Connect with us
agentie marketing politic

Breaking

Viitorul, invinsa categoric de FC Salzburg in playoff-ul Europa League

Publicat

pe

Viitorul, invinsa categoric de FC Salzburg in playoff-ul Europa League

FC Viitorul a pierdut, scor 1-3, intalnirea disputata joi seara, pe teren propriu, cu FC Salzburg, in prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Mansa retur se va disputa peste o saptamana in Austria.

Campioana Romaniei, ajunsa la 6 partide fara victorii, a fost surclasata de campioana Austriei, la capatul unui meci in care oaspetii au facut tot ce si-au dorit cu apararea lui Gica Hagi.

Deschiderea scorului a venit dupa numai 62 de secunde, cand sud-coreeanul Hwang a profitat de o mare greseala a lui Boli si l-a invins pe Rimniceanu cu un sut la vinclu.

Constantetii au egalat insa repede, peste numai 6 minute, cand Tucudean a primit de la Chitu si l-a batut pe Stankovic cu un sut din cativa metri.

A urmat insa un recital de erori in apararea gazdelor, iar pana la pauza formatia detinuta de Red Bull a mai punctat de doua ori.

Mai intai, in minutul 28, Wolf a primit singur in partea stanga, a patruns in centru si a inscris cu ajutorul unei devieri a aceluiasi Boli.

Apoi, peste numai trei minute, Dabbur l-a invins pe Rimniceanu cu un sut plasat de la marginea careului.

In partea secunda, Hagi i-a aruncat in lupta pe Florinel Coman si brazilianul Eric, dar Viitorul s-a apropiat o singura data periculos de poarta adversa, in startul reprizei, prin Chitu, care l-a luat insa la tinta pe goalkeeperul austriecilor.

Oaspetii au avut si ei cateva ocazii mari in repriza a II-a, chiar daca n-au mai fortat deloc.

1-3 si doar o minune o mai poate duce pe Viitorul in grupele Europa League.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre FC Viitorul si FC Salzburg, din prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 – FINALUL PARTIDEI

min.90+3 – Eric protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

min.90+2 – Mare ocazie pentru Viitorul! Tucudean patrunde bine din banda dreapta, suteaza in forta, dar mingea se duce peste poarta.

min.90 – Repriza secunda va fi prelungita cu 3 minute.

min.90 – Marius Constantin trimite pe langa poarta cu un sut de la 16 metri.

min.81 – Ultima schimbare facuta si de austrieci: iese Wolf, intra Minamino.

min.80 – Rimniceanu scoate din nou la un sut al lui Dabbur.

min.77 – Ce ocazie! Rimniceanu intervine exceptional si scoate la un sut din cativa metri al lui Dabbur!

min.75 – Inca o mutare la Salzburg: iese autorul primului gol, Hwang, intra norvegianul Gulbrandsen.

min.72 – Ultima schimbare facuta de Hagi: iese Chitu, intra Eric.

min.70 – Schimbare la austrieci: iese Rzatkowski, intra Haidara.

min.69 – Dabbur suteaza peste poarta aparata de Rimniceanu, dupa o greseala a lui Hodorogea.

min.67 – Ganea suteaza in forta, dar peste poarta.

min.66 – Coman executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, dar mingea este deviata de zid si iese afara.

min.54 – Miranda il faulteaza pe Tucudean si vede cartonasul galben.

min.50 – O noua schimbare la Viitorul: iese Cicaldau, accidentat, intra Florinel Coman.

min.47 – Ocazie uriasa pentru Viitorul! Chitu primeste de la Tucudean, in pozitie de 1 la 1 cu goalkeeperul advers, dar suteaza direct in acesta!

min.46 – Schimbare la Viitorul: iese Tiru, intra Hodorogea.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

––––––––––––––

min.45+2 – FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 – Repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 – Cicaldau trimite e la maginea careului putin pe langa poarta austriecilor.

min.39 – Tucudean se arunca in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.34 – Mladen faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

min.33 – Ce ocazie!! Rimniceanu are o noua interventie excelenta, dupa o noua gafa a lui Boli. Apararea Viitorului e la pamant.

min.33 – O noua ocazie uriasa pentru oaspeti! Hwang suteaza de la marginea careului si doar interventia cu piciorul a lui Rimniceanu face ca tabela sa nu se modifice din nou!

min.31 – GOOOL SALZBURG!!! Austriecii fac ce vor prin apararea constantenilor, iar Dabbur duce scorul la 3-1 cu un sut de la marginea careului!!!

min.28 – GOOOL SALZBURG!!! Wolf primeste in partea stanga, fara sa fie deranjat de niciun fundas al Viitorului, apoi suteaza si inscrie cu ajutorul unei devieri a lui Boli!!!

min.25 – Lopez vede primul cartonas galben al partidei, pentru un fault la mijlocul terenului.

min.19 – Ocazie uriasa pentru oaspeti! Dabbur reia imprecis din doar 5 metri!

min.17 – Rimniceanu iese bine din poarta si retine din fata lui Hwang.

min.15 – Wolf suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce mult pe langa poarta campioanei Romaniei.

min.7 – GOOOOOL VIITORUL!!! Tucudean primeste de la Chitu si-l invinge pe Stankovic cu un sut din doar cativa metri!!!

min.1 – GOOOL SALZBURG!!! Boli gafeaza in apropierea careului, iar Hwang il invinge pe Rimniceanu cu un sut la vinclu!!!

ora 21:43 – STARTUL MECIULUI

INFO: Jocul are loc la Ovidiu si e transmis in direct la TV de postul TVR 1.

INFO: Mansa retur va avea loc joia viitoare la Salzburg.

INFO: Ambele echipe au ajuns in playoff-ul Europa League dupa ce au fost eliminate in turul III preliminar al Ligii Campionilor. Viitorul de APOEL Nicosia, iar Salzburg de Rijeka.

ECHIPELE:

FC VIITORUL: Rimniceanu – Boli, Tiru, Constantin, Ganea – Lopez, Mladen, Vina – Chitu, Tucudean, Cicaldau.
Rezerve: Buzbuchi, Coman, Herea, Hodorogea, Eric, Dumitrescu, Baluta.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC SALZBURG: Stankovic – Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer – Rzatkowski, Wolf, Samassekou, Berisha – Hwang, Dabbur.
Rezerve: Coronel, Haidara, Minamino, Gulbrandsen, Leitgeb, Farkas, Pongracic.
Antrenor: Marco Rose

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).

 

Comentarii Facebook

Breaking

Proiectil neexplodat, descoperit într-o curte din județul Tulcea. Autoritățile au securizat zona și au început o anchetă

Publicat

pe

Proiectil neexplodat, descoperit într-o curte din județul Tulcea. Autoritățile au securizat zona și au început o anchetă

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat, sâmbătă, că un proiectil neexplodat a fost descoperit într-o curte din localitatea Pardina, județul Tulcea. Zona a fost securizată imediat, iar autoritățile au demarat o anchetă.

UPDATE – Proiectilul a fost neutralizat

Reprezentanții Ministerului Apărării Naționale (MApN) au anunțat, prin intermediul unui comunicat, că o echipă de specialiști a neutralizat, în seara zilei de sâmbătă, 16 mai, proiectilul reactiv nedirijat descoperit în curtea unei proprietăți nelocuite din localitatea Pardina, județul Tulcea.

„Din dispoziția procurorului de caz, proiectilul a fost detonat controlat, la fața locului, într-un spațiu special amenajat. Amintim că sâmbătă, 16 mai, în jurul orei 15.00, MApN a fost informat despre faptul că în curtea unei locuințe nefolosite din Pardina a fost semnalată existența unui proiectil reactiv nedirijat, neexplodat. La fața locului au acționat reprezentanți ai Poliției, Poliției de Frontieră, Serviciului Român de Informații și Ministerului Apărării Naționale. Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța continuă cercetările în acest caz”, se arată în comunicat.

Sursa Foto: Cătălin Cojocaru (ARHIVĂ)

Știrea inițială:

„Ministerul Apărării Naționale a fost informat sâmbătă, 16 mai, în jurul orei 15.00, despre faptul că în curtea unei proprietăți nelocuite din localitatea Pardina, județul Tulcea, a fost semnalată existența unui proiectil reactiv nedirijat, neexplodat”, informează MApN.

La fața locului au fost trimise echipaje ale Poliției, Poliției de Frontieră și Serviciului Român de Informații, care au asigurat perimetrul și au început verificările, iar în urma verificării, specialiștii au confirmat prezența a aproximativ două kilograme de explozibil în corpul proiectilului.

MApN a trimis o echipă la fața locului pentru verificări suplimentare, iar cazul a fost preluat de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța.

„Cetățenii sunt rugați să respecte recomandările autorităților și să urmărească informările oficiale transmise prin canalele instituționale. Vom reveni cu informații în funcție de evoluția situației”, au transmis reprezentanții instituției.

Autorul mai recomandă:

O navă a Franței a fost atacată în Strâmtoarea Ormuz de un proiectil de origine necunoscută: mai mulți marinari răniți. Ce anunță Guvernul de la Paris

Un nou atac în Strâmtoarea Ormuz: nave de război iraniene au deschis focul asupra unui petrolier, iar un al doilea vas a fost lovit de un proiectil

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Politicianul britanic care i-ar putea lua locul lui Keir Starmer în funcția de premier: „Ieșirea din UE a fost o greșeală catastrofală”

Publicat

pe

Politicianul britanic care i-ar putea lua locul lui Keir Starmer în funcția de premier: „Ieșirea din UE a fost o greșeală catastrofală”

Wes Streeting,  fostul secretar al Sănătății, a declarat că este pregătit oricând să-i ia locul lui Keir Starmer în funcția de prim-ministru al Regatului Unit. Acesta și-a anunțat candidatura la șefia Partidului Laburist, potrivit The Times.

Politicianul laburist în vârstă de 43 de ani a spus în conferința de presă de sâmbătă că își dorește ca Regatul Unit să se alăture din nou Uniunii Europene.

„Ieșirea  din Uniunea Europeană a fost o greșeală catastrofală. Campania pentru ieșire i-a deluzionat pe votanții înșiși, crezând că Regatul Unit ar putea să clădească o nirvana de piață liberă globală, ca și cum am fi avut încă la dispoziția noastră Compania Indiilor de Est.  Erau complet orbiți de extrema dreaptă care a creat o lume cu sumă nulă,  o lume a dictatorilor și oligarhilor, unde puterile de mijloc să se descurcă pe cont propriu este o fantezie.”, a spus acesta.

„[BREXIT] ne-a lăsat mai puțin bogați, mai slabi și mai incontrolabili decât în orice moment de dinaintea Revoluției Industriale. Nu ne mai putem permite să fim tăcuți, trebuie să refacem relația. În 2026, poporul britanic va vedea că într-o lume periculoasă, trebuie ne unim forțele. Atât pentru a reclădi  economia și comerțul, cât și pentur a ne îmbunătăți apărarea împotriva amenințărilor, precum agresiunea Rusiei și politica retragerii „America First”. Cea mai mare oportunitate economică pe care o avem este la ușa noastră. Avem nevoie de o nouă relație specială cu UE. Pentru că viitorul Marii Britanii se află în Europa,  și într-o zi, înapoi în Uniunea Europeană”, a concluzionat West Streeting.

Starmer a devenit tot mai dezaprobat de populația britanică din cauza numirii scandaloase a unui oficial care avea legături cu infractorul sexual Jeffrey Epstein. Creșterea costurilor vieții și pierderea alegerilor locale i-au determinat pe politicienii laburiști să-i ceară demisia în public a lui Keir Starmer.

Inclusiv laburistul West Streeting și-a dat demisia din funcția de secretar al Sănătății și l-a îndemnat pe fostul său șef de cabinet să procedeze la fel.


Sursa Foto: Hepta

Sursa Video: Clash Report

Autorul recomandă:Tensiuni la Londra: Zeci de mii de naționaliști cu steagurile Uniunii și activiștii pro-Palestina protestează separat. Poliția a intervenit în forță

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Ce pedeapsă i-ar aplica lui Sorin Grindeanu ministrul demis al Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru

Publicat

pe

Ce pedeapsă i-ar aplica lui Sorin Grindeanu ministrul demis al Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a fost întrebat – la Digi 24 – pe cine ar exila pe o insulă pustie.

„O să-mi iau șuturi acum: Sorin Grindeanu. Ar trebui să se autoexileze, din punctul meu de vedere”, a afirmat Pîslaru, în cadrul rubricii de întrebări-fulger.

Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru (ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO)

Motivul invocat de actualul ministru interimar din partea PNL este declanșarea crizei politice, precizând că liderul social-democrat nu este singurul care ar trebui să meargă pe insulă.

„Pentru că dumnealui a declanșat, de fapt, această criză. Că poate în spate ar mai fi câțiva care ar trebui exilați împreună cu domnia sa și să ajungă să se canibalizeze cei trei pe insulă, asta e partea a doua – dar, din păcate, asta este în acest moment ce-aș spune”, a declarat Pîslaru.

Acesta nu a dat nume referitor la cine ar putea fi ceilalți care ar trebui, în opinia sa, exilați.

„Prin această criză politică s-a dat foc la țară”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a mai declarat că, deși prin actuala criză politică „s-a dat foc la țară”, pe termen mediu ar putea fi „absolut genială”, pentru că partidele colaborează mai bine unele cu altele.

„Ai un lider care a apărut și are acum vânt în pupă, Ilie Bolojan, și care strânge electorat care nu mergea la vot și electorat care era antisistem și voia ca cineva să aprindă lumina. Ai USR cu PNL care sunt de acord, ai Forța Dreptei, REPER, DREPT și alte formațiuni politice care sunt gata să se realizeze la un astfel de demers. Este o împărțire de ape, o claritate mult mai mare decât în trecut și care pe mine îmi face încrezător că ceea ce s-a întâmplat de acum pe termen scurt este complet dezastros, deci s-a dat foc la țară. Pe termen mediu ar putea să fie o chestie absolut genială (…)”, a spus ministrul Pîslaru.

Totodată, acesta a lăudat modul în care Nicușor Dan a gestionat consultările partidelor în cadrul actualei crize politice.

„Există undeva o posibilă genialitate a unui plan pe care poate nici eu nu-l străbat. Pentru că ceea ce s-a întâmplat în acest moment, cu modul în care președintele a acționat și cu toate cele, a făcut niște lucruri care erau realmente imposibile pentru mine 2 ani de zile și n-am văzut niciun fel de ieșire”, a notat politicianul.

Pîslaru a mai spus că, în ultimii doi ani, a încercat să creeze o „Antanta”, să vadă cum poate crea un acord între partidele politice, adică o coaliție în care PNL, USR și celelalte forțe politice să se ralieze pentru formarea unei majorități, fiind conștient de faptul că fără o majoritate nu poți adopta „reforme serioase”. El spune că acest lucru s-a reușit acum.

„Deci, eu vă pot spune că în acest moment șansele ca în 2028 să poți să ai o guvernare de succes cu majoritate în spate care să reformeze România sunt mult mai mari decât înaintea începerii acestei crize”, a precizat Pîslaru.

Autorul mai recomandă:

Dragoș Pîslaru se plânge că are un salariu mic și susține că „este întreținut” de soția sa. Ministrul a evitat să spună unde lucrează ea

Dragoș Pîslaru se laudă singur: „Cererea de plată 4 este pregătită în totalitate de Guvernul Bolojan”. Culmea, guvernul a dat afară conducerea ADR, care are cea mai mare realizare pe cererea 4 de plată din PNRR

Dragoş Pîslaru: România riscă să piardă mai mult decât mai are de primit prin PNRR. 15 miliarde de euro penalități

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Actualitateacum 4 ore

Ce rol au conversațiile despre Dumnezeu în educația copiilor

Felul în care părinții discută despre credință cu cei mici poate avea un impact mai mare decât simpla prezență la...

Actualitateacum 11 ore

Horoscop duminică, 17 mai. Nativii unei zodii au oportunitatea să câștige bani din activități personale

Lorina, astrologul Click!, vine cu predicțiile complete pentru toate cele 12 semne zodiacale, pentru ziua de duminică, 17 mai. FOTO...

Actualitateacum 17 ore

Turcia propune un proiect strategic NATO: conductă militară de combustibil până în România

Turcia propune construirea unei conducte de combustibil către România, via Bulgaria, ca parte a extinderii sistemului NATO de aprovizionare. Proiectul...

Actualitateacum 24 de ore

Elevi răpiți în nord-estul Nigeriei după un atac atribuit grupărilor jihadiste

Mai mulți elevi au fost răpiți sau dați dispăruți în urma unui atac armat asupra unor unități de învățământ din...

Actualitateacum o zi

Capcana în care pică mulți utilizatori Tinder: cum le scade, fără să-și dea seama, stima de sine

Pentru mulți utilizatori, alegerea unui potențial partener pe Tinder sau pe alte aplicații de dating se întâmplă aproape automat. Un...

Actualitateacum 2 zile

Scandal și amenințări în Timiș. Un bărbat a scos cuțitul la tatăl său și s-a folosit de cei trei copii ai săi pentru a îngreuna intervenția polițiștilor

Un bărbat de 31 de ani din județul Timiș este cercetat pentru trei infracțiuni de ultraj, după un scandal izbucnit...

Actualitateacum 2 zile

Liderul UDMR, Kelemen Hunor: „Poate că vom intra în opoziţie. Pe mine nu mă sperie aşa ceva”

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a transmis vineri, 15 mai, la reuniunea Consiliului Reprezentanţilor Uniunii de la Cluj‑Napoca, că formaţiunea îşi...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro