Breaking
Un fost ministru al Economiei atrage atenția că România ocupă locul doi în UE la ajutorul de stat: „Nu este altceva decât socialism pentru bogați”
Fostul ministru al Economiei și actual deputat, Claudiu Năsui, atrage atenția, într-o postare pe rețelele sociale, că România ocupă locul al doilea în rândul statelor UE în ceea ce privește ajutorul de stat ca procent din PIB. Acesta acuză că statul crește taxele, după care le redistribuie banii celor care sunt „mai apropiați de clasa politică”.
Conform datelor Financial Times, distribuite de deputat, Ungaria se află pe locul întâi, cu aproape 1,4% din PIB, urmată de România, cu puțin peste 1,2% din PIB. Pe locurile următoare se află Franța, Grecia, Polonia, Belgia, Croația, Danemarca, Spania și Cehia. Ajutorul de stat reprezintă cel mai mic procent din PIB în cazul Portugaliei, al Irlandei (0,4%) şi al Olandei (aproximativ 0,5%).
Claudiu Năsui critică faptul că statul român continuă să aloce sume importante pentru scheme de sprijin dedicate unor companii, în timp ce autoritățile invocă lipsa fondurilor atunci când vine vorba de reducerea taxelor pentru populație și mediul privat.
„Statul român este al doilea în UE la ajutorul de stat. ‘Nu sunt bani’ pentru scăderea taxelor, dar sunt bani pentru scheme de afaceri pe banii statului”, a scris Claudiu Năsui pe Facebook.
„Ajutorul de stat nu este altceva decât socialism pentru bogați”
Deputatul susține că ajutoarele de stat reprezintă „socialismul pentru bogați”, o formă de redistribuire a banilor colectați din taxe către cei care sunt mai apropiați de clasa politică prin „tot felul de scheme și subvenții”.
„Ajutorul de stat nu este altceva decât socialism pentru bogaţi. Redistribuţie de la toţi către puţini. Statul sărăceşte pe toată lumea prin creşterile de taxe, după care redistribuie banii celor care sunt mai apropiaţi de clasa politică prin tot felul de scheme şi subvenţii”.
„Taxe mari și redistribuție politică multă”
Potrivit acestuia, banii acordați prin ajutor de stat „nu ajută economia” pentru că sunt „luați” din economie, de la cei care muncesc și produc. În finalul postării, fostul ministru al Economiei leagă nivelul ridicat al ajutoarelor de stat de situația economică din România și subliniază că taxarea ridicată și redistribuirea politică afectează nivelul de trai al angajaților.
„Banii aceștia nu ajută economia pentru că sunt luați din economie. De la cei care muncesc și produc. Și apoi se duc, din pixul politicienilor, către cei pe care îi aleg ei. Dacă merge afacerea, profitul rămâne al celor care au primit banii. Dacă nu merge, nu-i grav n-au pierdut decât puțin din banii lor și mult din banii dumneavoastră.
De aceea România se află pe locul 2 la ajutor de stat, după Ungaria, dar la locul 1 la sărăcie în muncă. Taxe mari și redistribuție politică multă”, a concluzionat deputatul.
RECOMANDAREA AUTORULUI:
Breaking
Operațiunea „Nebula”. Parchetul European, condus de Kovesi, a arestat liderii unei organizații implicate într-o fraudă de 78 de milioane de euro
Parchetul European a prezentat miercuri noi informații despre ancheta „Nebula”, în care a solicitat arestarea liderilor unui grup criminal organizat cu privire la o fraudă cu TVA în valoare de 78 de milioane de euro, conform Mediafax.
La solicitarea Parchetului European (EPPO) din Veneția, Poliția Financiară Italiană (Guardia di Finanza) din Verona, cu sprijinul forețelor de ordine din Napoli, a arestat șapte suspecți considerați membri și intermediari ai unei rețele de crimă organizată, implicată într-o schemă amplă de fraudă cu TVA legată de comerțul cu produse sanitare și electronice. Ancheta are numele de cod „Nebula”.
„Nebula”, desfășurată în mai multe state UE
Arestările vin în urma unei operațiuni majore desfășurate în noiembrie 2025, condusă de birourile EPPO din Veneția și Zagreb, care a descoperit o rețea infracțională responsabilă pentru o pierdere estimată la peste 78 de milioane de euro în TVA neplătit în mai multe state membre ale UE. Potrivit procurorilor, măsurile luate acum îi vizează pe presupuşii lideri ai grupării și pe apropiații acestora.
Liderii grupării au fost arestați preventiv
Doi suspecți considerați organziatorii schemei au fost arestați preventiv, în timp ce alți patru au fost plasați în arest la domicilu. În cazul altor două persoane au fost dispuse măsuri preventive alternative, printre care obligația de a se prezenta periodic la autorități și interdicția de a desfășura activități comerciale. Mandatele au fost puse în aplicare pentru șapte persoane, după ce un al optulea suspect ar fi părăsit țara.
Cum funcționa schema de fraudă
Conform anchetei, organizația criminală, formată din membri din Croația și Italia, opera o rețea de companii care cumpărau produse sanitare și de uz casnic fără TVA de la angrosiști italieni. Produsele erau apoi revândute, doar formal, către companii „fără nume” cu sediul în zona Napoli, care le comercializau fără să achite TVA-ul datorat. Anchetatorii susțin că firmele implicate în diferitele etape ale fraudei erau controlate din Italia chiar de organizația criminală.
Lanțul de aprovizionare virtual, care a inclus multiple tranzacții transfrontaliere, a permis grupării criminale să evite plata a peste 33 de milioane de euro reprezentând TVA numai în Italia, plasând în același timp produse pe piața italiană la prețuri artificial de mici și extrem de competitive.
RECOMANDAREA AUTORULUI:
Breaking
Marius Tucă Show începe miercuri, 27 mai, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist și sociolog.
Emisiunea poate fi fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul.
”Tineți aproape!”
Breaking
De ce salariu ai nevoie pentru a trăi decent în România?
Gândul a provocat oamenii să răspundă la întrebarea „De ce salariu ai nevoie pentru a trăi decent în România?”, în cadrul unui sondaj publicat pe pagina de Facebook. Ieri, am pus aceeași întrebare românilor, pe stradă.
63% dintre români vor 10.000 de RON pe lună
Majoritatea răspunsurilor la sondaj s-au axat pe sumele de 7.000 și 10.000 RON. Doar un procent foarte mic de persoane au considerat că se pot descurca în România cu un venit net pe lună mai mic de acest interval. 13% dintre respondenți au spus că au nevoie de o sumă și mai mare.
În cadrul interviurilor de ieri, românii au arătat că au nevoie de salarii cuprinse între 5.000 și 12.000 de lei net pe lună pentru a duce o viață lipsită de griji. Răspunsurile oferite de trecători scot la iveală o realitate dură: inflația și scumpirile din ultima perioadă au urcat pretențiile financiare ale populației. În timp ce tinerii consideră că sub 10.000 nu se pot descurca, pensionarii privesc lucrurile mai temperat, desi trăiesc la limita supraviețuirii.
5.000 de lei, minimul acceptat pentru un trai decent
Pentru mulți dintre cei intervievați, suma de 5.000 de lei reprezintă baza de la care poate începe discuția despre o viață normală în România.
„Ca să trăiești decent în România, ar fi nevoie măcar de 5000 de lei,” a declarat un respondent.
Chiar și cei care sunt învățați cu bugete mult mai mici consideră că aceasta este suma corectă pentru un trai fără lipsuri.
„Grea întrebare, eu am o pensie de 1281 de lei și totuși reușesc cât de cât. Cam 4-5000 zic eu că ar trebui,” a mărturisit o pensionară.
Trecătorii au explicat clar care sunt limitele inferioare pentru bugetul unei familii:
„E o întrebare grea. Minim 6000 de lei, minim!”
„Suta de milioane”, pe buzele multor români
La polul opus, o parte importantă a celor chestionați susține că un trai cu adevărat decent, care include o locuință, o mașină și cheltuieli neprevăzute, necesită venituri mult mai mari.
„10.000 de lei, toți avem o rată, o cheltuială, deci 10.000 de lei sunt necesari clar.”
Una dintre persoane a scos în evidență și creșterea alarmantă a prețurilor din ultima perioadă.
„Ce să vă zic, cred că suta de milioane, la ce prețuri sunt acum!”
Cea mai mare sumă menționată în cadrul acestui sondaj a fost de 12.000 de lei net pe lună, o valoare pe care puțini angajați din România o încasează în prezent.
AUTORUL RECOMANDĂ:
-
Breakingacum 3 zileCrin Antonescu critică politica actuală a PNL: AUR extremist? Și eu pot să spun partidul extremist USR/A reduce istoria PNL la o luptă maniacală asupra PSD mi se pare păgubos
-
Actualitateacum 3 zile
Alimente ieftine care întăresc imunitatea și pot reduce riscul de cancer. Cum să ne menținem sănătatea fără suplimente scumpe
-
Breakingacum 3 zileJandarmeria mai demontează un Fake News legat de concertul lui Max Korzh. Ce imagini au început să circule pe rețelele de socializare
-
Breakingacum 3 zileDoina Pană, noi acuzații privind otrăvirea cu mercur: „Numai tu ai putut să mă otrăvești”. Ce spune despre Schweighofer și mafia lemnului
-
Comunicateacum 2 zileEvadarea perfectă aproape de București: Casa 3 Căței Veseli din Seciu, refugiul ideal pentru relaxare și natură
-
Actualitateacum 2 zile
L-a otrăvit CIA pe portarul Angliei? Misterul care planează de zeci de ani asupra lui Gordon Banks și Mondialului din 1970
-
Actualitateacum 2 zile
Eco Sud, investigată de Consiliul Concurenței: „Ar fi impus operatorilor clauze abuzive”
-
Actualitateacum 2 zileDe ce preferă unii proprietari casele tradiționale în locul celor metalice?





