Actualitate
Scrisoare deschisă adresată domnului prof. univ. Dr. Rafila Alexandru – ministrul sănătăţii
Sistemul de sănătate românesc este în colaps de ani buni. Personalul şi celelalte resurse din sistemul sanitar sunt insuficiente iar calitatea serviciilor și actelor medicale, de către unii dintre cei care urmează această vocație, lasă mult de dorit.
În spitalele din România, vedem părinți cărora copiii le mor în brațe pentru că nu le mai pot asigura tratamentul, bătrâni bolnavi cărora pensia nu le mai ajunge să cumpere medicamentele scumpe sau să plătească analizele și alte cazuri teribile și pe deplin revoltătoare.
Dacă sistemul de sănătate este prin natura lui social și implică o investiție solidară, el nu trebuie să fie automat etatist. Iluzia este aceea că statul are o mai mare putere de investiție și de control și că prin urmare ar fi un gestionar mai bun. Așa cum se știe, statul nu este cineva sau ceva diferit de cetățenii care-l formează.
SCRISOARE DESCHISĂ
adresată domnului prof. univ. Dr. RAFILA ALEXANDRU – ministrul sănătăţii
„Domnule ministru al sănătăţii, ca simplu cetățean român ce sunt, locuitor al Constanţei, dar şi o cunoscută activistă pentru apărarea drepturilor omului, pacientului, copilului, a dreptăţii, rog să-mi scuzaţi cutezanţa de a mă adresa direct către domnia voastră, de a analiza urgent comportamentul public şi profesional al cadrelor medicale din cadrul SCJU Constanta faţă de pacient, mai exact din zona de monitorizare a Unităţii de Primire Urgenţe, din secţia Neurologie, Cardiologie, implicate încă de la primirea în UPU şi constatarea necesităţii internării, de la internarea în secţia Neurologie şi până la decesul mamei mele pacienta Maria Nuţ, decedată la data de 03 iulie 2023, ora declarării morţii 18:25, în secţia Neurologie, SCJU Constanţa,
De asemenea, vă rog să analizați urgent comportamentul public al medicului şef al serviciului de anatomie şi patologie al SCJU Constanta – dr. Deacu Mariana, inclusiv personalul de la Morga spitalului, ca de exemplu angajat Silvian, al managerului spitalului, dar şi comportamentul public al directorului medical al spitalului și situația din SCJU Constanta.
Domnule ministru al sănătăţii, vă scriu cu regretul că nici domnia voastră şi nici un medic din România, nu a înțeles încă că profesia de medic se exercită cu vocaţie şi cu har, că întreaga activitate profesională a medicului este dedicată exclusiv apărării vieţii, sănătăţii şi integrităţii fizice şi psihice a fiinţei umane, că în toate deciziile cu caracter medical, medicul va trebui să se asigure că interesul şi binele fiinţei umane prevalează interesului societăţii ori al ştiinţei, interesului aplicării protocolului criminal împotriva aplicării tratamentului adecvat, că actul medical, în oricare formă sau modalitate s-ar desfăşura, se va face cu respectarea strictă a demnităţii umane.
Mă adresez domniei voastre ca, în calitate de ministru al sănătăţii, să faceţi lumină în acest caz, atât din punct de vedere medical, cât şi comportamental, a actului deontologic, să constataţi că MEDICII SFIDEAZĂ ÎN CONTINUARE PACIENŢII, în sensul de :
– nerespectarea dreptului la viață a pacientei Maria Nuţ exact așa cum prevede legea fundamentală – Constituţia României, care a avut nevoie de intervenţia specialiştilor cărora le-a încredinţat toată încrederea pentru asigurarea îngrijirilor print-un acces suficient și permanent la o gamă echilibrată de îngrijiri medicale şi de tratament medicamentos adecvat, poate şi chirurgical, astfel încât starea sa de sănătate să nu fi avut de suferit în final – decedare pacient
– încălcarea obligaţiilor cadrelor medicale implicate in acest caz care nu au depus toate diligenţele pentru a se fi asigurat că decizia luată pentru pacienta Maria Nuţ a fost una corectă, iar pacienta Maria Nuţ să nu fi decedat, ci să fi beneficiat de maximum de garanţii în raport cu condiţiile concrete şi poate, ar fi fost salvată,
– neglijenţa în serviciu în formă continuată, cât şi indiferenţa, neimplicarea medicilor în salvarea pacientei Maria Nuţ, din punct de vedere al
A – URGENŢEI CAZULUI :
– ÎNCEPÂND cu medicul de gardă al secţiei UPU care, în 02.07.2023, după primirea rezultatului investigaţiei CT la nivel cranian, nu a apreciat corect urgenţa cazului, neatribuind nici un cod de urgenţă (nivel II, urgenţă critică – yelow code sau nivel III, urgenţă – green code sau nivel IV, non-urgenţă – blue code) şi a dispus internarea la secţia de Neurologie,
– CONTINUÂND cu medicul de gardă de serviciu pe secţia Neurologie, la acel moment, care nu a apreciat corect gravitatea cazului funcţie de diagnosticul stabilit prin investigaţia CT din 02.07.2023 şi a acceptat internarea şi preluarea cazului în secţia de Neurologie şi NU internarea de urgenţă în secţia ATI, dar şi cu restul medicilor de gardă de serviciu începând cu 02.07.2023, ora 8 :00 şi până în 3.07.2023, ora – 8 :00 care au preluat cazul şi
– TERMINÂND cu medicul curant Mihale Iuliana care a preluat cazul în dimineaţa zilei de 03.07.2023 şi care în jurul orei 10:00 încă nu cunoştea urgenţa, gravitatea cazului,
fapt ce a condus la degradarea stării clinice de sănătate – alterarea acută a statusului mental al pacientei Maria Nuţ, până când viaţa acesteia s-a suprimat, aceasta decedând in 03.07.2023, ora 18 :25 în secţia Neurologie a SCJU Constanţa, în doar cele 36 de ore de la momentul intrării în zona de monitorizare, luării deciziei de internare în secţia Neurologie şi până la constatarea decesului de către medicul de gardă de serviciu dr. Motoc Andrei in 03.07.2023, începând cu ora 14:00, în secţia Neurologie a SCJU Constanţa
B – NETRATĂRII IMEDIATE şi nici ulterior raportat la diagnostic, mai exact neaplicarea tratamentului medical ori chirurgical nici la momentul deciziei internării şi nici ulterior, astfel nefiindu-i asigurat dreptul la îngrijiri medicale şi la tratamentul medical adecvat diagnosticului stabilit prin investigaţia CT la nivel cranian şi nici dreptul la viaţă. Or, dacă s-a încercat un tratament de urgenţă acela a fost unul greşit care a făcut ca starea clinică de sănătate a pacientei Maria Nuţ, mama mea să se agraveze de la o oră la alta, ca în final pacienta, să fie ucisă de către ”îngerii morţii”, în salonul morţii al spitalului morţii SCJU Constanţa.
– iresponsabilitatea, lipsa de profesionalism dovedite :
– începând cu medicii din secţia UPU, zona monitorizare, unde aparent, la primirea în triaj, pacienta Maria Nuţ – mama mea, nu a fost considerată caz critic (yellow code), dar nici ulterior nu a fost considerat un caz de urgenţă, neatribuindu-i-se nici un cod (red code, yelow code sau green code), chiar dacă rezultatul investigaţiei CT efectuată in 02.07.2023 (pp dg. AVC ischemic) indica un potenţial pericol de agravare a stării sănătăţii pacientei şi în baza căruia s-a decis internarea la secţia Neurologie, unde cazul NU a devenit un caz de urgenţă ceea ce necesita rezolvare rapidă indiferent de prezenţa sau absenţa pericolului pentru viaţă şi internarea de urgenţă la secţia ATI şi
– continuând cu medicii din secţia Neurologie şi Cardiologie cu privire la neimplicarea în salvarea pacientei, care déjà la acel moment adică in data de 02.07.2023, era considerat un caz de urgenţă critică (cod galben, urgenţă nivel critic II) conform rezultatului investigaţiei CT din 02.07.2023, nerecomandându-se monitorizarea, ci recomandându-se aplicarea cu stricteţe a protocolului desuet ”protocolul morţii” de netratare a pacientilor de vârsta senioratului şi a celor cu morbidităţi, o reglementare care ucide în continuare oameni, protocol care la nivel mondial nu se mai aplică, neaplicarea tratamentului adecvat diagnosticului pacientei stabilit prin investigatiile CT la nivel cranian (02.07.2023 si 03.07.2023) şi
– terminând cu lăsarea ca viaţa pacientei Maria Nuţ să se suprime în salonul morţii unde nu există camere de luat vederi, astfel încât orice operațiune se face înăuntru să nu poată fi monitorizată, pacienta fiind sedată, tranchilizată cu anestezice şi sedative extrem de puternice pentru diagnosticul confirmat prin investigatiile CT, lăsată în voia soartei, aşezată pe spate, într-un pat din salonul morţii (cf dovadă – foto pacientă)
– indisciplina cadrelor medicale cu studii superioare şi studii medii, a sefului de secţie, în sensul de nerespectare a regulamentului intern, a informaţiilor pentru aparţinătorul pacientului decedat şi anume :
– lipsa afişării listei cu gărzile pentru luna iulie 2023 (cf dovadă),
– nepurtarea în timpul programului de lucru a ecusonului de serviciu cu nume şi prenume, profesia, specializarea, funcţia, cu partea vizibila la pacient sau cu ecusonul ascuns în buzunar, (cf dovezi video)
– refuzul de a informa atât pacientul, cât si aparţinătorul cu privire la diagnostic, pronostic, tratament, investigaţii, etc.,
– omisiunea de a fi anunţat telefonic aparţinătorul despre decesul pacientei Maria Nuţ dupa cele 2 ore de la confirmarea decesului la data de 03.07.2023, ora 18:25 şi nici decizia de efectuare a autopsiei medicale de către serviciul de anatomie si patologie a SCJU Constanţa
– nemotivarea refuzului de soluţionare a cerererii tip cu scutire de necropsie, precum şi refuzul de predare a trupului neinsufleţit al pacientei Maria Nuţ, cu scutire de necropsie conform cererii tip completată şi depusă în data de 04.07.2023 la Morga, fără a primi un număr de înregistrare. (cf. probe în acest sens)
– omisiunea medicului anatomopatolog Deacu Mariana să explice aparţinătorului leziunile găsite, mecanismul morţii, cauzele morţii după efectuarea autopsiei şi nici dacă s-a confirmat, precizat sau completat diagnosticul şi eventual, că diagnosticul definitiv va fi stabilit numai după obţinerea rezultatului la examenul microscopic al fragmentelor recoltate în cursul autopsiei
În situația de criză prin care trece astăzi România şi unde se mai aplica protocolul desuet ”protocolul morţii”, o reglementare care ucide în continuare oameni, protocol care la nivel mondial nu se mai aplică, întrucât se vorbeşte despre „fosta pandemie”, consider total neadecvat comportamentul cadrelor medicale ale SCJU Constanţa (zona de monitorizare a U.P.U, secţia Neurologie şi Cardiologie) care, au dovedit că doresc să selecteze pacienţii şi să-i trateze după vârstă, optimism, scepticism, supunere, urgenţă, punând pe primul loc indiferenţa, mai puţin profesionalismul, harul şi vocaţia pentru meseria de medic, de ”tămăduitor” și vă cer să dispuneţi demiterea medicilor implicaţi în acest caz şi ridicarea dreptului de liberă practică pentru evitarea în viitorul apropiat şi a altor nenorociri de acest gen, mai exact de lăsare pacienţilor în voia soartei până la decesul acestora.
Dacă medicii implicaţi în acest caz doresc să selecteze şi să trateze pacienții după vârstă, exprimându-se ”ce mai vreţi la vârsta asta”, au libertatea să-și facă propria unitate medicală, cu propriul regulament, cu propriul cod deontologic unde să fie trataţi ambulatoriu sau internati pacienti încadraţi în standardele lor, după principiile lor şi care mai şi acceptă acest regim de tratament.
Până atunci, cum spitalele sunt unităţi medicale de utilitate publică care furnizează servicii medicale în regim de spitalizare continuă, unde profesează specialişti care trebuie să depună toate diligenţele şi să se asigure că decizia profesională pe care o iau sau intervenţia cu caracter medical respectă normele şi obligaţiile profesionale şi regulile de conduită specifice cazului respectiv, consider că se impune efectuarea unor cercetări pe linie medicală şi luarea cu celeritate a măsurilor ce se impun.
Aşadar, în data de 01.07.2023, ora 22:48 am apelat serviciul de urgenta 112, solicitând o ambulanţă pentru transportarea pacientei Maria Nuţ la spital în vederea scoaterii unui cateter venos ce a fost montat pentru un tratament perfuzabil, motivând ca pacienta nu se mai poate deplasa, ca nu mai are putere şi că este greu de transportat cu mijlocul de transport personal. (cf dovada STS). Trebuie menţionat ca tratamentul perfuzabil cu un medicament (VASAPROSTAN) a fost recomandat de medic de specialitate şi a fost făcut ambulatoriu la domiciliu, de către asistenta medicală a medicului pe nume Elena.
În aceste condiţii, a sosit o ambulanţă, pacienta fiind preluată de la domiciliu, transportată şi predată secţiei Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) din cadrul SCJU Constanţa şi triată în zona de monitorizare a U.P.U, de medicul de gardă, responsabil şi cu zona de resuscitare, a carui nume şi prenume, calitate, funcţie nu le cunosc datorita camuflării ecusonului de serviciu,
- Secţia UPU din cadrul SCJU Constanţa, zona de monitorizare
Iniţial, pacienta Maria Nuţ triată în zona de monitorizare a U.P.U, nu a fost considerată un caz de urgenţă critică (yelow code), ci doar un simplu caz preluat numai pentru trimiterea acesteia la secţia Cardio-vasculară a SCJU Constanţa în vederea scoaterii cateterului şi nu cu intenţia de internare în spital.
În timpul de aşteptare a întocmirii fişei de observaţie, pacienta Maria Nuţ fiind în zona de monitorizare a UPU, dar nemonitorizată, a purtat în 02.07.2023, la ora 2:22 AM (LT) o convorbire telefonică directă de 15 minute şi 6 secunde cu o mămică tânără din Germania şi căreia i-a oferit o explicaţie coerentă despre starea ei de sănătate şi i-a mulţumit pentru încurajările date. Mai trebuie reţinut că pacienta coopera încă bine cu pacienţii de lângă ea, dar şi cu cadrele medicale, chiar rugând asistenta medicală să fie atentă la recoltarea probei de sânge.
Pe măsura trecerii timpului de aşteptare a pacientei Maria Nuţ de a fi preluată de infirmieră şi dusă pe secţia Cardiovasculară pentru scoaterea cateterului venos, am constatat că starea pacientei Maria Nuţ a început sa prezinte o stare de tulburare a conştiinţei ceea ce m-a determinat să atrag atenţia medicului de gardă (nume şi prenume necunoscute) din zona de monitorizare cu privire la acest aspect.
În urma discuţiilor purtate în zorii zilei de 02.07.2023 între pacienta Maria Nuţ, medicul de gardă si aparţinătorul în calitate şi de fiică, raportat la starea pacientei care se agrava pe măsură ce timpul trecea, am solicitat o investigaţie de tip rezonanţă magnetica (RMN), aceasta fiind refuzată, dar se recomandă o investigaţie tomografica (CT) la nivel cranian care s-a efectuat în zorii zilei de 02.07.2023.
În urma rezultatului CT, medicul de gardă din zona de monitorizare a UPU împreună cu medicul de gardă de serviciu din secţia Neurologie, au hotărât internarea pacientei în cadrul secţiei Neurologie a SCJU Constanţa, considerând că pacienta Maria Nuţ necesită internarea ca urmare a prezumţiei diagnosticării cu un AVC ischiemic stabilit prin rezultatul investigaţiei CT, necunoscând dacă cazul a fost considerat un caz de urgenţă critică (nivel II – yelow code) care să necesite o abordare în cel mult 15 minute de servicii medicale de urgenţă sau un caz normal (blue code).
În acest context, în jurul orei 4:30 AM – 5:00 AM, pacienta Maria Nuţ a fost preluată de medicul de gardă (nume şi prenume necunoscute din motiv ecuson de serviciu camuflat) a carui activitate medicală pe secţia neurologie urma să înceteze la ora 8:00 AM a zilei de 02.07.2023.
- Secţia Neurologie a SCJU Constanţa
Pacienta Maria Nuţ a fost internată la secţia Neurologie şi repartizat un pat într-un salon, aşezată pe spate în pat şi lăsată în voia soartei, urmând eventual a i se prescrie şi administra un tratament iniţial precum Manitol, NaCl, algocalmin, metroclopramid, dar şi vitaminele B1 şi B6, acestea nefiind administrate pentru că lipseau din farmacia spitalului, în aşteptarea reacţiei.
Presupunând în opinia personală că este un caz de urgenţă critică (yelow code) raportat la dg AVC ischiemic stabilit în urma investigaţiei CT, imediat de la internare, am adus medicamentul Celebrolizin, vitaminele B1 şi B6 pentru a fi administrate, dar reacţia medicului de gardă a fost ”că mai aşteptăm, că încă nu se administrează, că mai trebuie să facem un CT”.
Apreciind că este un caz de urgenţă (nivel II critic – yelow code) şi că va fi raportat acest caz următorului medic de gardă (dr. Alexandru Nume?) cu activitate prestată pe intervalul orar 8:00 AM – 20:00 PM al zilei de 02.07.2023, care îi va acorda primul ajutor şi va recomanda monitorizarea de urgenţă a pacientei eventual în secţia ATI şi stabilirea conduitei teraputice, a tratamentului, acest lucru nu s-a întâmplat, constatând la ora 13:00 că pacienta Maria Nuţ era tot pe spate în pat, nu a fost monitorizată, evoluţia stării nu a fost urmărită, motivandu-se că este un singur medic de gardă activ şi pe urgenţă şi pe secţie şi, poate că acest caz, nu era considerat o urgenţă critică ce trebuia monitorizat.
Am mai sperat că la ora 20:00 a zilei de 02.07.2023 când medicul de gardă (dr. Alexandru Nume?) a terminat garda şi a întocmit raportul de predare, va prezenta urgenţa critică a pacientei Maria Nuţ şi următorului medic de gardă (nume şi prenume ???). Dar tot scenariu a fost o alarmă falsă, medicul de gardă (nume şi prenume necunoascute) pe perioada 02.07.2023, ora 20 :00 – 03.07.2023, ora 8:00 nici nu a dorit să vorbească cu aparţinătorul, să-i prezinte prognoza stării de sănătate a pacientei Maria Nuţ, tratamentul prescris şi alte detalii despre diagnostice şi ce măsuri medicale au hotărât.
DE REŢINUT : până la ora 20:30 al zilei de 02.07.2023 când, într-un sfârşit, medicul de gardă (dr. Alexandru …..?) a binevoit să stea de vorbă, nu s-a văzut nici un interes de a se acorda pacientei Maria Nuţ primul ajutor necesar presupusului diagnostic AVC ischiemic stabilit în secţia UPU prin rezultatul la investigaţia CT făcută, ce face parte din grupa urgenţelor medicale (nivel II urgenţe – yelow code) conform protocol naţional de triaj. Pacienta Maria Nuţ nu a fost monitorizată, deşi a fost un caz de urgentă critică şi familia a pus la dispoziţie, medicamente necesare post AVC (celebrolizin). Ba mai mult, abia după cca 12 ore de la internare am aflat de la o asitentă medicală ca s-a recomandat si vitamine – B1 şi B6, dar neavându-le farmacia spitalului, nu s-au administrat pacientei.
Deci, obligaţia de a fi informat cu privire la diagnostic, prognoza, tratament, monitorizare, lipsă medicamente a lipsit total adică a fost omisă cu rea credinţă orice informaţie, pacientei Maria Nuţ aplicându-i-se tratamentul indiferenţei, a protocolului morţii recomandat persoanelor vârstnice.
Cu medicul de gardă de serviciu în perioada 02.07.2023, ora 20:00 – 03.07.2023, ora 8 :00 (zi de duminică ) nu s-a putut discuta, pacienta Maria Nuţ rămânând in aceeaşi stare de lipsă de importanţă pentru medicul de specialitate, de gardă, tot în poziţia aşezat pe spate, tocmai pentru că diagnosticul stabilit în urma investigaţiei CT arăta că pacienta era într-un stadiu foarte avansat de degradare adică starea clinica a pacientei era critică, astfel nu s-a apelat la o soluţie chirurgicală ori medicamentoasă adecvată vârstei, celorlaltor boli cronice.
Trebuie menţionat că în 02.07.2023, pacienta Maria Nuţ mi-a spus că o arde pieptul şi să-i dau un panangin sau-şi un nitro, medicamente care le avea ca medicatie prescrise şi erau pe noptieră, pentru că asistenta medicală nu poate să i le administreze. Ca atare, presupun că pacienta prezenta o criză de angor pectoris, nesemnificativă pentru medicul de gardă necunoscător al acestui aspect.
Pe data de 03.07.2023, ora 10:00 prezentă în sectia Neurologie, la medicul curant dr. Mihale Iuliana, recomandată substituită ca medic sef secţie, am constatat că aceasta nu cunoştea încă fişa de observaţie clinic generală a pacientei Maria Nuţ a cărei starea clinică era foarte critică : apariţia sângelui în urină, deci HEMATURIE, creşterea leucocitelor, imposibilitatea coagulării sângelui şi multe alte reacţii rele ale organismului uman, ca urmare a aplicării unui tratament medicamentos sau a neconstatării unui alt diagnostic precum un AVC hemoragic ori a unui anevrism, ce a dus în final, la suferinţa stării sale de sănătate şi anume decedarea pacientei într-un timp record de cel mult 36 de ore de la ajungerea în UPU, preluarea în triaj, zona de monitorizare, internare în secţia Neurologie şi până la decedarea în secţia morţii, a spitalului morţii SCJU Constanţa.
La momentul zilei de 03 iulie 2023 în perioada timpului de muncă al medicului curant Mihale Iuliana, pacienta Maria Nuţ a fost lăsată în liniştea ei, cunoscându-se că pacienta era într-un stadiu foarte foarte avansat de degradare a stării de sănătate adică starea clinica a pacientei era foarte, foarte critică, mai exact de muribundă, necooperantă la stimuli, rămasă în aceeasi situaţie : NEMONITORIZATĂ pe aparate, lăsată în voia soartei, în schimb sedată, tranchilizată cu anestezice și sedative extrem de puternice, deşi le-am atras atenţia să nu îndrăznească să o lege şi să o tranchilizeze şi aplicarea protocolului morţii.
În acest context, având în vedere tratamentul de bătaie de joc ce i se administra pacientei Maria Nuţ (algocalmin, metroclopramid, NaCl), am solicitat externarea acesteia cu menţiunea că acel tratament poate fi făcut şi la domiciliu, că dacă moare, moare acasă pe perna ei. Ca replică, medicul curant Mihale Iuliana s-a opus pe motiv că va fi mult mai greu dacă pacienta moare acasă, la acel moment, nerealizând ca aceasta dacă accepta externarea pacientei, îşi pierdea bonusul ce urma să fie primit pentru raportarea a încă unui pacient decedat.
Ulterior, am solicitat să permită transferarea pacientei Maria Nuţ din spitalul morţii la un alt spital, iar reacţia medicului curant Mihale Iuliana a fost foarte fermă în sensul de a da numele medicului care o primeşte ca să vorbeasca ea, să-i prezinte starea clinică de sănătate a pacientei şi să văd că nu o să o primească nimeni. Concluzie : îşi pierdea bonusul ce urma să fie primit pentru raportarea a încă unui pacient decedat.
Asta a fost toată comunicarea cu medicul curant, mai puţin comunicarea cu privire la pronostic, tratament şi orice altceva legat de salvarea pacientei, o singură precizare venită de la medicul curant fiind că pacienta Maria Nuţ a făcut infarct.
Dupa câteva insistenţe ca pacienta sa fie supusă unei investigaţii de rezonanţă magnetică (RMN) pentru a depista o eventuală zona unde s-ar putea vedea o sângerare internă, medicul curant Mihale Iuliana refuză RMN-ul, dar programează o nouă investigaţie CT la Centrul de Investigaţii Medimar SRL Constanţa din incinta spitalului pentru data 03.07.2023, la ora 13:35, iar la ora 14:08 medicul curant Mihale Iuliana imi atrage atenţia ca a terminat programul la ora 14 :00, că a stat déjà peste program si rezultatul o să-l vadă medicul de gardă (dr Motoc Andrei) care a intrat de gardă la ora 14:00 în ziua de 03.07.2023.
Astfel, acest medic Mihale Iuliana, dacă se poate numi medic, şi-a permis să abandoneze pacienta Maria Nuţ care necesita servicii de urgenţă, cum de altfel şi medicii de gardă incepând cu cei din UPU şi continuând cu cei de pe secţia de Neurologie, au adoptat acelasi act nedeontologic de abandonarea unui pacient care necesită servicii de urgenţă [fiind caz de urgenţă critică (yelow code)] sau se află în pericol fără asigurarea că acesta a fost preluat de o altă unitate medicală sau de un alt medic ori că beneficiază de condiţii adecvate situaţiei în care se află şi stării sale de sănătate; de refuz in formă deghizată de acordare a serviciilor medicale în caz de urgenţă, când starea de sănătate a pacientei se arăta a fi critică, de NEMONITORIZARE, încălcând, pe lângă deontologia profesională și drepturile constituționale ale pacienților, dovedind şi lipsa de profesionalism, indiferenţa. Nu trebuie omis nici actul nedeontologic şi a medicilor de pe secţia de Cardiologie care nu şi-au asumă nici o vinovăţie, nici o lipsă de profesionalism, fiind trimis la înaintare un medic rezident, scăpând astfel de culpa medicala, medicul de specialitate.
De observat, că în cazul pacientei Maria Nuţ, fiind suspiciuni de angor pectoris, de infarct miocardic acut, nici unul din medicii de gardă şi nici medicul curant Mihale Iuliana nu au administrat tratamentul medicamentos prescris unui astfel de diagnostic, nu au solicitat monitorizarea de urgenţă a pacientei fie prin transferarea in secţia Cardiologie şi urmărirea stării de sănătate, fie prin monitorizarea pacientei pe secţia ATI ori monitorizarea pe sectia de Neurologie.
Or, domnule ministru prof univ dr. Rafila Alexandru, cum se poate aprecia cazul pacientei Maria Nuţ ca fiind un caz nivel III urgenţă, cod verde (green code) ce însemna preluarea cazului într-un timp mai îndelungat sau un caz non-urgent, cod albastru (blue code), în condiţiile în care au fost diagnosticate încă din zona de monitorizare a UPU, un AVC ischiemic, imediat ulterior un Infarct miocardic acut, Angor pectoris, diagnostice considerate urgenţe medicale de nivel urgenţă critică, cod galben (yelow code) conform protocol naţional de triaj al pacienţilor sau a fost un caz de nivel urgenţă critică II, cod galben (yelow code) vce însemna preluarea cazului în 15 minute şi monitorizarea lui, căruia nici un medic nu i-a dat atenţia cuvenită, în special cei din secţia UPU care aveau această obligaţie, dar nici cei din secţia Neurologică şi nici cei din secţia Cardiologie?
În data de 03.07.2023, în jurul orei 17:57 reîntoarsă la spitalul morţii SCJU Constanţa, am constatat că pacienta Maria Nuţ nu mai era în salonul morţii, fiind informată de o pacientă din salon că pacienta a decedat, restul de personal medical, inclusiv medicul de gardă refuzând să-mi spună unde este pacienta, ce s-a întâmplat cu ea (cf dovadă – înregistrare audio).
Imediat în jurul orei 18:28, prezentă la serviciul ATI am aflat că pacienta a fost resuscitată timp de 45 de minute de medicii din ST şi confirmat decesul pacientei la ora 18:25.
În acest context raportat la regulamentul intern al SCJU Constanţa, informaţii pentru aparţinătorii unui pacient decedat chiar şi la regulamentul general, precum şi la prevederile art. 3, alin.(1), lit.c) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 104/2003, medicul de gardă dr. Motoc Andrei ori alt reprezentant OMIT anunţarea aparţinătorului pacientei Maria Nuţ după trecerea celor 2 ore de la declararea decesului despre survenirea decesului pacientei, când va fi depusă la morga, când poate fi ridicat trupul neînsufleţit, etc.
Aflând de la serviciul STI de pe palier cu secţia Neurologie al SCJU Constanţa că s-a declarat decesul pacientei, la ora 21:57 am apelat nr. tel 0241 662 222 şi am vorbit cu o persoană din secţia Neurologie, cerând să-mi confirme ce s-a întâmplat cu pacienta Maria Nuţ, unde o găsesc, este mama mea, reacţia fiind : închis telefonul. Or, aceasta a fost modalitatea de anunţare despre survenirea decesului pacientei Maria Nuţ, lipsa de responsabilitate.
De reţinut că toate aceste aspecte sunt cunoascute şi de către şef ISU Constanţa care a intervenit pentru a fi informat despre survenirea decesului pacientei Maria Nuţ, confirmarea acelui eveniment şi pentru a se permite aparţinătorului să vadă pacienta decedată după cele 2 ore de la declararea decesului şi transportarea pacientei decedate la morga spitalului.
- Serviciul de Anatomie şi Patologie din cadrul SCJU Constanţa
Incepând de la acel moment, în data de 04.07.2023 incep şi alte abuzuri săvârşite de medicul curant Mihale Iuliana pentru a-şi acoperi culpabilitatea, neglijenţa în serviciu în formă continuată, abandonarea pacientei Maria Nuţ care necesita servicii de urgenţă sau se află în pericol fără asigurarea că acesta a fost preluat de medicul de gardă, aplicarea protocolul desuet ”protocolul morţii”, o reglementare care ucide în continuare oameni în defavoarea unui tratament medicamentos ori chirurgical.
În data de 04.07.2023, fără a fi anunţată oficial despre survenirea decesului pacientei Maria Nuţ, m-am prezentat la Morga spitalului pentru a verifica veridicitatea survenirii decesului pacientei Maria Nuţ, prezenţa pacientei decedate la morga şi a identifica corpul neinsufletit al mamei mele Maria Nuţ decedată în secţia Neurologie, SCJU Constanţa în data de 03.07.2023, ora 18:25.
Constatând că pacienta Maria Nuţ a decedat, am completat cererea pentru predarea corpului neinsufletit ”cu scutire necropsie” al pacientei decedate Maria Nuţ, mentinând toate celelalte condiţii scrise în formularul tipizat pe care am primit-o de la serviciul de Anatomie şi Patologie a spitalului, pe care am predat-o angajatului de la morgă (Silvian şi nume????), in vederea soluţionării cererii, întocmirii actelor pentru ridicarea decedatului.
DE OBSERVAT :
– cererea tip pentru predarea corpului neinsufletit ”cu scutire necropsie” al pacientei decedate Maria Nuţ nu a primit număr de înregistrare, ), mai exact nu a fost înregistrată la morga spitalului şi nici nu a fost distribuită secţiei de Neurologie, medicului curant pentru aprobare (cf dovadă – inregistrare audio şi înscris)
– pacienta Maria Nuţ decedată a fost adusă în Morga spitalului, îmbrăcată, fără brăţara de identificare pe antebraţ şi fără fişa de observaţie (cf dovadă – foto) şi nu conform Regulamentului intern al spitalului, procedura de manipulare a pacientului decedat, precum şi art.3, alin.(1), lit e) şi f) din Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 104/2003 adică dezbrăcată, cu brăţara de identificare pe antebraţ şi fişa de observaţie, aceasta nefiind adusă nici la ora 11:00 a zilei următoare survenirii decesului adică în 04.07.2023, mai puţin actul de identitate al decedatei care nici nu era la medicul curant.
Prezentă la medicul curant Mihale Iuliana în ziua de 04.07.2023, în jurul orei 12:00, aceasta a refuzat aprobarea cererii tip pentru predarea corpului neinsufletit ”cu scutire necropsie” al pacientei decedate Maria Nuţ, fără a-mi da explicaţii cu privire la cauzele decesului, fără a motiva refuzul, fără a menţiona în scris, pe cererea tip, motivul refuzului aprobării ”cu scutire necropsie”, fără a motiva refuzul pentru lipsa rezultatului la investigatia CT efectuat in data de 03.07.2023, ora 13:35, la Centul de Investigaţii MEDIMAR SRL Constanţa, o căpuşă, ce funcţionează în incinta spitalului, al carui rezultat scris a fost predat secţiei Neurologie abia în data de 04.07.2023 la ora 14:42 PM, după decesul pacientei Maria Nuţ.
În aceste condiţii de nemotivare a neaprobării cererii cu scutire de necropsie, medicul curant Mihale Iuliana susţinând verbal că nu este de competenţa secţiei de neurologie de a aproba cererea, că este de competenţa secţiei de cardiologie că decesul se datorează unui infarct miocardic, trecând şi la amenonţări, la ora 13 :09 am apelat la serv 112, solicitând intervenţia poliţiei pentru a se clarifica situaţia.
Echipajul de poliţie de la Secţia 3 Poliţie Constanţa s-a prezent la faţa locului, mai întâi la morga spitalului unde angajatul Silvian i-a informat că medicul curant Mihale Iuliana refuză să aprobe cererea cu scutire de necropsie şi nu poate întocmi actele si programa ridicarea decedatului, deşi cei de la morga, până la venirea echipajului de poliţie, au solicitat şi îmbracămintea decedatei.
Apoi, împreună cu echipajul de poliţie de la secţia 3 Poliţie Constanta ne-am prezentat şi la secţia Neurologie, unde medicul curant a refuzat să discute cu reprezentantul convenţional al aparţinătorului aflat in exercitarea calitatii de avocat, ulterior alegând să se încuie în biroul ei împreună cu un agent de poliţie fără prezenţa reprezentantului convenţional, refuzând participarea la discuţii şi în prezenţa reprezentantul convenţional.
De reţinut că pe toată această perioada, evenimentele desfăşurate au fost înregistrate de către agentul de poliţie cu babycam.
Din acel moment, medicul curant Mihale Iuliana a refuzat categoric predarea trupului neinsufleţit al decedatei mame Maria Nuţ, trecând la ameninţări că ne vom întâlni în tribunal şi ca să-mi dovedească că ei, medicii, deţin mijloacele de constrângere împotriva aparţinătorului, a celor care se opune nelegalităţălor, care îndrăznim să invocăm culpă medicală, prescriere, adminitrare tratament greşit, malpraxis, a hotărât, împreună cu medicul anatomopatologic Deacu Mariana să se facă autopsia în cadrul serviciului anatomo-patologic al spitalului,
Dat fiind refuzul de predare a trupului neinsufleţit al pacientei Maria Nuţ ”cu scutire necropsie”, mai exact refuzul medicului curant Mihale Iuliana de a aproba cererea tipizata ”cu scutire necropsie”, fără motivarea refuzului, în data de 04.07.2023 la ora 15:34 am apelat telefonic pe directorul medical dr Prăzaru Marius Dragoş căruia i-am prezentat susţinerea medicului Mihale Iuliana că acest caz nu ţine de neurologie ci de cardiologie. Răspunsul directorului medical la această motivare verbală a medicului curant Mihale Iuliana, a fost că ”mama dvs a venit cu un AVC hemoragic ce ţine de neurologie”, un adevăr scăpat la acel moment, un diagnostic iniţial greşit confirmat, nesesizat la timp. (cf dovadă – inregistrare audio convorbire).
În data de 05.07.2023, în jurul orei 9:30 prezentă la directorul medical unde am fost chemată mi s-a solicitat să sterg toate înregistrările în direct din data de 03.07.2023, 04.07.2023 în care au fost arătate toate aceste evenimente şi momente trăite, să-mi cer scuze ca să pot primi corpul neinsufletit al decedatei Maria Nuţ şi să completez o nouă cerere, fără motivare în fapt şi în drept şi să mergem la medicul curant Mihale Iuliana, dar fără a fi prezentă direct la discuţii.
In acest context, acesta medic, director medical, și-a permis să mi se adreseze public, într-un mod jignitor şi ameninţător, ca de exemplu : ”dacă vă va fi rău, întâi scoateţi telefonul să faceţi live şi apoi să vă gândiţi că asa cum vă aşterneţi, aşa veţi dormi” față de personal (liftier), încălcând, pe lângă deontologia profesională și drepturile mele de cetăţean.
În timp ce eram împreună cu directorul medical în secţia Neurologie, mai exact la cabinetul medicului curant Mihale Iulia, la ora 10:07, am primit un telefon de la nr. tel 0726 005 318, prezentându-se ca este unul dintre angajaţii morgăi, ce îmi transmite a veni la morga, să completăm o nouă cerere cu o nouă dată adică cu data de 05.07.20923, ridicând astfel trupul decedatei fără necropsie. Imediat, a fost sunată şi reprezentanta conveţional av Luminiţa Uceanu, de acelaţi angajat.
DE REŢINUT : in data de 05.07.2023, managerul spitalului a dat ordin să nu mai am dreptul să intru cu autoturismul în curtea spitalului, nici până la morga, cât şi în spital, fiind urmărită şi scoasă din curte ca un infractor.
Am refuzat completarea unei noi cereri tipizate ”cu scutire necropsie”, precizând ca există o cerere completată ”cu scutire necropsie” din data de 04.07.2023, în condiţiile legii nr. 104/2003 şi a normei de aplicare a legii [art. 26, litb)] care prevăd expres că cererea cu scutire de necropsie trebuie depusa in maxim 24 de ore de la confirmarea decesului.
Ulterior, prezentă la Morga spitalului morţii, refuzand modificarea datei şi nici depunerea unei noi cereri tipizate ”cu scutire necropsie” cu o altă dată, medicul şef al serv anatomo-patologic al SCJU Constanţa, dr. Deacu Mariana, a intervenit spunând într-un mod arogant şi pe un ton autoritar, că a hotărât : ”cadavrul va fi tăiat de catre noi”.
În data de 06.07.2023 prezentă din nou la Morga spitalului, de la deschidere şi până la închidere, ca urmare a refuzului categoric de a face ceva nelegal adică de a completa o cerere nouă cu scutire de necropsie dar cu data de 06.07.2023, de a nu completa o nouă cerere tip cu scutire de necropsie, s-a repetat aceeasi situaţie nelegală şi imposibil de realizat, angajatul morgăi (Silvian) spunând verbal că mi se va preda corpul neinsufleţit al pacientei Maria Nuţ, fără autopsie, doar dacă completez o nouă cerere ”cu scutire necropsie”, cu data de 06.07.2023.
Am solicitat cererea completată şi depusă in data de 04.07.2023 pentru a obţine personal aprobarea şi rezoluţia emisă de către medicul curant, conducerii în vederea predării trupului neînsufleţit al mamei mele, pentru organizarea funerariilor, deoarece trecerea era în defavoarea noastră, la acel moment adica in 06.07.2023.
Fiind trecut de 48 de ore de la declararea decesului mamei mele Maria Nuţ, am sperat că medicul curant Mihale Iuliana va aproba cererea, iar dacă în continuare, refuza aprobarea cererii, medicul şef anatomo-patologic al SCJU Constanţa, dr. Deacu Mariana va anunţa organele de cercetare penală pentru îndrumarea cazului către instituţia de medicina legală, aşa cum am şi precizat că este legal, dacă nu se aprobă cererea cu scutire de necropsie în termen de 24 de ore. .
Mai mult, ca raspuns la această nesupunere forţată de a face falsuri, angajatul morgăi (Silvian) şi încă un angajat mi-au comunicat verbal că cererea initiala din 04.07.3023 nu va fi semnată niciodată de nimeni şi dacă nu semnez noua cerere, medicul şef dr. Deacu Mariana a hotărât să facă autopsia trupului la spital : ”cadavrul va fi taiat de catre noi”.
Intreb retoric :
– Medicul anatomopatolog a efectuat autopsia imediat, dupa cele 6 ore de la constatarea decesului/confirmarea decesului cf art. 3, alin.(4) lit.a) din Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 104/2003?
– De ce s-a efectuat îmbălsămarea în 04.07.2023 şi ulterior autopsierea decedatului Maria Nuţ ?
Ca ameninţare venită de la medicul şef Deacu Mariana, simţind că medicul curant Mihale Iuliana ”doreşte” ştergerea urmelor, muşamalizarea greşelilor medicale, că există suspiciunea de caz medico-legal, precum şi ca masură la refuzul aprobării cererii cu scutire de necropsie şi a răspunsului primit de la medicul anatomopatolog, în timp ce decedata Maria Nuţ se afla încă la morga spitalului, m-am prezentat de urgenţă la IPJ Constanta, în aceeaşi zi de 06.07.2023, unde am depus o plângere penală adresată Secţiei 3 Poliţie Constanţa, solicitand ”solutionarea cu celeritate a cazului, […] precum si impiedicarea, oprirea necropsiei trupului neinsufletit” de către serviciul de anatomo-patologie a spitalului, plângere ce a fost trimisă prin e-mail şi la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa, întrucât procurorii erau în protest.
Ulterior, am solicitat, tot în regim de urgenţă, parchetului indrumarea cazului spre IML, prin ordonanţă, in vederea efectuarii autopsiei de catre INSTITUTUL DE MEDICINA LEGALA, intrucat exista suspiciunea unor grave implicații medico-legale prevăzute de lege (culpa medicală, suspiciune de moarte suspectă, aplicare de tratament greşit, elemente de malpraxis) importante care au dus la decesul mamei mele şi trebuiau ascunse de către ”îngerii morţii”.
În acest context, imediat, la ora 1:31 PM, am trimis un mail conducerii SCJU Constanţa prin care am adus la cunoştinţă că am depus plângere penală la Parchetul de pe lângă Judecatoria Constanţa şi la Secţia 3 Poliţie Constanţa, prin care am solicitat interzicerea de urgenţă a efectuării autopsiei anatomo-patologică de către serviciul de Anatomie şi Patologie a spitalului, necropsia urmând să fie efectuată, dacă se insistă pentru efectuarea necropsiei, de către serviciul de medicină legală şi NU de către serviciul de anatomo-patologie din cadrul spitalui.
În urma autopsiei anatomo-patologice efectuată la spitalul morţii, medicul anatomopatolog Deacu Mariana a omis să explice aparţinătorului leziunile găsite, mecanismul morţii, cauzele morţii şi nici dacă s-a confirmat precizat sau completat diagnosticul şi eventual, că diagnosticul definitiv va fi stabilit numai după obţinerea rezultatului la examenul microscopic al fragmentelor recoltate în cursul autopsiei.
Prin urmare, nimeni nu a ţinut cont de cererea completată cu scutire de necropsie depusă în data de 04.07.2023, înăuntrul termenului de 24 de ore de la data declarării decesului pacientei Maria Nuţ şi, după cca 67 de ore de la declararea decesului pacientei, când semnele de putrefacţie au început să devină vizibile, s-a hotărât ad-hoc, aplicarea dispoziţiior art.10, alin.(1) din legea nr. 107/2003 şi efectuarea autopsiei.
Întreb retoric:
– Dacă s-a dorit aplicarea dispoziţiior art.10, alin.(1) din legea nr. 107/2003, de ce autopsia nu s-a efectuat după expirarea celor 6 ore de la declararea decesului pentru obţinerea de rezultate certe?
– S-a urmărit a se acoperi aplicarea unui tratament neadecvat diagnosticului, aplicarea protocolului morţii, protocolul desuet care astăzi nu mai are nici o legătură cu realitatea şi care a fost respectat de către ”îngerii morţii”?
Medicul curant Mihale Iuliana, în derâdere, ca să îmi arate în continuare cine este şefu, continuă să-şi bată joc şi, abia în data de 10.07.2023, prin intermediul Secţiei 2 Poliţie care s-a deplasat la domiciliul decedatei, mă anunţă despre survenirea decesului pacientei Maria Nuţ, despre efectuarea autopsiei anatomo-patologică de către serviciul spitalului şi despre faptul că pacienta-decedată este considerată caz social, întrucât în perioada 04.07.2023 – 10.07.2023 aceasta nu a fost revendicată de nimeni, nu s-a prezentat nici un aparţinător pentru a ridica decedata, omiţând că această obligaţie trebuia să o îndeplinească încă din 03.07.2023, după două ore de la constatarea decesului pacientei Maria Nuţ, mai exact de la declararea decesului la ora 18:25 în secţia Neurologie a SCJU Constanţa.
Intreb retoric:
– De ce medicul curant al secţiei Neurologie a SCJU Constanţa Mihale Iuliana nu a anunţat Poliţia după 3 zile de la decesul pacientei şi a anunţat Poliţia abia în data de 10.07.2023?
Ca atare, începand cu 04.07.2023 până în 11.07.2023 am pichetat Morga din cadrul SCJU Constanţa fără nici un rezultat, nefiind contactată de nici un reprezentant al spitalului morţii.
În data de 11.07.2023 prezentă din nou la morga spitalului, am identificat trupul neînsufleţit al pacientei Maria Nuţ autopsiat, nereconstruit şi cusut şulai-bulai (cf dovadă foto), obţinând în final certificatul constatator de deces emis în data de 06.07.2023 şi dovada de îmbălsămare emisă în data de 04.07.2023.
DE OBSERVAT : certificatul de îmbălsămare este înregistrat în 04.07.203 din care se constată că îmbălsămarea a avut loc pe data de 04.07.2023, anterior efectuării autopsiei de serviciul de prosectură a spitalului în 06.07.2023 conform certificat constatator de deces.
- Domnule ministru, îmbălsămarea se face înainte sau după autopsie?
- Ce părere aveţi ?
Din câte cunosc din cursul de medicină legală urmat, îmbălsămarea în România se face după autopsie, pentru că autopsia limitează îmbălsămarea pentru că se întrerupe traiectul venos atunci când îmbălsămarea se administrează pe vena femurală, prin injectare.
Ce este frumos, este faptul că,
– deşi s-a făcut autopsia anatomo-patologică, o experienţă pentru studenţii de la medicină, NU S-AU STABILIT CAUZELE MORŢII, NU SE ŞTIU MOTIVELE MORŢII,
– deşi conducerea spitalului a fost informată oficial (cf dovadă) că s-a formulat plangere penală, prin care s-a solicitat chiar interzicerea efectuării autopsiei de către serviciul anatomo-patologic al spitalulu, precum şi luarea de urgenţă a măsurilor cu privire la indrumarea cazului spre IML, prin ordonanţă, in vederea efectuarii autopsiei de catre INSTITUTUL DE MEDICINA LEGALA, aspect solicitat şi instanţelor judecătoreşti, NIMENI nu a dorit să ia act şi s-a efectuat autopsia anatomo-patologică, nerespectându-se drepturile pacientei decedate, aparţinătorului
Mai mult, prin cererea cu nr. 3817 din data de 03.07.2023, am solicitat eliberarea unei copii certificate a fişei de observatie, rezultatele investigatiilor obtinute dupa : investigatia CT efectuata in zorii zilei de 02 iulie 2023 în zona monitorizare a UPU, investigatia CT efectuata in 03 iulie 2023, in jurul orei 13:40 in centrul MEDIMAR SRL Constanta, rezultatele obtinute dupa investigatiile facute de specialistii cardiologi din cadrul Sectiei Cardiologie (EKG-uri si alte investigatii) in data de 02 iulie 2023, respectiv 03 iulie 2023 in jurul orei 13:15 – 13:25 si recomandarile prescrise, toate buletinele de analize a sangelui adica toate rezultatele analizei de sange recoltat de la decedata Maria Nut incepand cu analizele recoltate in serviciul UPU al spitalului si pana la declararea decesului, solicitare refuzată în mod tacit, deşi este un drept al pacientului, mai ales că pacienta Maria Nuţ şi-a dat şi consimţământul şi a desemnat şi persoana.
Vă rog să luaţi act că pacienta Maria Nuţ a fost supusă şi unui control cardiologic fiind implicată o echipă formată din medic rezident şi prof univ medic de specialitate din cadrul secţiei Cardiologie a SCJU Constanţa a căror recomandări, pronostic, tratament, diagnostic, rezultate examen cardio (EKG) nu îmi sunt cunoscute, neştiind nici măcar dacă s-a solicitat monitorizarea pacientei în secţia Cardiologie cu urmărirea pacientei din punct de vedere neurologic sau în secţia Neurologie cu urmărirea pacientei din punct de vedere cardio sau nu s-a solicitat monitorizarea.
Ca atare, apreciez că se impune şi o verificare, o cercetare a cazului şi sub aspectul săvârşirii de fapte si acte nedeontologice ale medicilor cardiologi implicaţi în acest caz.
Or, domnule ministru prof. univ. dr. Rafila Alexandru, dacă un medic de gardă, un medic curant încalcă codul deontologic, săvârşeşte fapte şi acte nedeontologice, selectează pacienţii după vârstă, optimism sau scepticism sau după starea clinică a sănătăţii pacientului, dau dovadă de lipsă de profesionalism şi se exprimă public în modul de refuz, de arătat cine are instrumentul de constrângere împotriva celor care cer exercitarea profesiei de medic cu har si vocaţie, cu respectarea dreptului de a trăi a pacientului, cu dreptul de implicare a medicului pentru salvarea vieţii pacientului, de a avea viaţă dată de Dumnezeu, permiteţi-mi să am mari rezerve că astfel de medici pot trata și rezolva problemele de urgenţă legate de sănătatea pacienților, de drepturile acestora, în mod corect, uman și cu maxim de profesionalism.
Daţi-mi dreptul să am suspiciunea :
– de culpă medicală, de neglijenţă în serviciu, de ucidere din culpă, de moarte suspectă atâta vreme cât sănătatea pacientei Maria Nuţ era verificată periodic din punct de vedere medical,
– că nici unul dintre medicii implicaţi în cazul pacientei Maria Nuţ nu a depus toată diligenţa pentru a se asigura că decizia luată este corectă, iar pacientul beneficiază de maximum de garanţii în raport cu condiţiile concrete de la acel moment, astfel încât starea sa de sănătate să nu fi avut de suferit, să nu fi dus la pierderea vieţii dată de Dumnezeu adica la decesul pacientei Maria Nuţ din cauza neimplicării medicilor care omit să încadreze încă din triaj, cazul după urgenţă (red code, yelow code, green code, blue code), care selectează pacienţii după vârstă ”ce mai vrei la vârsta asta”, optimism sau scepticism sau după starea clinică a sănătăţii pacientului
– că nici unul dintre medicii implicaţi în cazul pacientei Maria Nuţ nu a dat dovadă că şi-a dedicat interesul pentru pacientul său, refuzând respectarea protocolului morţii, sedarea, tranchilizarea pacientei cu cele mai periculoare substanţe active, aplicarea ”tratamentul” administrat la recomandarea medicilor conform unui protocol nepublicat ce are in observaţie exterminarea populaţiei de vîrsta a 3 a, seniorat.
Acum, când se împlinesc 40 de zile de când mama mea, pacienta Maria NUŢ a decedat în 03.07.2023, în salonul morţii al secţiei de Neurologie din cadrul spitalului mortii SCJU Constanţa, în numai 36 de ore de la momentul internării, din cauza unui protocol deşuet, care nu mai are nici o legătură cu realitatea, pandemia ne mai existând şi care a fost respectat de către medici, ”îngerii morţii”, acesteia neatribuindu-i-se nici un cod de urgenţă (red code, yelow code sau green code sau blue code) raportat la diagnosticul stabilit după investigatia CT efectuată în timpul de staţionare in secţia UPU al SCJU Constanţa, zona de monitorizare şi nici nu a fost internată imediat la ATI, nici tratată imediat şi nici ulterior raportat la diagnostic adică nu i s-a aplicat şi asigurat dreptul la îngrijiri medicale şi la tratamentul medical (chirurgical şi/sau medicamentos) adecvat diagnosticului stabilit şi nici dreptul la viaţă, iar dacă s-a încercat aplicarea unui tratament de urgenţă acela a fost unul greşit care a făcut ca starea clinică de sănătate a mamei mele să se agraveze de la o oră la alta, ca în final pacienta, aşezată pe spate într-un pat, patul morţii din salonul morţii, să fie ucisă.
Domnule ministru, VIAŢA ESTE DATĂ DE DUMNEZEU ŞI NUMAI EL ARE DREPTUL SĂ O SUPRIME, iar medicii au datoria să nu abandoneze un pacient care necesită servicii de urgenţă.
Atunci, în acel interval de timp de 36 de ore, nici un medic nu a dat dovadă că şi-a asumat riscul de a nu respecta şi acel protocol al morţii şi nici că şi-a dorit să se implice mai mult, să intervină, poate cu şanse, de a salva pacienta, pe mama mea Maria Nuţ, mulţumindu-se cu recompensa primită pentru încă o ”reuşită”, la finalul actului medical regizat cand pacienta moare, exploatarea morţii fiind profitabilă sistemului, dar şi omului-medic
Acum când onoarea mamei mele Maria NUŢ a fost terfelită, când trupul ei nu a fost respectat nici dupa moarte, fiind autopsiat medical de ”ingerul mortii”, medicul anatomopatologic al serviciului de anatomie şi patologie al spitalului morţii SCJU Constanţa, după îmbălsămare, pentru a se ascunde adevărul şi a nu se vedea cauza adevărată a morţii, când trupul mamei mele nu a fost reconstruit după autopsie şi ţinut 7 zile la morga spitalului morţii până s-au făcut aranjamentele favorabile ”îngerilor morţii”,
Acum, în situația de criză prin care trece România şi în care se ridică problema micşorării populaţiei, a populaţiei cu vârstă de peste 60 de ani, în special, mai cu seamă a celor din categoria senior, consider total neadecvat comportamentul tuturor celor implicaţi în cazul pacientei Maria Nuţ decedata în 03.07.2023, ora 18 :25 în secţia Neurologie, SCJU Constanţa, acesta nefiind primul sau unicul caz care se finalizează cu decesul pacientului ca urmare a neimplicării medicilor in apărarea şi salvarea vieţii, sănătăţii pacientului, în ceea ce priveşte neacordării şansei de vindecare a pacientului.
Aşa cum am mai spus, medicul care dorește să selecteze pacienții după vârstă, optimism sau scepticism, stare clinică de sănătate, are libertatea să-și facă propria clinică pe care să o conducă în acest mod lipsit de deontologie şi nu are ce căuta în nici o unităte medicală din reţeaua publică a societăţii româneşti la care noi cetăţenii României plătim asigurări de sănătate la valoarea stabilită de către legiuitor.
Faţă de aceste aspecte prezentate cu lux de amănunt, ca să cunoaşteţi în detaliu adevărul, dramele care se petrec într-un spital, cum s-a desfăşurat toată activitatea medicală în perioada 02.07.2023 – 11.07.2023, pentru tot ceea ce am văzut, am trăit şi s-a întâmplat în SCJU Constanţa, ”spitalul morţii”, unitate medicală de utilitate publică, curativă-profilactică în care trebuie sa fie tratați, îngrijiţi bolnavii, accidentații sau răniții şi să fie salvaţi de către tămăduitor, în salonul morţii al secţiei neurologie, unde, mama mea, pacienta Maria NUŢ a decedat in 03.07.2023, fiind lăsată într-un pat, aşezată pe spate, în aşteptarea venirii morţii şi supusă neglijenţei, nepăsării, indiferenţei, dar şi protocolului morţii cu ajutorul căruia se ucid, în continuare, oamenii seniori sau cei cu morbidităţi, faţă de actul profesional şi întreaga activitate profesională a medicilor ”îngerii morţii” şi nu ”tămăduitorii” care nu s-au dedicat exclusiv apărării vieţii, sănătăţii şi integrităţii fizice şi psihice a fiinţei umane, ci s-au supus politicii de genocid prin aplicarea protocolului morţii, faţă de lipsa de profesionalism, neglijenţa, dezinteresul total și nepăsarea faţă de pacient, faţă de om în ceea ce priveşte starea de sănătate sau şansele de vindecare ale pacientei, care nu sunt altceva decât crime împotriva umanităţii, ucideri din culpă şi care afectează şi înfricoşează şi mai mult populaţia României care are, uneori, nevoie de serviciile medicale din spitale, pentru pierderea ce o trăiesc,
Eu, Ph.D. Mag. Gabriela-Ștefania NUȚ, vă cer :
– implicarea de urgenţă în acest caz în sensul de a dispune tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniu pe linie medicală (Ministerul Sănătăţii, Colegiul Medicilor din România, DSP, etc), eventual şi pe linie administrativă, managerială, să declanșeze o acțiune de control la ”spitalul morţii” adică la SCJU Constanţa, începând cu Unitatea de Primiri Urgenţe, continuând cu secţia Neurologie, Cardiologie şi terminând cu Serv. de Anatomie şi Patologie, dar şi la Centrul de Imagistică Medimar SRL Constanţa ce funcţionează în incinta spitalului SCJU Constanţa,
– efectuarea de control a cadrele medicale implicate in aceasta cauză cu referire la faptele si actele nedeontologice care au dus la moartea mamei mele Maria NUŢ în 03.07.2023, ora 18 :25, în secţia Neurologie, SCJU Constanţa, în numai 36 de ore de la intrarea în triajul spitalului, internarea în secţia neurologie a spitalului si decedarea pacientei, a faptelor de natură penală sesizate déjà organelor judiciare şi
– luarea măsurilor şi sancţionarea cu severitate maximă a medicilor şi altor cadre medicale care se fac vinovaţi, până la demiterea medicilor implicaţi în acest caz, cu ridicarea dreptului de liberă practică pentru evitarea şi a altor nenorociri de acest gen şi respectarea profesiei de medic şi a jurământului depus la numirea în profesia de medic.
Domnule ministru, vă stau la dispoziţie cu toate probele pe care le deţin în susţinerea celor menţionate, utile în aflarea adevărului şi care dovedesc starea clinică a pacientei Maria Nuţ în timpul spitalizării, neimplicarea medicilor în acest caz, aspect cunoscut de domnia voastră ca nefiind unic si care este întotdeauna muşamalizat ”mortul este vinovat”, erorile medicale, vinovăţia acestora.
Aștept cu mare interes răspunsul dumneavoastră.
Cu deosebită stimă
Această scrisoare a fost redactată de către P.H. Mag. Gabriela-ştefania Nuţ .Toate drepturile rezervate!
Platforma media Naționalul.ro dimpreună cu redactorul Daniel Mihai este solidar cu acest punct de vedere exprimat și pe deplin relevant și solicită aautorităților statului ca să se facă dreptate!
Actualitate
Ce reduceri pot oferi formațiile pentru nunți în extrasezon?
Am observat de-a lungul timpului un lucru care pe mulți miri îi surprinde abia când e prea târziu. Prețul unei formații nu e o cifră fixă, bătută în cuie undeva într-un birou. Se mișcă, respiră, urcă și coboară odată cu calendarul. Iar diferența dintre o sâmbătă de august și o vineri de februarie poate fi una serioasă, dacă știi unde să te uiți.
Despre asta vreau să discutăm aici, fără să ne ascundem după politețuri. Cât de mult contează luna în care îți faci nunta atunci când negociezi cu o trupă. Și mai ales, ce tip de reduceri sunt realiste, ce e doar marketing, și unde poți câștiga bani fără să cobori calitatea muzicii.
De ce există, de fapt, un extrasezon
În România, nunțile se înghesuie într-un interval destul de previzibil. Sâmbetele din mai, iunie, iulie, august și septembrie sunt aurul curat al industriei. Acolo se concentrează cererea, acolo se rezervă datele cu un an înainte, uneori chiar mai mult.
Restul anului arată complet diferit. Lunile reci, ianuarie, februarie, o bună parte din noiembrie și martie, sunt liniștite. Foarte liniștite. Pentru o formație, asta înseamnă un calendar cu pagini albe și o presiune evidentă de a le umple.
Aici intervine logica simplă a oricărei afaceri care vinde timp. Un muzician nu poate „stoca” o sâmbătă liberă ca s-o vândă mai târziu. Dacă data de 14 februarie rămâne neocupată, banii respectivi sunt pierduți definitiv. Nu se mai recuperează niciodată.
Tocmai de aceea, o trupă serioasă preferă aproape întotdeauna să cânte mai ieftin decât să stea acasă. E o matematică pe care orice antreprenor o înțelege, chiar dacă rareori o spune cu voce tare clientului.
Merită spus și că extrasezonul nu e identic peste tot. La oraș, unde se fac petreceri corporate și revelioane, lunile reci nu sunt chiar pustii. La țară sau în orașele mici, în schimb, liniștea de iarnă e aproape totală, iar marja de negociere crește pe măsură. Diferența asta de zonă te poate ajuta să-ți alegi mai bine momentul.
Ce înseamnă o agendă goală pentru cei care cântă
Hai să privim lucrurile din partea cealaltă pentru un minut. O formație nu trăiește doar din onorariul de pe scenă. Are instrumente de întreținut, mașină de transport, repetiții, uneori chiar un sediu sau o sală de repetiții cu chirie.
Toate astea curg lună de lună, indiferent dacă pe agendă sunt zece evenimente sau niciunul. Cheltuielile fixe nu țin cont de anotimp. Iar iarna, când telefonul sună mult mai rar, fiecare contract semnat devine brusc mult mai valoros.
Din experiență, am văzut formații care în plin sezon nici nu se obosesc să negocieze. Au cereri peste cereri, aleg evenimentele și impun condițiile. Aceiași oameni, în ianuarie, devin dintr-odată mult mai flexibili, mai dispuși să discute, mai calzi la telefon.
Nu e ipocrizie, e pur și simplu supraviețuire economică. Iar mirele care înțelege acest ritm pleacă de la masa negocierii cu un avantaj real.
Reducerea directă la tarif, cea mai vizibilă
Cea mai evidentă formă de reducere este chiar scăderea onorariului. În extrasezon, multe trupe acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din prețul lor obișnuit. Uneori, pentru o dată foarte greu de vândut, procentul urcă și mai sus.
Diferența nu vine din faptul că muzica devine mai proastă. Vine din faptul că aceeași prestație, oferită într-o perioadă moartă, are pur și simplu o valoare de piață mai mică. E același principiu după care un hotel la mare costă altfel în iulie față de noiembrie.
Merită să ții minte un detaliu important aici. Tariful de pornire pe care îl auzi prima dată e aproape mereu cel de sezon. Dacă întrebi direct despre o lună de iarnă, vei primi, de regulă, un alt număr, mai prietenos.
Eu unul recomand întotdeauna să ceri prețul pentru data ta exactă, nu cel general. O întrebare bine pusă poate face singură o diferență de câteva sute de euro.
Beneficiile incluse, reducerea care nu se vede pe hârtie
Există însă și un alt tip de avantaj, mult mai subtil, pe care puțini miri îl observă. Uneori formația nu coboară cifra de bază, dar adaugă în schimb lucruri care în mod normal s-ar plăti separat. Iar valoarea lor reală e adesea mai mare decât o reducere directă.
Vorbim despre o oră în plus de program oferită gratuit. Sau despre un solist ori un instrumentist suplimentar care în sezon ar fi costat în plus. Uneori e vorba de sonorizare și lumini incluse în pachet, când de obicei ar fi venit la un preț separat.
Am întâlnit și situații în care trupa propunea, de bunăvoie, un moment artistic special pentru deschiderea dansului mirilor. Ceva pregătit anume, fără cost adăugat, doar fiindcă aveau timp și chef să muncească la el. Genul de gest care în iulie, prinși între cinci evenimente pe weekend, n-ar fi fost posibil.
Sfatul meu, când negociezi iarna, e să nu te fixezi obsesiv doar pe cifra finală. Întreabă mereu ce intră în pachet și ce ai primi în plus. Deseori, acolo se ascunde adevărata economie.
Pachete și combinații care îți pun banii la treabă
O altă cale prin care formațiile lasă din preț în extrasezon ține de gândirea pe pachete. Multe trupe colaborează cu firme de sonorizare, cu DJ-i, cu fotografi sau cu firme de efecte speciale. Iarna, când toți acești furnizori au agende mai relaxate, apar oferte combinate.
Ideea e simplă și onestă. Dacă rezervi muzica live împreună cu DJ-ul pentru momentele dintre cântări, primești un preț de ansamblu mai mic decât dacă ai contracta separat fiecare serviciu. Pentru tine e mai puțin stres, pentru ei e o vânzare mai mare.
Tot aici intră și reducerile pentru evenimente comasate. Poate vrei cununia civilă și petrecerea în aceeași zi, poate combini botezul cu nunta, poate ai în plan și o aniversare ceva mai târziu. În perioadele aglomerate astfel de combinații sunt rare, fiindcă fiecare zi e oricum vândută.
Iarna însă, o formație preferă un client care îi ocupă mai multe momente. E genul de înțelegere din care, sincer, câștigă amândoi.
Zilele din timpul săptămânii, secretul prost păstrat
Dacă tot vorbim de flexibilitate, nu pot să nu aduc în discuție ziua nunții. Sâmbăta e regina absolută, toată lumea o vrea, toată lumea se bate pe ea. Tocmai de asta e și cea mai scumpă, indiferent de lună.
În extrasezon, mutarea petrecerii pe o vineri schimbă complet ecuația. Iar o nuntă într-o zi de joi sau duminică, în plină iarnă, devine pentru o formație aproape un cadou. Sunt date pe care altfel nu le-ar vinde aproape niciodată.
Cunosc cupluri care au făcut nunta vinerea, în februarie, și au plătit muzica la jumătate față de o sâmbătă de vară. Invitații, contrar temerilor, au venit fără probleme, ba chiar le-a plăcut atmosfera mai intimă. Iar economiile le-au redirecționat spre alte lucruri, de la mâncare la cazare pentru cei de departe.
Nu spun că soluția asta li se potrivește tuturor. Spun doar că, dacă ai un pic de curaj să ieși din tipare, piața te răsplătește generos.
Cum se negociază corect, fără să jignești pe nimeni
Aici e partea unde mulți greșesc, și o spun fără ranchiună. Reducerea nu se cere ca la talcioc, cu „lasă, frate, mai jos”. Muzicienii buni sunt artiști, nu marfă, și se simt prost când sunt tratați ca atare.
Abordarea care funcționează e una bazată pe context și respect. Le explici că ai o dată de iarnă, că ești flexibil, că ești genul de client serios care plătește la timp. Apoi întrebi, simplu și cinstit, dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială.
De obicei răspunsul vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști. O formație care are noiembrie liber va veni adesea singură cu o propunere bună. Tot ce trebuie tu să faci e să deschizi ușa conversației pe un ton plăcut.
Un alt truc care chiar ajută e să rezervi din timp, chiar și pentru o dată de extrasezon. Paradoxal, o trupă apreciază enorm certitudinea unei plăți sigure cu luni înainte. Iar acea siguranță se traduce, aproape mereu, într-un preț mai bun.
Și încă ceva, poate cel mai uman sfat dintre toate. Întâlnește-te cu oamenii, nu negocia totul rece, pe mesaje. O cafea, o discuție de o jumătate de oră, te ajută să simți dacă vibrați pe aceeași lungime de undă. De multe ori, după o întâlnire bună, prețul se așază singur la un nivel cu care amândoi sunteți împăcați.
Avansul și condițiile de plată, o reducere ascunsă în detalii
Puțini se gândesc la asta, dar și modul în care plătești poate deveni o formă de economie. În sezonul aglomerat, condițiile sunt de regulă rigide, avans consistent, plata restului în ziua evenimentului, fără discuții.
Iarna, lucrurile se mai înmoaie. Unele formații acceptă un avans mai mic, tocmai ca să nu rateze contractul. Altele sunt deschise la o plată eșalonată, în două sau trei tranșe, ceea ce pentru bugetul unui cuplu tânăr contează enorm.
Nu e propriu-zis o reducere de preț, recunosc. Dar e o ușurare a presiunii financiare care, pe ansamblul organizării unei nunți, valorează la fel de mult. Banii pe care nu trebuie să-i scoți toți deodată sunt bani pe care îi poți folosi între timp pentru altceva.
Întreabă deci nu doar cât, ci și cum se plătește. Răspunsul te-ar putea surprinde plăcut, mai ales într-o lună liniștită.
Ce să verifici ca să nu pici în capcana „reducerii” false
Trebuie să fiu corect și să spun și partea mai puțin frumoasă. Nu orice ofertă de iarnă e o afacere bună, și nu orice procent mare ascunde o intenție curată. Există și formații care taie din preț pentru că, simplu, taie și din calitate.
Semnele de întrebare apar atunci când reducerea pare prea bună ca să fie reală. O trupă de cinci oameni care brusc devine de trei. Aparatura promisă care se „schimbă” în ultima clipă. Programul scurtat fără să ți se spună clar de la început.
De aceea, recomandarea mea fermă e să pui totul pe hârtie. Contractul trebuie să specifice numărul exact de muzicieni, orele de program, echipamentul, pauzele. Reducerea e binevenită, dar nu cu prețul unor surprize neplăcute în seara cea mare.
Cere și să asculți înregistrări recente, de la evenimente reale, nu doar piese de promovare. O formație care merită banii, fie ei mai puțini iarna, n-o să aibă nicio problemă să ți le arate.
Cât contează, totuși, perioada pentru bugetul final
Hai să adunăm un pic ideile, dar fără să tragem o linie seacă dedesubt. Diferența pe care o face extrasezonul nu e una mică, decorativă. Pentru mulți miri, ea poate însemna câteva sute, uneori peste o mie de euro, redirecționate spre altceva.
Dacă vrei să-ți faci o imagine clară și să compari corect un pret band nunta între lunile de vârf și cele liniștite, cel mai bine e să ceri ambele variante de la aceeași trupă. Așa vezi negru pe alb cât valorează, de fapt, alegerea calendarului. Iar conversația devine mult mai concretă decât orice estimare generală.
Important e să nu confunzi ieftin cu prost. O formație bună rămâne bună și în februarie, doar că în februarie are mai puțini clienți care să se bată pe ea. Norocul tău, dacă te încadrezi acolo, e că prinzi aceeași calitate la un preț cu care în iulie nici nu te-ar fi băgat în seamă.
Și mai e ceva, un detaliu pe care l-am tot observat la cuplurile cu cap pe umeri. Banii economisiți pe muzică nu dispar, ci se mută. Ajung în mâncare mai bună, în fotografii pe care le vei privi peste douăzeci de ani, în lucrurile care chiar rămân.
Reducerile de fidelitate și cele venite din recomandări
Mai există un colț al acestei discuții despre care se vorbește rar, deși contează. Multe formații lucrează enorm pe bază de recomandări, de la o nuntă la alta, dintr-un cerc de prieteni în altul. Iarna, când fluxul de clienți noi se subțiază, aceste rețele devin și mai prețioase pentru ele.
Concret, dacă ajungi la o trupă printr-un cuplu care s-a căsătorit recent și a fost mulțumit, ai deja un mic avantaj la masă. Muzicienii știu că vii cu încredere, nu pe nepusă masă, și sunt mai înclinați să-ți facă un preț frumos. E un fel de mulțumire indirectă adusă celui care i-a recomandat.
Tot aici intră și clienții care revin. O familie care a chemat aceeași formație la cununie, apoi la botez, apoi la o aniversare, ajunge să fie tratată cu totul altfel. În extrasezon, această loialitate se transformă aproape sigur într-un tarif preferențial, ca un soi de recunoștință pentru constanță.
Nu te sfiești deci să spui cum ai ajuns la ei și cine ți i-a recomandat. Pare un detaliu mărunt, dar deschide adesea o ușă pe care altfel ai bate degeaba. Oamenii care fac muzică pentru evenimente trăiesc, în bună măsură, din astfel de legături.
Mituri despre prețurile de iarnă pe care merită să le lași în urmă
Înainte să mergem mai departe, vreau să spulber câteva idei care circulă și care le fac rău mirilor. Cea mai răspândită e că o formație ieftină de iarnă e automat una slabă, scoasă parcă de la naftalină. Realitatea, din câte am văzut eu, e cu totul alta și mult mai nuanțată.
Trupe foarte bune, cu o reputație solidă, acceptă fără probleme tarife reduse în lunile moarte. Nu fiindcă ar fi disperate, ci fiindcă preferă să cânte decât să stea. Pentru ele, o nuntă de februarie la preț mai mic e tot un eveniment de portofoliu, tot o seară în care își fac treaba ca la carte.
Al doilea mit, la fel de păgubos, sună cam așa. Că dacă negociezi, jignești artistul și strici relația de la bun început. Adevărul e că negocierea făcută cu bun simț e parte normală din meserie, iar muzicienii serioși o înțeleg perfect.
Și mai e o credință ciudată, cum că iarna nu găsești formații libere fiindcă toate ar fi plecate sau în pauză. În practică se întâmplă fix pe dos. Iarna ai de unde alege, agendele sunt deschise, iar tu, clientul, ești cel curtat, nu invers.
Nunta de iarnă are un farmec pe care vara nu îl poate copia
Pentru că tot am vorbit numai despre bani, vreau să închei cu altceva, ceva ce nu se trece în niciun contract. Nunțile de extrasezon nu sunt doar mai ieftine, sunt deseori mai frumoase într-un mod greu de explicat.
E altceva să dansezi când afară ninge, iar sala e caldă și plină de lumini. Atmosfera e mai intimă, invitații par mai prezenți, mai puțin grăbiți spre următoarea petrecere din weekend. Formația, la rândul ei, cântă altfel când nu vine epuizată după a patra nuntă în trei zile.
Am rămas cu imaginea unei nunți de decembrie la care muzicienii păreau sincer bucuroși că sunt acolo. Cântau cu o energie pe care în plin sezon, oricât ar fi de profesioniști, e greu s-o mai ai. Iar oamenii din sală au simțit asta, chiar dacă n-ar fi putut-o pune în cuvinte.
Așa că, dincolo de procente și negocieri, gândește-te și la asta. Extrasezonul nu e doar o reducere pe factură, e uneori chiar drumul către o nuntă mai caldă și mai a ta.
Întrebări frecvente despre reducerile formațiilor în extrasezon
Cât de mare poate fi reducerea unei formații în extrasezon
În lunile reci, multe formații acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din tariful obișnuit. Pentru o dată foarte greu de vândut, cum ar fi o zi de lucru din ianuarie sau februarie, procentul poate urca și mai sus. Mărimea reducerii depinde de cât de goală e agenda trupei și de cât de flexibil ești tu cu data aleasă.
Care sunt, de fapt, lunile de extrasezon pentru nunți în România
Sezonul de vârf acoperă intervalul dintre mai și septembrie, cu sâmbetele de vară ca zile cele mai căutate. Extrasezonul înseamnă lunile reci, mai ales ianuarie, februarie, martie și o bună parte din noiembrie. În aceste perioade cererea scade puternic, iar formațiile sunt mult mai dispuse să negocieze.
O reducere mare ascunde mereu o scădere de calitate
Nu neapărat. O trupă bună rămâne la fel de bună și iarna, doar că are mai puțini clienți care se bat pe ea, așa că lasă din preț ca să nu stea acasă. Problema apare doar când reducerea vine la pachet cu mai puțini muzicieni, program scurtat sau echipament schimbat în ultimul moment, lucruri pe care un contract clar le previne.
Cum cer corect o reducere fără să jignesc formația
Cel mai bine funcționează o abordare bazată pe context și respect. Explică-le că ai o dată de iarnă, că ești flexibil și că ești un client serios, apoi întreabă simplu dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială. De cele mai multe ori propunerea bună vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști.
Ce alte avantaje pot obține dincolo de scăderea tarifului
Pe lângă reducerea directă, multe formații oferă iarna o oră de program în plus, un solist sau un instrumentist suplimentar fără cost, ori sonorizare și lumini incluse în pachet. Tot aici intră condițiile de plată mai relaxate, cum ar fi un avans mai mic sau o plată eșalonată în mai multe tranșe. Aceste beneficii nu apar mereu pe factură, dar pot valora mai mult decât un procent tăiat din preț.
Merită să aleg o zi de vineri sau una de lucru pentru a economisi
Da, dacă ai un pic de flexibilitate. Sâmbăta e cea mai scumpă zi indiferent de lună, în timp ce o vineri sau o zi de lucru din extrasezon poate înjumătăți costul muzicii. Atmosfera unei nunți de iarnă în timpul săptămânii e adesea mai intimă, iar economiile pot fi redirecționate spre mâncare, fotografii sau cazarea invitaților veniți de departe.
Actualitate
Cât a ajuns prețul unei drone cu cameră profesională în 2026?
În 2026, drona cu cameră profesională nu mai este un echipament rezervat exclusiv marilor studiouri. O găsești în trusa multor fotografi, videografi, creatori de conținut și echipe de producție care livrează proiecte comerciale constante. Tehnologia a evoluat rapid, iar diferențele de preț reflectă clar nivelul de performanță, fiabilitate și integrare în fluxul tău de lucru.
Dacă vrei să știi cât costă o dronă cu cameră profesională în 2026, răspunsul depinde de segmentul în care te încadrezi. Poți investi sub 2.000 euro pentru un model bun sau poți depăși 4.000 euro pentru sisteme care livrează material compatibil cu producții cinema și aplicații industriale.
În rândurile următoare găsești o analiză comparativă pe trei segmente bugetare, cu explicații tehnice clare și exemple practice. Vei înțelege ce primești pentru fiecare nivel de investiție și cum alegi corect în funcție de proiectele tale reale.
Segment bugetar – până la aproximativ 2.000 EUR
În acest interval intră dronele considerate „entry-level avansat” sau „prosumer”. În 2026, prețurile pornesc de la aproximativ 700–800 EUR și ajung până aproape de 2.000 EUR pentru configurații complete (cu baterii suplimentare și accesorii).
Pentru utilizare uzuală în fotografie aeriană, imobiliare, travel sau conținut online, acest segment oferă un raport cost-performanță foarte bun.
Ce primești în acest buget?
- Cameră 4K sau 5.1K – Majoritatea modelelor filmează 4K la 30 sau 60 fps (cadre pe secundă). Unele ajung la 5.1K, ceea ce îți oferă spațiu suplimentar pentru crop în post-producție.
- Senzor de 1/2.3” sau 1 inch – Senzorul este componenta care captează lumina. Modelele mai accesibile folosesc senzori mai mici, suficienți pentru lumină bună, dar limitați seara sau la contrast puternic.
- Gimbal pe 3 axe – Gimbalul stabilizează camera mecanic, reducând vibrațiile. În 2026, chiar și dronele sub 1.500 EUR oferă stabilizare foarte eficientă pentru cadre fluide.
- Autonomie 25–35 minute – Timp suficient pentru majoritatea cadrelor comerciale scurte.
- Transmisie video Full HD stabilă – Vezi în timp real imaginea pe telecomandă sau pe telefon, cu latență redusă.
Pentru început, o drona usoara DJI pentru incepatori îți permite să înveți pilotajul și să produci conținut 4K de calitate, fără să blochezi un buget mare. Astfel de modele sunt potrivite pentru YouTube, social media, tururi imobiliare sau proiecte locale.
Avantaje clare
- Greutate redusă și portabilitate mare.
- Configurare rapidă și aplicații mobile intuitive.
- Costuri mai mici pentru baterii și accesorii.
- Curba de învățare accesibilă.
Limitări pe care trebuie să le accepți
- Performanță modestă în lumină scăzută.
- Dynamic range mai mic (diferența dintre zonele foarte luminoase și cele întunecate).
- În multe cazuri, înregistrare 8-bit, ceea ce limitează flexibilitatea la colorizare agresivă.
- Senzori de evitare a obstacolelor mai puțin compleți.
Pentru un fotograf care vrea să adauge imagini aeriene în portofoliu sau pentru un videograf aflat la început, acest segment acoperă majoritatea nevoilor comerciale standard. Dacă livrezi în principal conținut online, 4K 8-bit rămâne suficient în majoritatea cazurilor.
Segment mid-range – între 2.000 și 4.000 EUR
Acesta este segmentul unde începe zona cu adevărat profesională. În 2026, dronele din acest interval oferă specificații care permit integrarea materialului în producții comerciale complexe.
Dacă lucrezi constant cu branduri, agenții sau clienți corporate, aici găsești echilibrul optim între performanță și investiție.
Caracteristici tehnice definitorii
- Senzor de 1 inch sau Micro Four Thirds – Oferă dynamic range mai mare și performanță mai bună în lumină slabă. Vei observa diferența în detalii din umbre și în cerurile puternic luminate.
- Filmări 4K/5.1K/6K la 10-bit – 10-bit înseamnă peste un miliard de nuanțe de culoare. Pentru colorizare și matching cu alte camere, acest aspect contează enorm.
- Profiluri Log sau HLG – Păstrează mai multe informații din senzor, utile în post-producție.
- Bitrate ridicat (100–200 Mbps sau mai mult) – Păstrează detalii fine în mișcare.
- Sisteme avansate de evitare a obstacolelor – Detectare omnidirecțională și algoritmi îmbunătățiți de ocolire.
Autonomia ajunge frecvent la 35–45 minute, iar transmisia video poate depăși 10 km în condiții ideale, cu feed stabil în Full HD sau 4K.
Impact asupra fluxului tău de lucru
Dacă filmezi reclame, clipuri corporate sau documentare, diferența de calitate devine vizibilă în trei zone:
- Post-producție mai flexibilă – Poți ajusta expunerea și culoarea fără să apară artefacte.
- Integrare mai ușoară cu camere mirrorless sau cinema – Matching-ul de culoare devine realist.
- Mai puține compromisuri la filmări dificile – Soare puternic, apus, contrast ridicat.
În acest segment, mulți profesioniști caută comparații de tip pret drona cu camera profesionala pentru a evalua diferențele între modele similare ca specificații, dar diferite ca ecosistem și suport.
Compatibilitate și ecosistem
Dronele mid-range oferă:
- Compatibilitate cu filtre ND dedicate.
- Actualizări constante de firmware.
- Integrare bună cu aplicații de editare video populare (DaVinci Resolve, Premiere Pro, Final Cut).
- Opțiuni avansate de planificare a zborului (waypoints, hyperlapse, tracking inteligent).
Dacă drona devine instrument principal de lucru, acest segment îți oferă stabilitate și predictibilitate. Investiția totală, cu accesorii și baterii suplimentare, ajunge frecvent la 3.000–5.000 EUR.
Segment high-end – peste 4.000 EUR
Aici intri în zona cinema și enterprise. Prețurile pornesc de la 4.000–5.000 EUR și pot depăși 15.000–20.000 EUR în funcție de configurație.
Aceste drone nu sunt simple gadgeturi. Sunt platforme aeriene proiectate pentru producții mari, film artistic, televiziune sau aplicații industriale.
Performanțe tehnice avansate
- Senzori Super 35 sau full-frame – Apropiere reală de camerele cinema terestre.
- Camere interschimbabile sau obiective dedicate – Flexibilitate creativă extinsă.
- Înregistrare RAW sau ProRes – Control maxim în post-producție.
- Control dual operator – Pilot și operator cameră separat.
- Redundanță sisteme zbor – Baterii duble, senzori multipli, siguranță crescută.
Dynamic range-ul extins permite captarea detaliilor în scene dificile, iar bitrate-ul foarte ridicat menține integritatea imaginii în mișcări rapide.
Utilități profesionale reale
Acest segment se potrivește dacă:
- Filmezi producții cinematografice sau seriale.
- Lucrezi la reclame de buget mare.
- Realizezi inspecții tehnice complexe sau cartografiere de precizie.
- Ai nevoie de integrare completă în fluxuri de producție multi-cameră.
Costurile de operare cresc. Ai nevoie de baterii suplimentare scumpe, mentenanță regulată și asigurări adecvate. În plus, trebuie să respecți reglementările europene privind operarea dronelor în categorii specifice, inclusiv certificări suplimentare pentru zbor în apropierea zonelor sensibile.
Pentru majoritatea freelancerilor, acest nivel nu este necesar. Devine justificat doar dacă lucrezi constant în proiecte care cer astfel de specificații.
Ce influențează direct prețul unei drone profesionale?
1. Senzorul
Cu cât senzorul este mai mare, cu atât captează mai multă lumină și oferă imagine mai flexibilă la editare. Un senzor full-frame costă mult mai mult decât unul de 1 inch, dar diferența se vede în dynamic range și în performanța la lumină scăzută.
2. Codec și adâncime de culoare
8-bit este suficient pentru livrare directă online. 10-bit sau RAW îți oferă control la colorizare. Codec-urile precum H.265, ProRes sau RAW influențează atât calitatea, cât și dimensiunea fișierelor.
3. Gimbal și stabilizare
Un gimbal de calitate superioară compensează vibrații fine și menține orizontul stabil în condiții de vânt moderat. În producții comerciale, stabilitatea face diferența dintre material utilizabil și material respins.
4. Autonomie și baterii
Bateriile mai mari înseamnă timp de zbor mai lung, dar și cost mai mare. În 2026, tehnologia Li-ion și optimizarea software au crescut autonomia medie, însă bateriile rămân consumabile care trebuie înlocuite după câteva sute de cicluri.
5. Software și actualizări
Algoritmii de procesare video, urmărire automată și evitare a obstacolelor s-au îmbunătățit considerabil. Modelele susținute prin actualizări constante rămân relevante mai mult timp.
Costuri suplimentare pe care trebuie să le incluzi în buget
Nu te opri la prețul dronei. Pentru utilizare profesională, ai nevoie de:
- Minimum două baterii suplimentare.
- Carduri de memorie rapide (V30/V60/V90).
- Filtre ND pentru controlul expunerii.
- Asigurare de răspundere civilă.
- Eventual, certificări și înregistrare ca operator.
Bugetul total crește cu 15–30% față de prețul dronei. Planifică realist și evită să rămâi fără resurse pentru accesorii importante.
Actualitate
Ce a urmărit PNL prin organizarea Congresului. „Calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamnă”
Reales președinte al PNL, Ilie Bolojan le-a cerut disidenților demisia. „Fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toți”, avertizează politologul Cristian Pârvulescu.
PNl a avut un nou congres extraordinar, duminică, 21 iunie FOTO: Inquam Photos/Octav Ganea
Ilie Bolojan, prim-ministrul demis, și-a întărit poziția la conducerea partidului după Congresul PNL de duminică, 21 iunie 2026. Prin modificările aduse statutului partidului, numărul de prim-vicepreședinți s-a redus de la patru la unul și a fost desființat Biroul Executiv, Biroul Permanent Național devenind structura centrală de conducere.
PNL va avea în structura de conducere: președintele, un prim-vicepreședinte și opt vicepreședinți naționali, la care se adaugă opt președinți de organizații județene, care devin vicepreședinți regionali, și trezorierul. Cei opt vicepreședinți regionali vor fi aleși de către Biroul Permanent Național la propunerea președintelui PNL.
Tot în cadrul congresului PNL le-a fost cerută demisia liderilor care s-au situat în tabăra adversă, fiind nominalizați: Adrian Veștea; Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Cei cinci au termen, au stabilit în unanimitate participanții la vot, până luni la 12.00 să demisioneze, în caz contrar, Biroul Politic Național va începe procedurile de excludere, invocându-se încălcarea repetată a deciziilor partidului și susținerea unei linii politice diferite de cea stabilită de conducerea PNL.
Liberalii au mai decis, printr-o rezoluție, distanțarea de PSD, excluzând orice coaliție cu social-democrații. Au oferit și o alternativă de compromis, respectiv un pact național de neutralitate parlamentară.
În cazul în care se ajunge la varianta unui guvern minoritar format de PSD, PNL acceptă să nu îl blocheze, dar impune câteva condiții stricte: guvernul minoritar PSD să garanteze implementarea și deblocarea tuturor măsurilor și reformelor restante din PNRR, OCDE și programul SAFE; PSD să se angajeze prin pact că nu va adopta măsuri populiste care să destabilizeze finanțele țării; să păstreze fondurile alocate marilor proiecte de infrastructură și dezvoltare; PSD să își asume guvernarea pe cont propriu sau exclusiv alături de partidele care declară oficial și transparent că vor să facă parte din acel executiv. PNL nu va susține, în schimb, un guvern condus de Adrian Veștea, fost prim-vicepreședinte PNL. Mai mult, orice parlamentar sau membru PNL care va încălca această linie și va vota sau va participa la formarea unui guvern alături de PSD în alte condiții (cum arfi Guvernul Veștea) va fi exclus automat din partid.
Politologul Cristian Pârvulescu, profesor de științe politice, decan al Facultății de Științe Politice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA București), a descifrat, într-o analiză pentru „Adevărul”, semnificația celor întâmplate duminică la Congresul PNL.
Este un congres al slăbiciunii, nu al forței, susține politologul, explicând că Ilie Bolojan în mod evident își întărește poziția, însă excluderea liderilor care au o altă opinie pe termen lung nu va avea efecte pozitive.
Alegerile anticipate de care se tot pomenește în ultimele zile ar fi, pe de altă parte, un dezastru, este de părere politologul.
„Reziliență României a fost pusă foarte mult la încercare”
Cristian Pârvulescu face o paralelă între congresul din 21 iunie 2026 și cel din 2021, organizat de partid tot în condiții de criză internă, atunci când Klaus Iohannis, președinte în funcție, s-a implicat și a impus o direcție, susținându-l pe Florin Cîțu la conducerea partidului, în defavoarea lui Ludovic Orban.
„Astăzi Bolojan și-a luat revanșa totală asupra acelei direcții. Ceea ce a realizat Klaus Iohannis a fost o stabilitate politică de trei ani. Ceea ce se întâmplă în momentul de față este că România este pe marginea prăpastiei și PNL-ul pare să aibă interesul să o ajute să alunece în ea, pe motiv că ulterior o va ajuta să iasă întărită din această experiență traumatizantă. Doar că reziliența României a fost pusă foarte mult la încercare”, arată politologul.
Contextul nu mai este nici pe departe asemănător. Între timp au apărut efectele războiului hibrid, care au transformat confruntarea politică din România într-un adevărat război civil în care inamicii democrației și ai liniei pro-occidentale sunt singurii câștigători, explică Pârvulescu.
„Între timp, cei care ar fi trebuit să asigure pacea socială se confruntă cu duritate și aruncă vini și fiecare dintre părți este pregătită să colaboreze cu extrema dreaptă. Realitatea este tristă iar congresul PNL nu face decât să o adâncească, pentru că fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toții”, atrage atenția politologul.
Contrar exemplelor înaintașilor liberali, „astăzi critica internă de partid nu se mai face în niciun fel, pentru că avem toată această viziune tipică războiului hibrid în care simplificăm totul, în care reducem totul la o luptă cu trădătorii. O neînțelegere a modului în care funcționează democrația”, subliniază Cristian Pârvulescu.
Partidul Național Liberal, care era un partid al diferențelor, al orientărilor ideologice sensibil diferite, astăzi nu mai promovează astfel de abordări, susține politologul:
„Mi-e teamă că fundamentalismul religios a revenit în interiorul PNL cu o forță pe care nu o mai cunoscuse din 2021 încoace, cu riscurile pe care le prezintă. Nu o să fac comentarii suplimentare”.
„Partidul va fi mai slab acum decât era”
Un partid fracturat, cum este în prezent PNL în urma desemnării de către președintele Nicușor Dan a lui Adrian Veștea pentru formarea unui nou cabinet, nu va fi un partid care va putea cere conducerea Guvernului, arată Pârvulescu: „Partidul va fi mai slab acum decât era înainte, în raport cu USR-ul, spre exemplu. (…) Dacă pierd – chiar și cei șapte pe care i-au pus pe listă, dar vor pierde mai mulți -, dacă vor pierde mai mulți parlamentari, riscurile sunt foarte mari. Faptul că o întreagă parte a conducerii care fusese aleasă pe baza principiului autonomiei strategice a nivelurilor locale este îndepărtată din partid nu este o dovadă de coerență, ci din contră, de slăbiciune. Este un congres al slăbiciunii, nu al forței. Sigur, domnul Bolojan își întărește poziția, dar asta (…) nu pare să fie cea mai democratică formă de organizare. Va avea de suferit, evident”.
Pe de altă parte, calculul privind avantajele pe care le-ar putea aduce formațiunii alegerile anticipate, la care face referire gruparea radicală din PNL, ar putea să însemne procente suplimentare, dar o defavoare adusă României.
„Din păcate însă, situația pe care v-am descris-o, alegerile anticipate nu pot decât să împingă România în prăpastie. Nu pot să o ajute să iasă, pentru că nu s-au lămurit o întreagă serie de probleme, iar această criză politică nu a făcut decât să adâncească rănile mai vechi ale politicii românești. Or, faptul că PNL va câștiga, să zicem, 10% în plus, ceea ce este absolut spectaculos, nu va schimba raporturile de forțe, nu va transforma extrema dreaptă într-o formațiune mai slăbită. Și faptul că PNL vrea să reducă lupta politică din România la o luptă între polul de dreapta, la care adaugă USR, și eventual UDMR, și extrema dreapta, nu rezolvă problema. Știți, simplificarea și bi-partizanatul nu rezolvă problema, ci o complică. Ai întotdeauna nevoie de zona mediană”, este de părere politologul.
Adepții radicalismului „pe toată linia” riscă să ne împingă foarte departe, poate chiar dincolo de alegerile parlamentare anticipate, către suspendarea președintelui, mai arată Pârvulescu: „Suntem în plin război hibrid, iar succesul adversarilor României e total. E total pentru că cei care rezistaseră în 2024 au devenit ei înșiși parte a unui mecanism prin care instituțiile fundamentale ale statului sunt puse în discuție”/
Rareș Bogdan atacă dur conducerea PNL în timpul Congresului: „Nu trebuie să devină sluga USR”. Bolojan, un „farseur nepriceput, dar agresiv și încăpățânat”
„Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense”
Cu sau fără congres, PNL se scinda, mai spune politologul: „Suntem într-un moment în care situația nu mai ține de Partidul Național Liberal. Este vorba despre România, nu e vorba de Partidul Național Liberal și despre locul pe care îl are Ilie Bolojan în arhitectura politică din România. Personal nu sunt deloc adeptul personalizării politicii. Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense. Singurele care pot asigura funcționarea unui stat sunt instituțiile, nu persoanele. În momentul în care persoanele iau locul instituțiilor, riscul este imens. Personalizarea este un simptom al bolii democrației”.
Cabinetului Veștea, pe de altă parte, politologul îi dă și mai puține șanse decât propunerii anterioare – Eugen Tomac premier.
„Rolul acestui congres era tocmai acela de a-i face pe disidenți să se împuțineze, să ducă la scăderea apetitului pentru disidență la mulți reprezentanți ai partidului. Vedeți că războiul acesta se duce și prin sondaje, care încearcă să ne explice că unii câștigă și alții pierd din această confruntare. Sondajele – nu sunt dintre cei care cred că măsoară ceva, ci că fabrică ceva -, ele fabrică opinia publică și au participat masiv la fabricarea acestei confruntări. Întrebarea e: cui îi folosește? Nici președintelui, nici partidelor democratice. Atunci cui?”, întreabă politologul.
Deși întrebarea PNL – Dar de ce PSD a votat moțiunea de cenzură? – este justificată, fiind momentul declanșator al crizei, lucrurile nu mai pot fi schimbate. „Poate pentru că politicile de austeritate au creat atât de multă ostilitate în România profundă încât erau foarte greu de apărat? Poate că existau și alte alternative pentru rezolvarea problemelor bugetare decât tăierile? Nu știu dacă astea sunt simple întrebări retorice, dar oricum, acum suntem într-un alt moment. L-am depășit. PSD a făcut erori fundamentale, evident, o să le plătească la alegeri, dar până atunci România are nevoie de un guvern și acest guvern nu va mai putea fi condus de Ilie Bolojan, o spun și aliații săi din UDMR. Și atunci unde ajungem?”, mai întreabă Pârvulescu, subliniind că un PNL slăbit nu va mai putea propune un prim-ministru.
„Va accepta un guvern tehnocrat, pe care n-a vrut să-l accepte în prima fază a negocierilor? Nu-mi dau seama ce se va întâmpla, nu știu ce se va întâmpla cu Guvernul Veștea, rațiunea ne spune că șansele sale sunt reduse, deși inițial nu păreau așa, mai reduse decât ale lui Eugen Tomac, pentru simplul motiv că toată această punere în scenă, toată această scenografie, urmărește să-i facă pe cei care ar fi susținut un guvern Veștea să n-o mai facă”, a mai spus politologul.
Alegerile anticipate „sunt în mod clar anunțul unui dezastru”, a mai opinat politologul, subliniind că doar „optuzitatea și radicalismul liderilor politici” ne obligă să ajungem acolo.
Pe de altă parte, lupta de pe scena politică de astăzi nu mai este doar o luptă între partide, ci una împotriva instituțiilor, susține Cristian Pârvulescu, numind Instituția Prezidențială drept instituția atacată, și pe președintele Nicușor Dan, iar totul se întâmplă „spre satisfacția adversarilor României”.
Profesorul de științe politice a amintit și acuzațiile care i-au fost aduse președintelui Nicușor Dan că ar fi devenit pro-MAGA, acesta atrăgând atenția că PNL tocmai a confirmat în poziția de secretar general „un domn cunoscut pentru pozițiile sale pro-trumpiste și pro-MAGA”. „Nu știu dacă a devenit sau nu Nicușor Dan pro-MAGA, dar știm absolut sigur că domnul Sighiartău este acolo și a asumat întotdeauna aceste poziții. Revine după 5 ani în poziția în care, în urma negocierilor, oricum într-o atmosferă anti-Iohannis făcută de Ludovic Orban, a reușit să mobilizeze grupările radical-fundamentalist-religioase din fostul PDL în favoarea lui Ludovic Orban. Unde este tradiția liberală? Unde sunt grupările care au făcut posibilă unirea României și apoi România Mare cu idei progresiste venite din vestul Europei? Despre ce vorbim oare când spunem că partidul este sub atac? Nu. Partidul este cel care atacă, nu este sub atac. Atacă și atacă direct, nu? Refuzând categoric să accepte arbitrajul prezidențial, încercând să impună un guvern și, de ce nu, alegeri anticipate pe care văd că le anunță toată lumea cu satisfacție, urmând ca alegerile anticipate să transforme PNL-ul dintr-un partid marginal într-un partid central doar prin simplele operațiuni de manipulare a opiniei”, a mai comentat Pârvulescu.
„Austeritatea nu este o ideologie”
Întrebat dacă prin congresul PNL de duminică, 21 iunie, se marchează începutul unei repoziționări strategice a PNL pentru următorii ani sau este, în primul rând, o reacție la actuala criză politică, politologul a arătat nu vorbim despre viziuni ideologice, în afară de așa-numitul pol de dreapta, prin urmare nici de repoziționări. „Austeritatea nu este o ideologie”, a spus politologul. „Polul de dreapta, care merge pe ideea susținerii austerității cu orice preț, mai degrabă din motive religioase, pentru că oamenii trebuie să sufere pentru a putea fi mântuiți de Dumnezeu, decât prin motive economice solide, nu e o ideologie”, a subliniat Pârvulescu.
Crin Antonescu, dezamăgire maximă după Congresul PNL: „Nu am văzut niciodată ceva mai potrivit cu termenul «trădare»”
Vorbind, în altă ordine de idei, despre posibilitatea ca parlamentul să voteze un nou guvern, politologul a indicat că „săptămâna viitoare (n. red. care începe luni, 22 iunie) nu sunt condiții pentru a avea o astfel de situație”. În plus, „calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamna acestui an”, chiar dacă presa vorbește despre un vot de învestitură, luni, în parlament.
„Punctul de vedere se exprimă în interiorul partidului și după aceea te supui majorității”
Analistul politic Cristian Hrițuc a intuit, într-o discuție cu „Adevărul”, purtată anterior congresului PNL, poziționarea formațiunii în ofensivă.
„PNL intră în ofensivă, eu am mai spus și acum, și la guvernul Tomac, în primele zile, se vede că există o coordonare între PNL, USR și UDMR. Ceea ce, ca joc politic, este perfect normal și de înțeles în situația în care au fost ei. Iar acum vedem încă o dată că există o coordonare. Și propunerea cu PNL, USR, UDMR să propună un guvern minoritar sau varianta cealaltă, PSD să-și facă un guvern minoritar, arată că deja cele trei partide sunt în ofensivă și vor pune presiune atât pe președinte, cât și pe Grindeanu, care în ultima vreme a dispărut din spațiul public”, a spus analistul.
Pe de altă parte, analistul politic a arătat că, în opinia sa, încălcarea statutului partidului, cu atât mai mult cu cât există varianta dezbaterii în forurile interne, este firesc să fie sancționată.
Statutul unui partid este asemeni Constituției pentru noi toți, adică „legea fundamentală a partidului, care prevede și organizarea lui internă, și ierarhia, și regulile de funcționare”, a punctat analistul politic, or sancțiunile pentru încălcarea lui, stabilite de către PNL, nu pot fi considerate drastice.
„Și eu pot veni să spun așa: dacă tu, partid, nu îți respecți legea ta fundamentală, cum poți să dai încredere cetățenilor că vei respecta celelalte legi? De multe ori s-a uitat de statut, s-au închis ochii și tot așa. Și de aceea nu mi se par deloc drastice. Și aici ar trebui să se ducă un pic în istorie să citească membrii PNL și alții. Era o regulă în PDL impusă de Vasile Blaga, regula celor 3D. Era dezbatere. În cadrul dezbaterii îți poți afirma punctul de vedere. Se supune la vot decizia, decizia se ia în funcție de ce a votat tabăra majoritară, iar după aceea toată lumea trebuie să respecte și să intre în format de disciplină decizia, pentru că vorbim de interesul partidului, nu de interesul lui Veștea, persoană fizică, sau a nu știu cui”, a mai spus Hrițuc.
-
Breakingacum 3 zileSingurul palat bizantin din Grecia s-a redeschis
-
Breakingacum 2 zileTOP 10 | Țări de vizitat în prima vacanță singur, dacă tocmai te-ai despărțit de partenerul de viață
-
Actualitateacum 3 zile
Interzicerea rețelelor sociale pentru adolescenți „nu rezolvă problemele tinerilor”. Vlad Zaha: „Ar fi mai util ca UE să tragă la răspundere platformele”
-
Breakingacum 2 zileRăzboi în Ucraina, ziua 1.578. Ucrainenii au lovit tocmai în Siberia, rușii răspund cu un atac asupra orașului Harkov
-
Actualitateacum 2 zile
Crimă oribilă în Giurgiu. Un bărbat și-a înjunghiat în gât prietenul, după o ceartă
-
Breakingacum 24 de oreCe aduce nou programul de guvernare al lui Veștea față de cel al lui Bolojan: Mai puțin șoc fiscal, mai mult ADN social-democrat
-
Breakingacum 2 zileNicusor Dan s-a încurcat în căștile de traducere, în Turcia
-
Actualitateacum 2 zile
Mizele vizitei lui Nicușor Dan în Turcia. Analist: „Încearcă să realizeze un demers de advocacy pentru țara noastră”





