Breaking
Euro a ajuns la un nou nivel maxim
Euro atinge, marti, un nou nivel maxim. In crestere este si dolarul american.
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a cotat, marti, un euro la 4,6551 de lei/unitate, cu 0,18% mai mult fata de sedinta de luni.
Dolarul american creste si el, fiind cotat de BNR la 3,9650 de lei/unitate, cu 0,60% mai mult fata de prima zi a saptamanii.
Francul elvetian a crescut marti si a ajuns la 3,9960 de lei/unitate, fata de luni cand a fost 3,9833 de lei.
Lira sterlina s-a apreciat si a ajuns marti la 5,2461 de lei, fata de 5,2259 de lei, cat a fost luni.
Pretul gramului de aur a scazut. BNR a anuntat ca acesta este 163,2575 de lei, fata de 163,6579 de lei cat a fost luni.
Guvernatorul BNR Mugur Isarescu a explicat de curand de ce se depreciaza leul. Seful BNR a aratat ca problema mare a Romaniei este la balanta de plati.
„Avem importuri mai mari decat exporturile, iar viteza de crestere a importurilor o depaseste pe cea a exporturilor. Se contureaza o problema”, a explicat Isarescu, insistand ca solutia e la Guvern, nu la BNR: „Daca e o problema de extindere de cont curent, trebuie sa te adresezi problemei, nu cursului. Nu sunt de parere ca un curs depreciat de piata exporturilor trebuie stimulat altfel”.
Si presedintele Consiliului Fiscal, Ionut Dumitru, a explicat cum masurile luate de Guvern in ultimul timp nu ajuta, de fapt, economia Romaniei.
„Nu fac decat sa alimenteze importurile, iar asta inseamna stimulare a altor economii. Nu ajuta economia locala, ci alte economii. (…) Atat timp cat avem in continuare deteriorarea balantei comerciale, deficit de cont curent, poate si deficitul bugetar, asta pune presiune pe cursul de schimb”, a spus Dumitru.
In schimb, Guvernul Tudose si liderii PSD se lauda cu cresterea economica pentru care sustin ca „suntem de invidiat” in lume.
Iata si cum arata bilantul social-democratilor la 10 luni de guvernare: Sustin ca salariile au crescut cu peste 21% si datoria si deficitul au scazut.
A.G.
Breaking
Alertă în Tulcea. MApN a ridicat două F-16, pentru că bucăți de drone „este posibil să fi căzut pe teritoriul României”, în zona Chilia Veche
Sistemele radar ale MApN au detectat vineri, în jurul orei 10.00, ținte aeriene la nord de județul Tulcea, în zona Chilia Veche-Vâlcove. Armata a ridicat în aer două aeronave F-16.
Breaking
Macron nu partajează puterea nucleară, el va decide ce se întâmplă cu armele nucleare pe care le-ar împrăștia prin Europa
În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, prof. univ. dr. Valentin Stan, istoric, jurnalist și analist român, a vorbit despre declarațiile făcute de Emmanuel Macron cu privire la posibilitatea extinderii umbrelei nucleare franceze. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.
Valentin Stan: Deci ce spune micuțul Macron? Avem o idee nouă. Sigur, el nu spune aici în ce constă ea. Dar te anunță de la început, nu te gândi că împart ceva cu tine. Nu te gândi că ai un say (n.r. drept de a spune ceva) în ceea ce voi decide eu.
Invitat la Marius Tucă Show, Valentin Stan a vorbit despre declarațiile făcute de Emmanuel Macron cu privire la posibilitatea extinderii umbrelei nucleare franceze. Acesta subliniază faptul că Franța va decide singură când și dacă își folosește arsenalul nuclear. Analistul critică astfel mesajul ca fiind mai degrabă unul politic, cu valoare limitată pentru protecția reală a Europei.
Deci ce spune micuțu Macron? Avem o idee nouă. Sigur, el nu spune aici în ce constă ea, dar te anunță de la început. Nu te gândi că împart ceva cu tine. Nu te gândi că ai un say (n.r. drept de a spune ceva) în ceea ce voi decide eu. Ce spun americanii? Bă, e partajată, de vreme ce am pus instalații nucleare pe teritoriul aliaților. Da, e la nivelul deciziei președintelui SUA folosirea capabilităților nucleare. Dar suntem într-o planificare NATO. Vă respectăm, vă auzim, vă protejăm. Ce zice micuțul Macron? Am o idee nouă. Dar înainte să vă spun ideea, eu hotărăsc. Deci ai înțeles? Nu partajăm nimic, micuțule. Da și uite îți explică acum și mai bine ca să înțelegi. Adică nu vei avea nicio garanție legată de cum pot eu să extind asupra ta umbrela mea nucleară. Dar de ce simți nevoia să-mi spui asta? De ce ne spui asta, Macron? Că știm și noi că Articolul 5 este un articol juridic slab. Am vorbit asta de 1000 de ori. De ce ne spui că nu va fi nicio garanție? De ce faci asta? Cumva pentru că tot ce propui tu acum este un șmen de 2 lei fără nicio valoare, doar ca să-i prostești pe proști?
Breaking
un român stabilit în Olanda
De mai mulți ani, Marius Petre s-a mutat în Olanda alături de familia sa, iar recent a povestit despre diferența uriașă de trai față de România, mai ales atunci când vine vorba despre raportul dintre salarii și prețurile de zi cu zi.
Un olandez economisește 800 de euro cu minimul pe economie
Românul stabilit de mai mulți ani în Țările de Jos a analizat situația plecând de la un criteriu simplu: puterea reală de cumpărare. În opinia sa, nu prețul în sine spune povestea completă, ci procentul din salariul pe care un om îl plătește pentru produsele și serviciile de bază.
„Eu astăzi vreau să vă explic pas cu pas cum prețuri care sunt mai mari în Olanda sunt, de fapt, mai mici decât ceea ce plătești cu puterea de cumpărare în România. În România, un muncitor cu minimul pe economie supraviețuiește. 2.500 de lei + bonusuri de masă. În Olanda, un muncitor cu salariul minim pe economie poate să economisească 800 de euro în fiecare lună, își permite unul-două concedii în fiecare an, ca să înțelegeți diferența”, a spus acesta, în videoclipul său.
Pentru această comparație, Marius a luat în calcul salariul minim net din cele două state. În România, venitul minim este în jur de 2.500 de lei, adică aproximativ 500 de euro. În Olanda, salariul minim net ajunge la aproximativ 2.250 de euro, echivalentul a peste 11.000 de lei. Practic, venitul minim din Olanda este de aproape patru ori și jumătate mai mare.
„Sunt companii care își țin muncitorii pe 2.500 de lei”
Potrivit românului stabilit în vestul Europei, problema reală apare atunci când se analizează cheltuielile raportate la salariu.
„În România sunt persoane pe care le cunosc, persoane cu care am interacționat sau am copilărit. Muncesc pe 2.500 de lei + bonusuri de masă. Sunt companii care nu-și permit să dea bani în plic, să facă evaziune și își țin muncitorii pe 2.500 de lei”, mai spune românul.
Un exemplu clar, explică Marius Petre, este piața chiriilor. În orașe mari din România, precum Iași, chiria pentru un apartament poate ajunge la aproximativ 80% din salariul minim. În schimb, într-un oraș olandez precum Tilburg, chiria reprezintă aproximativ 44% din salariul minim.
În plus, statul olandez oferă subvenții pentru persoanele cu venituri mici.
„Dacă te încadrezi, poți obține o subvenție. Dacă nu mă înșel, ai chiria de 850 de euro, iar statul îți dă înapoi 280 de euro”.
„Unde e mai scumpă pâinea? Păi în România”
Diferențele se văd și la produsele de bază. Deși prețurile pot părea mai mari la prima vedere în Olanda, raportate la venituri acestea sunt mai accesibile decât în România.
De exemplu, un litru de benzină reprezintă aproximativ 0,28% din salariul minim în România, dar doar 0,08% din salariul minim în Olanda. Situația este similară și în cazul alimentelor de bază. O pâine ajunge la aproximativ 0,4% din salariul minim românesc, în timp ce în Olanda reprezintă doar 0,13% din venitul minim.
„Unde e mai scumpă pâinea? Păi în România. Nu trebuie să iei ceea ce vezi mot-a-mot. Trebuie să faci un calcul procentual, să înțelegi de ce în România ăsta moare de foame, iar celălalt are 800 de euro economie”, explică acesta.
Recomandarea autorului:
-
Actualitateacum 3 zileScumpiri la biletele de avion după creșterea prețului combustibilului, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu
-
Actualitateacum 2 zileCrescătorii de oi, tentați să vândă mieii de Paște pentru export. „E o decizie grea. Românii mai vor și nu prea”
-
Actualitateacum 2 zileMuzica filmelor legendare ajunge la București. Concert dedicat lui Ennio Morricone și Nino Rota la Sala Palatului
-
Actualitateacum o ziAlina Gorghiu îl atacă dur pe George Simion după scandalul din Parlament: „Nu erai tu cel mai «MAGA dintre MAGA»?”
-
Actualitateacum 2 zileCând au apărut în realitate românii pe scena istoriei și cum i-au găsit ungurii în Pannonia
-
Actualitateacum 3 zileGeneral ucrainean: „Dacă ne limităm doar la apărare, vom fi zdrobiți”. Kievul pregătește acțiuni surpriză pe front
-
Actualitateacum 2 zileIranul confirmă că Mojtaba Khamenei a fost rănit în atacul din 28 februarie, în urma căruia o parte din familia sa a fost ucisă
-
Actualitateacum o ziImpactul digitalizării asupra legislației comerciale: ce trebuie să stii?




