Connect with us

Breaking

Să tai frunză la câini înseamnă să hrănești câinii. Și ei au nevoie să mănânce legume

Publicat

pe

Să tai frunză la câini înseamnă să hrănești câinii. Și ei au nevoie să mănânce legume

Examenul de Evaluare Națională 2025 s-a încheiat și, în afară de perlele elevilor, au existat și tentative de fraudă, dar și 7.000 de absenți. 

Unii elevi de clasa a VIII-a au demonstrat că au probleme în ceea ce privește ortografia. Candidații au făcut greșeli elementare la proba de Limba și literatura română.

-„Să fi în excursie cu părinții e greu” / „ Să fi elev e foarte greu.” (corect: „Să fii”)

-„De o dată cerul s-a înorat” (corect: deodată)

-„Ieremia avea ochi lipiți” (corect: „ochii”)

lipsa unei virgule esențiale care schimbă complet sensul propoziției.: „Hai să mâncăm bunica!” în loc de „Hai să mâncăm, bunica!

„Din cauza mijloacelor de informare unde ei scriu cu minuscule, cuvintele unite și fără semne de ortografie și punctuație, le-au uitat”, a explicat profesoara de limba română Florina Rogalski, relatează Observator.

Una dintre cerințe a presupus ca elevii să explice sensul expresiei „a tăia frunze la câini”. Unul dintre candidați a scris că „Să tai frunză la câini înseamnă să hrănești câinii. Și ei au nevoie să mănânce legume”.

Mii de absenți și șase tentative de fraudă

Aproape 7.000 de elevi de clasa a VIII-a au absentat de la proba de Limba și literatura română. Șase candidați au fost prinși în timp ce încercau să copieze.

La o școală din Dâmbovița, un elev a încălcat regulamentul când a intrat în sală cu telefonul mobil. În mod absurd, examinatori și-au dat seama, din cauza unui mesaj RO-ALERT. Elevul a fost a fost eliminat din examen.

Impresii după examenul de Matematică: „Am avut foarte multe emoții, îmi venea să leșin”

Candidații care au susținut proba de Matematică au spus care au fost subiectele care le-au dat bătăi de cap.

„Trebuia să demonstrăm că două drepte sunt perpendiculare. Era de lucru acolo cu niște teoreme”, a spus un elev.

„La matematică a fost foarte mult de calcul. Am ajuns la rezultat, dar am avut blocaje, probabil și de la stres. Am avut foarte multe emoții, îmi venea să leșin. M-am rugat în fiecare seară: Doamne, te rog, fii cu mine”, a mărturisit Carolina, elevă de clasa a opta.

Sorin Ion, președintele Comisiei Naționale, a declarat că subiectele au fost bine calibrate:

„Au avut suficiente subpuncte prin care putem să diferențiem elevii cu adevărat foarte buni. Fără a fi niște subiecte banale, nici nu ne dorim asta, sunt cât se poate de potrivite pentru a crea o ierarhie cât mai aproape de realitate.”

Două anchete în desfășurare, după scurgerea subiectelor la Matematică

Ministerul Educației a luat măsuri imediate după ce subiectele de la matematică au fost publicate online imediat după începerea probei. Făptașul este informaticianul unui liceu din București.

„Sunt două anchete în paralel, au fost anunțate și organele de poliție. Este de neconceput să nu respecți o regulă elementară. De regulă, nimeni nu recunoaște, dar lucrurile acestea sunt dovedibile. Avem monitorizare audio-video, se poate face verificarea informatică a calculatorului”, a transmis Sorin Ion.

Persoana responsabilă riscă sancțiuni severe, de la diminuarea salariului până la concediere.

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, și-a început cariera în funcția de redactor la MEDIAFAX și Antena 3.

A evoluat în poziția de editor și reporter în cadrul … vezi toate
articolele

Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Calul de bătaie francez

Publicat

pe

Calul de bătaie francez

Emmanuel Macron a pledat, sâmbătă, în favoarea unei eşalonări a rambursării datoriei contractate la nivel european în lupta împotriva pandemiei Covid-19. Miza ascunsă din spatele declarațiilor făcute de președintele francez. 

Președintele Franței şi-a exprimat încrederea în succesul unor noi împrumuturi comune în vederea unor investiţii în viitor, în pofida unor ţări care spun ”niciodată în viaţă”, relatează AFP, citată de News.ro.

Eurobondurile, calul de bătaie francez

Emiterea unor eurobonduri este un cal de bătaie francez de mulţi ani, însă este un tabu al altor state membre ale Uniunii Europene (UE) ca Germania. Acest tabu a fost spart pentru prima oară în timpul pandemiei Covid-19.

Sursa Foto: Shutterstock

”Ne-am îndatorat la momentul covidului. Azi ni se spune «trebuie să rambursăm repede”. Este un lucru idiot. Haideţi să eşalonăm această datorie. Să refacem reemiteri (de eurobonduri), pentru că oamenii vor această hârtie ieftină”, a declarat preşedintele francez în a doua zi a unei vizite la Atena.

În plus, a remarcat acesta, ”în privinţa unor cheltuieli (…) de interes comun care sunt noi (…) poate că avem un interes să emitem datorii împreună”. Astfel, Macron a citat ”apărarea, domeniul spaţial şi inteligenţa artificială”.

De ce insistă Macron pentru noi datorii comune ale țărilor membre

”Azi, mulţi vă vor spune «niciodată în viaţă»”, a continuat Macron, conștient că Germania a anunţat în februarie faptul că datoria comună europeană este rezervată ”situaţiilor excepţionale”.

Uniunea Europeană / Sursa FOTO: Eurostat

”Însă, în realitate, fie ei decid să nu investească, o greşeală strategică uriaşă, fie decid să-şi crească contribuţia naţională, şi nu au chef de acest lucru, fie găsim resurse noi”, a mai spus politicianul.

Şeful statului francez şi-a exprimat încrederea că planul său e viabil: ”Până la urmă vom reuşi. Europa trebuie să intre în joc. Nu vrem să le lăsăm copiilor noştri o Europă care să fie complet rămas în urmă pe plan tehnologic, care să se afle în afara jocului tehnologic sau apărării”, a mai pledat reprezentantul Franței.

Și premierul Mitsotakis pledează pentru ”o datorie comună”

În conferinţa de presă comună, premierul grec Kyriakos Mitsotakis (foto) a întărit pledoaria liderului francez și și-a exprimat convingerea că europenii vor găsi ”o soluţie”. Adică o datorie comună.

”Cred că, aşa cum s-a întâmplat mereu, în ultimul moment, vom găsi o soluţie. O datorie comună ne va face mai puternici ca Europă”, a subliniat el.

”Uniunea Europeană este considerată în prezent un debitor sigur şi fiabil”, a insistat premierul grec.

AUTORUL RECOMANDĂ

Emmanuel Macron își anunță retragerea din politică din 2027. Președintele francez a dezvăluit care a fost cea mai grea încercare a carierei sale

Nicuşor Dan cere desecretizarea achiziţiilor de vaccinuri Pfizer

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Nu e BMW, nici Audi. Care este, de fapt, mașină electrică cu cea mai rapidă încărcare

Publicat

pe

Nu e BMW, nici Audi. Care este, de fapt, mașină electrică cu cea mai rapidă încărcare

Vitezele de încărcare a mașinilor electrice au fost mult timp o sursă de dezbatere, însă noile modele și noile tehnologii înseamnă că alimentarea devine din ce în ce mai rapidă, scrie Daily Express.

Impactul războiului din Iran asupra prețurilor combustibililor a dus la un interes mai crescut pentru pentru achiziționarea de mașini electrice.

În trecut, unul dintre principalii factori pentru care oamenii nu cumpărau mașini electrice era timpul necesar pentru încărcarea lor.

Spre deosebire de mașinile pe benzină și motorină, care pot dura doar câteva minute pentru realimentare, unele mașini electrice pot dura aproximativ 20 de minute sau mai mult pentru a se încărca. Viteza cu care se încarcă o mașină electrică se măsoară în kW (kilowați).

Dar, progresele recente în tehnologie înseamnă că mașinile electrice reduc decalajul față de omologii lor pe bază de combustibili fosili, combustibili sintetici și hidrogen. Având în vedere acest lucru, experții de la Top Gear au întocmit o listă cu cele mai rapide mașini electrice cu încărcare din lume.

Pe primul loc se află o limuzină cu patru uși de 1.340 CP de la Mercedes, cunoscută sub numele de GT XX, care poate atinge o putere de până la 1.041 kW, cu o medie de 850 kW. Deși sunt în principal un platformă de testare, aceste mașini sunt adesea proiectate cu speranța că tehnologia ar putea fi transferată în viitor către modelele de masă.

Înce privește kilometrajul adăugat, Top Gear a explicat că acest lucru echivalează cu peste 200 de km în mai puțin de cinci minute. Aceștia au spus: „În teste, a înregistrat o viteză maximă de încărcare de 1.041 kW, cu o medie de aproximativ 850 kW – aceasta înseamnă o autonomie de 250 de peste km în cinci minute. Merc a încheiat, de asemenea, un parteneriat cu Alpitronic, un specialist în încărcarea de mare putere, pentru a concepe unități capabile să gestioneze astfel de viteze.”

Pe locul al doilea este SUV-ul BYD Han L, care are o viteză de încărcare de aproximativ 1.000 kW, echivalentul a aproximativ 1,9 kilometri de încărcare pe secundă pe platforma sa Super e-Platform. Platforma este programată să fie disponibilă în modele precum Denza Z9 GT.

Pe locul al treilea s-a clasat o altă mașină electrică chinezească, Li Auto Mega, un vehicul de transport persoane cu o viteză de încărcare de până la 520 kW.

Clasamentele Top Gear vin pe fondul creșterii interesului pentru deținerea de mașini electrice. Odată cu acest interes sporit, organismele auto au încercat să informeze oamenii despre realitatea vieții cu mașini electrice, inclusiv în ceea ce privește vitezele de încărcare.

Autorul recomandă:

Cheltuielile „pe firmă” cu mașina au fost luate în vizor de ANAF. La ce se uită inspectorii

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Dan Dungaciu: „Reprezentanții Iranului nu au putere de negociere cu SUA din cauza Gărzilor Revoluționare”

Publicat

pe

Dan Dungaciu: „Reprezentanții Iranului nu au putere de negociere cu SUA din cauza Gărzilor Revoluționare”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, geopolitician și analist, a vorbit despre situația din Iran, blocada din Strâmtoarea Ormuz și rolul Statelor Unite în acest conflict. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show

Dan Dungaciu a spus că Strâmtoarea Ormuz este blocată și că această blocadă funcționează. El a subliniat că vorbim despre o zonă foarte importantă la nivel internațional, unde se intersectează interese mari. Potrivit lui, acolo se confruntă „două lucruri ilegale din punct de vedere al dreptului internațional”, ceea ce face situația și mai complicată.

„Ormuzul e blocat, blocada funcționează. Două chestiuni ilegale la nivelul dreptului internațional care se confruntă. Ce vreau să spun este că Trump nu poate să declare că a terminat povestea Iranului. Faptul că n-au avut loc negocierile, că iranienii nu s-au dus, sigur că Donald Trump a spus, probabil pe bună dreptate, că există o tensiune în sistemul iranian. Da, poate că există” , spune analistul.

Situația Iranului nu este încheiată

Analistul a explicat că nu se poate spune că problema Iranului s-a terminat. Chiar dacă unii lideri politici sugerează acest lucru, realitatea este diferită. El a mai adăugat că, deși unele acțiuni pot părea finale, de fapt conflictul continuă sub alte forme.

„Ce vreau să spun este că Trump nu poate să declară că a terminat povestea Iranului” , spune analistul Dungaciu

Dan Dungaciu: Gărzile Revoluționare controlează puternic regimul iranian și influențează negocierile

Dan Dungaciu mai spune că regimul din Iran este stabil și bine închegat, susținut puternic de Gărzile Revoluționare. Controlul asupra societății este ridicat, iar opoziția din stradă este slabă, ceea ce îl face greu de schimbat din interior.

„Au întărit regimul, deocamdată. Regimul este prea puternic. Populația nu se manifestă în stradă. Dacă Gardienii nu îi lasă pe cei care ar putea să negocieze să negocieze, înseamnă că Gărzile Revoluționare sunt cel puțin la fel de puternice ca înainte de bombardament”, conchide analistul.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Victor Negrescu cere reacție urgentă din partea UE după incidentul cu drona din Galați: „Este nevoie de un răspuns comun și coordonat” Victor Negrescu cere reacție urgentă din partea UE după incidentul cu drona din Galați: „Este nevoie de un răspuns comun și coordonat”
Actualitateacum 2 ore

Victor Negrescu cere reacție urgentă din partea UE după incidentul cu drona din Galați: „Este nevoie de un răspuns comun și coordonat”

Europarlamentarul Victor Negrescu a transmis o solicitare oficială către șefa diplomației Uniunii Europene, Kaja Kallas, în urma incidentului din România,...

Colectiile devin o forma vizibila de exprimare personala Colectiile devin o forma vizibila de exprimare personala
Actualitateacum 3 ore

Colectiile devin o forma vizibila de exprimare personala

In ultimii ani, interesul pentru obiecte speciale a crescut mult. Tot mai multi oameni cauta produse care spun ceva despre...

„Culoarului de salvare” ar putea fi introdus în Codul rutier. Reguli noi pentru intervenția ambulanțelor și pompierilor „Culoarului de salvare” ar putea fi introdus în Codul rutier. Reguli noi pentru intervenția ambulanțelor și pompierilor
Actualitateacum 8 ore

„Culoarului de salvare” ar putea fi introdus în Codul rutier. Reguli noi pentru intervenția ambulanțelor și pompierilor

Forma actuală a Codului rutier nu prevede în mod clar obligațiile șoferilor în situații de ambuteiaj sau trafic intens, atunci...

Sărăcia emoțională și banii: cum influențează traumele veniturile. „Românii preferă să plece decât să negocieze; trebuie să crezi că meriți mai mult” Sărăcia emoțională și banii: cum influențează traumele veniturile. „Românii preferă să plece decât să negocieze; trebuie să crezi că meriți mai mult”
Actualitateacum 15 ore

Sărăcia emoțională și banii: cum influențează traumele veniturile. „Românii preferă să plece decât să negocieze; trebuie să crezi că meriți mai mult”

Înainte să îți calculezi veniturile, trebuie să îți analizezi convingerile. Felul în care învățăm să privim banii încă din copilărie...

SUA reiau negocierile cu Iranul. Emisarii lui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, pleacă în Pakistan SUA reiau negocierile cu Iranul. Emisarii lui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, pleacă în Pakistan
Actualitateacum 21 de ore

SUA reiau negocierile cu Iranul. Emisarii lui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, pleacă în Pakistan

Emisarii președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, vor călători sâmbătă în Pakistan pentru a relua negocierile menite...

Vladimir Putin pierde teren în sondaje. Popularitatea liderului rus scade pentru a șaptea săptămână consecutiv Vladimir Putin pierde teren în sondaje. Popularitatea liderului rus scade pentru a șaptea săptămână consecutiv
Actualitateacum o zi

Vladimir Putin pierde teren în sondaje. Popularitatea liderului rus scade pentru a șaptea săptămână consecutiv

Indicatorii de popularitate ai președintelui rus Vladimir Putin sunt în scădere pentru a șaptea săptămână la rând, pe fondul nemulțumirilor...

Un val polar aduce o nouă răcire în România. De când se instalează asupra țării noastre și cum va fi vremea de 1 Mai Un val polar aduce o nouă răcire în România. De când se instalează asupra țării noastre și cum va fi vremea de 1 Mai
Actualitateacum o zi

Un val polar aduce o nouă răcire în România. De când se instalează asupra țării noastre și cum va fi vremea de 1 Mai

Un val de aer rece asociat unui jet polar va afecta România începând de luni, 27 aprilie, când țara noastră...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro