Actualitate
Ianis, băiatu’ lu’ tata: Hagi, adeptul mentalității bolnăvicioase care face ravagii în România
În România, o țară în care se spune, ironic, că „munca e pentru fraieri“, e absolut firească dezvoltarea ideii că, pentru a reuși, trebuie să te folosești de „pile“ și de relații, fără nicio jenă!
Gheorghe Hagi se enervează repede, când vine vorba de fiul său
Iar în fotbal, această mentalitate bolnăvicioasă e mai mult decât evidentă. E suficient să mergi la o școală de fotbal ca să vezi cum odrasele unor familii înstărite, care au contribuit unde trebuie, sunt băgate în față, în detrimentul unor puști mai talentați, dar fără părinți cu dare de mână pentru „domn’ antrenor“. Iar când vedem cum se comportă o legendă vie a fotbalului românesc, Gheorghe Hagi (58 de ani), de când fiul său, Ianis (24 de ani), a făcut primii pași în sportul de performanță, zău că nu ne putem supăra pe ce se întâmplă în fotbalul nostru juvenil!
A „fiert“ aproape două săptămâni
Pe data de 3 martie, selecționerul Edward Iordănescu (44 de ani) a anunțat un lot lărgit, cu 25 de stranieri, pentru primele meciuri din preliminariile Euro 2024, cu Andorra (25 martie) și cu Belarus (28 martie). Doar că Edi a comis-o grav, în viziunea lui Hagi!, pentru că de pe această listă lipsește numele lui Ianis. După ce a „fiert“ vreo două săptămâni, managerul Farului a răbufnit, marți seară, la Digi Sport.
„Lui Ianis, cât a fost accidentat, antrenorul echipei naționale i-a spus că e un jucător foarte important. Cel puțin, așa am citit eu. Eu, ca fost jucător, ca om de fotbal, vin și spun: Ianis nu e important pentru selecționer! Dacă era important, cu siguranță, era cel puțin pe lista stranierilor. Când i se comunică jucătorului direct că e foarte important, mă întreb de ce oare lipsește la prima acțiune. Simplu, îmi dau seama că nu e important pentru selecționer. A jucat foarte bine înainte să se accidenteze, iar acum e sănătos și nu intră pe listă“, și-a început Hagi tirada.
Apoi, fostul mare internațional a făcut și o comparație urâtă, dând, practic, în cap altui jucător, Alexi Pitu (20 de ani), rezervă la Bordeaux, dar care se află pe lista anunțată de Edward Iordănescu: „Ianis e pe teren 15-20 minute (n.r. – la Rangers), dar măcar e pe teren. Pitu cât joacă? Vă zic de unul de-al meu, ca să nu fiu acuzat de altceva (n.r. – Pitu a fost la Farul până în ianuarie). El de ce e pe listă și Ianis nu? Ianis poate face mai multe, în zece minute, decât Pitu, datorită experienței superioare pe care o are“.
Ianis Hagi, deocamdată departe de forma sa optimă. FOTO: Facebook
Un singur argument pentru Ianis: cel moral
În ciuda declarațiilor date de Gheorghe Hagi, cifrele arată că, strict sportiv, Ianis n-are ce căuta acum la echipa națională. El a avut o accidentare gravă la genunchi, care l-a ținut pe tușă, între ianuarie 2022 – ianuarie 2023, timp în care a ratat 69 de meciuri, la Rangers. De când a revenit pe teren, mijlocașul de 24 de ani a adunat 88 de minute în cinci meciuri oficiale. În care nu s-a remarcat cu nimic, ceea ce e de înțeles, având în vedere gravitatea accidentării peste care a trecut.
Chiar și așa, într-adevăr, Ianis putea fi pe listă pentru meciurile cu Andorra și cu Belarus. Dar nu datorită unui argument sportiv, care lipsește în cazul său, ci al unuia strict moral. În lumea fotbalului, există acest obicei ca selecționerii să cheme jucătorii importanți, reveniți după accidentări grele, pentru a-i reintegra, treptat, în circuitul primei reprezentative. Vorbim însă despre o simplă opțiune, care ține de gândirea fiecărui selecționer, nu de o regulă bătută în cuie.
Selecționerul Edward Iordănescu, pus la zid din cauza alegerilor sale
Edward Iordănescu, ultima victimă de pe o listă lungă
Faptul că acum Gheorghe Hagi a sărit la gâtul selecționerului e, din păcate, un comportament cu care ne-a obișnuit liderul Generației de Aur. Practic, de când Ianis a făcut primii pași în fotbal, de câte ori a dat de greu sau a fost marginalizat la o echipă, tatăl său a intervenit agresiv și a făcut prăpăd! Iată doar câteva exemple:
*Aprilie 2015, după ce Ianis a cărat costumul selecționerului U17 – Cînd a plecat Ianis cu U17 mi-a zis ceva de am rămas mască. În aeroport, domnul Kovacs (n.r. – Zoltan Kovacs, selecționerul U17 la vremea respectivă) l-a chemat şi i-a spus: «Ăsta e costumul, mi-l cari până în România». L-am întrebat cum de a acceptat aşa ceva şi a spus că aşa i-a zis Mister. Vă daţi seama la ce umilinţă a fost supus! Dacă voi credeţi că există mai mare umilinţă… Eu nu mi-am educat copilul nici măcar mie să-mi care costumul, servieta.
*Septembrie 2016, după ce Ianis a ratat convocarea la națională – Nu că e baiatul meu, dar nu mai pot să tac! Ianis n-a fost promovat nici până astăzi la naţională. Un fotbalist care a jucat 30 de meciuri în prima ligă la echipa care a marcat cele mai multe goluri (n.r. – Viitorul). Nu l-au promovat nici la U-19, nicăieri! Fiorentina l-a cumparat la 15 ani si jumătate şi el n-a fost promovat deloc! Voi credeţi că e normal? Hai, mă, lăsaţi glumele!
*Februarie 2018, după ce Viitorul l-a luat pe Ianis de la Fiorentina, unde nu juca – Fiorentina nu i-a dat şanse să joace. El a dispărut un an şi jumătate de pe piaţă, n-a mai jucat. M-au mințit în față pe mine și pe Ianis. Un antrenor mare a spus că Ianis poate fi comparat cu Totti, apoi l-au amendat că a declarat că e dezamăgit că nu joacă. Directorul sportiv face și desface tot la Fiorentina. E mai rău decât în România pe vremea generalilor, când jucam la Steaua! I-ați dat reject lui Ianis. Nu l-ați băgat pentru că e român! Era român și trebuia să-l ascundeți (n.r. – trimitere la oficialii Fiorentinei). Nu mai poți să-l ascunzi acum, că de aia l-am cumpărat, să poată ieși, din nou, pe piață. Toți din Firenze voiau să-l vadă pe Ianis. Pantaleo (n.r. – Pantaleo Corvino, director sportiv Fiorentina), te salut din România, dar ai pierdut un mare jucător! Tot respectul pentrui Pioli (n.r. – Stefano Pioli, antrenorul Fiorentinei la vremea respectivă), dar să nu spună că Ianis e grăbit. Îi amintesc lui Pioli că Ianis a jucat în Divizia A 30 de meciuri, a fost căpitanul echipei noastre şi era în primii 100 jucători din lume. Dacă nu ştia, i-o zice Hagi din România.
Cosmin Contra, un alt selecționer care s-a lovit de furia managerului Farului
*Septembrie 2019, după ce selecționerul de atunci, Cosmin Contra, a jucat cu Alex Maxim decar în meciul cu Spania (1-2) și apoi cu Gicu Grozav în această postură, în partida cu Malta (1-0) în preliminariile Euro 2020. La Ianis Hagi a ajuns tricoul cu numărul 11 pe spate, în acele două partide – Ianis s-a identificat cu numărul 10 la echipa de club. La România U21 a contribuit la cea mai mare performanță din ultimii ani (n.r. – semifinala atinsă de echipa pregătită de Mirel Rădoi). Cine a fost numărul 10 la Euro U21? (n.r. – Ianis Hagi a fost decarul tineretului). Dacă demolăm tot ce construim, atunci cade totul! Eu cred că nu e bine pentru fotbalul românesc. Vrem să ajungem, din nou, la nivelul înalt, să avem un număr 10 adevărat, puternic, mare, care să poarte tricoul naționalei și care să poarte tricoul mereu, nu să fie rezervă (n.r. – Ianis Hagi a început p banca de rezervă în meciul cu Spania, fiind folosit din minutul 63). Asta e supărarea mea cea mai mare. Am văzut la convocarea naționalei că s-a schimbat tricoul cu numărul 10 de la un meci la altul. Mai mult respect pentru acel număr! Ne batem joc de un rol important în fotbal. Până nu vom avea acel număr 10 acolo, va fi greu să facem performanță. Din păcate, am ajuns și aici în fotbalul românesc.
Alexi Pitu, târât în scandalul neconvocării lui Ianis Hagi
Lista stranierilor convocați pentru meciurile cu Andorra și Belarus
Portari: Florin Niţă (Pardubice/Cehia, 19 selecţii/0 goluri marcate), Ionuţ Radu (Auxerre/Franţa, 2/0), Valentin Cojocaru (Leuven/Belgia, 0/0);
Fundaşi: Andrei Raţiu (Huesca/Spania, 10/1), Vlad Chiricheş (Cremonese/Italia, 75/0), Adrian Rus (Pisa/Italia, 17/1), Ionuţ Nedelcearu (Palermo/Italia, 24/2), Radu Drăguşin (Genoa/Italia, 3/0), Virgil Ghiţă (KS Cracovia/Polonia, 1/0), Alexandru Paşcanu (Ponferradina/Spania, 0/0);
Mijlocaşi: Alexandru Cicâldău (Ittihad Kalba/Emiratele Arabe Unite, 28/4), Marius Marin (Pisa/Italia, 8/0), Răzvan Marin (Empoli/Italia, 44/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns/China, 56/11), Olimpiu Moruţan (Pisa/Italia, 5/1), Adrian Păun (Hapoel Beer-Sheva/Israel, 1/0), Alexi Pitu (Bordeaux/Franţa, 0/0), Dorin Rotariu (Atromitos/Grecia, 10/1), Alexandru Dobre (Famalicao/Portugalia, 0/0), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 10/1), Dennis Man (Parma/Italia, 16/5), Valentin Gheorghe (Umraniyespor/Turcia, 0/0);
Atacanţi: Florin Tănase (Al-Jazira/Emiratele Arabe Unite, 15/2), Denis Drăguş (Genoa/Italia, 5/2), George Puşcaş (Genoa/Italia, 34/10).
Lista finală va arăta altfel
Pe lista finală ce va fi comunicată, ulterior, se vor regăsi o parte dintre aceştia, alături de fotbalişti din campionatul intern.
Prima reprezentativă a României a fost repartizată în Grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024, alături de Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra. Se califică primele două clasate în fiecare din cele zece grupe preliminare, urmând ca ultimele trei locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.
Actualitate
„Dacă-l vezi, omoară-l”. Un deputat rus cere exterminarea a jumătate din populația Ucrainei
Discursul public din Federația Rusă atinge noi culmi ale extremismului și violenței verbale, depășind granițele propagandei clasice de război și intrând direct în zona instigării deschise la genocid.
Aleksei Juravliov, liderul partidului ultranaționalist Patria FOTO: X
Deputatul Dumei de Stat a Rusiei, AleKsei Juravliov, a făcut o altă declarație scandaloasă despre Ucraina. Într-un interviu, el a declarat deschis că până la jumătate din populația țării ar putea fi distrusă pentru a combate așa-numitul „nazism”.
Politicianul rus și-a explicat cuvintele spunând că, în opinia sa, unii ucraineni nu își vor schimba opiniile. De asemenea, a afirmat că cei care nu „își schimbă hainele” ar trebui fie expulzați, fie uciși, potrivit ua.news.
„Toți naziștii trebuie exterminați. Toți! Vedeți, chiar dacă este vorba de 50% – chiar 50% – cu toții trebuie să exterminați. Pentru ca această infecție să nu existe acolo, pentru ca nimeni să nu ne amenințe”, a declarat Juravliov.
Această dinamică a cifrelor arată cum mașinăria de propagandă își modifică justificările pe măsură ce conflictul se prelungește. Dacă la debutul invaziei declanșate de Vladimir Putin ponderea elementelor catalogate de Moscova drept periculoase era estimată de deputat la doar două procente, prelungirea rezistenței ucrainene l-a determinat pe acesta să declare că procentul celor care manifestă o atitudine ostilă a urcat artificial la 20-30%, considerând că aplicarea măsurilor extreme este o opțiune de preferat.
Mitraliera ca singur criteriu de departajare între viață și moarte
Sistemul de clasificare propus de deputatul rus elimină orice nuanță juridică sau investigație specifică, reducând identificarea inamicului la un singur element factual: deținerea unui mijloc de protecție sau a unei arme de foc în fața trupelor de ocupație. Întrebat cum ar trebui să se facă distincția clară în teren între combatanți și civili, oficialul de la Moscova a oferit o soluție simplistă și violentă.
„Dacă are o mitralieră, da, trebuie ucis. Ce este de distins? Dacă îl vezi, omoară-l”, a spus el.
Analiștii politici și experții în relații internaționale avertizează că această alunecare ideologică a Moscovei, vizibilă accentuat după anul 2012 și consolidată prin anexarea Crimeei în 2014, poartă numele de „ruscism”.
Acest curent totalitar contemporan se manifestă prin cultul liderului absolut, imperialism agresiv, revizionism istoric și o subjugare strictă a societății civile prin intermediul legilor abuzive și al aparatului administrativ de represiune.
Utilizarea obsesivă a etichetelor de tip „fascism” sau „nazism” la adresa criticilor externi servește doar ca paravan menit să ascundă propriile practici totalitare și să legitimeze epurarea etnică în fața publicului intern.
Actualitate
Piața auto din România își revine. Dacia ajunge la un pas de BMW, iar BYD urcă puternic în top
Piața auto din România începe să dea semne de revenire după un început de an dificil. În primul semestru din 2026, românii au înmatriculat peste 236.000 de autoturisme, iar luna iunie a adus cea mai bună evoluție din acest an. Deși mașinile second-hand continuă să domine piața, segmentul autoturismelor noi câștigă teren.
Piața auto din România începe să dea semne de revenire după un început de an dificil
În același timp, Dacia se apropie de BMW în clasamentul general al mărcilor preferate, iar producătorii chinezi, în special BYD, schimbă rapid echilibrul pe piața automobilelor electrice.
Piața auto a crescut ușor, dar mașinile rulate domină în continuare
Piața auto din România a ajuns la 236.126 de înmatriculări în primele șase luni ale anului 2026, potrivit unei analize realizate de plus-auto.ro pe baza datelor oficiale DRPCIV.
Structura pieței arată însă că România rămâne o piață dominată de autoturismele second-hand. Din totalul înmatriculărilor, 171.276 de mașini au fost rulate, reprezentând 72,5% din piață, în timp ce autoturismele noi au totalizat 64.850 de unități, respectiv 27,5%.
Comparativ cu primul trimestru al anului, când ponderea mașinilor rulate ajunsese la 76,7%, datele indică o ușoară revenire a segmentului de mașini noi.
Situația este apropiată de cea înregistrată în 2025, când raportul dintre mașini rulate și mașini noi era de aproximativ 71,5% la 28,5%.
Iunie a fost cea mai bună lună pentru piața auto din 2026
Evoluția lunară arată un parcurs oscilant în prima jumătate a anului.
Piața a pornit de la 33.912 înmatriculări în ianuarie, a crescut până la 42.739 de unități în martie, apoi a încetinit în aprilie și mai, cu 38.216, respectiv 37.590 de autoturisme.
Revenirea a venit în iunie, când au fost înmatriculate 43.461 de autoturisme, cel mai ridicat nivel lunar din primul semestru.
Creșterea a fost susținută în special de segmentul mașinilor noi. În iunie au fost înmatriculate 16.120 de autoturisme noi, cu aproape 60% mai multe decât în aprilie.
„Iunie a fost o lună de accelerare pentru piața de mașini noi. Am văzut un apetit mult mai mare pentru Dacia, Toyota și pentru mărcile chinezești, în special BYD, ceea ce ne spune că bugetele consumatorilor rămân concentrate pe modele accesibile, dar mai mulți români aleg acum să cumpere direct o mașină nouă”, a explicat expertul auto Veronica Negru.
Dacia recuperează teren în fața BMW
În clasamentul general al mărcilor, Volkswagen rămâne lider detașat.
Marca germană a acumulat 33.468 de înmatriculări în primul semestru, fiind susținută în special de piața autoturismelor rulate.
Pe locul al doilea se află BMW, cu 23.404 unități, însă avantajul față de Dacia este aproape dispărut.
Constructorul român a ajuns la 23.278 de autoturisme înmatriculate, la doar 126 de unități distanță de BMW.
Apropierea vine în special datorită cererii ridicate pentru modele Dacia noi, unde marca este lider incontestabil, a declarat pentru „Adevărul” Veronica Negru.
„Apropierea dintre BMW și Dacia nu înseamnă un interes egal pentru cele două mărci, ci două comportamente de cumpărare diferite care converg spre un total similar. BMW ajunge la acest volum aproape exclusiv prin piața de mașini rulate (peste 90% din unități), acesta fiind modul în care mulți români accesează o mașină premium, prin depreciere. Dacia, în schimb, e singura marcă unde cererea e la fel de puternică atât pe mașini noi, cât și pe rulate, ceea ce confirmă poziția sa de lider incontestabil pe segmentul de mașini noi din România„, a spus ea.
Topul general al mărcilor este completat de Audi, cu 17.487 de unități, Renault cu 15.438, Skoda cu 14.153, Mercedes-Benz cu 13.376, Ford cu 10.599, Toyota cu 10.011 și Hyundai cu 7.155.
„Volkswagen și BMW rămân alegerile de încredere pentru cumpărătorii care caută performanță, fiabilitate și valoare de revânzare pe piața second-hand. În același timp, Dacia confirmă statutul de brand național preferat”, a adăugat experta.
Dacia conduce piața mașinilor noi, iar BYD intră în top 10
Dacă analizăm doar autoturismele noi, clasamentul este diferit. Dacia conduce cu 11.673 de unități și o cotă de 18% din piață. Pe următoarele poziții se află Toyota, cu 6.031 de mașini noi, Skoda cu 5.447 și Volkswagen cu 4.799.
Surpriza primului semestru este BYD, care intră direct în top 10 al celor mai cumpărate mărci noi din România. Constructorul chinez a ajuns la 2.140 de autoturisme noi înmatriculate, depășind numeroși producători consacrați.
Clasamentul complet al mașinilor noi este:
- Dacia – 11.673 unități
- Toyota – 6.031 unități
- Skoda – 5.447 unități
- Volkswagen – 4.799 unități
- Renault – 2.983 unități
- Hyundai – 2.789 unități
- Ford – 2.724 unități
- Mercedes-Benz – 2.399 unități
- BMW – 2.335 unități
- BYD – 2.140 unități
BYD intră în lupta cu Tesla pe electrice
Segmentul automobilelor electrice este unul dintre cele mai interesante puncte ale pieței auto din 2026.
Tesla rămâne foarte aproape de BYD la nivel general, cu 2.446 de înmatriculări în primul semestru, dintre care 1.459 de mașini noi și 987 rulate.
BYD a ajuns la 2.340 de unități, însă diferența importantă este structura vânzărilor: 2.140 de automobile noi și doar 200 second-hand.
Pe segmentul strict al mașinilor electrice noi, BYD a ajuns la 1.092 de unități și se apropie rapid de Tesla, care are 1.459.
La electrice rulate, Tesla rămâne lider detașat.
Hibridul domină mașinile noi, dieselul domină piața second-hand
Preferințele românilor diferă radical între mașinile noi și cele rulate.
La automobilele noi, hibridul este alegerea dominantă. 57,9% dintre mașinile noi înmatriculate în primul semestru sunt hibride.
Mașinile pe benzină sau GPL reprezintă 27,2%, electricele 8,5%, iar dieselul doar 6,3%.
Pe piața second-hand situația este inversată. Motorina reprezintă 61% din înmatriculări, urmată de benzină și GPL cu 25,9%, hibride cu 11,3% și electrice cu doar 1,8%.
Bucureștiul concentrează mai mult de jumătate din mașinile noi
Un alt element important al pieței este concentrarea foarte mare în Capitală.
Din cele 64.850 de autoturisme noi înmatriculate în România în primul semestru, 35.062 au fost înregistrate în București.
Asta înseamnă că Bucureștiul concentrează 54,1% din toate mașinile noi cumpărate în România.
Ilfov, aflat pe locul al doilea, are doar 2.942 de unități.
Diferența este și mai vizibilă la automobilele electrice. Aproape jumătate dintre toate electricele noi din România au fost înmatriculate în Capitală: 2.565 dintr-un total de 5.522.
Cum ajung în România mașini second hand cu daună totală. Chichița legală care permite vânzarea mașinilor care ar trebui casate
Piața diferă puternic de la un județ la altul
Preferințele regionale confirmă diferențe importante.
Dacia domină în județe precum Mureș și Argeș, unde are cote de peste 39% din piața mașinilor noi, în tinp ce în Cluj, Audi a devenit cea mai cumpărată marcă nouă, schimbând clasamentul față de începutul anului.
Greșeala care îți scade valoarea mașinii cu mii de euro la revânzare
Pe piața second-hand, Volkswagen și BMW rămân lideri în majoritatea județelor.
În București, BMW este cea mai cumpărată marcă rulată, cu o pondere de 17,7%, urmat de Mercedes-Benz cu 13,1%.
APIA: Revenirea trebuie privită cu prudență. Electrificarea devine noua regulă a pieței
Potrivit datelor APIA consultate de „Adevărul”, înmatriculările de autoturisme noi au crescut cu 53% în iunie 2026 față de aceeași lună a anului trecut, însă evoluția este influențată în mare parte de lichidarea stocurilor și anticiparea unor schimbări de reglementare. Astfel, creșterea nu indică încă o revenire structurală a pieței.
„Rezultatul din luna iunie trebuie analizat cu prudență. Această evoluție reflectă într-o măsură importantă efectul unui sfârșit de serie, determinat de lichidarea stocurilor și de anticiparea schimbărilor de reglementare și de piață”, spune Dan Vardie, președintele APIA.
În același timp, datele APIA confirmă accelerarea electrificării. Automobilele electrificate au ajuns la o cotă de piață de 64% în luna iunie și la 67% după primele șase luni ale anului, depășind pentru prima dată motorizările clasice.
Cele mai mari creșteri vin din zona automobilelor pur electrice și plug-in hybrid. Mașinile 100% electrice au crescut cu 352% în iunie față de aceeași lună din 2025, ajungând la o cotă de piață de 9,4%, în timp ce modelele plug-in hybrid au crescut cu 125%, până la o cotă de 9,6%.
Clasamentul electricelor confirmă ascensiunea BYD. Tesla conduce încă după volumul total al mașinilor electrice noi, cu 1.459 de unități în primele șase luni, însă BYD a ajuns rapid la 1.092 de unități, după doar patru mașini în aceeași perioadă din anul precedent.
Pe segmentul plug-in hybrid, producătorul chinez este deja lider, cu 1.048 de unități, depășind mărci tradiționale precum Volkswagen, Mercedes-Benz sau BMW.
O altă schimbare importantă este dominația SUV-urilor. În luna iunie, acest segment a avut o cotă de piață de 58,5% din totalul mașinilor noi, mult peste clasa compactă (21%) și clasa mică (12,8%).
Actualitate
Puya, nervos după ce i-a fost întrerupt concertul pentru un fan urcat pe un stâlp: „Ești de la Poliție? Treaba lui dacă vrea să stea acolo”
Un moment tensionat
din timpul unui concert susținut de Puya a ajuns viral pe TikTok. Artistul a
fost rugat să oprească show-ul şi să convingă un spectator cocoţat pe un stâlp
să coboare, însă reacția rapperului nu a fost cea așteptată.
Incidentul a avut loc sâmbătă, 4 iulie, în timpul concertui susținut de Puya în cadrul evenimentelor organizate cu prilejul Zilelor Orașului Ghimbav, județul Brașov.
Imaginile, surprinse
în timpul show-lui lui Puya, au fost publicate pe TikTok și îl arată pe
artist în timp ce un bărbat din apropierea scenei îi tot face semn din mâini să
întrerupă muzica. Iniţial, artistul se întrerupe şi se apropie de cel care îi
solicitase asta, încercând să afle ce se întâmplă.
Puya, chemat la marginea scenei. FOTO: captură video
Însă, imediat ce află ce
anume vrea spectatotul de la el, adică să convingă un un fan cocoţat pe un
stâlp să coboare de acolo, rapperul se enervează.
„Ești de la poliție? De la scenă? Păi, și îmi
oprești mie concertul ca să îi spun ăluia să se dea jos de pe stâlp? Ferească
Dumnezeu!
Băi, fraților, hai ca
să înțelegeți: aici, când se suie lumea pe scenă, face un spectacol. Mă oprești
din spectacol… este treaba lui dacă vrea să stea acolo”, se aude Puya
comentând.
Scena surprinsă în
videoclipul devenit viral a generat reacții diferite în rândul celor care au
urmărit imaginile. O parte dintre cei care au comentat i-au dat dreptate lui
Puya, considerând că nu era rolul lui să oprească un concert pentru a rezolva
problema unui spectator, în timp ce alții au susținut că ar trebui ca siguranţa
spectatorilor să fie prioritară pentru organizatori şi artişti.
În ciuda criticilor, Puya,
pe numele său real Dragoș Gărdescu, este unul dintre cei mai cunoscuți rapperi
români și unul dintre artiștii care au pus bazele scenei hip-hop autohtone.
El a devenit cunoscut
în special ca membru al trupei La Familia, care a avut un rol important în
dezvoltarea rapului românesc. După perioada La Familia, Puya a continuat pe
cont propriu și a lansat numeroase piese care au ajuns cunoscute publicului
larg.
Stilul său combină
rapul de stradă cu teme sociale, povești personale și influențe mai comerciale,
iar printre piesele sale cele mai cunoscute se numără „Undeva-n Balkani”,
„Change” și „Americandrim”.
Un semn că artistul
are încă mulţi fani şi este apreciat este faptul că şi în 2026 Puya se află pe
lista artiștilor români care vor urca pe scena Festivalului Beach, Please!,
eveniment dedicat în special zonei hip-hop, rap și muzicii urbane.
-
Actualitateacum 3 zile
Avertismentul medicilor privind pastilele banale din farmacii care pot deveni toxice sau își pierd efectul din cauza caniculei
-
Actualitateacum 2 zile
Mâncărurile delicioase pe care le poți face cu numai două ingrediente. Printre acestea se numără și un desert italian legendar
-
Breakingacum o ziEmmanuel Macron și-a luat cu el faimoșii ochelari de soare la cina cu președintele sirian Ahmed al-Sharaa
-
Actualitateacum 2 zilePeste 550 de lideri ai mediului de afaceri, diplomației și societății civile au celebrat la Grădina Snagov 250 de ani de Independență a Statelor Unite
-
Actualitateacum 3 zile
Cea mai frumoasă poveste din fotbalul românesc: dubla lui Răducioiu și cele cinci minute până la visul semifinalei
-
Actualitateacum o zi
Concediul care te obosește mai mult decât munca. De ce a ajuns relaxarea o misiune imposibilă pentru mulți dintre noi
-
Actualitateacum 2 zile
Presa din Italia scrie că Radu Drăgușin va pleca de la Tottenham Hotspur
-
Actualitateacum o zi
Chinezii promovează ideea că „energia verde” va rămâne determinată în dinamica pieței. China la zi





