Connect with us
agentie marketing politic

Breaking

Secretarul de Stat al SUA, de la Taj Mahal la Jaipur

Publicat

pe

Secretarul de Stat al SUA, de la Taj Mahal la Jaipur

Secretarul de Stat al SUA se află într-o vizită de lucru în India.

După negocieri intense la New Delhi, Marco Rubio și ambasadorul SUA în India, Sergio Gor, au vizitat Agra luni.

NEW DELHI, INDIA – MAY 24: US Secretary of State Marco Rubio (L) and Indian External Affairs Minister Subrahmanyam Jaishankar (R) address a press conference at Hyderabad House, in New Delhi on India May 24, 2026. Imtiyaz Khan / Anadolu/ABACAPRESS.COM

Marco Rubio, la Taj Mahal

Marco Rubio și cu soția sa, Jeanette, s-au fotografiat la Taj Mahal. Monumentul din marmură albă cu o arhitectură mugală, construit în urmă cu 373 de ani și care atrage 5 milioane de vizitatori anual, este destinația favorită a familiei Trump.

Donald Trump și prima doamnă, Melania, l-au vizitat. Ginerele său, Jared Kushner, și fiica președintelui, Ivanka, s-au fotografiat în fața monumentului grandios.

Reacția secretarului de Stat când vede un elefant indian

Marco Rubio a avut parte de o primire cu fast în Jaipur. Unul dintre susținătorii administrației Trump, Eric Duagherty, director executiv din Florida, l-a lăudat pe Marcu Rubio.

„Marco Rubio tocmai a avut parte de o primire incredibilă în Jaipur, India. Respectat. Rubio a muncit din greu în sttrăinătate în ultimele zile. Continuă să lupți, Marco”.

Secretarul de Stat, însițit de delegația sa, a fost întâmpinat și cu un elefant indian. Soția lui, Jeanette, l-a mângaiat pe trompetă,  în timp ce Rubio a stat la distanță și l-a admirat pe gigantul animal.

Comentarii Facebook

Breaking

Fenomen unic surprins pe camere. O minge de foc verde a intrat în atmosfera Pământului fix în momentul erupției unui vulcan

Publicat

pe

Fenomen unic surprins pe camere. O minge de foc verde a intrat în atmosfera Pământului fix în momentul erupției unui vulcan

Un meteor extrem de luminos, cunoscut și sub denumirea de „bolid”, a intrat în atmosfera Pământului fix în momentul în care Vulcanul Mayon din Filipine se afla în stare de activitate. Momentul a fost înregistrat de o cameră de supraveghere a Institutului Filipinez de Volcanologie și Seismologie.

Deși pe filmare meteorul pare că lovește direct panta nordică a vulcanului, specialiștii au confirmat că este vorba despre o perspectivă înșelătoare. În realitate, bolidul s-a dezintegrat la mare altitudine în atmosferă, mult în spatele muntelui.

Culoarea verde aprins a corpului ceresc este dată de cantitatea mare de nichel sau magneziu din componența acestuia, care în urma fricțiunii extreme cu aerul din atmosferă emite o lumină verde-albăstruie intensă. Viteza mare cu care meteorul a intrat în atmosferă a generat temperaturi de mii de grade care au aprins straturile metalice ale rocii.

ȘTIINȚĂ Marele continent care se rupe în două: Fisura adâncă nu mai poate fi ignorată de oamenii de știință

22:27

FLASH NEWS Avertisment direct către SUA din partea Rusiei. Diplomații sunt sfătuiți să părăsească Kievul înaintea atacului iminent al Rusiei

22:13

Vulcanul Mayon din Filipine este monitorizat constant de specialiști și este renumit în special pentru conul său perfect simetric.


Recomandările autorului:

Avertisment direct către SUA din partea Rusiei. Diplomații sunt sfătuiți să părăsească Kievul înaintea atacului iminent al Rusiei

Putin a semnat o lege care permite folosirea forței armate pentru protejarea rușilor arestați în străinătate. Ce se ascunde în spatele inițiativei

Președintele Finlandei este dispus să devină emisarul special al UE în discuțiile cu Rusia pentru a încheia războiul din Ucraina

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Femeie găsită moartă într-un apartament din Iași. Anchetă după ce victima avea plăgi înjunghiate

Publicat

pe

Femeie găsită moartă într-un apartament din Iași. Anchetă după ce victima avea plăgi înjunghiate

O femeie în vârstă de 69 de ani a fost găsită fără viață într-un apartament din Iași, iar primele informații indică faptul că victima prezenta mai multe plăgi înjunghiate. Descoperirea a fost făcută pe strada Plăieșilor, unde au intervenit de urgență echipajele SMURD.

Echipajele medicale au găsit victima fără semne vitale

Potrivit informațiilor transmise de autorități, medicii ajunși la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața femeii.

„SMURD a fost la o femeie decedată, 69 ani, pe strada Plăieșilor, etajul 4. Plagi înjunghiate. Deces instalat, fără indicație de intervenție chirurgicală”, a declarat prof. dr. Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD Iași.

Poliția a deschis o anchetă

Cazul este acum în atenția anchetatorilor, care încearcă să stabilească în ce condiții s-a produs tragedia și cine se face responsabil de moartea femeii. Polițiștii urmează să audieze persoane apropiate victimei și să analizeze probele ridicate din apartament.


AUTORUL RECOMANDĂ

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Doina Pană, noi acuzații privind otrăvirea cu mercur: „Numai tu ai putut să mă otrăvești”. Ce spune despre Schweighofer și mafia lemnului

Publicat

pe

Doina Pană, noi acuzații privind otrăvirea cu mercur: „Numai tu ai putut să mă otrăvești”. Ce spune despre Schweighofer și mafia lemnului

Doina Pană a povestit, duminică seara, în emisiunea „Ora de foc” de la Antena 3 CNN, cum a ajuns să fie intoxicată cu mercur, susținând că totul ar avea legătură cu deciziile luate în perioada în care conducea Ministerul Apelor și Pădurilor.

Fostul ministru a afirmat că a deranjat interese importante din industria lemnului, după ce a încercat să blocheze mecanismele prin care se făceau tăieri ilegale și transporturi de lemn.

„Numai tu ai putut să mă otrăvești”

Doina Pană a povestit că suspiciunile sale s-au îndreptat imediat către un colaborator apropiat, după ce a primit rezultatele analizelor care indicau intoxicația cu mercur.

Potrivit acesteia, respectivul colaborator îi pregătea zilnic suc proaspăt la minister, după ce îi propusese să renunțe la sucul făcut acasă.

„Vă mărturisesc că mai mult a fost comoditatea”, a spus fostul ministru.

Ea a relatat că, în momentul în care profesorul Macovei a sunat-o pentru a-i comunica rezultatele analizelor, bărbatul respectiv se afla chiar în biroul său.

„Atunci nu m-am putut gândi decât la suc și am spus: «Numai tu ai putut». Și n-a răspuns nimic”, a declarat Doina Pană.

Fostul ministru susține că otrăvirea ar fi fost „programată”

Doina Pană a afirmat că nu ar fi fost vorba despre o singură doză de mercur, ci despre o acțiune repetată, desfășurată în timp.

”Ce pot să vă spun cu certitudine este că nu mi s-a pus o singură doză, încât să mi se facă imediat rău, a fost ceva programat”, declara anterior fostul ministru.

Aceasta a amintit și faptul că, în 2021, o expertiză ar fi confirmat intoxicația cu mercur.

„Am iritat foarte tare prin măsurile pe care le-am luat”

Fostul ministru a legat întreaga situație de perioada în care a revenit la conducerea Ministerului Apelor și Pădurilor, în 2017, după ce mai ocupase aceeași funcție și în 2014.

Potrivit acesteia, la momentul respectiv „se ajunsese la un nivel uriaș cu devalizarea din păduri”, iar măsurile adoptate au afectat direct interesele din industria exploatărilor forestiere.

„Am iritat foarte tare prin măsurile pe care le-am luat în 2014 și în 2017. Bineînțeles că am apucat să deblochez ceva ce se blocase intenționat. Părerea mea”, a afirmat Doina Pană.

Fostul ministru a vorbit și despre modificările aduse legislației privind contravențiile silvice, care permiteau confiscarea vehiculelor folosite pentru transportul lemnului tăiat ilegal.

„I-am luat din toate direcțiile”, a spus aceasta.

Ce companie a menționat Doina Pană

În cadrul emisiunii, Doina Pană a făcut referire și la Schweighofer, companie care între timp și-a schimbat numele, afirmând că măsurile luate de minister ar fi produs pierderi importante firmei. Ea a susținut că societatea și-ar fi construit capacități mari de producție bazându-se pe accesul la lemnul din România, însă a precizat că nu acuză direct compania de implicare în otrăvirea sa.

„Nu, nu acuz direct pe nimeni, dar nu pot să nu-i bănuiesc, pentru că au avut cele mai mari daune”, a afirmat fostul ministru.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Actualitateacum 4 ore

Macron proclamă supremația garanțiilor europene de securitate față de cele NATO. Expert: „Există un scenariu și mai periculos”

Președintele Macron a sugerat că Europa își poate garanta securitatea independent de NATO, bazându-se pe Articolul 42.7 din Tratatul UE,...

De ce preferă unii proprietari casele tradiționale în locul celor metalice? De ce preferă unii proprietari casele tradiționale în locul celor metalice?
Actualitateacum 4 ore

De ce preferă unii proprietari casele tradiționale în locul celor metalice?

În curtea unui vecin de-al meu, cărămizile au stat aproape o lună sub o folie albastră, strânse în paleți, cu...

Actualitateacum 10 ore

Eco Sud, investigată de Consiliul Concurenței: „Ar fi impus operatorilor clauze abuzive”

Consiliul Concurenței a anunțat declanșarea unei investigații privind un posibil abuz de poziție dominantă al companiei ECO SUD SA, administratorul...

Actualitateacum 17 ore

L-a otrăvit CIA pe portarul Angliei? Misterul care planează de zeci de ani asupra lui Gordon Banks și Mondialului din 1970

La 56 de ani de la unul dintre cele mai dureroase eșecuri din istoria fotbalului englez, o nouă ipoteză readuce...

Actualitateacum 23 de ore

Alimente ieftine care întăresc imunitatea și pot reduce riscul de cancer. Cum să ne menținem sănătatea fără suplimente scumpe

Principalii nutrienți de care organismul are nevoie pentru a funcționa sunt obținuți din alimentație. Există numeroase alimente ieftine care pot...

Actualitateacum o zi

Ploile torențiale au inundat gospodării din Olt. Cod galben de furtuni în mai multe județe

Pompierii intervin duminică, 24 mai, în comuna Șerbănești din județul Olt, pentru evacuarea apei din mai multe gospodării afectate de...

Actualitateacum o zi

Prima reacție a lui Pescobar după închiderea restaurantului din Londra din cauza datoriilor la chirie. „Am închis trei, nu doar unul”

Potrivit unui document, firma care administrează restaurantul din Londra ar fi încălcat contractul de închiriere din cauza restanțelor la plata...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro