Breaking
Georgescu și Simion cheamă românii în stradă, de Mărțisor
Un nou protest de amploare se anunță, sâmbătă, de mărțișor, în București. Manifestația este organizată de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), iar liderul partidului, George Simion, a anunțat că se așteaptă la „un milion” de participanți. „Sâmbătă, câtă frunză, câtă iarbă”, spunea George Simion miercuri, în fața Parchetului General.
AUR transmite că protestul de sâmbătă este „cel mai mare miting împotriva Guvernului condus de Marcel Ciolacu”. Manifestația va începe la ora 13:00, în Piața Universității, acolo unde vor ajunge și George Simion și Călin Georgescu. De aici, protestatarii vor merge în marș până în Piața Victoriei.
Călin Georgescu: „Să dovedim tuturor că nimeni și nimic nu ne va mai putea înfrânge vreodată spiritul democratic”
„Ne vedem pe 1 martie să facem curățenie generală la început de primăvară”, este un alt mesaj transmis de George Simion zilele trecute.
Acesta a mai anunțat că membrii cotizanți ai AUR din toată țara pot veni la protest cu autocarele puse la dispoziție gratuit, „cum merge și Marcel Ciolacu cu avioanele private”.
De cealaltă parte, și Călin Georgescu i-a chemat pe oameni la protest, pentru a îi susține candidatura.
„De data asta, am o rugăminte aparte: să fim toți, să ne unim toți cei care credem în bine, în libertate și într-un viitor demn pentru România, casa noastră, și pentru familia noastră. Vă aștept să îmi fiți alături în vederea susținerii la Președinția României, sâmbătă, în Piața Universității. Voi fi acolo, alături de voi. Suntem împreună. Să dovedim tuturor că nimeni și nimic nu ne va mai putea înfrânge vreodată spiritul democratic”, a declarat Călin Georgescu.
Protest fără vuvuzele
Brigada Rutieră a transmis că, în funcție de numărul de participanți, ar putea fi impuse restricții temporare de circulație.
Totodată, AUR vine cu o serie de recomandări pentru protestatari:
• Urmați instrucțiunile organizatorilor, care vor purta banderole galbene, pentru a putea fi ușor de observat.
• Nu dați curs actelor de violență! Adresați-vă responsabililor de protest dacă observați instigatori sau dacă sunteți victima unui incident.
• Nu intrați în contradictoriu cu forțele de ordine sau cu jurnaliștii prezenți la miting!
• Nu veniți cu niciun alt însemn sau steag, în afară de tricolor!
• Pentru a limita pe cât posibil tulburarea liniștii publice, nu veniți cu vuvuzele sau alte materiale similare!
Protestul vine pe fondul unei moțiuni de cenzură eșuată a suveraniștilor, dar și a unei audieri la Parchetul General a lui Călin Georgescu, candidatul independent susținut de AUR și POT la alegerile prezidențiale. Călin Georgescu se află acum sub control judiciar și este acuzat de șase infracțiuni.
FOTO: Mediafax / Alexandru Dobre
CITEȘTE ȘI:
George Simion anunță organizarea unui mare miting de Mărțișor. Sunt așteptați 1 milion de manifestanți să protesteze pentru reluarea turului 2
Liderul AUR, George Simion, anunță prezența lui Călin Georgescu la protestul din 1 martie: „Este omul pe care noi îl susținem”
Parlamentarii RESPING moțiunea de cenzură / CIOLACU: Voi nu aveți niciun Dumnezeu. Nu vă crapă obrazul??!! / Moțiunea, votată doar de 147 parlamentari
Călin GEORGESCU, urmărit pentru șase infracțiuni. Fostul prezidențiabil, sub control judiciar, cu interdicție de a crea conturi și de a părăsi țara
Breaking
Șeful Ryanair avertizează: două companii cu mii de curse în România riscă să intre în colaps până la iarnă
Șeful Ryanair, Michael O’Leary, avertizează că scumpirea accelerată a combustibilului ar putea împinge unele companii aeriene europene spre faliment în următoarele luni. Printre cele vizate: Wizz Air și airBaltic, operatori cu prezență importantă pe piața din România.
Presiune uriașă din cauza combustibilului
Creșterea abruptă a prețului kerosenului pune în dificultate transportatorii low-cost, iar efectele reale ale crizei nu s-au văzut încă pe deplin. Potrivit unor analize din presa de specialitate, inclusiv Simple Flying, piața ar putea intra într-o fază critică chiar din luna mai, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu și al riscurilor legate de blocarea Strâmtorii Ormuz.
În acest context, Michael O’Leary susține că industria se îndreaptă spre o perioadă de selecție dură, în care doar companiile cu rezerve solide și strategii de protecție împotriva fluctuațiilor de preț vor rezista.
„Două sau trei companii ar putea dispărea”
Șeful Ryanair a lansat un avertisment direct la adresa rivalilor, sugerând că unele companii nu vor face față costurilor.
„Dacă petrolul rămâne la aceste niveluri, două sau trei companii aeriene europene ar putea intra în faliment în octombrie sau noiembrie”, a declarat acesta, făcând referire explicită la Wizz Air și airBaltic.
Afirmația vine în condițiile în care aceste companii nu și-ar fi acoperit integral riscurile legate de combustibil, ceea ce le-ar putea epuiza rapid lichiditățile. Într-un astfel de scenariu, suspendarea unor zboruri devine o posibilitate reală.
România, direct afectată
Ambele companii menționate au o prezență semnificativă pe piața locală. Wizz Air operează mii de zboruri de pe 13 aeroporturi din România, în timp ce airBaltic asigură conexiuni directe între București și regiunea baltică.
O eventuală reducere a activității sau intrare în dificultate financiară ar avea impact direct asupra traficului aerian și asupra prețurilor biletelor pentru pasagerii români.
Cum încearcă companiile să se protejeze
Operatorii aerieni folosesc, în mod obișnuit, contracte de hedging pentru a-și stabiliza costurile combustibilului. Ryanair a securizat aproximativ 80% din necesarul său la un preț de 67 de dolari pe baril până în martie anul viitor. Restul de 20%, cumpărat la prețul pieței, a depășit însă 150 de dolari pe baril, generând costuri suplimentare semnificative.
De altfel, compania irlandeză a anunțat deja cheltuieli suplimentare de circa 50 de milioane de dolari pentru combustibil doar într-o singură lună.Wizz Air respinge scenariul pesimist și susține că dispune de lichidități suficiente pentru a rezista cel puțin 18 luni, invocând o structură financiară solidă și parteneriate stabile.
În schimb, situația airBaltic este considerată mai fragilă. Un raport al S&P Global indică o vulnerabilitate crescută și posibilitatea unei restructurări a datoriilor, în ciuda sprijinului temporar primit de la guvernul leton.
Criza combustibilului este monitorizată atent la nivel european. Unele state, precum Regatul Unit, sunt mai expuse din cauza dependenței de importuri din regiuni sensibile, precum Kuweit, în timp ce altele beneficiază de surse mai diversificate.
Breaking
Un nou cutremur de magnitudine 6,1 grade pe scara Richter a lovit Japonia. Experții spun că există riscul unui cutremur major
Japonia a înregistrat un nou cutremur duminică noaptea, de 6,1 grade pe scara Richter, în regiunea Hokkaido, în nordul țării. Acesta a urmat unui seism mult mai puternic, cu o magnitudine de 7,7, care a avut loc cu câteva zile înainte în largul coastei Sanriku.
Epicentrul cutremurului a fost situat în apropiere de orașul Obihiro, la o adâncime de aproximativ 80 de kilometri. Deși cutremurul este relativ puternic, nu a fost emisă nicio alertă de tsunami pentru acest eveniment.
Pe 20 aprilie, un cutremur masiv de 7,7 grade a lovit coasta de nord-est și a provocat valuri tsunami. După acest eveniment, autoritățile au avertizat că riscul unui cutremur major, de peste 8 grade, este de 10 ori mai mare decât în mod normal pentru săptămâna următoare.
O avertizare specială pentru un posibil „mega-cutremur” a fost activă pentru 182 de municipalități (inclusiv din Hokkaido) până luni la ora 17:00.
Recomandările autorului:
Filmul atacului. Gândul a analizat imaginile secvență cu secvență. Cum a ajuns Donald Trump ultimul evacuat în timpul atacului. Pe cine a scos din sală Secret Service prima dată
Declarația care a aprins teoriile conspirației. Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe a spus, înaintea evenimentului, că „se vor trage focuri de armă în sală”
Președinții americani, ținta celor mai multe atacuri de-a lungul istoriei. Care sunt cele mai notabile tentative de asasinat
Breaking
Jandarmii au dat cu spray lacrimogen în tribune la meciul Dinamo-Rapid. Ce s-a întâmplat
Duminică seara, Dinamo a primit vizita Rapidului, în cadrul etapei a șasea din play-off-ul SuperLigii, scor 3-1. Partida de pe Arena Națională nu a fost lipsită de incidente și a fost nevoie de intervenția forțelor de ordine.
Jandarmii au dat cu spray lacrimogen la Dinamo-Rapid
Conform comunicatului emis, la pauză, doi suporteri ai echipei gazdă au generat un conflict în zona grupurilor sanitare de la Tribuna a II-a. Pentru a evita forțele de ordine, unul dintre aceștia „s-a refugiat în zona de dispunere a galeriei dinamoviste din care face parte (sector 111, tribuna a II-a)”.
”Pe timpul aplicării măsurilor de identificare de către jandarmi, ceilalți suporteri ai echipei gazdă au împiedicat forțele de ordine să extragă persoana suspectă de implicarea în altercație, fiind necesară folosirea, pentru scurt timp, a unui pulverizator cu substanță iritant-lacrimogenă.
În acest context, în urma analizării împrejurărilor de fapt, vor fi aplicate măsuri legale în consecință”, se mai arată în comunicatul emis de Jandarmerie.
Sursă Foto: SportPictures
Dinamo, prima victorie în fața giuleștenilor după 11 ani
Dinamo a primit vizita giuleștenilor, duminică seara, în cadrul etapei a șasea, din play-off-ul SuperLigii. Câinii s-au impus pentru prima dată după 11 ani în fața Rapidului cu scorul de 3-1.
Echipa lui Zeljko Kopic a deschis scorul în minutul 39, prin Milanov, din asistul lui Armstrong. Golul de 2-0 a venit în minutul 59. Cîrjan a băgat balonul în poartă printr-un șut la colțul lung.
În minutul 71, Musi l-a învins pe Aioani și a înscris golul de 3-0 pentru alb-roșii.
Spre finalul partidei, în minutul 88, Paraschiv a mai spălat din rușinea Rapidului și a înscris singurul gol al echipei.
În urma rezultatului, Dinamo a urcat pe locul 4, cu 42 de puncte, și speră la un loc în Conference League. Pe cealaltă parte, Rapid este la un loc distanță, pe 5, și are acumulate 32 de puncte.
Recomandarea autorului:
-
Actualitateacum 2 zileVictor Negrescu cere reacție urgentă din partea UE după incidentul cu drona din Galați: „Este nevoie de un răspuns comun și coordonat”
-
Actualitateacum 2 zileSărăcia emoțională și banii: cum influențează traumele veniturile. „Românii preferă să plece decât să negocieze; trebuie să crezi că meriți mai mult”
-
Breakingacum 2 zileDan Dungaciu: „Reprezentanții Iranului nu au putere de negociere cu SUA din cauza Gărzilor Revoluționare”
-
Breakingacum 2 zileNYT: Administrația Trump a reintrodus plutonul de execuție ca pedeapsă supremă. Care sunt motivele
-
Breakingacum o ziMii de protestatari la Tel Aviv împotriva guvernului Netanyahu
-
Actualitateacum 2 zileColectiile devin o forma vizibila de exprimare personala
-
Actualitateacum 3 zileSUA reiau negocierile cu Iranul. Emisarii lui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, pleacă în Pakistan
-
Actualitateacum 2 zile„Culoarului de salvare” ar putea fi introdus în Codul rutier. Reguli noi pentru intervenția ambulanțelor și pompierilor




