Breaking
Concertul lui Max Korzh s-a încheiat cu un uriaș foc de artificii. Cum a decurs evacuarea Arenei Naționale
Concertul lui Max Korzh de pe Arena Națională s-a încheiat cu un foc de artificii. Miile de spectatori au părăsit Arena Națională fără incidente.
La începutul concertului, pompierii de la ISU București Ilfov au intervenit pentru stingerea unui incendiu. Vezi detalii AICI.
Biletele pentru show-ul de pe Arena Națională al lui Max Korzh s-au epuizat în doar cinci zile, stabilind un record pentru un artist solo pe un stadion în Bucureşti, potrivit organizatorilor.
Max Korzh este unul dintre cei mai reprezentativi artiști ai scenei muzicale est-europene. Stilul său distinct îmbină energia puternică cu versuri sincere și mesaje aparent simple, dar profund emoționale. El cântă despre teme universale — prietenie, iubire, drumul către sine, greșeli și speranțe — lucruri în care milioane de oameni se regăsesc. Tocmai de aceea, piesele sale au o rezonanță puternică în inimile ascultătorilor din întreaga lume.
AUTORUL RECOMANDĂ:
Breaking
Incendiu la concertul lui Max Korzh. Ce au transmis autoritățile
Un incendiu a izbucnit în timpul concertului susținut sâmbătă seară la București de către Max Korzh. Potrivit ISU – București Ilfov, a fost vorba de materiale combustibile care făceau parte din recuzită.
„În urma momentului pirotehnic pregătit de organizator în deschiderea evenimentului, s-au aprins materiale combustibile care făceau parte din recuzita echipei artistului. Flacăra a fost stinsă cu stingătoare de pompierii ISUBIF din dispozitiv, fără a fi pusă în pericol desfășurarea evenimentului sau integritatea spectatorilor”, au transmis reprezentanții pompierilor.
Breaking
SUA a declasificat noi documente legate de OZN-uri. Ce conțin acestea
SUA a declasificat noi documente legate de OZN-uri. Documentele cuprind, printre altele, și mărturii ale unor aviatori militari și ofițeri de informații.
La Washington au fost desecretizate noi materiale oficiale legate de fenomene aeriene neidentificate, dosarele reunind relatări ale unor aviatori militari și informații furnizate de reprezentanți ai comunității de informații.
SUA a declasificat noi documente legate de OZN-uri
Publicarea acestora a fost aprobată de președintele american Donald Trump, într-un context în care subiectul a atras atenția publică. Publicarea vine și după apariția pe conturile sale de socializare a unei imagini create cu inteligență artificială ce îl înfățișa în compania unui extraterestru.
Ce conțin documentele desecretizare despre OZN-uri
Noile materiale desecretizate aduc puține elemente suplimentare privind existența vieții extraterestre sau presupusele apariții ale unor obiecte zburătoare de origine necunoscută. Interesul public pentru acest subiect rămâne însă ridicat, după ce prima tranșă de 162 de dosare publicate la începutul lunii a generat peste un miliard de vizualizări pe platforma guvernamentală.
Cea mai recentă serie cuprinde aproximativ 50 de înregistrări video și documente oficiale, inclusiv declarații și relatări oferite de militari americani care susțin că au observat fenomene aeriene neobișnuite. Printre materialele publicate se numără imagini surprinse în diferite regiuni ale lumii, care arată obiecte aeriene neidentificate cu caracteristici neobișnuite. Înregistrările includ apariții observate deasupra Golfului Persic și Siriei, precum și imagini realizate de Paza de Coastă a SUA, în care obiecte misterioase par să se deplaseze cu viteze foarte mari sau să aibă forme atipice, arată Repubblica.it.
Printre documentele desecretizate se află și mărturia unui ofițer american de informații. El susține că a observat în timpul unei misiuni două sfere luminoase de mari dimensiuni în apropierea elicopterului său. Potrivit relatării ofițerului, avioane de luptă au fost trimise pentru a investiga obiectele observate, însă fără a reuși să le identifice. Deși noile documente alimentează speculațiile și teoriile conspirației, ele nu aduc dovezi clare sau explicații privind natura acestor fenomene.
„Aceleași sfere pe care le întâlnisem noi «urmăreau» acum avioanele de vânătoare… Am rămas practic fără cuvinte după aceste observații”, spunea ofițerul.
Deși documentele desecretizate alimentează speculațiile, ele nu oferă dovezi privind existența extratereștrilor. Pentagonul susține că investigațiile nu au confirmat astfel de prezențe, iar concluziile rămân deschise interpretării publicului.
Autorul recomandă:
Sursă foto: Shutterstock – imaginile au un rol ilustrativ
Breaking
Petrișor Peiu: „Explozia prețurilor la îngrășăminte și închiderea Azomureș sunt rezultatul politicilor iresponsabile ale guvernelor ultimilor ani”
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, susține că scumpirea îngrășămintelor și închiderea Azomureș sunt consecința politicilor guvernamentale din ultimii ani. Acestea au limitat valorificarea gazului românesc și au crescut dependența României de importuri costisitoare, în ciuda faptului că țara este cea mai mare producătoare de gaze naturale din UE.
„Rodul politicilor făcute pentru like-uri pe rețelele sociale este distrugerea economiei. O clasă politică atentă doar la audiența cosmetizată a strălucit în ignorarea problemelor mari, structurale. Politicienii se felicită între ei pentru populisme de doi bani și îngroapă economia reală”, susține Petrișor Peiu.
„Stați să vedeți ce va veni după războiul din Iran”
„De trei ani vorbesc singur despre consecințele închiderii Azomureș și nimeni nu ascultă. Iată unde s-a ajuns:
Îngrășămintele chimice s-au scumpit, în România, cu 17%, în trimestrul IV 2025 față de trimestrul IV din 2024. Dublu față de media europeană. Asta deși 70% din prețul îngrășămintelor este prețul gazului folosit, iar România este cel mai mare producător de gaze din UE!
Numai că gazul românesc nu alimentează niciun combinat chimic. Toate s-au închis. Ultimul fiind chiar Azomureș, acolo unde se produceau jumătate din îngrășămintele necesare țării.
Astăzi importăm în întregime îngrășămintele folosite, din Rusia, din Azerbaidjan și din Austria, de la firma Borouge , deținută de compania națională de țiței din Abu Dhabi, ADNOC si de …OMV, firma austriacă care exploatează 40% din gazele de la noi.
Ei bine, îngrășămintele reprezintă 25% din costurile din agricultură. Poate așa vom înțelege de ce decizia politică catastrofală de a ține Azomureș închis din cauza prețului gazului extras la câteva zeci de km distanță a produs un deficit comercial de 6 miliarde de lei la produse alimentare!
Continuarea acestui stil populist și habarnist de a face politică ne-a adus aici: să nu putem prelucra resursele naturale și să fim nevoiți să importăm produsele de bază tocmai de unde nu am avea nevoie sa importăm.
Și dacă vi se pare mare creșterea de preț la îngrășăminte din trimestrul IV 2025, stați să vedeți ce va veni după războiul din Iran”, a mai precizat Petrișor Peiu, pe Facebook.
Autorul recomandă:
Sursă foto: Facebook, Mediafax Foto
-
Actualitateacum 3 zileFenomenul din Prahova: Dominic Alexandru Pop, micul campion care a transformat disciplina de fier în eleganță pe ringul de dans
-
Actualitateacum 3 zile
Planul lui Trump pentru Gaza, în impas: fonduri neplătite și progrese inexistente pe teren
-
Actualitateacum 2 zile
Iranul își reconstruiește baza industrial-militară mai repede decât se anticipa. Producția de drone a fost deja reluată, arată rapoartele SUA
-
Breakingacum 3 zileTrump spune că negocierile SUA-Iran au intrat în „faza finală”
-
Actualitateacum 3 zile
Miniștrii de Externe ai NATO se reunesc în Suedia după anunțurile SUA legate de reducerea implicării în securitatea Europei
-
Actualitateacum 2 zile
AUR a dat în judecată Guvernul pentru a modifica legea finanțării partidelor. Soluția Curții de Apel București
-
Breakingacum 21 de oreFosta soție româncă a împăratului canibal Bokassa, jefuită la Snagov
-
Actualitateacum 2 zile
SUA vor tehnologia dronelor ucrainene. Washingtonul cere acces la sistemele AI și navigația fără GPS, dar Zelenski trasează o „linie roșie”





