Connect with us

Breaking

„Este în regulă să consumăm carne, dar…”

Publicat

pe

„Este în regulă să consumăm carne, dar…”

Nutriționistul Mihaela Bilic demontează mitul „dieta ideală” și recomandă un regim bazat pe echilibru și diversitate. Potrivit acesteia, secretul tinereții și sănătății nu constă în evitarea alimentelor de origine animală, ci în consumul moderat și echilibrat al acestora.

Mihaela Bilic susține că, pentru o viață lungă și sănătoasă, nu este nevoie să renunțăm complet la alimentele de origine animală. Ea recomandă un regim echilibrat.

Dieta vegetariană sau cea bazată pe produse de origine animală? Aceasta este întrebarea la care medicul nutriționist Mihaela Bilic a oferit un răspuns amplu, susținut de explicații științifice. Potrivit medicului, nu există o dietă „ideală” pentru organism, ci o abordare personalizată, bazată pe echilibru și diversitate.

„Evitați produsele acide, pare a fi concluzia, dacă vreți tinerețe și sănătate! Când a fost inventată dieta acido-bazică, părea a fi soluţia pentru toate problemele noastre”, a precizat Mihaela Bilic, într-o postare pe Facebook.

Care este regimul alimentar recomandat de Mihaela Bilic?

Nutriționistul recomandă un regim de 70% alimente de origine vegetală și 30% produse de origine animală, subliniind că echilibrul alimentar trebuie atins la finalul zilei, nu la fiecare masă.

Bilic sugerează că putem consuma carne, dar trebuie să o asociem cu multe legume. Brânza ar trebui combinată cu salată sau fructe, iar excesele de zahăr de la o masă pot fi compensate la următoarea masă prin consumul de ciorbe de legume.

„Este în regulă să consumăm carne, dar trebuie să o asociem cu multe legume. Brânza o putem combina cu salată sau fructe, iar excesul de zahăr poate fi compensat la următoarea masă”, a explicat nutriționistul, potrivit Fanatik.

Dieta acido-bazică și mitul alimentelor acide

Unul dintre subiectele abordate de Mihaela Bilic a fost „războiul” dintre alimentele acide și cele bazice. Aceasta a explicat că ideea de a evita alimentele acide pentru a rămâne tineri și sănătoși provine din dieta acido-bazică, care împarte alimentele în două categorii:

  • Alimente acide – Zahărul, alimentele rafinate și ultraprocesate, carnea, brânzeturile, leguminoasele, semințele și oleaginoasele.
  • Alimente bazice – Legumele, fructele, laptele proaspăt, iaurtul, brânza proaspătă și alte produse lactate fermentate.

Aciditatea din organism nu este însă determinată exclusiv de alimentație. Mihaela Bilic a explicat că organismul uman are un mecanism complex de reglare a pH-ului, menținând o valoare de 7,4, indiferent de dieta urmată. Principalele organe care asigură acest echilibru sunt ficatul, rinichii și pielea.

De asemenea, principalul „depozit” de substanțe alcalinizante al organismului este sistemul osos. Calciul din oase este utilizat pentru a neutraliza aciditatea excesivă atunci când este necesar.

Factori care cresc aciditatea în organism

Mihaela Bilic a subliniat că nu doar alimentația influențează nivelul de aciditate al organismului.

Printre factorii care contribuie la creșterea acidității se numără – stresul, care este principalul generator de cortizol, hormon care acidifică organismul, sedentarismul, adică lipsa activității fizice împiedică eliminarea toxinelor și favorizează acumularea de acizi în organism.

De asemenea, consumul excesiv de alimente grase, dulci, procesate și bogate în proteine și oboseala cronică, care, pe termen lung, determină o creștere a acidității organismului, slăbește imunitatea și favorizează procesele de îmbătrânire.

Acest dezechilibru poate duce la scăderea imunității și la accelerarea proceselor oxidative, asociate îmbătrânirii premature și riscului de apariție a bolilor cronice.

Ce este indicele PRAL și cum ne influențează dieta?

Mihaela Bilic a explicat și conceptul de indice PRAL (Potential Renal Acid Load – Încărcătura Acidă Potențială Renală), folosit pentru a determina efectul acidifiant sau alcalinizant al alimentelor asupra organismului.

Un PRAL pozitiv indică un efect acidifiant, în timp ce un PRAL negativ corespunde unui efect alcalinizant. Iată câteva exemple de alimente și valorile lor PRAL:

Produse cu PRAL pozitiv (acidifiante):

  • Carne, pește, ouă – Indice PRAL: între 7 și 8
  • Brânzeturi maturate – Parmezan (34), Cașcaval (15)
  • Făină de grâu și orez – 4,5
  • Ovăz – 13, fulgi de porumb – 6

Produse cu PRAL negativ (alcalinizante):

  • Spanac – PRAL: -14
  • Țelină, morcov – PRAL: -5
  • Dovlecel, conopidă – PRAL: -4
  • Fructe – Banane, caise (-5), struguri, kiwi (-4)
  • Lapte dulce, iaurt, brânza proaspătă – efect neutru sau ușor alcalinizant


Comentarii Facebook
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Breaking

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, dezvăluie „cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii Guvernului Bolojan”

Publicat

pe

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, dezvăluie „cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii Guvernului Bolojan”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, afirmă că România a fost adusă într-o situație de criză economică de către actualul Guvern Bolojan. În opinia sa, stabilitatea țării, despre care vorbesc apărătorii premierului, este „cel mai caraghios lucru” pe care îl vedem în această perioadă.

Invocarea unor „consecințe economice”, în cazul demiterii primului-ministru, ar fi o diversiune a susținătorilor Guvernului Bolojan, crede Peiu.

„Avem cea mai mare inflație din UE”

Într-o postare pe Facebook, Petrișor Peiu susține că România este, deja, în plină criză economică. Țara noastră are, sub conducerea lui Ilie Bolojan, cele mai mari dezechilibre din Uniunea Europeană, de la inflație și deficit bugetar până la scădere economică și consum în recul.

Astfel stând lucrurile, senatorul AUR arată că invocarea unor „consecințe economice” pentru demiterea Guvernului este o diversiune care ignoră realitatea.

Iată postarea integrală a parlamentarului care luni, la prima oră, a anunțat inițierea procedurii de depunere a unei moțiuni de cenzură împotriva Executivului:

Cel mai caraghios lucru pe care îl spun apărătorii guvernului Bolojan este faptul că demiterea Executivului ar avea «grave consecințe economice».

Păi, oameni buni, cu Guvernul Bolojan în funcție, avem asa:

  • cea mai mare inflație din UE, cam 10%;
  • cel mai mare deficit bugetar din UE, cam 8%;
  • cel mai mare deficit comercial si de cont curent din UE, peste 30 de miliarde de euro;
  • trei trimestre consecutive de scădere economică;
  • scăderea, timp de opt luni la rând, a consumului;
  • pensiile înghețate pentru al doilea an consecutiv;
  • cheltuielile cu dobânzile cele mai mari din UE, peste 3% din PIB.

Suntem în plina criza economică sub Guvernul Bolojan, dar voi vreți să nu schimbăm Guvernul pentru a nu avea consecințe economice?”.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Sondaj Gândul. Ziarul a întrebat cititorii: „Vă doriți ca PSD și AUR să guverneze împreună?” Răspunsurile au fost 64% vs. 35%. Au votat 2.700 de cititori

Ilie Bolojan acuză o conspirație PSD-AUR împotriva sa: Asistăm de facto la crearea unei noi alianțe / Grindeanu a mințit

Moțiune de cenzură PSD-AUR. George Simion: „Pe 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea Guvernului Bolojan”

Reacția Dianei Șoșoacă după ce PSD și AUR au anunțat inițierea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Cum trăiește, în pușcărie, Dani Mocanu

Publicat

pe

Cum trăiește, în pușcărie, Dani Mocanu

Dani Mocanu a fost transferat, la jumătatea săptămânii trecute, la Penitenciarul Jilava. Inițial, cântărețul a fost închis la Rahova, unde a stat într-o celulă aglomerată, alături de alți 24 de condamnați.

Frații Dani și Nando Mocanu au fost aduși în România, de la Napoli, la data de 20 martie.

Cei doi plecaseră din țară înainte să fie condamnați definitiv la 4 și respectiv 7 ani de închisoare pentru o tentativă de omor comisă în contextul unei bătăi de stradă care a avut loc într-o benzinărie din Pitești.

Frații Dani și Nando Mocanu, separați în închisoare

Atunci, împreună cu mai multe persoane, frații Mocanu ar fi bătut un bărbat cu o rangă, iar medicii legiști au stabilit că rănile suferite i-au pus viața în pericol.

Dani Mocanu, obișnuit să trăiască pe picior mare

Surse din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că, la momentul încarcerării, mai mulți deținuți s-au repezit la manelist să-i ia bagajele și să i le care până la camera în care urma să petreacă perioada de carantină.

După cele 21 de zile de carantină, Dani Mocanu a fost încarcerat în regim semideschis, în timp ce fratele lui a fost plasat în altă secție, în condițiile în care are regim de executare închis.

Ca urmare, spun sursele Gândul, de atunci cei doi frați nu s-au mai văzut.

Cântărețul a cerut să fie trimis la muncă

Dani Mocanu ar fi fost cazat alături de alți 24 de condamnați, majoritatea fără istoric violent.

Acesta ar primi mâncare de acasă și i-ar ajuta cu hrană pe unii dintre colegii de celulă.

Surse din cadrul ANP au dezvăluit că interpretul de muzică de petrecere frecventa sala de forță. În plus, ar fi făcut cerere către conducerea penitenciarului să-l repartizeze la muncă.

Frații Dani și Nando Mocanu

Totodată, conform surselor Gândul, Mocanu ar fi solicitat inclusiv să rămână închis la Penitenciarul Rahova pentru restul pedepsei, în condițiile în care urmează să fie transferat la Penitenciarul Mioveni, deoarece are domiciliul în județul Argeș.

Săptămâna trecută, în cursul zilei de joi, Mocanu ar fi fost urcat în dubă și trimis la Penitenciarul Jilava.

El ar fi fost cazat la Secția a II-a, cunoscută printre deținuți și drept „Secția cocalarilor”, unde majoritatea condamnaților au o situație financiară modestă.

AUTORUL RECOMANDĂ:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Regele Charles și Regina Camilla au ajuns în SUA. Cei doi au fost întâmpinați de Donald Trump și Melania Trump

Publicat

pe

Regele Charles și Regina Camilla au ajuns în SUA. Cei doi au fost întâmpinați de Donald Trump și Melania Trump

Regele Charles al III-lea și regina Camilla au ajuns luni la Baza Comună Andrews din Maryland. Cei doi încep o vizită care va dura patru zile, prima pe care monarhul britanic o face în SUA de când este pe tron în 2022, după moartea mamei sale Regina Elizabeth a II-a.

Regele Charles și Regina Camilla au ajuns în SUA

Regele Charles al III-lea efectuează prima sa vizită de stat în SUA, marcând astfel un moment diplomatic important în relațiile bilaterale. Acesta se va adresa Congresului Statelor Unite într-o sesiune reunită a acestuia și va participa la Casa Albă la un dineu de stat.

Vizita regelui și a reginei are loc la doar două zile după incidentul armat de la dineul Asociației corespondenților de la Casa Albă, care a generat îngrijorări majore de securitate.

Ultima vizită de stat a unui monarh britanic în Statele Unite a avut loc în mai 2007, când regina Elisabeta a II-a şi Prințul Philip au fost primiţi de președintele Statelor Unite de la acea vreme, George W. Bush.

Recomandările autorului:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm
Actualitateacum 10 minute

PE cere un buget mai mare pentru blocul comunitar. Siegfried Mureșan: Suntem pregătiți să ne implicăm

Parlamentul European cere un buget al UE mai mare și mai ambițios pentru perioada 2028–2034, care să mențină finanțarea pentru...

O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați
Actualitateacum 7 ore

O dronă, depistată pe un bloc din centrul Chișinăului. Mai mulți moldoveni au fost evacuați

O dronă ar fi fost depistată în noaptea de luni spre marți pe acoperișul unui bloc de locuințe din centrul...

„Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena „Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena
Actualitateacum 13 ore

„Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro”, susține un oficial al guvernului de la Atena

Grecia nu va mai fi cea mai îndatorată țară din zona euro, datoria publică urmând să scadă sub cea a...

Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen” Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen”
Actualitateacum 19 ore

Armata SUA își regândește apărarea anti-dronă după modelul ucrainean: exerciții inspirate de operațiunea „Pânza de păianjen”

Statele Unite își adaptează rapid strategiile militare în fața noilor realități de pe câmpul de luptă, după ce au testat,...

De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță? De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță?
Actualitateacum o zi

De ce sunt preferate halele metalice din oțel galvanizat în proiectele cu cerințe ridicate de siguranță?

În proiectele industriale, logistice sau comerciale complexe, siguranța nu înseamnă doar respectarea unor norme minime. Înseamnă o structură care se...

Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite? Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite?
Actualitateacum o zi

Vizita suveranului Charles al III-lea în SUA, fosta sa colonie: doar un turneu de imagine și doftoriceală a mândriilor rănite?

Atât Regele Charles al III-lea cât și Donald Trump au a-și pune mari speranțe în ceea ce poate fi un...

Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile
Actualitateacum o zi

Val de răcire peste România: unde vin ploile și cât scad temperaturile

Vremea se răcește accentuat de luni, 27 aprilie, în întreaga țară, cu temperaturi sub media perioadei și ploi în anumite...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro