Connect with us

Sport

O experiență de neuitat

Publicat

pe

O experiență de neuitat

În urmă cu ceva timp ți-ai dat seama că job-ul nu înseamnă totul. Ajunsesei de la o persoană activă, care făcea mișcare ori de câte ori avea ocazia, să îți petreci mai bine de 10 ore în fața unui calculator. Cu toate că banii erau buni, ai realizat că dacă ai fi continuat în stilul acela, te-ai fi degradat fizic și nu ai mai fi avut cum să îți revii. Din această cauză, dar și datorită plăcerii pe care ți-o oferă natura, ai ales să te apuci de hiking.

Vara trecută, ca și în anii precedenți, de fiecare dată când ai avut ocazia, ți-ai luat rucsacul în spinare și alături de cei trei prieteni cu care împărtășești plăcerea mersului pe munte ați făcut o mulțime de trasee, care mai de care mai diferite și mai obositoare. Însă unul dintre ele a fost deosebit și ți-a rămas în memorie. Nu neapărat datorită peisajelor, care într-adevăr, erau superbe, dar nu superioare față de altele pe care ți-a fost dat să le vezi, ci pentru experiențele trăite acolo.

Bicicleta mtb
Iată-te înapoi în data de 22 Iulie, alături de companionii tăi, la baza Parcului Natural Bucegi, intrarea dinspre Moeciu. După o scurtă analiză a hărții și o discuție cu cei care administrează rezervația, ați decis să alegeți traseul marcat cu un triunghi roșu, ce trebuia să vă ducă sus la Vârful Omu.
După un urcuș care părea că nu se mai termină, ce a durat mai bine de patru ore, ați ajuns la vârful Bătrâna, unde traseul se bifurcă: unul dintre ele duce către Omu, iar celălalt spre Padina. Cum deja erați rupți de oboseală, iar de acolo plăcuțele indicau că ar mai fi fost mai bine de trei ore până sus și cu siguranță v-ar fi prins noaptea pe drumul de întoarcere, ați decis să schimbați ruta și să porniți spre Padina. Cum de la baza rezervației până la cabană ai mai făcut drumul, știai exact cum să revii de acolo la parcarea în care v-ați lăsat mașina.

Doar că nu ai știut să estimezi exact locul unde vă aflați pe hartă și a mai fost nevoie să mergeți încă patru ore, fără apă, pentru că din cauza căldurii și a oboselii ați băut-o pe toată încă din primele ore ale traseului, până să ajungeți la drumul de care știai, ce ducea spre Padina. Bafta voastră a fost că ați reușit într-un final să dați de un grup de băieți pe biciclete de munte de la Sportist, care știau bine zona și care v-au arătat de unde puteți să vă reumpleți sticlele.

De la pârâiașul respectiv, drumul a fost cunoscut și doar în jos, dar tot a mai trebuit să mergeți vreo două ore. Și iată-vă ajunși la mașină la ora 20, absolut rupți de oboseală, după un traseu de 21 km, după cum vă indica pedometrul telefonului mobil. Dacă în seara respectivă erați prea istoviți pentru a aprecia efortul depus, zilele următoare când ați refăcut itinerariul v-ați dat seama că a fost de departe cel mai lung, obositor și înspăimântător pe care l-ați făcut.
Ați concluzionat că ar fi bine să repetați cândva experiența, știind cu toții că în vecii vecilor nu veți mai alege să mergeți prin acele locuri.

Comentarii Facebook

Sport

De la aeroport direct în vestiar: filmul primei zile a lui Moruțan la Rapid

Publicat

pe

De

De la aeroport direct în vestiar: filmul primei zile a lui Moruțan la Rapid

Credit foto: Andrei Plesnilă

Rapid a publicat imagini din culisele sosirii lui Olimpiu Moruțan, iar povestea primei sale zile în Giulești pare desprinsă dintr-un mini-documentar.

De la aterizare, mijlocașul a fost dus direct la vizita medicală, unde l-a întâlnit pe Dan Șucu. A urmat întâlnirea cu staff-ul, o scurtă ședință în sala de forță și apoi momentul-cheie: intrarea în vestiar.

Acolo, Petrila și Dobre l-au întâmpinat prietenește, în ciuda concurenței pe post. Ziua s-a încheiat cu prezentarea oficială alături de Victor Angelescu, Moruțan purtând pentru prima dată tricoul Rapidului.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Sport

Mircea Lucescu, după victoria cu Austria: „Totul vine de la minte! Am avut o echipă extrem de inteligentă în teren”

Publicat

pe

De

Mircea Lucescu, după victoria cu Austria: „Totul vine de la minte! Am avut o echipă extrem de inteligentă în teren”

Credit foto: Andrei Plesnilă

România a obținut o victorie uriașă în fața Austriei, scor 1-0, în etapa a șasea din preliminariile Cupei Mondiale din 2026. Succesul dramatic de pe Arena Națională a venit în minutul 90+5, când Virgil Ghiță a marcat după o fază perfect lucrată de „tricolori”, menținând speranțele vii pentru calificarea la turneul final.

La finalul partidei, selecționerul Mircea Lucescu a explicat că fundamentul acestui succes nu a fost doar fizic sau tactic, ci în primul rând mental. Tehnicianul în vârstă de 80 de ani a subliniat importanța psihologiei și a inteligenței de joc, elemente pe care le consideră decisive pentru performanță.

Un meci deosebit de intens jucat cu inteligență de jucătorii mei. Am spus că vreau să trec de la o echipă construită emoțional… Totul vine de la minte, de la creier, mintea trebuie pusă la punct. Nu am nevoie de picioarele lor, ca să facem un salt, trebuie să ne folosim mintea.

Selecționerul a evidențiat și modul în care România a pregătit partida, demonstrând că stafful a anticipat perfect mișcările adversarului.

Acum am avut o echipă extrem de inteligentă în teren. Am bătut o echipă extrem de puternică, am ghicit echipa lor de start când am pregătit meciul, am jucat rațional. După Campionatul European, a trebuit reconstruit un alt grup. Îi aștept pe toți să revină ca să facem un grup și mai puternic.

Cu această victorie, România rămâne în lupta pentru calificare, apropiindu-se de primele două locuri ale grupei. Atmosfera din vestiarul „tricolorilor” este din nou una pozitivă, iar Mircea Lucescu pare să fi găsit echilibrul mental și tactică potrivită pentru a readuce echipa pe drumul marilor performanțe.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Sport

Zi uriașă pentru fotbalul românesc: FCSB și Universitatea Craiova în grupe europene, milioane de euro în conturi

Publicat

pe

De

Zi uriașă pentru fotbalul românesc: FCSB și Universitatea Craiova în grupe europene, milioane de euro în conturi

Credit foto: Andrei Plesnilă

Calificările obținute joi seară de FCSB și Universitatea Craiova aduc nu doar prestigiu, ci și sume considerabile în bugetele celor două cluburi. Echipa lui Elias Charalambous merge în grupele Europa League, în timp ce formația din Bănie, antrenată de Ivaylo Petev, va juca în grupele Conference League.

Câștigurile garantate pentru FCSB

Vicecampioana României va încasa din start aproape 7 milioane de euro din partea UEFA. Suma include bonusul de 4,31 milioane de euro pentru accederea în grupe, 500.000 de euro din parcursul preliminar, 870.000 de euro din market pool și 1,28 milioane pe baza coeficientului.

Pe lângă acești bani, FCSB poate adăuga sume suplimentare în funcție de rezultate: fiecare victorie în grupă valorează 450.000 de euro, iar un egal 150.000. De asemenea, clasarea finală în grupă va aduce bonusuri suplimentare, în funcție de locul ocupat.

Universitatea Craiova, premiată de UEFA

Și Universitatea Craiova are motive de satisfacție. Doar prezența în grupele Conference League îi asigură clubului din Bănie 3,17 milioane de euro. La aceștia se adaugă 350.000 de euro pentru cele două tururi preliminare și 800.000 din coeficientul UEFA, ceea ce ridică totalul la aproximativ 4,3 milioane de euro.

La fel ca în cazul FCSB, și oltenii pot obține bani în plus pentru fiecare rezultat pozitiv: 400.000 de euro pentru victorie și 150.000 pentru egal. În plus, vor conta și veniturile generate din bilete și drepturi TV.

Reacția conducerii Craiovei

Finanțatorul Mihai Rotaru s-a declarat încântat de performanța echipei și de atmosfera de pe stadion:
„Am adus Europa la Craiova și asta este cel mai important. Atmosfera a fost fantastică, iar pentru adversari va fi foarte greu să joace aici. Nu facem calcule, dar evident că există și o miză financiară. Important este să continuăm acest drum și să arătăm că merităm să fim în grupele europene.”

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Impactul vestiarelor metalice asupra organizării muncii Impactul vestiarelor metalice asupra organizării muncii
Actualitateacum o zi

Impactul vestiarelor metalice asupra organizării muncii

Organizarea spațiului de lucru reprezintă unul dintre factorii determinanți ai productivității și siguranței în orice mediu profesional. De la ateliere...

Reabilitarea termică – Rolul central al tâmplăriei PVC în proiect Reabilitarea termică – Rolul central al tâmplăriei PVC în proiect
Actualitateacum o zi

Reabilitarea termică – Rolul central al tâmplăriei PVC în proiect

În ultimii ani, programele de reabilitare termică au devenit o prioritate atât pentru clădirile rezidențiale, cât și pentru instituții publice...

Adâncimea glafului PVC de interior – Cum afectează estetica și funcționalitatea Adâncimea glafului PVC de interior – Cum afectează estetica și funcționalitatea
Actualitateacum 2 zile

Adâncimea glafului PVC de interior – Cum afectează estetica și funcționalitatea

Glafurile interioare din PVC reprezintă unul dintre acele elemente aparent mărunte, dar extrem de importante pentru aspectul final al unei...

Igienă vs over-cleaning! Linia fină despre care specialiștii vorbesc prea puțin Igienă vs over-cleaning! Linia fină despre care specialiștii vorbesc prea puțin
Actualitateacum o săptămână

Igienă vs over-cleaning! Linia fină despre care specialiștii vorbesc prea puțin

Oamenii adoră senzația de păr curat și proaspăt imediat după spălare, însă uneori exagerează cu tratamentele din dorința de a-l...

Claudiu Târziu: „Românii nu trebuie să plătească factura jafului din pandemie” Claudiu Târziu: „Românii nu trebuie să plătească factura jafului din pandemie”
Actualitateacum o săptămână

Claudiu Târziu: „Românii nu trebuie să plătească factura jafului din pandemie”

Europarlamentarul Claudiu Târziu, președintele partidului conservator Acțiunea Conservatoare, a reacționat ferm la informațiile potrivit cărora compania Pfizer solicită României plata...

Servicii de optimizare SEO în Timișoara, pe fondul extinderii comunicării digitale în mediul de afaceri Servicii de optimizare SEO în Timișoara, pe fondul extinderii comunicării digitale în mediul de afaceri
Actualitateacum 2 săptămâni

Servicii de optimizare SEO în Timișoara, pe fondul extinderii comunicării digitale în mediul de afaceri

Timișoara se află între orașele cu activitate economică diversificată, în care companiile din producție, tehnologie și servicii utilizează tot mai...

Importanța regulilor clare în gestionarea documentelor Importanța regulilor clare în gestionarea documentelor
Actualitateacum 2 săptămâni

Importanța regulilor clare în gestionarea documentelor

Gestionarea documentelor într-o organizație nu reprezintă doar o obligație administrativă, ci și un element esențial pentru funcționarea eficientă și protecția...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro