Breaking
Dacă i s-ar propune, preşedintele Senatului nu ar refuza şefia SRI. Mircea Abrudean:”Nu pot să fiu ipocrit să spun că aș refuza”
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, este un nume tot mai vehoiculat ]n spaţiul public ca posibil şi viitor şef al Serviciului Român de Informaţii. Invitat la emisiunea Insider Politic, preşedintele Senatului a vorbit despre speculaţiile care se fac de ceva timp pe acest subiect.
Instituția nu are un director civil în funcție de aproape trei ani, iar Mircea Abrudean spune că nu ar refuza dacă i s-ar propune. de către preşedintele Nicuşor Dan.
„N-a fost nicio discuție în această chestiune. Sigur că speculații există în spațiul public, întotdeauna vor fi. Eu nu vânez funcții. Ocup o poziție extrem de onorantă ca președinte al Senatului și încerc să-mi fac treaba cât de bine pot aici. Cred că toată discuția despre persoane și speculațiile aferente nu este una adecvată momentului”, spune Abrudean la Prima TV, în emisiunea Insider Politic.
Preşedintele Senatului este conştient că ar avea „o misiune extrem de importantă pentru țară”.
„Nu cred că există om politic care ar refuza o astfel de propunere. Nu pot să fiu ipocrit să spun că aș refuza. Este cu siguranță o misiune extrem de importantă pentru țară și dacă aș ajunge în această situație, evident n-aș refuza. Nu este cazul. Momentan vorbim de speculații și cred că trebuie să ne întoarcem la ceea ce spuneam, la arhitectura noastră de securitate care trebuie să fie una foarte clară, mai ales în acest moment”.
RECOMANDAREA AUTORULUI:
Fostul șef al spionilor îl critică pe Nicușor Dan pentru ezitarea desemnării șefilor SRI și SIE: Atunci când ai 5 nume nu ai niciun nume!
Sorin Grindeanu explică relația cu Ilie Bolojan: „Grea”. Ce spune liderul PSD despre comitetul de revizuire a legilor justiției: „Ce expertiză are Tudor Chirilă?”/”Trebuia să fim la Davos”/PSD nu susține Mercosur/Pe cine își dorește PSD la șefia SRI și SIE
Breaking
Minivacanță de 1 Mai 2026. Câte zile libere sunt în total
Minivacanță de 1 Mai 2026. Weekend prelungit pentru români. Câte zile libere vor avea în total.
Minivacanță de 1 Mai 2026
Anul acesta, 1 Mai va fi vineri, ceea ce înseamnă un weekend prelungit pentru unii dintre români, informează Mediafax.
Minivacanța de 1 Mai 2026 oferă românilor prilej de a ieși la grătar.
O nouă „sesiune” de relaxare, după ce au avut zile libere de Paște.
În 2026, Ziua Muncii pică într-o zi de vineri, însemnând weekend prelungit și bun de ieșit în natură.
În total, angajații din România au 17 zile libere legale în 2026, iar 12 pică în timpul săptămânii.
Astfel, românii au ocazia să facă „punți” pentru a avea mai multe zile libere.
Câte zile libere au angajații de 1 Mai 2026
În acest an, 1 Mai cade vineri și angajații se vor bucura de un weekend prelungit de 3 zile.
Weekendul va include ziua liberă legală și zilele de sâmbătă și duminică.
Ce zile libere au elevii
Elevii vor avea liber vineri, 1 mai, urmând să revină la școală luni, 4 mai.
Românii se gândesc deja la următoarea minivacanță după 1 Mai, care va fi la începutul lunii iunie.
Atunci, se vor „suprapune” două sărbători importante, Ziua Copilului, 1 Iunie, cu a doua zi de Rusalii.
Iată deci un nou weekend prelungit de trei zile, „la pachet” cu sâmbătă și duminică.
În a doua parte a acestui an, sărbătoarea Maicii Domnului, pe 15 august, pică sâmbăta, deci nu aduce o zi liberă în plus.
Zile libere legale în 2026
- 1 ianuarie, Anul Nou (joi)
- 2 ianuarie, a doua zi de Anul Nou (vineri)
- 6 ianuarie, Boboteaza (marți)
- 7 ianuarie, Sfântul Ioan Botezătorul (miercuri)
- 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române (sâmbătă)
- 10 aprilie, Vinerea Mare (vineri)
- 12 aprilie, Paștele ortodox (duminică)
- 13 aprilie, a doua zi de Paște (luni)
- 1 mai, Ziua Muncii (vineri)
- 31 mai, Rusaliile (duminică)
- 1 iunie, a doua zi de Rusalii și Ziua Copilului (luni)
- 15 august, Adormirea Maicii Domnului (sâmbătă)
- 30 noiembrie, Sfântul Andrei (luni)
- 1 decembrie, Ziua Națională a României (marți)
- 25 decembrie, prima zi de Crăciun (vineri)
- 26 decembrie, a doua zi de Crăciun (sâmbătă)
Autorul recomandă:
Breaking
„Pentru un om politic este mai ușor să continue un război decât să-l reia după 20 de zile de armistițiu”
Într-o nouă ediție transmisă live de Gândul, profesorul Dan Dungaciu a vorbit despre armistițiul dintre Statele Unite și Iran și care ar putea fi impactul repornirii focului după perioada de pace. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă..
În contextul armistițiului de pace de 20 de zile dintre SUA și Iran, profesorul Dan Dungaciu a comentat o analiză Fox News pe acest subiect. Se discută faptul că președintele american ar fi căzut în plasa Iranului. După un armistițiu de 20 de zile, piețele se reglează. O reîncepere a focului ar putea destabiliza piețele globale din nou, cu efecte și mai mari.
„Mă uitam la Fox News și, când s-a făcut pacea, armistițiul, cel mai dur atac a venit de la Fox News. Acolo generalii, întâmplător sau nu, șeful Institutului pentru Studiul Războiului, adică cei care sunt cei mai „hawk-iști”și pe Ucraina, au zis: „Donald Trump a căzut în capcana iranienilor”. Pentru că ei ce au zis? Trebuie să meargă mai departe cu războiul, să-i facă praf. Pentru că, dacă faci armistițiu de două săptămâni, prețurile și piețele se vor regla un pic, oamenii vor zice: „Slavă Domnului, am scăpat!”. Și va fi foarte greu, imposibil strategic vorbind și aproape o nenorocire economic vorbind, pentru că emoția va fi așa de mare, să reiei războiul.”
Având în vedere acești factori, o nouă criză pe piața de energie poate pune SUA într-o poziție de vulnerabilitate. În această situație, ar putea fi obligată să accepte condițiile Iranului.
„Pentru un om politic este mult mai ușor să continue un război decât să repornească războiul după 20 de zile de armistițiu. Asta pentru piețe va fi o nenorocire, dincolo de faptul că ai pierdut acele 20 de zile. Și generalul spunea: „Donald Trump trebuie să facă asta”, etc., etc. Bun, era Hannity care îl susținea, tot de la Fox News, generalul era împotrivă, David Levy, tot de la Fox News, care e sigur pe linia sionistă. În acest moment suntem într-o blocadă. Blocada asta nu poate să dureze la nesfârșit. Pentru că, la un moment dat, te întreabă: „Ce faceți aici?”. „Ce facem? O blocadă”. „De ce?”. Pentru că este închisă strâmtoarea Ormuz.”
Breaking
Țoiu și Darău petrec „Ziua industriei românești” la sediul NATO din Bruxelles. Miza evenimentului
Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, anunţă o premieră pentru România la sediul NATO din Bruxelles. Este vorba de organizarea evenimentului ”Ziua industriei româneşti”. Evenimentul își propune să sprijine companiile naţionale să devină furnizori direcţi ai structurilor Alianţei.
”Nu mergem acolo în vizită, ci alături de specialiştii noştri şi de peste 20 de companii româneşti. Acestea fac performanţă în inteligenţă artificială, drone, securitate cibernetică şi aeronautică”, afirmă ministrul.
România, conectată la lanţul global de achiziţii militare
Oana Ţoiu menţionează că, în condiţiile în care cheltuielile totale anuale ale Aliaţilor pentru cerinţele de apărare au depăşit 1,4 trilioane de euro, ”industria noastră trebuie să fie conectată strategic la acest lanţ global de achiziţii”.
Deschid luni, chiar la sediul Alianței din Bruxelles, „Romania Industry Day”, împreună cu Irineu Darău, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, afirmă ministrul.
O zi specială pentru industria noastră și pentru prestigiul României.
Am construit „Ziua industriei românești” la sediul NATO pentru a sprijini companiile naționale să devină furnizori direcți ai structurilor Alianței.
Nu mergem acolo în vizită, ci alături de specialiștii noștri și de peste 20 de companii românești care fac performanță în inteligență artificială, drone, securitate cibernetică și aeronautică. Sunt oameni care pun România pe harta tehnologiei mondiale și care merită să fie văzuți și auziți de cei mai importanți decidenți ai NATO.
Cheltuielile totale anuale ale Aliaților pentru cerințele de apărare au depășit 1,4 trilioane de euro. Industria noastră trebuie să fie conectată strategic la acest lanț global de achiziții, postează Oana Țoiu.
Prezență militară și capacitate industrială
Securitatea, în anul 2026, nu înseamnă doar prezență militară, ci și capacitate industrială. Atunci când o companie din Brașov, Craiova, București sau Cluj devine furnizor pentru NATO, acest lucru se traduce în locuri de muncă sigure acasă, tehnologie de vârf dezvoltată în universitățile noastre și o țară mult mai respectată, dar și mai bine apărată, declară Oana Țoiu.
Suntem parte a celei mai puternice alianțe defensive din lume. Acest statut ne aduce, pe lângă siguranță, și oportunități majore de creștere economică pe care trebuie să le accesăm. Prin acest eveniment, întărim profilul României de partener solid și furnizor de securitate, în pregătirea Summitului B9 de la București și a Summitului NATO de la Ankara, încheie Oana Țoiu.
Evenimentul este organizat la inițiativa Ministerului Afacerilor Externe, prin Delegația Permanentă a României la NATO. Este sprijinit tehnic și logistic al Ministerului Economiei, care a gestionat procesul de selecție a companiilor participante.
-
Actualitateacum 3 zileAr putea impune Iranul taxe de tranzit pentru Strâmtoarea Ormuz? Trump ar fi de acord cu o condiție
-
Actualitateacum 3 zileVacanțele de vară, incerte. Temeri privind creșterea prețului biletelor de avion și anularea unor zboruri
-
Actualitateacum 2 zile„Potențiale ținte pentru Rusia”: Ministerul rus al Apărării a publicat o listă a companiilor europene care ar produce drone pentru Ucraina
-
Actualitateacum o ziDonald Trump minimalizează durata războiului cu Iranul: „Au trecut doar două luni”
-
Actualitateacum 2 zileCE analizează ajutorul de stat acordat de România pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă
-
Actualitateacum o ziTraduceri engleză română online: când sunt suficiente și când aveți nevoie de un traducător autorizat
-
Actualitateacum o ziCele două momente în care Adrian Mutu a fost aproape să devină selecționerul României: a fost „sabotat” de Mircea Lucescu
-
Actualitateacum 2 zileIluzia iubirii la un „swipe” distanță. Cum a crescut apariția aplicațiilor de dating rata divorțurilor




