Actualitate
Metoda inedită a unui ONG de a convinge tinerii să doneze sânge: o seară gratuită la un club de fițe
Asociația „Dark Knights Mib“ a găsit o metodă inedită de a-i
determina pe tineri să doneze sânge: le oferă o intrare gratuită la un club de
fițe de pe litoral. O altă campanie a asociației constă în acordarea de burse
copiilor din centrele de plasament.
Campania inedită pentru atragerea de donatori de sânge FOTO Dark Knights Mib
Organizația non profit „Dark Knights Mib“ a organizat patru
campanii de donare de sânge, ultima fiind de Dragobete cu evenimentul
„Darkobete Party“, pe 22 februarie 2022, la Clubul Fratelli. Cu această ocazie
vor concerta White Mahala și trupa „Ziua Liberă“. Donatorii de sânge au
intrarea gratuită, anunță organizatorii. Până în prezent, peste 1.000 de tineri
au donat sânge în cadrul campaniei.
Burse de merit pentru elevii cu merite la învățătură
În paralel cu campania de donare de sânge, asociația ajută copiii
talentați sau cu rezultate bune la învățătură din sistemul de protecție al
copilului. Astfel, în luna februarie au fost acordate 12 burse de merit în
valoare de 15.000 de lei: 12 pentru liceenii aflați în evidența DGASPC
Constanța si două pentru elevii Colegiului Militar Alexandru Ioan Cuza.
Totodată, organizează evenimente în care implică activ copiii și oferă donații
centrelor de plasament în care sunt cazați.
Campanie de donare de sânge FOTO Asociația „Dark Knights Mib“
Pe două roți la atracțiile turistice ale Dobrogei
În paralel, asociația promovează obiectivele turistice din
Dobrogea, organizând excursii în cadrul comunității de motocicliști, cu scopul
de a conserva și ecologiza mediul înconjurător. Cu această ocazie, s-au
organizat și cursuri de prim-ajutor.
Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, au fost organizate două ediții
Moș Crăciun pe două roți, deplasându-se cu motociclete la centrele de protecție
a copilului din județul Constanța, ocazie cu care s-au oferit daruri,
electrocasnice și vouchere de 350 de lei pentru ca beneficiarii, respectiv
copiii, să-și cumpere singuri hăinuțe. Peste 60 de copii au participat la o
seară de poveste unde s-a dansat și s-a organizat spectacol de karaoke.
„Refugiat în Dobrogea“, proiectul de pe dealuri
Ajutoarele asociației au mers și în satele dobrogene, respectiv
Cerchezu, Viroaga și Căscioarele în cadrul programului „Refugiat în Dobrogea“,
oamenii primind haine, aparatură electro-casnică, jucării și produse alimentare.
Căscioarele este un sat înființat de germani, aduși aici de Regele Carol I pentru colonizarea tărâmului dobrogean.
Alte donații au mers la campionul mondial la șah și campionul
mondial la culturism – secția persoane cu dizabilități. O donație în valoare de
8.000 lei a mers către o instituție specializată în lucrul cu copiii
diagnosticați cu autism.
„Gala asociației a luat naștere ca urmarea a dorinței de a promova
campania de donare de sânge aflată în curs de desfășurare, organizată împreună
cu Centrul Regional de Transfuzii Sanguine și Direcția de Sănătate Publică
Constanța. Nu ne dorim să facem lumea mai bună, dar am conștientizat faptul că
nu trebuie să fii un exemplu de «pus în ramă» pentru a face ceva bun pentru cei
din jur“, a spus Mircea Labeș, reprezentantul „Dark Knights Mib“.
„Frate pentru o zi“, proiectul de suflet pentru copiii din
centrele de plasament
În acest an, reprezentanții Asociației „Dark Knights Mib“ vor să
achiziționeze un microbuz pentru persoanele cu dizabilități, ce va fi pus la
dispoziția DGASPC.
La jumătatea lunii mai, vor organiza eveniment caritabil pentru
copiii instituționalizați sub numele „Frate pentru o zi“. Vor fi organizate
activități sportive, concerte, cursuri de gătit, plimbări cu motociclete.
Drumul vinului și turul cetăților dobrogene
Promovarea rutelor turistice din Dobrogea, respectiv a vinului și
a cetăților, este un alt proiect de suflet. Regiunea dintre Dunăre și mare este
presărată cu cetăți unde au trăit, au luptat și au iubit strămoșii noștri. Cele mai cunoscute sunt Tomis, Histria, Capidava, Adamclisi, Enisala. Încă
mai au secrete neexplorate Capidava, Carsium, Sacidava, Păcuiul lui Soare, Enisala
sau Heracleea, Ibida, Halmyris, Aegyssus, Argamum.
Cetatea Enisala FOTO M.I.
Însorita regiune dintre Dunăre şi
Marea Neagră este un rai al viţei-de-vie, cu podgorii întinse şi rod bogat.
Două dintre vinurile Dobrogei au ajuns pe masa familiei monarhice a României,
viticultori din nord şi din sud devenind furnizori oficiali ai Casei Regale.
Cultul lui Bacchus este prezent
oriunde în însorita Dobroge. Fie că vorbim de podgoria de la Murfatlar, de
Ostrov sau Niculițel, fie că vinul are reflexe rubinii sau de chihlimbar,
soarele dobrogean și pământul scăldat de apa mării sau bătut de vântul aspru
spune o poveste oricui stă să o asculte.
Actualitate
Mircea Lucescu înființase un nou business chiar la începutul anului 2026. Cine a preluat, acum, afacerea de care nu a mai apucat să se bucure marele antrenor
Cel mai titrat antrenor din istoria României, Mircea Lucescu, s-a stins din viață pe data de 7 aprilie 2026, la vârsta de 80 de ani. Tehnicianul a înregistrat succese masive de-a lungul carierei sale, dar s-a implicat și în alte proiecte, în zona afacerilor imobiliare.
Mircea Lucescu Foto/Arhivele Adevărul
Potrovit Golazo, cu puțin timp înainte de a trece în neființă, în luna ianuarie a acestui an, Mircea Lucescu a înființat o nouă socitate cu profil imobiliar, LSV Premium Developments SRL, cu sediul în Capitală. Firma a fost autorizată în baza unei cereri depuse la data de 22 decembrie 2025, conform informațiilor expuse în Monitorul Oficial.
Nepotul lui Mircea Lucescu a preluat afacerea
În documentele oficiale, Mircea Lucescu apare ca fondator al firmei. Cu toate acestea, la scurt timp după decesul marelui antrenor, Matei-Mircea Lucescu (32 de ani), nepotul acestuia și fiul lui Răzvan, a fost desemnat să se ocupe integral de administrarea companiei care are ca obiectiv principal dezvoltarea și comercializarea de bunuri imobiliare proprii.
A lăsat în urmă o avere de 35 de milioane de euro
Se amintește, totodată, de Lakeside View SRL, compania de dezvoltare imobiliară pe care regretatul antrenor a lansat-o în urmă cu un deceniu, în 2016. Prin intermediul acestei firme, familia Lucescu a reușit să pună bazele celor două ansambluri imobiliare recunoscute în Capitală, Lake House 1 și Lake House 2.
Mircea Lucescu i-a oferit și în trecut nepotului său, Matei, rolul de administrator al firmei Lakeside View SRL, pentru următorii 50 de ani. De-a lungul timpului, selecționerul a fost implicat în mai multe afaceri, fiind asociat cu 11 companii. Averea pe care ar fi lăsat-o în urmă este estimată la aproximativ 35 de milioane de euro.
Actualitate
Cum vor fi aleși viitorii directori de școli. Ministerul Educației introduce probe eliminatorii și evaluări digitale în noua metodologie
Ministerul Educației și Cercetării a pus în consultare publică un nou proiect de metodologie pentru organizarea concursurilor de directori și directori adjuncți din învățământul preuniversitar de stat. Documentul aduce o serie de modificări importante atât în ceea ce privește structura concursului, cât și modul de evaluare, componența comisiilor și termenele de contestare.
FOTO Facebook/Ministerul Educației
Structura probelor: teste standardizate și interviu managerial
Concursul, așa cum este propus în noua metodologie, cuprinde trei probe:
- proba pentru evaluarea de competențe, în cadrul căreia se testează capacitățile și aptitudinile personale ale candidatului. ,,Constă în rezolvarea de către candidați, în maximum 60 de minute, a unui test standardizat cu 20 de itemi, cu un singur răspuns corect (fiecare item corect rezolvat se notează cu 0,5 puncte). Evaluarea se realizează prin utilizarea platformei informatice. Candidatul este declarat „promovat” dacă a obținut cel puțin nota 6. Proba este eliminatorie, nota obținută nu se include în media finală„, arată Ministerul Educației.
- proba scrisă, în cadrul căreia se evaluează cunoștințele de management şi legislație școlară. ,,Constă în rezolvarea de către candidați, în maximum 90 de minute, a unui test standardizat cu 25 de itemi, cu un singur răspuns corect. Fiecare item corect rezolvat se notează cu 0,4 puncte. Evaluarea se realizează automat, prin utilizarea platformei informatice. Candidatul este declarat ”promovat” dacă a obținut cel puțin nota 7″
Subiectele pentru aceste probe vor fi elaborate de Centrul Național pentru Curiculum și Evaluare și Institutul pentru Științele Educației, în colaborare cu experți în domeniul științelor educației și specialiști în psihometrie.
Proba de interviu, cu următoarele etape:
- ,,evaluarea administrativă a proiectului managerial și a planului de acțiune realizat de candidat pentru unitatea de învățământ la care candidează (pe baza grilei de evaluare prevăzută la anexa nr. 6 la prezentul proiect de metodologie). Candidatul este declarat „promovat” dacă a obținut cel puțin nota 7. Proba este eliminatorie, nota obținută nu se include în media finală.”
- ,,evaluarea capacităților și aptitudinilor personale, a competențelor digitale și a abilităților de rezolvare a unor situații-problemă, precum și evaluarea calității susținerii planului managerial.”
Mai puțin timp pentru contestații
Una dintre schimbările majore vizează reducerea drastică a termenului în care candidații pot contesta rezultatele.
Astfel, notele obținute la proba de evaluare a competențelor și la proba scrisă pot fi contestate în cel mult 2 ore de la afișarea rezultatelor, față de 48 de ore în vechea metodologie. Pentru proba de interviu, termenul de contestare propus este de 24 de ore.
Cine va face parte din comisiile de evaluare
Proiectul introduce o structură detaliată a comisiei de interviu, formată din cinci membri:
- un inspector școlar/metodist (președinte);
- doi reprezentanți ai unității de învățământ;
- un reprezentant al primarului;
- un reprezentant din zona resurselor umane sau mediul universitar.
În plus, documentul prevede că în lipsa desemnării oficiale a membrilor de către instituțiile responsabile, inspectorul școlar general poate numi înlocuitori din cadrul inspectoratului școlar.
O prevedere similară se aplică și pentru comisia de contestații, care este constituită prin decizia inspectorului școlar general, acesta desemnând inclusiv președintele și o parte dintre membri.
La finalul procedurii, numirea directorilor câștigători se face tot prin decizie a inspectorului școlar general.
Cine poate candida pentru funcția de director
Conform proiectului, pot participa la concurs cadrele didactice care îndeplinesc cumulativ mai multe condiții, printre care:
- studii superioare cu diplomă de licență;
- titularizare în învățământul preuniversitar;
- minimum cinci ani vechime;
- calificativ „Foarte bine” în ultimii doi ani;
- lipsa sancțiunilor disciplinare recente;
- lipsa unor interdicții sau condamnări care afectează dreptul de a ocupa funcții de conducere;
- apt medical;
- fără statut de colaborator sau lucrător al fostei Securități.
Ce spun experții: „Concursul nu este un portal magic”
Specialista în educație Gabriela Bartic consideră că introducerea unui concurs structurat este un pas pozitiv, dar insuficient pentru o reformă reală a sistemului.
„Faptul că avem un concurs este, în sine, un lucru bun. Orice sistem are nevoie de un mecanism de selecție, iar această metodologie încearcă să introducă mai multă structură și o anumită diversitate în evaluare — de la testarea competențelor, până la interviu și proiect managerial. Este important și faptul că apar mai multe perspective în evaluare, inclusiv din afara școlii, ceea ce poate aduce un plus de echilibru”, explică aceasta.
Totuși, subliniază că simpla existență a unei proceduri nu garantează calitatea liderilor din școli:
Un concurs nu este un „portal magic” în care intri fără competențe și ieși format și gata pentru job, orice job, cu atât mai mult pentru cel de director de școală. Este, în cel mai bun caz, un mecanism care poate filtra candidații și îi poate lăsa în cursă pe cei mai bine pregătiți dintre cei care aleg să participe.
Întrebată dacă vom vedea transformări reale în sistem odată cu noua metodologie, Gabi Bartic a răspuns:
Transformările reale nu vin doar din metodologie, ci din calitatea formării oamenilor care intră în sistem și din sprijinul pe care îl primesc ulterior.
Totodată, subliniază că un concurs poate selecta candidați, dar nu poate compensa lipsa de pregătire managerială sau absența unor standarde clare de performanță.
,,Dacă vrem schimbare reală, trebuie să ne uităm nu doar la cum selectăm directorii, ci și la cum formăm competențe manageriale, cum construim și cum cultivăm relațiile din școli, cum se raportează întegul colectiv la management, în esență – la cum îi evaluăm (for,mal și informal) și la ce așteptări avem, concret, de la ei”, a adăugat Gabi Bartic.
Printre direcțiile necesare pentru o reformă reală, aceasta enumeră:
- criterii clare de performanță legate de rezultate și bunăstarea elevilor;
- programe solide de formare managerială;
- un sistem de evaluare și feedback continuu.
„Altfel, riscăm să schimbăm procedura fără să schimbăm, de fapt, rezultatele”, atrage atenția Gabi Bartic.
Actualitate
Bonnie Tyler, în stare critică după complicații medicale: artista a fost plasată în comă indusă
Cântăreața britanică Bonnie Tyler a fost plasată în comă indusă medical, potrivit ziarului portughez Correio da Manha.
Bonnie Tyler FOTO: Profimedia
Presa din Portugalia arată că interpreta hiturilor „Total Eclipse of the Heart” și „Holding Out for a Hero” a fost recent transportată de urgență la spital și a fost supusă unei intervenții chirurgicale la nivelul intestinului.
Bonnie Tyler a fost operată de urgență din cauza unei perforații intestinale și este internată în unitatea medicală din Algarve, Portugalia, din 30 aprilie, scrie Mediafax.
Potrivit Correio da Manha, cântăreața este conectată în prezent la un ventilator în secția de terapie intensivă. Bonnie Tyler se află în comă indusă după câteva zile de spitalizare în Faro, în urma operației la intestin.
Conform rapoartelor, cântăreața britanică este inconștientă și se află în Unitatea de Terapie Intensivă, iar în acest moment prognosticul este foarte rezervat.
Starea sa clinică a fost stabilă până miercuri, dar în ultimele ore starea sa de sănătate s-a înrăutățit.
Bonnie Tyler urmează să înceapă un turneu european pe 22 mai. Sunt programate concerte în Germania, Turcia, Republica Cehă, Ungaria, Suedia și alte țări.
Bonnie Tyler (numele real Gaynor Sullivan) s-a născut în iunie 1951 în Marea Britanie. Cariera sa muzicală a început în 1976 cu hitul „Lost in France”. Popularitatea cântăreței a atins apogeul în anii 1980 și 1990. În 2013, a concurat la concursul Eurovision cu piesa „Believe in Me”.
Artista Bonnie Tyler a susținut de-a lungul timpului și concerte în România.
-
Breakingacum 3 zileGrindeanu anunță că este gata să refacă coaliția de guvernare, alături de PNL: „Bolojan a fost prim-ministrul USR”
-
Breakingacum 2 zile6 Mai, calendarul zilei: George Clooney împlinește 65 de ani. Hindenburg, cel mai mare dirijabil construit vreodată, ia foc
-
Actualitateacum 3 zile
Tensiuni în PNL: vicepreședintele Camerei Deputaților, liberalul Adrian Cozma, atacă tabăra anti-PSD și cere rămânerea la putere
-
Breakingacum 2 zileO navă a Franței a fost atacată în Strâmtoarea Ormuz de un proiectil de origine necunoscută: mai mulți marinari răniți. Ce anunță Guvernul de la Paris
-
Actualitateacum 3 zile
Ucraina crește intensitatea atacurilor cu drone cu rază medie de acţiune asupra forţelor ruseşti
-
Actualitateacum 2 zile
Una dintre cele mai șocante și ireale bătălii din istorie. Cum au reușit să țină piept 65 de oameni unei armate de câteva mii
-
Actualitateacum 2 zileRegulile de bază pentru un joc responsabil la cazino online sunt native
-
Actualitateacum 2 zile
Marco Rubio anunță că faza ofensivă a conflictului cu Iranul s-a încheiat. Trump suspendă „Proiectul Libertate” după doar o zi





