Breaking
Întrebarea unui PSD-ist pentru Raluca Turcan după ce liberala l-a atacat pe Grindeanu: „Matematica ați făcut-o tot la Moscova?!”
Adrian Câciu a lansat o întrebare pe Facebook pentru Raluca Turcan, după ce deputata PNL l-a atacat pe Sorin Grindeanu în urma declarațiilor de luni, 13 iulie. Social-democratul a întrebat-o, făcând aluzie la studiile controversate ale fostului ministru al Muncii, dacă „matematica a făcut-o tot la Moscova”.
Reacția lui Adrian Câciu vine în urma postării Ralucăi Turcan, de astăzi, de pe Facebook, în care a lansat un atac direct la adresa lui Sorin Grindeanu. Raluca Turcan l-a acuzat pe Sorin Grindeanu că prezintă date economice eronate. Deputata PNL afirmă că deficitul bugetar a scăzut în 2026 și susține că majorarea costurilor cu datoria publică este rezultatul guvernării PSD. Ea i-a cerut liderului social-democrat mai multă onestitate în declarațiile publice. Apoi, în această seară, Adrian Câciu a lansat o întrebare, cu aluzie, la adresa fostului ministru al Muncii.
Mesajul notat de Adrian Câciu. Sursă foto: Facebook
„Doamna Turcan, matematica ați făcut-o tot la Moscova?! Lăsați cifrele…că vă amețesc… și riscați să vă culcați sănătoasă și să vă treziți…. Doamne ferește!”, a notat Adrian Câciu pe Facebook.
Turcan a lansat un atac la adresa lui Grindeanu
În cursul după-amiezii de marți, 14 iulie 2026, Raluca Turcan a sărit în apărarea lui Ilie Bolojan și l-a acuzat pe Sorin Grindeanu că ar manipula datele economice. Deputata PNL a susținut că afirmațiile liderului PSD despre împrumuturile României, șomaj și falimente ar fi false și prezentate într-un mod înșelător.
„Matematicianul Sorin Grindeanu confundă „+” cu „–” și compară merele cu perele, doar ca să-i iasă de-un atac manipulator și fals la adresa premierului Ilie Bolojan. Ieri, Sorin Grindeanu a afirmat că: «ne împrumutăm cu aproximativ 900 de euro pe oră, în total cu 25 de miliarde de lei mai mult decât în anul 2024»”, scrie Raluca Turcan pe Facebook.
Raluca Turcan a susținut că Sorin Grindeanu nu ar prezenta date economice corecte. Ea a susținut, invocând cifrele Ministerului Finanțelor, că deficitul bugetar s-a redus în 2026 comparativ cu anii anteriori. Deputata PNL a afirmat că și creșterea costurilor cu datoria publică ar fi consecința politicilor economice aplicate în perioada guvernării PSD. Ea a mai susținut că „puțină onestitate în discursul public nu i-ar strica” liderului social-democrat.
„Dacă era onest, Sorin Grindeanu ar fi prezentat public cifrele oficiale ale Ministerului Finanțelor, care arată fix așa:
- în primele 5 luni din 2024, PSD și Ciolacu au ajuns la un deficit de 60,1 miliarde lei;
- în primele 5 luni din 2025, PSD și Ciolacu au dus România la un deficit de 64,2 miliarde lei;
- în primele 5 luni din 2026, Ilie Bolojan a coborât deficitul la 35,9 miliarde lei;
O aritmetică simplă, de școală primară, ne arată că ne împrumutăm pentru nevoile curente ale anului 2026 mai puțin cu cca. 25 de miliarde lei față de anul 2024 și mai puțin cu peste 28,3 de miliarde lei față de anul 2025.
Matematica nu a funcționat la Sorin Grindeanu nici dacă s-a referit la serviciul datoriei publice, care în anul 2026 este de 205,6 miliarde lei (din care 59 miliarde lei dobânzi), față de 130 miliarde lei în anul 2024.
Nici așa nu ne dă rezultatul domnului Grindeanu, pentru că rezultă peste 75 de miliarde de lei în plus la serviciul datoriei publice de anul acesta, ca urmare a strategiei economice de geniu a PSD pe vremea guvernului Ciolacu.
Puțină onestitate în discursul public nu i-ar strica nici domnului Grindeanu, mai ales când vorbim despre informații publice și despre un om care ar trebui să facă cu mare precizie adunări și scăderi elementare”, a mai scris Raluca Turcan pe Facebook.
Aluzie la studiile controversate ale Ralucăi Turcan de la Moscova
Adrian Câciu a făcut aluzie, în schimb, la studiile controversate ale deputatei PNL. După ce a urmat cursurile Liceului „A. T. Laurian” din Botoșani, a obținut o diplomă în rusă comercială, absolvind Institutul Pușkin din Moscova, între 1996-1999. Deține și o diplomă în economie. Într-o emisiune televizată, Raluca Turcan susținea că ar fi fost „forțată” să învețe limba rusă, deși, spune ea, ar fi încercat să se mute la o altă grupă pentru a învăța germană sau spaniolă.
„În liceu am studiat franceză și engleză. În cadrul Academiei de Studii Economice era o catedră de rusă și profesorii trebuiau să aibă studenți. Într-un mod aleatoriu a fost formată o grupă de rusă, obligându-ne să învățăm a treia limbă: pe unii rusă, pe alții germană, pe alții spaniolă. Îmi e greu să spun dacă mi-a prins rău. Cunosc o limbă și cunosc o cultură. Vreau să vă spun că un an de zile m-am chinuit să mă mut de la grupa de limba rusă și să învăț și eu germana, spaniola, așa cum învățau ceilalți colegi.
Uite așa a trebuit să merg la Moscova pe parcursul facultății în fiecare semestru și să învățăm limba rusă în afaceri. Cu forța n-am plecat acolo (n. r.: la Moscova), puteam să renunț… Dar până la urmă știți cum e când ești tânăr: orice deplasare, orice bursă o iei ca pe o experiență. Cert este că am ajuns cu forța la grupa de limba rusă. Eram dispusă să renunț la anul respectiv și să dau la anul, ceea ce era o copilărie. Este o experiență pe care am completat-o în SUA și Austria. Nu am niciun regret”, spunea Raluca Turcan, în 2019, la RTV.
Sursă foto: Mediafax Foto, Facebook
Breaking
Te temi că Inteligența Artificială îți va fura job-ul? Ce au răspuns oamenii întrebați de Gândul
Gândul a provocat oamenii să răspundă la întrebarea „Te temi că Inteligența Artificială îți va fura job-ul?”, în cadrul unui sondaj publicat pe pagina de Facebook. Ieri, am pus aceeași întrebare românilor, pe stradă.
76% dintre români nu văd o amenințare în AI
76% dintre participanții la sondaj sunt convinși că AI-ul nu le poate fura job-ul. Doar puțin peste 20% dintre oameni se tem de faptul că Inteligența Artificială ar putea să-i înlocuiască în viitor la locul de muncă.
Cine se simte în pericol?
În cadrul interviurilor de ieri, răspunsurile au fost variate. Cei mai îngrijorați de ascensiunea Inteligenței Artificiale sunt românii care lucrează în domenii creative, de birou sau tehnologie. De exemplu, un artist din industria muzicală consideră că publicului îi va fi mult mai ușor în viitor să ceară AI-ului o melodie personalizată, în loc să mai caute artiști independenți.
„Normal că mi-ar putea fura job-ul. Eu lucrez în industria muzicală. Oamenilor le e mult mai simplu acum să roage Inteligența Artificială să creeze o piesă fix pe placul lor, în loc să mai stea să caute artiști.”
Meseriile care sunt „protejate” de ascensiunea tehnologiei
La polul opus, persoanele care fac muncă fizică, nu consideră că Inteligența Artificială poate fi o amenințare pentru ei.
„Eu sunt lăcătuș mecanic, nu l-aș vedea să schimbe un butuc sau ceva,” a declarat un alt respondent.
De asemenea, și cei care lucrează în domenii în care interacțiunea umană contează foarte mult, nu se tem că ar putea fi înlocuiți vreodată. O profesoară de Limba și literatura română consideră că va rămâne la catedră în următorii ani.
„Inteligența Artificială face o treabă bună până la un anumit nivel. Pe urmă, tot omul este cel care rezolvă treaba. Asta este părerea mea”, a concluzionat o pensionară intervievată.
Breaking
Rareș Bogdan critică propunerea lui Ilie Bolojan pentru funcția de premier: „Nominalizarea lui Siegfried Mureșan a fost neserioasă”
Rareș Bogdan a criticat decizia lui Ilie Bolojan de a-l propune pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier. Politicianul a spus că nominalizarea nu putea debloca negocierile pentru formarea unui nou Guvern și a calificat-o drept „neserioasă”. Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Subiectul Zilei cu Răzvan Dumitrescu”. Urmăriți emisiunea integrală pe YouTube.
Rareș Bogdan explică de ce a eșuat varianta unui Guvern condus de Eugen Tomac
România se afla într-un blocaj politic după demiterea Guvernului Bolojan. Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier. Acesta urma să formeze un Guvern tehnocrat și să strângă cel puțin 233 de voturi în Parlament.
Rareș Bogdan spune că propunerea Tomac a fost acceptată inițial de liderii partidelor. Ulterior, au apărut mai multe condiții. Prima a fost ca toți miniștrii să fie tehnocrați. Tomac ar fi acceptat și schimbarea a trei propuneri de miniștri, după ce au apărut suspiciuni privind apropierea lor de un partid.
„Domnul Tomac a fost o propunere din partea președintelui Nicușor Dan. Inițial, a fost îmbrățișată ca o propunere tehnocrată de echilibru, pe o perioadă limitată, după care au pornit condiționările.”, a declarat Rareș Bogdan.
Condițiile au fost extinse apoi și asupra funcțiilor de secretar de stat și a celorlalte poziții din administrația centrală. Rareș Bogdan susține că Eugen Tomac le-a acceptat pe toate. Cu toate acestea, partidele au refuzat în cele din urmă să voteze Guvernul.
„I s-a solicitat ca eșalonul doi să fie, de asemenea, tehnocrat. Domnia sa a acceptat. După aceea, s-a cerut ca și eșalonul trei să fie format din tehnocrați. S-a acceptat și acest lucru. După care au spus că nu se votează nici în această situație Guvernul.”, a spus liderul liberal.
După retragerea variantei Tomac, liberalii au susținut și o propunere de premier din interiorul PNL. Rareș Bogdan spune că acel Guvern ar fi avut șapte reprezentanți liberali. Nici această formulă nu a obținut sprijinul necesar.
Liderul PNL avertizează că prelungirea negocierilor nu mai produce doar efecte politice. Lipsa unui Guvern cu puteri depline poate bloca decizii economice importante și accesarea fondurilor europene.
„Prea puțin mă interesează zona politică. Mă interesează zona economică, pentru că ajungem la o situație care tinde să devină explozivă.”, a afirmat Rareș Bogdan.
Rareș Bogdan spune că propunerea Siegfried Mureșan nu putea debloca negocierile
După eșecul celorlalte variante, PNL, USR și UDMR l-au propus pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de premier. Cele trei partide au prezentat nominalizarea drept o soluție comună pentru formarea unui nou Executiv.
Răzvan Dumitrescu l-a întrebat pe Rareș Bogdan dacă propunerea făcută de Ilie Bolojan urmărea deblocarea situației sau menținerea crizei politice.
Politicianul a răspuns că nominalizarea a fost greșită. În opinia sa, Siegfried Mureșan a fost expus într-un joc politic care nu avea șanse reale să ducă la formarea unei majorități.
„Propunerea cu Siegfried Mureșan a fost una în care l-a expus pe Siegfried Mureșan și a dorit să dea un șah nedorit, într-o situație în care, din punct de vedere politic, nu ne putem juca cu România.”, a declarat Rareș Bogdan.
Propunerea celor trei partide a fost criticată și de PSD. Social-democrații au acuzat PNL, USR și UDMR că mențin blocajul politic, deoarece nu aveau o majoritate parlamentară care să susțină viitorul Guvern.
Rareș Bogdan consideră că România avea nevoie de o soluție negociată și de un candidat care să poată strânge voturile necesare în Parlament.
„Propunerea a fost una neserioasă, din punctul meu de vedere.”, a spus liderul PNL.
Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis pe 5 mai 2026, după adoptarea moțiunii de cenzură. De atunci, Bolojan a rămas premier interimar, iar partidele parlamentare nu au reușit să formeze o nouă majoritate. Varianta Eugen Tomac nu a obținut sprijinul necesar pentru învestirea unui nou Guvern.
Breaking
Liderul interlop Costi Litrașu, arestat după ce a sfărâmat fălcile unui bărbat, într-un local de lux de lângă București
Liderul interlop ilfovean Constantin Raiciu, zis Costi Litrașu, a fost arestat preventiv, la mijlocul săptămânii trecute, după ce ar fi snopit în bătaie un bărbat, la o piscină de lux de lângă București.
Eliberat la sfârșitul anului trecut, Costi Litrașu (37 de ani) a reușit să rămână în libertate numai șapte luni. Considerat drept unul dintre cei mai violenți interlopi ilfoveni, ar fi mers, la data de 28 iunie, la o piscină de lux, împreună cu un prieten care era însoțit de partenera lui de viață.
Fractură de maxilar
Surse judiciare au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că un bărbat, în vârstă de 31 de ani, ar fi început să-i deranjeze pe oamenii din jur și să sară în apă în așa fel încât să stropească persoanele aflate în apropiere.
Temutul Costi Litrașu
Mai mult, undeva în jurul orei 16.00, ar fi abordat-o pe partenera celui care venise împreună cu Litrașu, moment în care acesta din urmă ar fi decis că este cazul să intervină.
Conform anchetatorilor, după un scurt schimb de replici, liderul interlop din Chiajna l-ar fi lovit pe bărbat cu pumnul și i-ar fi provocat o fractură de maxilar.
Femeie reținută după ce a mințit în declarații
Sursele Gândul au afirmat că, după producerea incidentului, Costi Litrașu ar fi încercat să ajungă la o înțelegere cu victima. Totuși, persoana bătută și-a scos un certificat medico-legal iar polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului Poliției Județene Ilfov au deschis un dosar penal pentru lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
„La data de 8 iulie 2026, polițiștii au dispus măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de bărbatul de 37 de ani, pentru comiterea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București. Bărbatul de 37 de ani, bănuit de comiterea faptelor a fost prezentat în fața instanței, în cursul zilei de astăzi a.c., iar pe numele acestuia a fost dispusă măsura arestului preventiv pentru o perioadă de 30 de zile”, a anunțat IPJ Ilfov.
Totodată, în aceeași zi, a fost reținută și femeia implicată în scandal, după ce, în timpul audierilor, ar fi dat declarații mincinoase.
Litrașu, artizanul „măcelului de la Chiajna”
Originar din Chiajna, Costel Constantin Raicu, zis Costi Litrașu, este considerat de către autorități drept unul dintre cei mai brutali lideri interlopi ilfoveni. Până să se impună ca lider, Litrașu a stat mai întâi în umbra lui Nuțu Cămătaru, după care s-a afișat în compania lui Petre Geamănu.
Costeluș Litrașu a intrat cu adevărat în atenția publică după o răfuială sângeroasă care a avut loc la Chiajna, în plină zi.
Litrașu, la antrenament
În iulie 2020, împreună cu aproximativ 30 de persoane, acesta l-a prins, într-o ambuscadă, pe Liviu Iordan, principalul său rival, care, la momentul atacului, era însoțit de un prieten. Cei doi au fost blocați în trafic și bătuți cu sălbăticie. Pentru că ambii bărbați au fost la un pas de moarte, anchetatorii au deschis un dosar de tentativă de omor.
-
Actualitateacum 3 zile
Cine sondează opinia publică și cum pot influența sondajele politica din România
-
Breakingacum 3 zileTurcia încă evaluează participarea la banca globală de apărare a Canadei
-
Actualitateacum 3 zile
Ce trebuie să faci dacă intră un liliac în casă
-
Breakingacum 3 zileSingurul oraș din România cu o biserică amplasată în mijlocul unui sens giratoriu
-
Breakingacum 21 de oreDupă avertismentul lui Donald Trump, Statele Unite au lansat noi atacuri împotriva Iranului pentru a treia noapte consecutiv
-
Breakingacum 16 oreLiderul interlop Costi Litrașu, arestat după ce a sfărâmat fălcile unui bărbat, într-un local de lux de lângă București
-
Breakingacum o ziMiruță susține că nu ar fi „grav” că România nu este parte a Coaliției împotriva rachetelor balistice. Ce spune despre scutul de la Deveselu
-
Actualitateacum 2 zile
Descoperire care poate schimba tot ce știm despre somn





