
-
Actualitateacum o ziDe ce durerile de spate nu trec singure – și ce poți face acum
-
Actualitateacum 2 zileUn alt efect al scumpirii carburanților în Europa: Creștere explozivă a vânzărilor de mașini electrice




