Actualitate
Un interviu cu solistul de muzică populară Irinel Popa recent întors din turneul din Spania
Talentatul interpret de muzică populară- Irinel Popa, cunoscut atât în ţară cât şi în străinătate mi-a acordat un interviu ce vi-l ofer în exclusivitate.Acesta a răspuns cu amabilitate tuturor întrebărilor adresate. Am remarcat acel bun simţ, acea excelentă stare de spirit a acestui talentat, versatil şi locvace solist pe durata a celor douăzeci de minute.
Reporter : Urmărindu-vă pe rețelele de socializare am observat că ați fost plecat din țară în Spania. Cum a fost întâlnirea cu românii plecați peste hotare?
Irinel Pop : A fost o bucurie mare și emoționant în același timp. Nu credeam vreodată că voi trăi astfel de momente și țin să le mulțumesc din toată inima pe această cale tuturor, deoarece am trăit și petrecut clipe memorabile împreună, iar în mod special doamnei Claudia și domnului Nicolae Boniș.
Reporter : Am remarcat de asemenea că titulatura Asociația – Zestrea României are o anumită rezonanță, chiar aș spune că este una de bun augur, reprezentativă pentru România zilelor noastre.Ce ne puteți spune despre aceasta?
Irinel Popa : Asociația – Zestrea României din Alicante, Spania care se află sub oblăduirea domnului Nicolae Boniș adună la un loc, oameni minunați, români adevărați, iubitori de frumos și tradiție. Și pot să vă spun cu mâna pe inimă că toți aceștia păstrează și promovează tradițiile românești prin diferite activități cultural artistice. Membri asociației sunt de la cei mai tineri, copii, adolescenți, până la maturi, având fiecare o contribuție foarte importantă în această misiune a tradițiilor naționale, primordial fiind simțirea pentru tot ce înseamnă eminamente pur românesc
Reporter : Cum anume îi puteti caracteriza?
Irinel Popa: Așa cum am amintit, fara nicio legătură cu propria mea experiență recent consumată ei sunt adevărate talente și sunt trup și suflet pentru România! De aceea, pe tot parcursul turneului meu acolo, în interior mi-au răsunat mereu intrebari de genul „Oare când ne vom trezi?„
Reporter : Mai precis, în ce sens?
Irinel Popa : Poate că nu se cade să fiu atât de sentimental, dar mă doare pentru că nu pot face mai mult, dar cât pot realiza, cânta și lupta pentru semenii mei și pentru România, cu ajutorul Lui Dumnezeu o voi repeta ori de câte ori mi se va oferi. Și, încă ceva. Toată diaspora are mare nevoie de noi, de toți!
Reporter: Cum v-ati simțit departe de casă în mijlocul compatrioților ?
Irinel Popa : M-am simțit acasă, nu m-am simțit departe sau cumva înstrăinat deloc, iar din fotografii se poate vedea acest lucru.
Mai mult decât atât, evenimentul centrat pe aceasta Zi Națională a fost un moment înălțător pentru mine. Am să vă spun ceva personal. Când am cântat unul din cântece cu aceste versuri-„, M-ai crescut mamă de mic/ Până am ajuns voinic/ Iar dacă m-am făcut mare/ Tot la tine-i alinare,” asociind cuvântul Mamă cu România, am ajuns să văd oameni cu lacrimi în ochi… A fost așa un moment unic, desprins din acea trăire plină de sentimente, de parcă mi-ar fi stat inima în loc. Nu mi-am dat seama de impactul pe care-l poate creea acest cântec atunci și acolo. De aceea, a trebuit să-mi adun puterile și să duc cântecul la bun sfârșit. Majoritatea, cei prezenți s-au regăsit în el și sufletul lor a reacționat la fel cum am reacționat și eu. Departe de casă, cuvântul Mamă asociat cu România, la o zi atât de însemnată, nu putea fi altfel. A fost un moment prea sensibil, dar adevărat. Cu alte cuvinte, cerându-mi și acum iertare pentru aceasta, parcă acum conștientizez mai bine impactul cu adevărat asupra acestor semeni dragi.
Reporter : Cu adevărat înălțător, vibrant. Dar cu ce alte piese ați mai încântat publicul de acolo?
Irinel Popa: Vă multumesc frumos pentru apreciere. Bineînțeles, nici nu se pune problema c-aș fi fost setat pe a aduce numai lacrimi și aduceri aminte dureroase. Pentru o sărbătoare a unirii, a fericirii și a unei bucurii etalate la unison am schimbat si variat registrul cu cântece de voie bună, am adus pe chipul lor soare. La final ne-am strâns cu toții în horă, iar mai târziu am făcut poze și ne-am adunat la o masă, la un restaurant românesc, precum într-o mare familie.A fost foarte frumos…
Asociațion Rumania Y Moldavia en Elche – Asociația România și Moldova în Elche – Spania, care au organizat acest frumos eveniment, a fost generoasă din moment ce au invitat și alte asociații de români din Santa Pola, Benidorm, Alcoi, Alicante, contribuind fiecare cu programe diverse, conturând Ziua Națională, au reușit să încânte sufletul fiecăruia dintre cei prezenți.
Un rol semnificativ l-au avut cei care slujesc la altar în fiecare duminică și sărbătoare, adunând la rugăciune în biserică numeroși credincioși. O reală bucurie să-l cunosc pe părintele preot din Elche- unde slujește la biserica cu hramul, Acoperământul Maicii Domnului și o revedere plăcută a fost cu părintele preot Claudiu Avram de la Biserica Ortodoxă din Alicante, cu hramul Sfintii Martiri și Mărturisitori Năsăudeni.
Reporter :Sunt cu adevarat lucruri extraordinare pe care ni le relatați. Aș avea o curiozitate. Cum credeți că acei compatrioți reușesc acest lucru, să fie atât de uniți ?
Irinel Popa: Eu cred și spun că e atât de firesc și normal să fie așa, deoarece cu toții ne dorim să fie mai bine, atât nouă cât și celor din jurul nostru. De aceea, nu numai în această perioadă a anului, dar oricând o asemenea stare de spirit este una specială, motiv pentru care se fac și acte de caritate în cadrul asociației. Cu toții lucrează, iar după program își fac timp și gândesc diverse programe în cadrul asociației.
Au o energie și dorință debordantă în acest sens,. de aceea se întâmplă lucruri remarcabile. Toate acestea le-am observat fiind alături de ei încă o săptămână, după ce am punctat departe de casă Ziua Națională a României.
Este minunat și in același timp extraordinar de greu să fi departe de casă și să nu simți acest lucru. Nu știu, e un paradox sau numai mie mi se întâmplă asta?
Reporter : Maestre Irinel, așa cum va știu și reiese din activitatea dumneavoastra cât și din aceste minute dăruite mie cu generozitate, nu pot să nu remarc si simțul umorului ce va caracterizează. Avem cu totii nevoie și consider ca e foarte bine să ne descrețim frunțile.
Pe final aș dori sa ne adresați un gând un mesaj pentru cei care urmăresc activitatea dumneavoastra și mai citesc presa online
Irinel Popa : Sărbători cu liniște, pace și sănătate, tuturor, alături de cei dragi!
Să ne iubim deoarece dragostea face minuni, dăramă orice barieră. Da, repet….Numai dragostea face minuni!Fiecare să viseze la lucruri mărețe și îndrăznețe și să creadă în tot ce își doresc, deoarece, mai devreme sau mai târziu, totul se va împlini.
Sursa foto : Arhiva personală a interpretului Irinel Popa – https://www.facebook.com/irinelp?fref=ts
Toate drepturile rezervate!Atenţie, copierea şi preluarea acestor fotografii fără acordul autorului este infracţiune şi se pedepseşte conform legii dreptului de autor!
Interviu realizat de către Prof. Dr.de Vioară Daniel Mihai la CNA Regina Maria Constanţa, redactor şef al ziarului Criteriul Naţional
Actualitate
Fermă de animale cuprinsă de flăcări în județul Suceava. Zeci de porci au ars de vii
Un incendiu puternic a afectat, marţi seară, o fermă zootehnică de pe raza oraşului Milişăuţi, au informat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava.
Pompierii au intervenit cu 11 echipaje FOTO: captură video
Potrivit acestora, pentru stingerea incendiului au intervenit 11 autospeciale de pompieri, atât militari, cât şi de la serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă (SVSU).
„Pompierii militari de la subunităţile Suceava, Rădăuţi, Solca, Siret şi Gura Humorului, împreună cu lucrătorii SVSU din localităţile Iaslovăţ, Milişăuţi, Grăniceşti şi Arbore, intervin cu 11 autospeciale de stingere pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o fermă de animale, pe raza oraşului Milişăuţi. Incendiul se manifesta la clădirea fermei”, au precizat oficialii ISU Suceava, scrie Agerpres.
Potrivit unui prim bilanţ, construcţia fermei a fost afectată pe aproximativ 3.000 mp. Flăcările au mai distrus şi un depozit de furaje în aer liber, pe aproximativ 1.000 mp
În interiorul fermei se aflau aproximativ 300 de suine, inclusiv scroafe gestante și purcei. O parte dintre animale au fost evacuate la timp și salvate de către echipele de intervenție. Numărul exact al suinelor care au pierit în incendiu urmează să fie stabilit de proprietar, după finalizarea bilanțului.
Incendiul a fost lichidat. În prezent, forțele de intervenție lucrează pentru îndepărtarea efectelor negative și asigurarea zonei.
„La finalul intervenţiei, proprietarul va efectua bilanţul exact al victimelor din rândul suinelor. Cauza probabilă de izbucnire a flăcărilor este în curs de stabilire”, au mai precizat oficialii ISU Suceava.
Actualitate
Medic șef de secție, reținut pentru mită. Sumele pe care le-ar fi cerut pacienților
Un medic şef de secţie la un spital municipal din judeţul Dâmboviţa a fost reţinut de poliţişti pentru luare de mită, el fiind acuzat că lua bani de la pacienţi sau aparţinători pentru consult, reţete şi internări.
Medic reținut pentru șapagă FOTO: Shutterstock
Un medic din Dâmbovița a fost reținut pentru mită în formă continuată.
„La data de 09.06.2026, Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de o persoană având calitatea de medic şef-secţie în cadrul unui spital municipal aflat pe raza judeţului Dâmboviţa, cercetată pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată”, se arată într-un comunicat de presă al Parchetului.
Anchetatorii spun că, în perioada 14 aprilie-22 mai, medicul ar fi primit, în mod repetat, pentru sine, sume de bani cuprinse între 100 lei şi 400 lei, de la pacienţi sau de la aparţinătorii acestora, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor sale de serviciu, respectiv consultaţii medicale, prescrierea, efectuarea de tratamente medicale şi internări.
El a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Dâmboviţa, cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.
Actualitate
Cum te ajută SOLO să nu ratezi niciun termen fiscal
Pentru un PFA, cele mai scumpe greșeli nu vin din rea-voință, ci din uitare. Un termen depășit cu câteva zile se transformă în penalități, iar stresul de a ține minte ce ai de depus și până când îți mănâncă exact energia pe care ai vrea s-o pui în munca ta.
Vestea bună e că nu trebuie să porți tu calendarul fiscal în cap. SOLO e construit special ca să nu ratezi niciun termen, fără să devii expert în fiscalitate.
Pe scurt:
- Un PFA are mai multe termene de urmărit pe parcursul anului, nu doar unul
- SOLO ține evidența și depune declarațiile pentru tine, la timp
- Dacă apare o greșeală din partea platformei, SOLO plătește amenda, nu tu
De ce termenele fiscale sunt o bătaie de cap pentru un PFA
Când lucrezi pe cont propriu, ești în același timp și cel care prestează, și cel care se ocupă de partea administrativă. Iar partea administrativă vine cu termene care nu te așteaptă. Declarația Unică are un termen anual. Dacă ești plătitor de TVA, apar termene periodice pentru decont. Pe lângă astea, sunt momente în care trebuie să acționezi la timp, de exemplu când te apropii de un prag care îți schimbă obligațiile.
Problema nu e că termenele sunt multe, ci că sunt ușor de pierdut din vedere când ești prins cu treaba ta. Și, spre deosebire de alte scăpări, aici fiecare zi de întârziere costă.
Ce termene are de urmărit, de fapt, un PFA
Ca să înțelegi cum te ajută SOLO, e util să vezi ce intră în calendarul tău fiscal.
Declarația Unică este reperul principal. Prin ea declari veniturile și stabilești ce ai de plată, cu un termen anual de depunere. Dacă ești plătitor de TVA, ai în plus deconturi de depus periodic, lunar sau trimestrial, în funcție de situația ta. Apoi mai sunt plățile contribuțiilor, care urmează propriul ritm. Și, ocazional, obligații punctuale care apar când se schimbă ceva în activitatea ta.
Niciuna nu e complicată în sine. Greu e să le ții pe toate minte, în ordinea și la datele potrivite, lună după lună.
Cum te ajută SOLO să nu ratezi niciunul
Aici intervine platforma. SOLO nu îți pune doar un memento, ci preia efectiv responsabilitatea de a ține evidența la zi și de a depune ce trebuie, când trebuie.
Evidența ta este mereu actualizată. Pe măsură ce îți emiti facturile și îți încarci cheltuielile, datele se adună automat, așa că atunci când vine un termen, informația e deja pregătită, nu o cauți pe ultima sută de metri.
Declarațiile se depun pentru tine. Nu trebuie să intri tu pe portalul ANAF și să te lupți cu formularele. SOLO se ocupă de depunere, în baza datelor din platformă.
Cu SOLO
- Declarația Unică este generată automat din veniturile tale lunare
- E verificată de echipa SOLO
- Se transmite direct la ANAF, la termen
- Primești confirmarea de depunere în contul tău SOLO
- Scapi complet de formular, completezi doar un chestionar pe telefon
Sistemul rămâne la curent cu modificările. Regulile fiscale se mai schimbă de la un an la altul, iar platforma e actualizată în consecință, ca să nu ajungi să aplici din inerție o regulă veche.
Și ai pe cineva la care întrebi. Când nu ești sigur ce te privește, primești consultanță în limbaj clar, fără legaleză, prin email.
Și dacă totuși apare o greșeală?
Aici e diferența care contează cel mai mult când vorbim despre termene. Dacă SOLO greșește o declarație din vina platformei, SOLO plătește amenda, nu tu. Este un angajament asumat, nu o promisiune vagă, și exact genul de plasă de siguranță pe care ți-o dorești când miza e o penalitate de la ANAF.
Asta schimbă complet felul în care te raportezi la termene: în loc să verifici de trei ori de teama unei greșeli, te poți baza că partea asta e acoperită.
Întrebări frecvente
SOLO depune Declarația Unică în locul meu?
Da, depunerea declarațiilor se face prin platformă, pe baza datelor pe care le ai deja acolo, fără să intri tu pe portalul ANAF.
Mă anunță cineva dacă se schimbă obligațiile mele?
Platforma este ținută la curent cu modificările fiscale, iar pentru situațiile în care nu ești sigur ce te privește, ai consultanță prin email, explicată pe înțelesul tău.
Lasă termenele în grija altcuiva
Lucrul pe cont propriu ar trebui să însemne libertate, nu un calendar fiscal care îți stă pe cap. Cu SOLO, evidența rămâne la zi, declarațiile se depun la timp, iar dacă ceva merge prost din partea platformei, factura o plătește ea, nu tu. Așa poți să te concentrezi pe ce știi să faci cel mai bine și să uiți, în sfârșit, că ai un PFA de administrat. Poți testa cum funcționează printr-un cont demo, înainte de orice decizie.
-
Actualitateacum 3 zile
Topul celor mai fericite și celor mai nefericite orașe din lume în 2026. Bucureștiul, pe un loc rușinos în clasamentul mondial
-
Actualitateacum 2 zile
Prima de activare 2026. Românii care pot primi bani de la stat la angajare
-
Actualitateacum 2 zile
Operațiune dificilă de salvare în Munții Buzăului. Doi turiști rătăciți cu ATV-ul au fost găsiți după mai bine de 10 ore
-
Actualitateacum 2 zile
Teheranul spune că Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă. Condițiile noi invocate de ambasadorul Iranului la Moscova
-
Breakingacum o ziBBC: Unul dintre finanțatorii West Ham, acuzat că s-a folosit de poziția sa pentru a obține favoruri sexuale de la tinere modele
-
Breakingacum o ziForbes: Inteligența artificială schimbă piața escortelor în SUA. Cerere uriașă pentru conversație premium
-
Actualitateacum 3 zile
A venit înlocuitorul lui Kopic! Dinamo și-a găsit antrenorul pentru următorii doi ani
-
Actualitateacum 2 zile
Primii kilometri ai lotului 3 din A7 intră la asfaltare. Termenul estimat pentru deschiderea circulației





