Breaking
„Bartoș a anunțat în șoaptă…”
Damaris Lupu este concurenta care a câștigat marele premiu pus în joc la Românii au Talent, sezon 15. Tânăra din Tecuci a susținut un moment de contorsionism care i-a făcut pe telespectatori să o voteze. După aflarea topului de la Pro TV, unii dintre telespectatori au susținut că premiul cel mare ar fi trebuit să revină altui concurent din această ediție. Iată mai jos o parte din comentariile care apar pe Facebook, pe pagina oficială, după ce eleva de 14 ani a reușit să cucerească trofeul și premiul de 120.000 de euro.
Damaris Lupu, o elevă în vârstă de 14 ani, originară din Tecuci, a reușit să câștige primul loc, în ultima ediție a sezonului 15 al emisiunii Românii au Talent. Concurenta de la Pro TV a reușit să cucerească trofeul și premiul în valoare de 120.000 de euro. În cadrul emisiunii au mai fost oferite alte două premii, pentru ocupanții locurilor 2 și 3.
Pasiunea față de contorsionism și-a descoperit-o în urmă cu 5 ani și, odată cu timpul, adolescenta s-a perfecționat. Pasiunea față de acest sport a venit odată cu privirea unor videoclipuri cu gimnaste care fac mișcări flexibile. Eleva în vârstă de 14 ani locuiește alături de fratele mai mic și mamă. În urmă cu 8 ani, familia ajunge în Austria, la fratele mamei, pentru a găsi stabilitate financiară. După pandemie, mama adolescentei a decis să se întoarcă în țară, arată Pro TV.
Adolescenta a trăit o bucurie imensă, în momentul în care și-a auzit numele, pe scena de la Pro TV. În cadrul unui interviu, marea câștigătoare a premiului de 120.000 de euro a mărturisit
„Am simțit foare multă bucurie. Nu puteam să cred așa ceva. Am crezut că o să câștige Sara. (…) Încă nu m-am gândit, cred că voi investi în cariera mea de contorsionism (n.r. întrebată ce va face cu banii câștigați)”, a spus eleva, pentru protv.ro.
Câștigătorii primelor 3 locuri
- Damaris Lupu – premiul de 120.000 de euro;
- Sara Hanț – premiul de 20.000 de euro;
- Alexia Tudose – premiul de 10.000 de euro;
- Simona Beșleagă – premiul pentru originalitate de 10.000 de euro.
Val de reacții în mediul online
Finala sezonului 15 RAT a venit cu surprize pentru telespectatori, jurați și concurenți. Însă, nu toți cei care au urmărit momentele de pe scena de la Pro TV s-au arătat bucuroși de finala acestui sezon.
„Au fost și alții mai buni. Meritau alții premiul”, „Bartoș a anunțat în șoaptă Hakuna Matata înainte de oficial. Eu oricum cred că premiul îl meritau Hakuna Matata. Ei au făcut ceva ce nu a făcut nimeni la RAT, restul, uzuale…”, spun doi utilizatori, pe Facebook.
Un alt telespectator susține, într-un comentariu la o postare de pe pagina Românii au Talent, că emisiune ar pune accent pe cazurile sociale.
„Prea mult s-a transformat într-o emisiune de cazuri sociale. Dacă vreau să vad și să ajut estropiați sau debili, mă duc la o clinică de specialitate sau contactez un ONG. Aici vreau să vad talent și spectacol, atât. Nu mă interesează drumul până la scenă, dacă ai sau nu părinți, bani sau toate membrele. Știi? Perfect, ai votul meu. Simplu!!! Restul e mizerie pentru lacrimi și rating”, spune alt telespectator.
„Deci chiar nu pricep de ce trebuia să spună pe ce loc a fost fiecare? Cât de prost or fi putut să se simtă copiii aceia incredibil de talentați de pe locul 9 și 10?”, „Din 10 finaliști, 7 au fost copii. Nu luați în calcul să faceți o emisiune separată «Copiii au talent»? Doar zic”, „A fost bună, toți au fost buni, însă Hakuna Matata sau Marius Moldovan meritau marele premiu! Mi se pare oricum că premiile sunt date în funcție de cazul social, ci nu de talent 100%! Trist”, spun alți utilizatori.
Cine au fost finaliștii acestui sezon?
- Alexia Tudose (calificare din a treia semifinală)
- Ianis Pîrșe (calificare din a treia semifinală)
- Hakuna Matata (calificare din a treia semifinală)
- Gabriel Doda (a primit wildcard)
- Damaris Lupu (calificare din prima semifinală)
- Sara Hanț (calificare din prima semifinală)
- Marius Moldovan (calificare din prima semifinală)
- Simona Beșleagă (calificare din cea de-a doua semifinală)
- Miruna Ungureanu (calificare din cea de-a doua semifinală)
- Famous by D-Strict (calificare din cea de-a doua semifinală)
Sursă foto: Pro TV
Breaking
Acțiunea militară decisă de Trump este perfect legală, conform voturilor senatorilor americani
Într-o ediție transmisă live de Gândul, profesorul Valentin Stan a comentat legalitatea acțiunilor președintelui Donald Trump privind intervențiile din Iran și încercarea Senatului de a-i opri acțiunile. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show.
Profesorul Valentin Stan relatează că, deși Senatul american a încercat punerea în funcțiune a unei moțiuni pentru a opri intervenția în Iran decisă de președintele Donald Trump, motivând că acesta își accelerează campania militară într-un război care a dus la moartea a sute de oameni, totuși, inițiativa nu a trecut de votul Senatului.
Au fost oameni în Senat care au zis, cum zic criticii noștri: Nu-i în regulă. Drept pentru care au încercat să introducă un amendament la legea cu privire la puterile de război, tocmai ca să-l oblige pe Trump să-și reconsidere decizia legată de intervenția în Iran.
Republicanii din Senat au blocat miercuri o rezoluție privind puterile de război, destinată să retragă forțele americane din ostilitățile din Iran, în timp ce administrația Trump își accelerează campania militară într-un conflict care a cauzat sute de decese, inclusiv cel puțin șase membri ai forțelor americane. Moțiunea a eșuat la un vot de 47 la 53.
Având în vedere contextul, profesorul Stan concluzionează că acțiunea lui Donald Trump în Iran ar fi total legală sub legislația americană.
Deci, dragii mei, acțiunea militară decisă de Trump este perfect legală, în conformitate cu piesele de legislație definitorii din sistemul constituțional american. Niciun fel de semne de întrebare ridicate de democrați, care au încercat, repet, să înfrâneze capacitatea președintelui de a derula aceste operațiuni, nu au reușit și, din acest punct de vedere, nu există niciun semn de întrebare, nicio ezitare, nicio idiosincrazie. Operațiunea militară este perfect legală.
Breaking
Datele arată o diferență clară între femei și bărbați, când se află la volan. Cine conduce mai bine
Experții au analizat date recente pentru a afla cine conduce mai bine, de fapt, bărbații sau femeile, iar rezultatele au arătat o diferență clară. Astfel, conform unui nou studiu, cei mai mulți bărbați cred că ei conduc mai bine decât femeile, dar știința îi contrazice.
55% dintre bărbații din studiu credeau că sunt șoferi mai buni. 9 din 10 credeau că ei conduc mai bine decât iubita sau soția și 81% susțin că se simt mai în siguranță atunci când sunt e la volan, scrie Daily Mail.
Dar datele științifice contrazic această percepție pe care o au majoritatea bărbaților. În toate testele realizate, femeile au avut rezultate mai bune în spatele volanului.
„În general, bărbații par convinși că sunt mai buni la volan. Și pare să existe o tendință ca bărbații să fie mai des cei care conduc decât partenerele lor” a declarat Nick Zapolski, expert auto și fondator al ChooseMyCar.com, care a realizat un sondaj cu 2.000 de persoane.
Dar datele din studii precedente nu susțin această perspectivă, iar experții au realizat cercetări în Marea Britanue pentru a analiza dacă există vreo legătură între siguranța rutieră și genul persoanei care conduce.
Statisticile recente arată că, în 2024, 76% dintre decesele rutiere din Marea Britanie și 61% dintre victime au fost bărbați. De asemenea, datele Departamentului pentru Transport arată că bărbații sunt mult mai predispuși decât femeile să fie implicați în accidente și incidente rutiere.
Bărbații sunt și mai frecvent implicați în exces de viteză, conducere sub influența alcoolului, folosirea telefonului mobil la volan și lipsa centurii de siguranță. Un studiu anterior realizat de Privilege Insurance a constatat că femeile sunt, de fapt, mai pricepute la volan, dar nu au suficientă încredere pentru a spune acest lucru.
Mai mult, în testele de conducere, șoferițele au depășit clar performanțele bărbaților într-o serie de probe. Ele s-au descurcat mai bine și atunci când au fost observate conducând într-una dintre cele mai aglomerate intersecții.
În cadrul testelor, bărbații și femeile au confirmat într-o anumită măsură stereotipurile de gen. Bărbații sunt mai predispuși să își asume riscuri, să conducă prea aproape de mașina din față, să taie curbele, să treacă pe galben sau să vorbească și să trimită mesaje în timp ce se află la volan.
În schimb, femeile au fost mai predispuse să fie politicoase și atente, să abordeze cu grijă potențialele pericole, să folosească corect oglinzile și să oprească la semafor când acesta se schimbă pe galben.
Rezultatele provin dintr-o serie de teste concepute de instructorul auto Neil Beeson. Un eșantion de 50 de șoferi și șoferițe a trecut printr-o evaluare la volan pe un traseu special conceput, iar alți 200 de șoferi au fost observați anonim.
Femeile obțin rezultate mai bune la testele de condus
Șoferii au fost evaluați pe 14 aspecte diferite ale condusului, inclusiv viteza, capacitatea de observație, reacția la ceilalți participanți la trafic și respectarea semafoarelor. Apoi au primit un scor din 30. În general, femeile au obținut 23.6 puncte (79%) din 30, în timp ce bărbații au obținut 19.8 puncte (66%).
Între timp, un raport din 2020 a arătat că bărbații sunt de 4 ori mai predispuși să ajungă în instanță pentru infracțiuni rutiere și de 2 ori mai predispuși să facă cereri de despăgubire la asigurări comparativ cu femeile.
FOTO – Caracter ilustrativ
Raportul a mai constatat că bărbații sunt mai predispuși să aibă obiceiuri proaste la volan. De exemplu, aproape 1 din 4 bărbați recunoaște că nu semnalizează când schimbă banda, comparativ cu aproximativ 1 din 6 femei.
Cercetători de la Universitatea Westminster au analizat, totodată, date despre accidente din statisticile poliției privind rănirile, din datele despre traficul rutier și din sondajul național de mobilitate.
Echipa a concluzionat că angajarea mai multor femei în transportul rutier ar reduce riscul general pentru ceilalți participanți la trafic. În final, un studiu asupra piloților profesioniști de curse a arătat că femeile sunt genetic mai bine adaptate pentru a face față condițiilor extreme la volan.
„E o concepție greșită frecventă printre bărbați că sunt șoferi superiori. Dar există puține sau chiar deloc dovezi care să susțină această perspectivă. E timpul ca bărbații să renunțe la această încredere falsă. Relaxați-vă și fiți mai degrabă pasageri răsfățați” a spus Zapolski.
Autorul mai recomandă:
Minorii din România nu vor mai putea conduce autovehicule pe aceste șosele, conform unui proiect de lege. Despre ce vehicule este vorba
Noile semafoare inteligente vor fi montate în acest oraș din România. Comută automat pe roșu, dacă este depășită viteza legală
Breaking
Paris îi acuză pe manageri de malpraxis financiar
Moștenirea „Regelui Pop” se află din nou în mijlocul furtunii, dar de data aceasta inamicul nu vine din exterior, ci din inima propriei mașini financiare. Pe 9 martie 2026, industria divertismentului a fost zguduită de declarațiile lui Paris Jackson, care a decis să-și încalce discreția obișnuită pentru a lansa o acuzație directă împotriva administratorilor averii tatălui său (Michael Jackson Estate). Nucleul acuzației este pe cât de grav pe atât de vast: o presupusă risipă sistematică de resurse în bătălii juridice aparent nesfârșite.
Conform rapoartelor adunate de Infobae și alte instituții media internaționale, citate de que.es, fiica mijlocie a vedetei muzicale susține că executorii testamentari prioritizează o strategie de confruntare juridică perpetuă care avantajează mai mult marile firme de avocatură decât bunăstarea moștenitorilor sau conservarea moștenirii artistice a lui Michael Jackson.
Moștenirea: O mină de aur asediată
De la moartea lui Michael Jackson, în 2009, averea sa a suferit una dintre cele mai uimitoare transformări financiare din istorie. Ceea ce a fost odată un munte de datorii de aproape 500 de milioane de dolari a devenit un imperiu care generează miliarde de dolari în profituri anuale. Cu toate acestea, acest succes economic a fost însoțit de o mașinărie juridică hiperactivă.
Paris Jackson susține că administratorii au intrat într-o dinamică de „litigii implicite”. Aceasta înseamnă că orice dispută, oricât de mică, este adusă în instanță cu bugete de apărare astronomice. Potrivit unor surse apropiate familiei, moștenitoarea este alarmată de faptul că onorariile avocaților sunt deduse direct din profiturile din catalog, fonduri care, în opinia sa, ar trebui destinate proiectelor filantropice sau asigurării viitorului celei de-a treia generații a familiei Jackson.
Conflictul etic: afaceri sau moștenire?
Critica lui Paris nu este pur monetară; există o componentă emoțională și etică care rezonează puternic în plângerea ei. Pentru tânăra artistă și model, actuala administrație transformă numele tatălui ei într-un brand asociat cu conflictul.
Transparența sub semnul întrebării: Paris și frații ei, Prince și Bigi (cunoscut anterior sub numele de Blanket), și-au exprimat în repetate rânduri frustrarea față de faptul că sunt ținuți în întuneric în ceea ce privește deciziile strategice.
Umbra Sony: Recenta vânzare a unei părți majoritare din catalogul lui Michael Jackson către Sony Music (o tranzacție evaluată la aproximativ 600 de milioane de dolari) a fost catalizatorul acestei noi tensiuni.
Moștenitorii suspectează că o parte din acel capital se evaporă în „cheltuieli administrative” și apărări legale inutile, în loc să fie reinvestit cu o viziune pe termen lung.
Paris Jackson
Conservare versus Exploatare: Acuzația sugerează că executorii sunt mai interesați să exploateze imaginea cântărețului în proiecte comerciale rapid profitabile pentru a-și finanța bătăliile legale, decât să protejeze integritatea artistică a materialului nelansat care încă se află în arhive.
Administratorii se apără: „Îl protejăm pe Rege”
Confruntați cu vehemența acuzațiilor, responsabilii de Patrimoniu au emis declarații tehnice în care își apără managementul. Argumentul lor este simplu, dar convingător: Michael Jackson este cel mai faimos artist din lume și, ca atare, este ținta numărul unu a pretențiilor frauduloase, a tentativelor de extorcare și a proceselor nefondate privind drepturile de autor.
Din perspectiva lor, fiecare dolar cheltuit pe avocați este o investiție în protecție. Aceștia afirmă că, fără această strategie juridică agresivă, averea ar fi fost demontată cu ani în urmă de creditori și reclamanți oportuniști.
Mai mult, ei subliniază că, sub conducerea lor, brandul Michael Jackson a revenit în topul topurilor, a triumfat pe Broadway cu musicalul MJ și și-a extins acoperirea către noile generații prin intermediul platformelor digitale.
Spre o luptă juridică internă?
Ceea ce diferențiază acest episod din 2026 de cele anterioare este posibilitatea ca moștenitorii înșiși să-i dea în judecată pe administratori pentru a cere un audit complet sau chiar înlăturarea lor. Paris Jackson pare să conducă o mișcare pentru a recâștiga controlul asupra „narațiunii” tatălui ei.
Dacă acest conflict escaladează, am putea asista la începerea unui proces legal care ar dezvălui cele mai bine păstrate secrete ale industriei muzicale: cum sunt gestionate cu adevărat averile legendelor decedate și cine sunt adevărații beneficiari ai drepturilor de autor în era streamingului.
În cele din urmă, Paris Jackson a ridicat o întrebare pe care mulți și-au pus-o în liniște: Când o moștenire încetează să aparțină familiei și devine o entitate autonomă care beneficiază doar propriii manageri? Răspunsul ar putea redefini viitorul unuia dintre cele mai mari nume ale muzicii pop.
Autorul mai recomandă:
Posturile MTV au fost deconectate în mai multe țări, inclusiv în România. Canalele de muzică dispar complet după 44 de ani de difuzare continuă
Românul din spatele succesului lui Taylor Swift, Adele și Michael Jackson. Șerban Ghenea, inginerul muzical care a câștigat peste 20 de premii Grammy
-
Actualitateacum 3 zile8 martie, ziua în care vocile femeilor au devenit imposibil de ignorat. Povestea unei sărbători născute din revoltă și curaj
-
Actualitateacum 2 zileCele mai frecvente 10 fraude online. Ce trebuie să știe românii și firmele despre siguranța banilor
-
Actualitateacum 2 zileVacanțele în Egipt, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu. În ce condiții își pot primi banii înapoi românii care decid să renunțe la concediu
-
Actualitateacum 2 zileDilema ghiocelului. O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul: „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro”
-
Actualitateacum 2 zileScandal la bordul unui avion: o femeie beată a fost evacuată cu forța după ce a refuzat să folosească căștile și a deranjat pasagerii
-
Actualitateacum 3 zileReacția lui Trump la informația că Rusia transmite Iranului informații: „Nu merge prea bine, dacă o fac”
-
Actualitateacum o ziBoala tăcută care te ține prizonier după un AVC. Cum se tratează rigiditatea musculară ce pare de neînvins
-
Actualitateacum 2 zile„Căderea regimului este inevitabilă”, afirmă un academician iranian, în timp ce războiul intră în a doua săptămână




