Connect with us

Breaking

O cafenea din București a intrat în Top 100 mondial. Localul a fost selectat din peste 38.000 de concurenți

Publicat

pe

O cafenea din București a intrat în Top 100 mondial. Localul a fost selectat din peste 38.000 de concurenți

O cafenea de specialitate din București a reușit să fie inclusă în clasamentul mondial al celor mai apreciate localuri de profil. Este vorba despre Bob Coffee Lab, care ocupă locul 55 în ierarhia „The World’s 100 Best Coffee Shops”. Anunțul a fost făcut în cadrul evenimentului CoffeeFest Madrid 2026.

Cafeneaua din România este singura reprezentantă a pieței noastre în acest top, scrie businessmagazin.ro.

Peste 38.000 de cafenele în competiție

Clasamentul este realizat în urma unui proces amplu de selecție. Astfel, în competiție s-au înscris peste 38.000 de cafenele din întreaga lume, dar numai 100 au ajuns pe lista finală.

Evaluarea acestora a avut la bază un sistem care a combinat aprecierea specialiștilor din industrie cu votul publicului. Jurizarea a fost făcută de un panel internațional format din peste 800 de profesioniști din industria cafelei, printre care campioni barista, prăjitori de cafea, consultanți și lideri ai sectorului.

Cafenelele participante au fost analizate după mai multe criterii: calitatea cafelei (de la proveniența boabelor și procesul de prăjire până la modul de preparare), constanța produselor, nivelul de pregătire al echipei, designul spațiului, inovația, sustenabilitatea și experiența oferită clienților.

Brandul Bob Coffee Lab operează nouă locații în București, în zone precum Băneasa Shopping City sau Piața Charles de Gaulle.

„Nu construim doar locuri unde oamenii vin să bea cafea, ci un sistem care trebuie să funcționeze impecabil în fiecare zi în toate locațiile. Faptul că suntem din nou în acest clasament arată că standardele pot fi menținute fără compromisuri”, au transmis reprezentanții companiei.

De altfel, cafeneaua bucureșteană a fost prezentă și în ediția precedentă a topului.

Compania este deținută de cinci antreprenori. Fondatorii afacerii sunt Costin Popescu și Bogdan Cutuș, iar lor li s-au alăturat Paul Ungureanu și Alexandru Niculae. Din acționariat face parte și Ludmila Iancu. Alexandru Niculae este un nume cunoscut în industria cafelei: în 2016, el a câștigat titlul de campion mondial la prăjirea cafelei (roasting).

Boom-ul cafelei de specialitate în România

În ultimii ani, cafenelele de specialitate au devenit unele dintre cele mai populare afaceri din marile orașe. Mulți tineri antreprenori au intrat pe această piață atrași de investiția inițială relativ accesibilă, dar și de interesul tot mai mare al oamenilor pentru produse precum flat white, cold brew sau matcha latte.

Deși unele afaceri nu au rezistat pe termen lung, locul lor a fost rapid ocupat de alte inițiative, piața fiind într-o continuă transformare.

Potrivit European Coffee Trip, la nivelul UE sunt peste 5.200 de prăjitorii și cafenele de specialitate. Aproximativ 200 dintre acestea funcționează în România.

Majoritatea afacerilor din acest sector sunt independente și operate de antreprenori locali, cele mai multe având o singură locație. Există însă și exemple de dezvoltare în rețea, iar unele branduri încep să se consolideze pe piață.

Rețeaua Bob Coffee Lab a raportat o cifră de afaceri de aproximativ 8,3 milioane de lei, în creștere cu 21% față de anul precedent, mai precizează sursa citată.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Se scumpește cafeaua preferată a românilor, de la 16 februarie 2026

Beneficiul pentru sănătate pe care îl are CAFEAUA. S-a descoperit acum, după un studiu de amploare în Portugalia

Ce l-a scos din sărite pe un român care lucrează într-o cafenea. El nu a mai răbdat și a povestit tot: „Am început să nu îi mai suport”

Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Minivacanță de 1 Mai 2026. Câte zile libere sunt în total

Publicat

pe

Minivacanță de 1 Mai 2026. Câte zile libere sunt în total

Minivacanță de 1 Mai 2026. Weekend prelungit pentru români. Câte zile libere vor avea în total.

Minivacanță de 1 Mai 2026

Anul acesta, 1 Mai va fi vineri, ceea ce înseamnă un weekend prelungit pentru unii dintre români, informează Mediafax.

Minivacanța de 1 Mai 2026 oferă românilor prilej de a ieși la grătar.

O nouă „sesiune” de relaxare, după ce au avut zile libere de Paște.

În 2026, Ziua Muncii pică într-o zi de vineri, însemnând weekend prelungit și bun de ieșit în natură.

În total, angajații din România au 17 zile libere legale în 2026, iar 12 pică în timpul săptămânii.

Astfel, românii au ocazia să facă „punți” pentru a avea mai multe zile libere.

Câte zile libere au angajații de 1 Mai 2026

În acest an, 1 Mai cade vineri și angajații se vor bucura de un weekend prelungit de 3 zile.

Weekendul va include ziua liberă legală și zilele de sâmbătă și duminică.

Ce zile libere au elevii

Elevii vor avea liber vineri, 1 mai, urmând să revină la școală luni, 4 mai.

Românii se gândesc deja la următoarea minivacanță după 1 Mai, care va fi la începutul lunii iunie.

Atunci, se vor „suprapune” două sărbători importante, Ziua Copilului, 1 Iunie, cu a doua zi de Rusalii.

Iată deci un nou weekend prelungit de trei zile, „la pachet” cu sâmbătă și duminică.

În a doua parte a acestui an, sărbătoarea Maicii Domnului, pe 15 august, pică sâmbăta, deci nu aduce o zi liberă în plus.

Zile libere legale în 2026

  • 1 ianuarie, Anul Nou (joi)
  • 2 ianuarie, a doua zi de Anul Nou (vineri)
  • 6 ianuarie, Boboteaza (marți)
  • 7 ianuarie, Sfântul Ioan Botezătorul (miercuri)
  • 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române (sâmbătă)
  • 10 aprilie, Vinerea Mare (vineri)
  • 12 aprilie, Paștele ortodox (duminică)
  • 13 aprilie, a doua zi de Paște (luni)
  • 1 mai, Ziua Muncii (vineri)
  • 31 mai, Rusaliile (duminică)
  • 1 iunie, a doua zi de Rusalii și Ziua Copilului (luni)
  • 15 august, Adormirea Maicii Domnului (sâmbătă)
  • 30 noiembrie, Sfântul Andrei (luni)
  • 1 decembrie, Ziua Națională a României (marți)
  • 25 decembrie, prima zi de Crăciun (vineri)
  • 26 decembrie, a doua zi de Crăciun (sâmbătă)

Autorul recomandă:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

„Pentru un om politic este mai ușor să continue un război decât să-l reia după 20 de zile de armistițiu”

Publicat

pe

„Pentru un om politic este mai ușor să continue un război decât să-l reia după 20 de zile de armistițiu”

Într-o nouă ediție transmisă live de Gândul, profesorul Dan Dungaciu a vorbit despre armistițiul dintre Statele Unite și Iran și care ar putea fi impactul repornirii focului după perioada de pace. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă..

În contextul armistițiului de pace de 20 de zile dintre SUA și Iran, profesorul Dan Dungaciu a comentat o analiză Fox News pe acest subiect. Se discută faptul că președintele american ar fi căzut în plasa Iranului. După un armistițiu de 20 de zile, piețele se reglează. O reîncepere a focului ar putea destabiliza piețele globale din nou, cu efecte și mai mari.

„Mă uitam la Fox News și, când s-a făcut pacea, armistițiul, cel mai dur atac a venit de la Fox News. Acolo generalii, întâmplător sau nu, șeful Institutului pentru Studiul Războiului, adică cei care sunt cei mai „hawk-iști”și pe Ucraina, au zis: „Donald Trump a căzut în capcana iranienilor”. Pentru că ei ce au zis? Trebuie să meargă mai departe cu războiul, să-i facă praf. Pentru că, dacă faci armistițiu de două săptămâni, prețurile și piețele se vor regla un pic, oamenii vor zice: „Slavă Domnului, am scăpat!”. Și va fi foarte greu, imposibil strategic vorbind și aproape o nenorocire economic vorbind, pentru că emoția va fi așa de mare, să reiei războiul.”

Având în vedere acești factori, o nouă criză pe piața de energie poate pune SUA într-o poziție de vulnerabilitate. În această situație, ar putea fi obligată să accepte condițiile Iranului.

„Pentru un om politic este mult mai ușor să continue un război decât să repornească războiul după 20 de zile de armistițiu. Asta pentru piețe va fi o nenorocire, dincolo de faptul că ai pierdut acele 20 de zile. Și generalul spunea: „Donald Trump trebuie să facă asta”, etc., etc. Bun, era Hannity care îl susținea, tot de la Fox News, generalul era împotrivă, David Levy, tot de la Fox News, care e sigur pe linia sionistă. În acest moment suntem într-o blocadă. Blocada asta nu poate să dureze la nesfârșit. Pentru că, la un moment dat, te întreabă: „Ce faceți aici?”. „Ce facem? O blocadă”. „De ce?”. Pentru că este închisă strâmtoarea Ormuz.”

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Țoiu și Darău petrec „Ziua industriei românești” la sediul NATO din Bruxelles. Miza evenimentului

Publicat

pe

Țoiu și Darău petrec „Ziua industriei românești” la sediul NATO din Bruxelles. Miza evenimentului

Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, anunţă o premieră pentru România la sediul NATO din Bruxelles. Este vorba de organizarea evenimentului ”Ziua industriei româneşti”. Evenimentul își propune să sprijine companiile naţionale să devină furnizori direcţi ai structurilor Alianţei.

”Nu mergem acolo în vizită, ci alături de specialiştii noştri şi de peste 20 de companii româneşti. Acestea fac performanţă în inteligenţă artificială, drone, securitate cibernetică şi aeronautică”, afirmă ministrul.

România, conectată la lanţul global de achiziţii militare

Oana Ţoiu menţionează că, în condiţiile în care cheltuielile totale anuale ale Aliaţilor pentru cerinţele de apărare au depăşit 1,4 trilioane de euro, ”industria noastră trebuie să fie conectată strategic la acest lanţ global de achiziţii”.

Deschid luni, chiar la sediul Alianței din Bruxelles, „Romania Industry Day”, împreună cu Irineu Darău, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, afirmă ministrul.

O zi specială pentru industria noastră și pentru prestigiul României.

Am construit „Ziua industriei românești” la sediul NATO pentru a sprijini companiile naționale să devină furnizori direcți ai structurilor Alianței.

Nu mergem acolo în vizită, ci alături de specialiștii noștri și de peste 20 de companii românești care fac performanță în inteligență artificială, drone, securitate cibernetică și aeronautică. Sunt oameni care pun România pe harta tehnologiei mondiale și care merită să fie văzuți și auziți de cei mai importanți decidenți ai NATO.

Cheltuielile totale anuale ale Aliaților pentru cerințele de apărare au depășit 1,4 trilioane de euro. Industria noastră trebuie să fie conectată strategic la acest lanț global de achiziții, postează Oana Țoiu.

Prezență militară și capacitate industrială

Securitatea, în anul 2026, nu înseamnă doar prezență militară, ci și capacitate industrială. Atunci când o companie din Brașov, Craiova, București sau Cluj devine furnizor pentru NATO, acest lucru se traduce în locuri de muncă sigure acasă, tehnologie de vârf dezvoltată în universitățile noastre și o țară mult mai respectată, dar și mai bine apărată, declară Oana Țoiu.

Suntem parte a celei mai puternice alianțe defensive din lume. Acest statut ne aduce, pe lângă siguranță, și oportunități majore de creștere economică pe care trebuie să le accesăm. Prin acest eveniment, întărim profilul României de partener solid și furnizor de securitate, în pregătirea Summitului B9 de la București și a Summitului NATO de la Ankara, încheie Oana Țoiu.

Evenimentul este organizat la inițiativa Ministerului Afacerilor Externe, prin Delegația Permanentă a României la NATO. Este sprijinit tehnic și logistic al Ministerului Economiei, care a gestionat procesul de selecție a companiilor participante.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

„Factură” uriașă pentru Lionel Messi. Copiii l-au băgat la o cheltuială de 600.000 de euro „Factură” uriașă pentru Lionel Messi. Copiii l-au băgat la o cheltuială de 600.000 de euro
Actualitateacum 3 ore

„Factură” uriașă pentru Lionel Messi. Copiii l-au băgat la o cheltuială de 600.000 de euro

Familia Messi este stabilită din 2009 în Castelldefels, o localitate liniștită de lângă Barcelona, situată aproape de mare și cunoscută pentru zonele...

Vânt de schimbare la Sofia. Mișcarea care amenință vechea clasă politică: „Programul este centrat pe lupta împotriva oligarhiei” Vânt de schimbare la Sofia. Mișcarea care amenință vechea clasă politică: „Programul este centrat pe lupta împotriva oligarhiei”
Actualitateacum 10 ore

Vânt de schimbare la Sofia. Mișcarea care amenință vechea clasă politică: „Programul este centrat pe lupta împotriva oligarhiei”

Duminică, 19 aprilie, Bulgaria organizează noi alegeri parlamentare, a opta rundă electorală din ultimii 5 ani. Jurnalistul bulgar Vladimir Mitev...

Uiți lucruri importante? Soluția e mai simplă decât crezi Uiți lucruri importante? Soluția e mai simplă decât crezi
Actualitateacum 16 ore

Uiți lucruri importante? Soluția e mai simplă decât crezi

Doar șapte zile de meditație îți pot crește semnificativ șansele de a-ți aminti să faci un lucru la momentul potrivit,...

NIBIRU: 90 de artiști și festivaluri noi, în cel mai mare anunț de până acum, dezvăluit într-un live-maraton de 5 ore NIBIRU: 90 de artiști și festivaluri noi, în cel mai mare anunț de până acum, dezvăluit într-un live-maraton de 5 ore
Actualitateacum 22 de ore

NIBIRU: 90 de artiști și festivaluri noi, în cel mai mare anunț de până acum, dezvăluit într-un live-maraton de 5 ore

Ja Rule, The Martinez Brothers, Eve, Clean Bandit și Haddaway, printre noii headlineri anunțați Pe 16 aprilie, NIBIRU a dus...

Traduceri engleză română online: când sunt suficiente și când aveți nevoie de un traducător autorizat Traduceri engleză română online: când sunt suficiente și când aveți nevoie de un traducător autorizat
Actualitateacum o zi

Traduceri engleză română online: când sunt suficiente și când aveți nevoie de un traducător autorizat

Căutați o soluție rapidă pentru a traduce un document din engleză în română? Fie că pregătiți un dosar de studii,...

Cele două momente în care Adrian Mutu a fost aproape să devină selecționerul României: a fost „sabotat” de Mircea Lucescu Cele două momente în care Adrian Mutu a fost aproape să devină selecționerul României: a fost „sabotat” de Mircea Lucescu
Actualitateacum o zi

Cele două momente în care Adrian Mutu a fost aproape să devină selecționerul României: a fost „sabotat” de Mircea Lucescu

Rândul lui Adrian Mutu (47 de ani) pe banca tehnică a echipei naționale de fotbal a României pare să nu...

Donald Trump minimalizează durata războiului cu Iranul: „Au trecut doar două luni” Donald Trump minimalizează durata războiului cu Iranul: „Au trecut doar două luni”
Actualitateacum o zi

Donald Trump minimalizează durata războiului cu Iranul: „Au trecut doar două luni”

Preşedintele SUA Donald Trump a minimalizat durata războiului în curs cu Iranul, la un eveniment de campanie desfăşurat joi, comparând...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro