Actualitate
Ucraina riscă o înfrângere lentă, la modul cum este acordat ajutorul militar occidental, se tem analiștii militari
Administrația Biden nu s-a angajat în mod clar ca Kievul să câștige războiul început de Vladimir Putin. Acest lucru înseamnă că Ucraina riscă cu o înfrângere lungă și lentă, au declarat analiștii militari, citați de Newsweek .
Foto Profimedia
Phillips O’Brien, profesor de studii strategice la Universitatea St. Andrews din Scoția, a scris în The Wall Street Journal că SUA le-a refuzat ucrainenilor armele de care au nevoie pentru a lovi ținte rusești. De asemenea, el s-a întrebat dacă președintele Joe Biden dorește cu adevărat ca Ucraina să câștige.
Deși există rețineri din partea Congresului în ceea ce privește acordarea de noi ajutoare americane Kievului, Washingtonul a fost cel mai mare donator al Ucrainei de la începutul invaziei la scară largă a lui Vladimir Putin. Aceasta în ciuda apelurilor din partea parlamentarilor republicani de a reduce bugetul pentru Ucraina.
O’Brien a spus că, deși Biden a spus că SUA va ajuta Ucraina „atât timp cât va fi nevoie”, administrația sa „nu și-a luat niciodată un angajament clar față de o victorie a Ucrainei” în care aceasta să poată elibera tot teritoriul său recunoscut legal și să devină parte a NATO.
„Poate că motivul acestei reticențe este evident: administrația Biden nu vrea ca Ucraina să câștige”, a scris el, descriind modul în care administrația Biden „vrea să forțeze o înțelegere sordidă cu Kievul” în care acesta cedează teritoriul lui Putin.
„Cea mai bună dovadă a acestui lucru este faptul că administrația nu furnizat Ucrainei armele necesare pentru a lovi țintele rusești din Crimeea„, a spus el.
Printre cele aproape 50 de miliarde de dolari în ajutor militar pe care SUA le-a oferit se numără sisteme HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems), obuziere, artilerie, vehicule de luptă și muniție, precum și arme defensive, cum ar fi sistemele antiaeriene Patriot.
Ucraina a folosit HIMARS pentru a lovi depozitele de muniție și de aprovizionare rusești, dar O’Brien a declarat că SUA a limitat tipul de muniție HIMARS pe care l-a furnizat, ceea ce înseamnă că Ucraina nu poate ataca decât pe o rază de aproximativ 80 de kilometri de front – lăsând Crimeea în afara limitelor.
„Privându-i pe ucraineni de capacitatea de a organiza o campanie susținută, cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei, administrația Biden lasă Kievul fără capacitatea de care are nevoie pentru a câștiga”, a adăugat el.
Acest sentiment a fost exprimat și de alți experți militari, cum ar fi generalul-locotenent în retragere Ben Hodges, care a cerut ca Ucraina să obțină toate capacitățile necesare pentru a lovi ținte din Crimeea.
Articolul de opinie al lui O’Brien a fost distribuit pe X (fostul Twitter) de Mikola Bielieskov, cercetător la Institutul Național pentru Studii Strategice din Kiev, care a postat că ar fi „mai tranșant” în evaluarea sa și că modul în care este acordat ajutorul militar Ucrainei „este rețeta pentru o înfrângere lentă și prelungită”.
„Asimetria în mijloacele de putere de foc cu rază lungă de acțiune la care se adaugă constrângeri artificiale impuse Ucrainei este doar un exemplu care duce la o astfel de concluzie„, a adăugat Bielieskov.
Ca răspuns la aceste afirmații, Departamentul de Stat al SUA a declarat pentru Newsweek într-un comunicat: „vrem să vedem Ucraina câștigând acest război” și că „noi suntem motivul pentru care Putin nu a invadat total Ucraina și nu a trecut dincolo de acest lucru”.
„Poporul Statelor Unite poate și ar trebui să se mândrească cu faptul că am permis succesul Ucrainei datorită aprovizionării constante cu arme și muniții pe care le-am furnizat Ucrainei împreună cu partenerii și aliații noștri”.
Aceasta vine în contextul în care președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat pentru The Economist că obiectivele Ucrainei sunt de a avea mai mult succes în Marea Neagră, unde a lovit ținte rusești, și de a face progrese în Crimeea ocupată, lucru la care ar ajuta armele cu rază de acțiune mai lungă.
Zelenski a mai spus că ajutorul militar occidental nu este doar în interesul Ucrainei, ci și în interesul Occidentului, deoarece „ucrainenii luptă pentru lume”.
Actualitate
Teheranul spune că Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă. Condițiile noi invocate de ambasadorul Iranului la Moscova
Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă, dar în condiţii noi care vor fi stabilite de către Iran şi Oman, inclusiv o taxă de tranzit, a declarat luni ambasadorul Iranului în Rusia.
Strâmtoarea Ormuz FOTO: Shutterstock
Războiul americano-israelian împotriva Iranului a redus în mare măsură tranzitul de petrol prin strâmtoare, pe unde înainte de conflict tranzita aproximativ o cincime din petrolul mondial. Câteva petroliere au reuşit să părăsească Golful recent, dar tranzitul de petrol şi gaze naturale lichefiate este încă sever restricţionat.
„Desigur, această strâmtoare va fi deschisă, dar în condiţii noi care urmează să fie stabilite de autorităţile iraniene şi omaneze”, a declarat ambasadorul iranian la Moscova, Kazem Jalali, pentru cotidianul rusesc Izvestia într-un interviu publicat luni.
„Înţelegem că Iranul şi Omanul oferă anumite servicii legate de această strâmtoare. Şi se vor percepe taxe pentru aceste servicii”, a spus el, fără a oferi detalii.
Iranul susţine că un acord permanent de pace ar trebui să-i permită să perceapă taxe pentru navele care tranzitează strâmtoarea, care ar varia în funcţie de tipul navei, de încărcătura acesteia şi de condiţiile predominante.
Această poziţie este vehement contestată de preşedintele SUA, Donald Trump. În cursul lunii mai, Statele Unite au avertizat Omanul să nu se implice în niciun efort cu Iranul pentru a impune vreo taxă, iar secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a spus atunci că ambasadorul Omanului la Washington l-a asigurat că nu există planuri de a impune astfel de taxe.
Or, luni, Israelul a declarat că a lovit ţinte militare în vestul şi centrul Iranului, chiar şi după ce Donald Trump i-a transmis, se pare, premierului israelian Benjamin Netanyahu să se abţină de la noi atacuri.
Japonia, care înainte de război importa aproximativ 95% din necesarul de petrol din Orientul Mijlociu, afirmă că nu a achitat nicio taxă după ce un petrolier cu ţiţei, care îi aparţinea, a trecut prin Strâmtoarea Ormuz în luna mai.
Actualitate
Prima de activare 2026. Românii care pot primi bani de la stat la angajare
Pe o piață a muncii în care angajarea rapidă nu este întotdeauna ușoară, statul român încearcă să stimuleze reintegrarea profesională printr-un mecanism puțin cunoscut, dar relativ simplu: prima de activare.
Românii pot primi o primă de activare de 1.000 de lei. Foto arhivă
În 2026, acest sprijin financiar în valoare de 1.000 de lei continuă să fie acordat anumitor persoane care se angajează după o perioadă de șomaj, însă doar dacă sunt respectate condițiile prevăzute de lege. Măsura este reglementată prin Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și este gestionată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM).
Ce este prima de activare și cui se acordă
Prima de activare este un stimulent financiar acordat persoanelor înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, cu scopul de a încuraja revenirea rapidă pe piața muncii. Potrivit datelor oficiale ANOFM, suma acordată este de 1.000 de lei, neimpozabilă, și se plătește în două tranșe egale: jumătate la momentul angajării și cealaltă jumătate după împlinirea a trei luni de activitate la noul loc de muncă.
Pentru a beneficia de acest sprijin, persoana trebuie să fie înregistrată în evidențele ANOFM de cel puțin 30 de zile, să nu primească indemnizație de șomaj și să se angajeze cu normă întreagă pentru o perioadă mai mare de trei luni. De asemenea, este necesar ca în ultimele 12 luni solicitantul să nu fi lucrat la același angajator și să nu fi beneficiat de o altă primă de activare în ultimul an.
Cu alte cuvinte, statul încurajează în mod direct trecerea rapidă din șomaj în muncă stabilă, dar condiționează acest sprijin de o serie de criterii menite să evite utilizarea abuzivă a programului.
Ce trebuie să faci pentru a încasa prima de activare în 2026
Procesul de obținere a primei de activare nu este complicat, dar presupune respectarea unor termene stricte. În primul rând, persoana interesată trebuie să fie luată în evidența agenției teritoriale de ocupare a forței de muncă ca șomer aflat în căutarea unui loc de muncă. După minimum 30 de zile de la această înregistrare, dacă apare o angajare cu normă întreagă și pe o perioadă mai mare de trei luni, se poate solicita prima.
Un element esențial este termenul de depunere a documentelor: acestea trebuie transmise către ANOFM în maximum 30 de zile de la data angajării. Dosarul include, în principal, cererea tip, copia contractului de muncă sau dovada angajării, o declarație pe propria răspundere a angajatului și o declarație a angajatorului care atestă că nu a existat un raport de muncă anterior în ultimele 12 luni între cele două părți.
În practică, plata se face în două etape, ceea ce înseamnă că beneficiarul trebuie să rămână angajat cel puțin trei luni pentru a încasa integral suma. Dacă raportul de muncă încetează mai devreme, există situații în care dreptul poate fi pierdut sau suspendat, în funcție de condițiile legale.
Dincolo de partea administrativă, măsura are un rol de reducere a șomajului și stimularea angajării rapide, în special în rândul persoanelor care au dificultăți în a reveni pe piața muncii.
Nu beneficiază de prima de activare:
a) persoanele care se încadrează în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 3 luni, iar ulterior încadrării în muncă se schimbă durata încadrării în muncă pe perioadă determinată mai mare de 3 luni sau nedeterminată;
b) persoanele care se încadrează în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, în termen de 30 de zile de la data încetării plăţii indemnizaţiei de şomaj conform art. 44 lit.l) din Legea 76/2002.
Documente necesare
Pentru acordarea primei de activare, persoanele vor depune la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, unde se află în evidenţă, în termen de maximum 30 de zile de la data angajării, următoarele documente: :
1. Cerere – conform model – Anexa nr. 32 la norme
2. Actul în baza cărui persoana a fost încadrată în muncă sau dovada emisă de angajator – copie
3. Angajament
4. Declaraţie pe propria răspundere a angajatorului din care să rezulte că în ultimele 12 luni anterioare angajării, acesta nu a mai fost în raporturi de muncă sau de serviciu cu persoana respectivă
5. Declaraţie pe proprie răspundere din care să rezulte ca persoana solicitantă nu a mai beneficiat de prima de activare în ultimele 12 luni anterioare angajării
Depunerea documentelor se poate face personal la sediul agenției, prin scrisoare recomandată sau e-mail.
Actualitate
Operațiune dificilă de salvare în Munții Buzăului. Doi turiști rătăciți cu ATV-ul au fost găsiți după mai bine de 10 ore
Doi turiști care s-au rătăcit cu un ATV într-o zonă montană dificilă din județul Buzău au fost salvați de jandarmii montani din Nehoiu, după o intervenție care a durat mai multe ore și s-a desfășurat în condiții meteo nefavorabile.
FOTO: Inspectoratul de Jandarmi Județean Buzău
Misiunea a avut loc în data de 6 iunie, în timp ce patrula montană din cadrul Postului de Jandarmi Montan Nehoiu participa la acțiuni de sprijin pentru deblocarea drumului județean DJ 203K, între localitățile Bâsca Rozilei și Gura Teghii. Circulația fusese afectată după ce o viitură provocată de ploile torențiale a blocat aproximativ 70 de metri din carosabil.
În jurul orei 16:50, jandarmii au fost alertați printr-un apel la numărul unic de urgență 112 că două persoane au nevoie de ajutor după ce s-au rătăcit într-o zonă montană greu accesibilă.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Jandarmi Județean Buzău, cele două persoane plecaseră în jurul orei 11:00 cu un ATV pe un traseu din zona localității Gura Teghii. Din cauza vremii nefavorabile și a terenului dificil, acestea au pierdut orientarea și nu au mai reușit să găsească drumul de întoarcere.
Jandarmii montani au pornit imediat în căutarea lor, însă misiunea a fost îngreunată de starea drumurilor afectate de precipitațiile abundente.
Din cauza drumului devenit impracticabil pentru autospeciala de serviciu, salvatorii au fost nevoiți să își continue deplasarea cu ajutorul unui tractor pus la dispoziție de un localnic. Ulterior, aceștia au parcurs pe jos ultimii kilometri până la locul unde se aflau persoanele rătăcite.
Echipajul de jandarmi a reușit să ajungă la cele două persoane în jurul orei 22:00. Din fericire, acestea nu aveau nevoie de îngrijiri medicale și se aflau într-o stare bună.
Împreună cu jandarmii, turiștii au început deplasarea către stația meteo de pe Vârful Penteleu. Având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile și riscurile unei coborâri pe timpul nopții, salvatorii au decis să rămână împreună cu cei doi peste noapte la stația meteo.
Coborârea către localitatea Gura Teghii a fost reluată în dimineața zilei de 7 iunie, iar în jurul orei 12:00 cele două persoane au ajuns în siguranță la locul de cazare.
Reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Buzău reamintesc turiștilor să verifice condițiile meteorologice și starea traseelor înainte de a porni în zone montane și să se asigure că sunt echipați corespunzător pentru astfel de deplasări.
-
Breakingacum 2 zileScandal diplomatic uriaș. Ambasada Chinei îl acuză pe Muraru, ambasadorul României în SUA, că intervine în afacerile interne ale Chinei
-
Breakingacum 2 zileProfesorul chinez care a prevestit revenirea lui Trump la Casa Albă și războiul cu Iran vine cu noi predicții pentru următorii 20 de ani
-
Actualitateacum 2 zile
Explozia dronei din Portul Constanța poate afecta sezonul estival. Adrian Negrescu: „Vom pierde și bruma de turiști străini care vin pe litoral”
-
Actualitateacum 3 zile
Peste 2,7 miliarde de euro pentru energie verde. Cine poate obține finanțare și în ce condiții
-
Actualitateacum 2 zile
Masacrul de la Câmpia Mierlei. Bătălia care a schimbat soarta Balcanilor și a influențat destinul românilor
-
Actualitateacum 2 zile
Nicușor Dan explică de ce România nu doboară dronele care intră în spațiul aerian național și se îndreaptă spre Ucraina
-
Actualitateacum 2 zile
NATO trebuie să se pregătească pentru cel mai negru scenariu, avertizează președintele Letoniei
-
Breakingacum 3 zileComplexul Ciric din Iași a fost mistuit de foc. Care a fost cauza incendiului





