Breaking
Ucraina „mulțumește” României pentru ajutorul acordat în război. Închide 16 din 20 de licee cu predare în limba română din Cernăuți
În timp ce Nicușor Dan vorbește despre solidaritate, la câțiva kilometri peste hotar, elevii români află că, începând din toamna anului 2027, autoritățile din Ucraina au decis închiderea a numeroase instituții de învățământ cu predare în limba română. Mai exact, 16 din 20 licee se vor închide din 2027 în Cernăuți, unde este cea mai mare comunitate de români din Ucraina. În ciuda asigurărilor Ucrainei și a mesajelor optimiste de la București, România pare încapabilă să-și protejeze cetățenii și identitatea.
Recent, a apărut un raport despre închiderea unor licee cu predare în șimba română din Ucraina. Potrivit Agerpres, Consiliul Regional Cernăuți a aprobat noua rețea de licee din regiune, care prevede doar patru unități cu predare în română și nouă mixte.
Cele patru licee vor funcționa în orașul Cernăuți, precum și în comunele Hliboca, Ostrița și Herța. Această reformă educațională a stârnit îngrijorare în comunitatea românească din regiunea Cernăuți.
„Acum sunt 32 de licee, 12 sunt mixte, cu două limbi, iar din cele 20 de licee românești vor rămâne patru. Vor fi copii care nu vor avea ce să facă și dacă doresc numaidecât să își facă studiile, să meargă la facultate, atunci vor fi nevoiți să învețe în altă parte, în licee ucrainene. Copiii nu prea au de ales. Sau te duci în altă parte, sau nu mai înveți. (…) Este o situație foarte grea. Trebuie neapărat ca cineva să ia măsuri”, a afirmat Aurica Bojescu, secretarul responsabil al Uniunii Inter-regionale ‘Comunitatea Românească din Ucraina’, care susține că liderii comunității românești au cerut ca în fiecare comună românească să rămână câte un liceu.
Nicușor Dan promite că nu se vor închide școlile românești
Președintele Nicușor Dan spune însă că legea ucraineană nu va intra în vigoare: „Este o lege care este prevazută a intra în vigoare în 2027 și va asigur, în ceea ce privește liceele românești, că până în septembrie 2027 această prevedere nu li se va aplica”, a spus Nicușor Dan.
Ministrul Educației din România propune Kievului consultări
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, i-a scris omologului său ucrainean, Oksen Lisovii, în legătură cu planurile de reformă a educației din Ucraina, despre care au apărut informații privind posibila desființare a unor licee cu predare în limba română din regiunea Cernăuți. Ministrul român a insistat „asupra necesității respectării drepturilor persoanelor aparținând minorității române la educația în limba maternă”.
Ministrul Educației din Ucraina, Oksen Lisovîi. Foto: Facebook
Materii obligatorii în limba ucraineană
Legea Educaţiei din Ucraina prevede că, începând cu clasa a cincea, copiii care aparțin minorităților naționale trebuie să studieze în limba ucraineană, limba lor maternă fiind studiată ca materie separată.
În conformitate cu articolul 7, există totuși materii care trebuie predate obligatoriu în limba ucraineană. Acestea sunt istoria Ucrainei, limba și literatura ucraineană, geografia și apărarea Ucrainei. De asemenea, toți absolvenții sunt obligați să treacă anumite examene naționale în limba ucraineană.
Articolul 5 din această lege prevede că „în clasele cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene, este garantat dreptul de a folosi limba minorității naționale respective în procesul de învățământ alături de limba de stat.”
„Noua Școală Ucraineană”
Învățământul secundar din Ucraina urmează încă un model sovietic, fundamental diferit de modelele din țările UE.
Elevii urmează învățământul secundar general pe trei nivele:
- învățământ primar (clasele I-IV);
- învățământ secundar de bază (clasele V-IX);
- învățământ secundar de specialitate (clasele X-XI).
Structura învățământului din Ucraina pe cicluri de studiu.
Românii din Transcarpatia cer sprijin pentru salvarea școlilor cu predare în limba română
Comunitatea românească din Transcarpatia a trimis o plângere la București cu privire la ucrainizarea pe scară largă a românilor din Ucraina.
„Autoritățile ucrainene au transformat «floarea sufletului etnic al României» – limba română – într-o «buruiană», așa cum scria Caragiale: «Săraca limbă românească! Nu mai este ceea ce trebuia să fie – o plantă cultivată! A devenit o buruiană sălbatică!… A fost persecutată și o soartă rea a cuprins-o»”, arată semnatarii plângerii.
„Dacă pierdem liceele, școala va fi ucrainizată, satul, comuna vor fi ucrainizate și ne vom pierde identitatea. Deci situația este catastrofală pentru noi”, a concluzionat comunitatea românească din Transcarpatia.
RECOMANDAREA AUTORULUI:
Breaking
Dacă UE impune ca telefoanele mobile să aibă baterii interschimbabile, de ce nu vor respecta asta și următoarele iPhone-uri?
Începând cu februarie 2027, toate telefoanele mobile vândute pe teritoriul Uniunii Europene trebuie să aibă baterii cu o durată mai lungă de viață pentru a rezista la un număr mai mare de cicluri de încărcare și fără a pierde din capacitate, scrie El Economista.
În același timp, va fi obligatoriu, așa cum era cazul în trecut, ca utilizatorii să își poată înlocui singuri bateriile, întrucât defecțiunile bateriei sunt principalul motiv pentru înlocuirea dispozitivelor.
Până la ora actuală, telefoanele noastre mobile au fost dispozitive unibody, adică sunt compacte și pot fi deschise pentru a scoate bateria doar folosind unelte specifice.
Însă, începând cu 2027, acest lucru se va schimba, iar dreptul la reparații va deveni obligatoriu, modificând pentru totdeauna telefoanele mobile și oferind utilizatorilor șansa de a prelungi durata de viață a smartphone-urilor lor, reducând deșeurile electronice pe care le generăm.
Există însă și o „capcană” în reglementări: unii producători vor primi o „scutire”, dacă îndeplinesc două condiții cumulative. În primul rând, dispozitivul trebuie să aibă cel puțin certificarea IP67, ceea ce înseamnă că trebuie să fie rezistent la apă și praf.
În al doilea rând, bateria sa trebuie să își păstreze cel puțin 80% din capacitatea inițială după 1.000 de cicluri de încărcare completă. Acest lucru este valabil la toate smartphone-urile Apple de la iPhone 15 încoace, precum și de alte modele high-end de la mărci precum OPPO, Google Pixel și Samsung.
De aceea, măsura UE ar putea fi insuficientă, întrucât, dacă obiectivul UE este de a se asigura că orice utilizator își poate repara smartphone-ul fără a fi nevoie de unelte specializate, pentru un procent mare dintre ei acest lucru va fi în continuare imposibil.
Autorul recomandă:
Începând cu 2027, toate telefoanele mobile se vor schimba pentru totdeauna: va fi obligatorie înlocuirea bateriei în UE
Breaking
Victor Negrescu atrage atenția asupra riscurilor economice pentru România în lipsa unui buget european solid
România trebuie să susțină clar câteva priorități esențiale:
• Menținerea unor politici de coeziune și agricultură puternice, bine finanțate și separate, nu diluate în mecanisme centralizate care reduc transparența și predictibilitatea, inclusiv creșterea subvențiilor pentru fermieri.
• Alocări mai mari pentru educație, competențe și tineri. Europa nu poate fi competitivă fără investiții serioase în oameni. Creșterea bugetului Erasmus+ și o alocare de minimum 20% pentru aceste componente în programele compatibile.
• O finanțare europeană solidă pentru sănătate. O Europă puternică are nevoie de cetățeni sănătoși, iar acest domeniu trebuie să fie vizibil și protejat în buget. Chiar ieri, în calitatea mea de raportor al opiniei Comisiei SANT cu privire la viitoarele planuri naționale, am solicitat 35 de miliarde de euro.
• Simplificare, nu mai multă birocrație. Fondurile europene trebuie să ajungă mai rapid la beneficiari. Menținerea regulii N+3 pentru anvelopa națională.
• Menținerea alocării de 60 de miliarde de euro pentru țara noastră. Pentru acest lucru este nevoie de noi resurse proprii pentru bugetul UE, care să nu pună presiune pe cetățeni, ci să valorifice corect activitățile economice la nivel european.
• Programele europene precum Fondul European de competitivitate trebuie să includă o distribuție geografică echitabilă și inițiative de interes pentru România, pe care țara noastră să le poată coordona.
• Proiecte și inițiative de anvergură europeană lansate de România: Centrul European de Competențe Cibernetice, Hubul European de Securitate la Marea Neagră, proiecte de infrastructură (transport și energie) pentru interconectarea cu statele din regiune, Black Sea AI Gigafactory și Institutul de Cercetare în AI, o nouă fază de finanțare pentru Laserul de la Măgurele și proiectul Danubius-RI, cofinanțarea unor investiții industriale de mare anvergură etc.
În același timp, trebuie să fim atenți la riscuri: tendința de centralizare excesivă, reducerea rolului societății civile și a autorităților locale, condiționarea fondurilor europene de reforme și posibilitatea ca prioritățile naționale să fie diluate. România are nevoie de un buget european ambițios, echilibrat și orientat spre rezultate. Nu putem accepta un compromis care slăbește dezvoltarea noastră pe termen lung. Este momentul să ne susținem interesele cu fermitate, dar și cu responsabilitate europeană”, a precizat Victor Negrescu.
Breaking
Valentin Stan: Presiunea Gărzilor Revoluționare din Iran ucide orice negociere pe care ar avea-o Iranul cu SUA
În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, prof. univ. dr. Valentin Stan, istoric, jurnalist și analist român, a vorbit despre cum presiunea Gărzilor Revoluționare ucide orice negociere dintre Iran și SUA. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.
Valentin Stan: Grupul gardienilor omoară orice inițiativă. Pentru că orice inițiativă negociată, pentru ei înseamnă sfârșitul. Demonstrația către poporul iranian că nu dețin puterea… Iar asta, pentru ei, cum spui tu, este sfârșitul. Ei nu vor pleca din istorie liniștiți. Nu vor merge la rigola istoriei liniștiți, pentru că sunt criminali, cu asta se ocupă. Omoară ca să trăiască.
Invitat la Marius Tucă Show, Valentin Stan a vorbit despre cum presiunea Gărzilor Revoluționare ucide orice negociere dintre Iran și SUA. Acesta a început prin a spune că oamenii trebuie să înțeleagă ce se petrece acum în Iran. Analistul susține că sunt două componente care dansează periculos cu viețile iranienilor. Pe de o parte sunt reprezentanții de la negocieri, care pot fi de bună-credință, și mai sunt gardienii care pun presiune. Stan afirmă că Gărzile Revoluționare ucid negocierile pentru că pacea ar fi sfârșitul lor. O posibilă terminare a războiului ar însemna pierderea puterii, iar asta ar finaliza gruparea Gărzilor Revoluției din Iran.
Oamenii trebuie să înțeleagă. Pentru că ai în Iran două componente care la momentul ăsta dansează un fel de foxtrot extrem, extrem de semnificativ, din care nu prea înțelegi ce iese ca deznodământ. Dacă vorbim de destinul Iranului rezultat din negocierile cu americanii. Ai, pe de o parte, oameni care negociază, poate cu bună-credință, nu știm, și ai presiunea din spate. Ai grupul gardienilor care omoară orice inițiativă. Pentru că orice inițiativă negociată, pentru ei înseamnă sfârșitul. Demonstrația către poporul iranian că nu dețin puterea… Iar asta, pentru ei, cum spui tu, este sfârșitul. Ei nu vor pleca din istorie liniștiți. Nu vor merge la rigola istoriei liniștiți, pentru că sunt criminali, cu asta se ocupă. Omoară ca să trăiască.
-
Breakingacum 2 zileDupă 12 ore de chin politic, ziua de ieri se închide fără nicio concluzie. Nicușor Dan îndeamnă la răbdare, partidele se bat pentru putere
-
Actualitateacum 3 zilePensionarii primesc primele bilete de tratament din 2026. Plecarea are loc în câteva zile, iar prețurile au explodat
-
Breakingacum o ziPolitico: Criză de eficiență în UE. Cum au ajuns summiturile liderilor europeni să fie tot mai greu de gestionat, mai ales în situații critice
-
Actualitateacum 2 zileSindicaliștii de la Azomureș protestează la Ministerul Energiei. Temeri privind închiderea combinatului
-
Actualitateacum o ziLamine Yamal s-a accidentat și poate rata Cupa Mondială. Starul Barcelonei l-a învins pe Ionuț Radu din penalty
-
Actualitateacum 3 zileCondițiile pe care le pune liderul AUR George Simion partidelor din fosta coaliție. „Trei lucruri le vrem de la aceşti domni”
-
Actualitateacum 2 zileCe este cancerul de pancreas și de ce e atât de periculos
-
Actualitateacum 2 zileTensiuni în Strâmtoarea Ormuz: Trei nave au fost atacate în serie. Gardienii Revoluției iraniene, suspectați de deschiderea focului




