Breaking
Ciprian Ciucu a fost boicotat de PSD, AUR și PUSL în Consiliul General. Primarul îi acuză de „șiretlic”
Ședința Consiliului General al Municipiului București, programată joi și convocată de primarul liberal Ciprian Ciucu, nu s-a putut desfășura din lipsă de cvorum. În sală s-au prezentat doar 27 de consilieri.
Au absentat consilierii PSD, AUR și PUSL. Social-democrații anunțaseră încă de marți că intră în grevă până când aparatul de specialitate al Primăriei va întocmi rapoartele necesare pentru proiectul privind reducerea facturilor la căldură în cazul nerespectării parametrilor contractuali.
La rândul lor, consilierii AUR au transmis miercuri că vor participa la ședințele CGMB doar dacă vor fi puse în aplicare mai multe proiecte, printre care plata stimulentelor pentru persoanele cu dizabilități și exproprierea zonei retrocedate din Parcul IOR.
„Din păcate, astăzi constatăm că nu avem cvorum pentru că PSD a intrat în grevă. Politicienii își permit să intre în grevă. Evident, motivul este cât se poate de absurd. Motivul este că nu au existat, zic ei, toate demersurile făcute pentru ca ședința convocată de către PSD în urmă cu două zile să se poată desfășura. Dar vreau să vă spun că nu s-a întâmplat acest lucru dintr-un motiv cât se poate de obiectiv: inițiativa PSD cu privire la termoficare nu poate fi un vot în Consiliul General unilateral. Contractul de delegare a unui serviciu public trebuie să treacă prin anumite etape. Toate acele documente trebuie avizate de către ANRE, Consiliul Concurenței. Iar colegii noștri din primărie, evident, au făcut aceste demersuri ca ele să fie aprobate, dar nu a depins de aparatul primăriei”, spune Ciucu.
Ce spune Ciucu despre proiectul PSD
Ciucu a afirmat că nu refuză introducerea proiectului PSD pe ordinea de zi, însă a explicat că procedura necesită timp.
„Ceea ce au făcut PSD în urmă cu 2 zile aici n-are de-a face cu proiectul. A fost un circ și un bâlci. Astfel de proiecte se pot discuta în Consiliul General, se poate veni la discuții cu primarul general. Putem căuta împreună soluții să le analizăm. Dar în loc să vină să vorbim, a fost acea regie, cu tricouri pentru propagandă, arată foarte clar care a fost obiectivul. Acela de a justifica un blocaj al acestui orașului, din cauza căruia vor suferi bucureștenii. N-a fost niciodată vorba despre a îmbunătăți situația termiei”, a spus Ciucu.
El a precizat că Primăria verifică dacă proiectul poate fi supus votului „în legalitate”. Totodată, a avertizat că blocarea unor investiții și „conflictul creat artificial” pot avea consecințe directe asupra bucureștenilor, care riscă să rămână fără apă caldă și căldură.
Acuzații privind un „șiretlic”
Primarul a susținut că absența consilierilor a avut și o altă miză. Potrivit lui Ciucu, aceștia „au folosit acest șiretlic” pentru a împiedica validarea și depunerea jurământului de către consilierul REPER Georgiana Diță. Edilul a explicat că validarea acesteia ar fi dus la o „majoritate fragilă, la limită”, formată din USR, PNL, PMP, REPER și Forța Dreptei.
Consilierul REPER Cătălin Teniță a declarat că este pentru a patra oară când Georgiana Diță încearcă să depună jurământul.
Pe ordinea de zi s-au aflat mai multe proiecte inițiate de primar, inclusiv aprobarea unui audit extern pentru STB și Termoenergetica, companii ale municipalității care înregistrează datorii importante.
În ceea ce privește inițiativa PSD, Ciucu a avertizat asupra riscurilor financiare.
„La datoriile pe care le are Termoenergetica SA la ELCEN și este în prag de insolvență, în momentul în care n-ar mai plăti nici populația, ar putea duce la insolvența Termoenergetica. Și asta duce automat la insolvența ELCEN. Și asta poate duce ELCEN către faliment”, a declarat primarul.
RECOMANDAREA AUTORULUI
Ciucu reacționează după scandalul din CGMB: „Circul politic este ultimul lucru de care are nevoie orașul”
Ciprian Ciucu, acuzații grave la adresa lui Daniel Băluță: Refuză predarea amplasamentelor pentru efectuarea lucrărilor la rețeaua de termoficare
Cum îi răspunde Ciprian Ciucu lui Hubert Thuma, după ce a cerut 5% din impozitul pe venit al Capitalei: „Îl aștept la discuții față în față”
Breaking
Dan Dungaciu: „Germania își învălui tancurile în steagul UE pentru a ascunde intenția de înarmare care va declanșa toate alarmele la nivel mondial”
Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, geopolitician și analist, a vorbit despre cum europenii sunt îngroziți de puterea pe care ar căpăta-o Germania într-o cursă de înarmare. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.
Dan Dungaciu: „Nu vom cuceri Europa în numele Germaniei, dacă eram cu Alternative Fur Deutschland. Ci vom cuceri Europa în numele Europei. Ăsta e mesajul lui Merz. Și atunci lăsați-ne să ne dezvoltăm, pentru că punem totul la pachet. Industria noastră nu o ținem pentru noi, că asta era groaza. Pentru că ei știu că în orice competiție de dezvoltare industrială câștigă Germania, indiferent ce-i face. Nemții vor lucra acuma pentru Europa.”
Invitat la Marius Tucă Show, Dan Dungaciu a vorbit despre cum europenii sunt îngroziți de puterea pe care ar căpăta-o Germania într-o cursă de înarmare. Acesta a început prin a spune că Merz tocmai a votat o lege privind emigrarea, împreună cu opoziție – AFD. După această lege, Parlamentul German a aprobat o lege pentru înarmare. Sociologul susține că Germania își învăluie tancurile în drapelul UE pentru a-și putea continua înarmarea.
„În Parlamentul German, Merz a votat, împreună cu Alternative Fur Deutschland, o lege privind emigrarea. Toată lumea s-a întrebat ce se întâmplă acolo. După aceea au început proiectul de înarmare. Deci au votat cu partidul din opoziție pe care voiau să-l scoată în afara. Lumea a spus ce se întâmplă cu partidul suveranist, partidul de protest. A început industria să bubuie. Reindustrializarea germană se face prin industria de apărare, industria de armament. Toată lumea a zis ce se întâmplă cu Germania? Ce se întâmplă cu Germania? Și Merz a adus-o pe Angela Merkel public, lângă el, pe care o detestă personal la nivelul maxim și a zis nu vom face alianță cu Alternative Fur Deutschland. În Europa e al doilea mare sacrificiu al Germaniei după căderea comunismului. Primul sacrificiu al Germaniei în favoarea comunității a fost renunțarea la moneda. Al doilea mare sacrificiu al Germaniei, pentru că lumea se teme de puterea ei… Le spune așa, nu vom cuceri Europa în numele Germaniei, dacă eram cu Alternative Fur Deutschland. Ci vom cuceri Europa în numele Europei. Ăsta e mesajul lui Merz. Și atunci lăsați-ne să ne dezvoltăm, pentru că punem totul la pachet. Industria noastră nu o ținem pentru noi, că asta era groaza. Pentru că ei știu că în orice competiție de dezvoltare industrială câștigă Germania, indiferent ce-i face. Nemții vor lucra acuma pentru Europa. Ce înseamnă asta? Federalizarea. Ai o carcasă pentru că toată lumea se îngrozește. Dar dacă după războiul din Iran încep unii să se gândească… Trei lideri care au cochetat cu proiectul nuclear și toți sunt morți, singurii care rămân în picioare sunt cei care au arma nucleară. Ce se va întâmpla dacă Turcia vrea arma nucleară? Ce se întâmplă dacă Emiratele sau Arabia Saudită vor armă nucleară? Ce se întâmplă dacă Germania vrea arma nucleară? Și toată lumea spune, domnule, avem o problemă că nemții când se înarmează, nu poți să-i oprești. Și atunci zicem carcasa Germania și învelim tancurile în drapelul Uniunii Europene. Și zice este vorba despre Europa și atunci nu se împiedică în cioturi, gen România, că oricum i-a încurcat un pic Ungaria, dar negociază.”, a explicat sociologul.
Breaking
A fost desemnat constructorul pentru ultimul tronson al Autostrăzii Unirii. Valoarea totală a proiectului este de 3,5 miliarde de lei
Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat că a fost desemnat constructorul care se va ocupa de ultimul tronson al Autostrăzii Unirii, cu o lungime de 15,5 kilometri. Contractul valorează 3,57 de miliarde de lei, fără TVA. Durata de realizare a lucrării este de aproape patru ani, iar proiectul include, de asemenea, 14 poduri și pasaje, 2 tuneluri și 2 noduri rutiere.
A fost desemnat constructorul pentru ultimul tronson al Autostrăzii Unirii
„Reușim, astăzi, un moment de referință pentru proiectul Autostrăzii Târgu Mureș-Iași-Ungheni: stabilirea câștigătorului pentru ultimii kilometri care vor fi construiți în România, dar și primul tronson de autostradă de peste Prut, o premieră pe care o marcăm în cadrul Programului SAFE”, a precizat CNIR.
Asocierea de firme din Italia, ITINERA SPA (Lider)-ICM S.P.A, SAIPEM S.P.A a câștigat contractul pentru acest proiect, valoarea sa fiind de 3,57 de miliarde de lei fără TVA.
„În mai puțin de trei luni de la depunerea ofertelor, Compania Națională de Investiții Rutiere a atribuit contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 dintre Iași și Podul peste Prut de la Ungheni, proiect care include și realizarea unui segment de autostradă cu o lungime de 5 kilometri în Republica Moldova”, mai precizează Compania Națională de Investiții Rutiere.
Durata totală de realizarea a acestui contract va fi de 46 de luni, 10 luni pentru etapa de proiectare și 36 de luni pentru execuția lucrărilor. În cadrul acestui proiect a fost prioritizat segmentul de autostradă cu o lungime de 2,77 km dintre nodul rutier Golăiești și Podul peste Prut de la Ungheni, cu lucrări avansate.
Recomandările autorului:
Breaking
Oraș sau sat? În ce loc copiii sunt mai predispuși la depresie și unde există risc crescut să dezvolte ADHD
Cercetătorii au descoperit că locul în care sunt crescuți copiii joacă un rol foarte important în dezvoltarea lor psihologică. Există diferențe majore între mediul urban și cel rural, unele care pot chiar modela tipurile de probleme de sănătate mintală.
De exemplu, scrie Euronews, copiii crescuți în mediul rural sunt mai predispuși la depresie, izolare și probleme emoționale În schimb, cei de la orașe sunt mai susceptibili să dezvolte probleme de comportament, precum ADHD.
Studiul efectuat în China
Un recent studiu realizat pe aproape 20.000 de copii din China arată că locul în care un copil crește îi influențează profund sănătatea mintală, în moduri diferite.
Astfel, cercetătorii au constatat că toți cei crescuți în mediul rural au o probabilitate mai mare de a suferi de depresie, retragere socială și dificultăți emoționale. Pe de altă parte, copiii din mediul urban sunt mai predispuși la unele probleme de comportament, cum ar fi ADHD (tulburarea de deficit de atenție și hiperactivitate).
Rezultatele au fost publicate în revista Pediatric Investigation. Acestea sugerează că presiunile vieții urbane, de la stresul legat de învățătură și până la ritmul alert, duc la mai multe probleme de comportament. La sat, însă, copiii se confruntă cu dificultăți emoționale legate de sărăcie, izolare și separarea de familie.
În cadrul studiului au fost analizate datele a aproape 20.000 de elevi cu vârste cuprinse între 6 și 16 ani, proveniți din școli rurale și urbane. În funcție de mediul în care trăiesc, au fost găsite diferențe semnificative în comportamentul psihologic al tinerilor. De exemplu, copiii „de la țară” au obținut scoruri mai ridicate la anxietate, depresie, retragere socială, „plângeri somatice”; unii au prezentat și probleme de atenție. În schimb, „orășenii” au înregistrat scoruri mai mari la probleme sociale și comportamente de încălcare a regulilor.
Cercetătorii au analizat și un alt treilea grup, de 3.003 elevi care erau diagnosticați oficial cu tulburări mintale. La ei, diferențele dintre rural și urban au fost și mai evidente. Studiul a evidențiat că școlarii cu tulburări mintale din mediul rural prezentau mai des simptome de retragere/depresie, probleme sociale, dificultăți de gândire, comportamente de încălcare a regulilor și comportamente agresive. Ceilalți, din mediul urban, prezentau mai des plângeri somatice și comportament agresiv.
De ce există această diferență?
Există și diferențe de gen. Băieții au tipare psihologice semnificativ diferite în funcție de mediul în care trăiesc. La fete, în schimb, nu s-au observat astfel de diferențe.
Potrivit studiului efectuat, mai mulți factori ar contribui la acest decalaj. În China, copiii din mediul rural se confruntă frecvent cu dezavantaje socio-economice. Pentru ei, inclusiv accesul la educație și servicii de sănătate mintală este limitat. Tot aici se încadrează și categoria „copiilor lăsați acasă”, cu părinți plecați la muncă în orașe. „Această situație poate genera sentimente de neglijare, depresie și alte dificultăți psihologice”, spun cercetătorii.
Pentru copiii din mediul urban, presiunile sunt diferite. „Accentul puternic pus de părinți pe performanța academică, combinat cu un sistem educațional competitiv, poate duce la o identificare și diagnosticare mai frecventă a ADHD și a altor probleme de comportament. Diferențele regionale evidențiate necesită intervenții adaptate fiecărui context, pentru a aborda provocările specifice. Prin alocarea informată a resurselor, bazată pe tiparele observate, se poate construi un cadru de sănătate mintală mai eficient și mai incluziv”, transmit autorii studiului.
Recomandarea lor este îmbunătățirea screeningului pentru sănătatea mintală în zonele rurale și creșterea accesului la servicii, inclusiv prin telemedicină. Iar în mediul urban, accentul ar trebui pus pe identificarea timpurie a ADHD.
Trebuie spus și că datele culese provin dintr-o singură provincie, din vestul Chinei. Astfel, rezultatele, deși relevante, nu pot fi generalizate la nivelul întregii țări sau la nivel global.
RECOMANDAREA AUTORULUI:
Medicul pediatru Mihai Craiu, despre modul cum pot fi identificați copiii cu anxietate și depresie: „Este necesar un mic chestionar de triaj la prezentarea la urgență” (VIDEO)
S-a filmat jucându-se cu copiii săi în curte, apoi a intrat în casă și s-a sinucis. Tânăra mamă suferea de depresie
-
Actualitateacum 3 zileSfârșitul Rusiei poate veni de unde se așteaptă mai puțin. Generalul Ben Hodges dezvăluie ce aliat l-ar trăda pe Putin
-
Breakingacum 2 zileKelemen Hunor pune punctul pe i, în plină criză guvernamentală: „Problema cea mai mare este cum se vor uita creditorii României la țara noastră”
-
Breakingacum 2 zileTim Cook a anunțat că se va retrage de la conducerea Apple. Care este ultima zi a acestuia la cârma companiei
-
Actualitateacum 3 zileUn alt efect al scumpirii carburanților în Europa: Creștere explozivă a vânzărilor de mașini electrice
-
Actualitateacum 2 zileDe ce durerile de spate nu trec singure – și ce poți face acum
-
Actualitateacum 2 zileCiolacu neagă că ar locui într-un penthouse de lux din Herăstrău, unde chiria ar ajunge la 15.000 de euro: „Nu voi fi deloc influențat de aceste minciuni”
-
Breakingacum 3 zilePSD a decis întrebarea pentru membri, adresată azi, în cadrul referendumului intern. Nu se vorbește despre ieșirea de la guvernare
-
Actualitateacum 2 zileDezbatere aprinsă în educație: Lipsa de transparență de la olimpiade ajunge pe masa Ministerului. Ce schimbări cer elevii




