Connect with us

Breaking

Ministerul Sanatatii a cumparat, dupa 4 ani, vaccinul care previne pneumoniile, septicemiile, meningitele. Imunizarea incepe in septembrie

Publicat

pe

Ministerul Sanatatii a cumparat, dupa 4 ani, vaccinul care previne pneumoniile, septicemiile, meningitele. Imunizarea incepe in septembrie

Ministerul Sanatatii a finalizat procesul de achizitie a vaccinului prin care vor fi prevenite boli precum pneumoniile, septicemiile, meningitele pneumococice si otitele. Campania de imunizare va incepe in luna septembrie.

In randul copiilor, bolile pneumocice pot provoca afectiuni grave sau chiar decese. Conform datelor oficiale, Romania inregistreaza cea mai ridicata rata de mortalitate infantila dintre statele membre ale Uniunii Europene, iar pneumonia – o boala prevenibila prin vaccinare – constituie principala cauza de deces la copiii cu varsta mai mica de cinci ani.

Potrivit Ministerului Sanatatii, campania de vaccinare antipneumococica este programata sa inceapa in luna septembrie, cand este prevazuta livrarea unei cantitati de peste 477.000 de doze de vaccin pneumococic.

Dozele de vaccin achizitionate acopera necesarul pentru campania de imunizare din acest an, precum si pentru primele luni din 2018.

Ministerul Sanatatii a semnat un Acord Cadru de achizitie cu producatorul pentru o perioada de patru ani. In acest mod, vor fi preintampinate orice dificultati legate de disponibilitatea acestui vaccin in viitor.

Vaccinul pneumococic se administreaza copiilor in mod gratuit, conform schemei de vaccinare, in cabinetul medicului de familie.

Ministerul asigura ca vaccinul achizitionat este sigur, eficient si de calitate. In mod concret, vaccinul va ajuta la protectia impotriva celor mai des intalnite 13 tulpini de pneumococ, responsabile de peste 90% din cazurile de boli pneumococice invazive in Romania.

Vaccinul pneumococic conjugat cu 13 valente este cel mai utilizat vaccin pneumococic la nivel mondial, fiind folosit in peste 100 de tari, printre Marea Britanie, Franta, Italia si Statele Unite.

Organizatia Mondiala a Sanatatii a recomandat, inca de acum zece ani, includerea vaccinurilor pneumococice conjugate in programele de imunizare. Aceasta recomandare a fost urmata de Romania, iar vaccinul a fost inclus in Programul National de Vaccinare in 2013.

Insa, pana in 2017, nu au existat fondurile disponibile pentru introducerea efectiva a acestui vaccin in Romania.

 

 

Comentarii Facebook

Breaking

ANM, informații de ultimă oră pentru Gândul. Cum va fi vremea azi și ce ne așteaptă în weekend

Publicat

pe

ANM, informații de ultimă oră pentru Gândul. Cum va fi vremea azi și ce ne așteaptă în weekend

Vremea este frumoasă la sfârșit de săpătămână, cu temperaturi chiar mai ridicate decât normalul acestei perioade, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

La primele ore ale dimineții, meteorologii nu au transmis nicio avertizare nowcasting pentru România, iar toate regiunile din țară erau în zona meteo „verde”.

În exclusivitate pentru Gândul, la ora 09:00, meteorologul de serviciu al ANM a transmis prognoza pentru ziua de astăzi – vineri, 31 octombrie 2025.

Vremea va fi, în general, frumoasă, cu valori termice diurne mult mai ridicate decât în mod normal, pentru sfârșitul lunii octombrie. 

  • Cerul va fi mai mult senin în regiunile sudice și variabil în restul teritoriului. Vântul va sufla slab și temporar, cu intensificări în zona Carpaților Orientali – 60-70 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 16 și 24 de grade.
  • Vreme frumoasă în București, cu temperaturi mai ridicate decât ar fi normal pentru această perioadă. Temperatura maximă va fi de 21-22 de grade.

Și în weekend avem parte, în general, de vreme frumoasă și, în continuare, deosebit de caldă pentru această perioadă a anului”, a transmis, pentru Gândul, meteorologul de serviciu ANM.

Harta temperaturilor înregistrate, în România, la ora 07:00

Gândul prezintă și harta temperaturilor înregistrate în România la ora 07:00, potrivit informațiilor publicate pe site-ul ANM.


RECOMANDAREA AUTORULUI:

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

După retragerea din România, americanii își reduc efectivele militare din Bulgaria, Ungaria și Slovacia, de luna viitoare

Publicat

pe

După retragerea din România, americanii își reduc efectivele militare din Bulgaria, Ungaria și Slovacia, de luna viitoare

După reducerea efectivelor militare americane din România, SUA va lua o măsură similară și în Bulgaria, Ungaria, Slovacia. Administrația Trump a notificat mai multe administrații din Europa referitor la o reașezare a efectivelor militare americane staționate pe teritoriile mai multor state europene.

Datele indică faptul că Pentagonul are în plan să pregătească o reducere a trupelor americane din Europa de Est. Această decizie ar fi justificată prin consolidarea capacităților militare ale armatelor europene. După decizia de retragere a unei părți din efectivele militare americane din România, o altfel de măsură este vizată și în state precum Bulgaria, Ungaria, Slovacia. În total, ar fi vorba despre retragerea a 3.000 de soldați americani de pe teritoriile statelor menționate, inclusiv România.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Breaking

Melania Trump arată superb de Halloween 2025 la Casa Albă. Ținuta Primei Doamne e o pledoarie adusă eleganței clasice

Publicat

pe

Melania Trump arată superb de Halloween 2025 la Casa Albă. Ținuta Primei Doamne e o pledoarie adusă eleganței clasice

Prima doamnă, Melania Trump, a fost întruchiparea eleganței subtile, la evenimentul de Halloween găzduit de președintele Donald Trump la Casa Albă. Îmbrăcată într-o ținută de la brandul Marni, soția liderului SUA a demonstrat că rafinamentul clasic este o alegere perfectă chiar și de Halloween.

Melania Trump s-a făcut remarcată ca o prezență distinsă la evenimentul de la Casa Albă, unde a optat pentru un elegant și, în același timp, casual.

Prima Doamnă a ales să poarte un palton lung, de culoare bej, cu o croială clasică, de la brandul de lux Marni.

Prima doamnă, Melania Trump, a fost întruchiparea eleganței la evenimentul de Halloween găzduit de președintele Donald Trump la Casa Albă FOTO: Profimedia

Jacheta avea un element discret din piele, de culoare portocaliu tomnatic, ce-i conferea o alură modernă.

Prima doamnă, Melania Trump, întruchiparea eleganței la evenimentul de Halloween 2025 de la Casa Albă FOTO: Profimedia

Soția liderului SUA a accesorizat ținuta cu o pereche de pantofi cu toc, bej, din piele întoarsă de la celebrul brand Manolo Blahnik, ce-i scotea în evidență silueta.

Melania Trump și Donald Trump la evenimentul de Halloween 2025 de la Casa Albă Foto: captură vid X

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Marine Le Pen, victorie istorică: Adunarea Națională a Franței adoptă pentru prima dată un text propus de extrema dreaptă Marine Le Pen, victorie istorică: Adunarea Națională a Franței adoptă pentru prima dată un text propus de extrema dreaptă
Actualitateacum 4 ore

Marine Le Pen, victorie istorică: Adunarea Națională a Franței adoptă pentru prima dată un text propus de extrema dreaptă

Adunarea Naţională a Franţei a adoptat joi, pentru prima dată în istorie, un text propus de grupul parlamentar de extremă...

Ucraina se confruntă cu perspectiva unei ierni „catastrofale” pe fondul atacurilor ruse asupra infrastructurii energetice Ucraina se confruntă cu perspectiva unei ierni „catastrofale” pe fondul atacurilor ruse asupra infrastructurii energetice
Actualitateacum 9 ore

Ucraina se confruntă cu perspectiva unei ierni „catastrofale” pe fondul atacurilor ruse asupra infrastructurii energetice

Rusia continuă să lovească sistematic infrastructura energetică a Ucrainei, într-o campanie menită să lase țara fără electricitate și căldură în...

Oameni din mai multe orașe au ieșit în stradă la 10 ani de la Colectiv. La București au pornit în marş de la Piaţa Universităţii Oameni din mai multe orașe au ieșit în stradă la 10 ani de la Colectiv. La București au pornit în marş de la Piaţa Universităţii
Actualitateacum 14 ore

Oameni din mai multe orașe au ieșit în stradă la 10 ani de la Colectiv. La București au pornit în marş de la Piaţa Universităţii

La zece ani de la incendiul din clubul Colectiv, care a avut loc pe 30 octombrie 2015 și s-a soldat...

GiftIdea te inspiră să alegi cadouri cu sens, nu doar cu ambalaj GiftIdea te inspiră să alegi cadouri cu sens, nu doar cu ambalaj
Actualitateacum 17 ore

GiftIdea te inspiră să alegi cadouri cu sens, nu doar cu ambalaj

Oferirea unui cadou nu ar trebui să fie un gest făcut din obligație, ci o formă de a transmite emoție,...

Experiențe care apropie familiile și creează amintiri autentice Experiențe care apropie familiile și creează amintiri autentice
Actualitateacum 17 ore

Experiențe care apropie familiile și creează amintiri autentice

Într-o lume în care tehnologia și ritmul alert al vieții ne separă adesea de cei dragi, momentele petrecute împreună devin...

Grindeanu acuză lipsa de acțiune în coaliție privind pensiile magistraților: „De o săptămână tăiem frunze la câini, facem fotosinteză” Grindeanu acuză lipsa de acțiune în coaliție privind pensiile magistraților: „De o săptămână tăiem frunze la câini, facem fotosinteză”
Actualitateacum 19 ore

Grindeanu acuză lipsa de acțiune în coaliție privind pensiile magistraților: „De o săptămână tăiem frunze la câini, facem fotosinteză”

Sorin Grindeanu a acuzat lipsa de consens în coaliție în ceea ce privește modificarea proiectului de lege privind pensiile magistraților,...

CCR nu publică motivarea deciziei privind pensiile magistraţilor, motiv pentru care România riscă să piardă 230 milioane euro din PNRR CCR nu publică motivarea deciziei privind pensiile magistraţilor, motiv pentru care România riscă să piardă 230 milioane euro din PNRR
Actualitateacum 24 de ore

CCR nu publică motivarea deciziei privind pensiile magistraţilor, motiv pentru care România riscă să piardă 230 milioane euro din PNRR

A fost o decizie simplă, pe motive extrinseci, nu de fond:  guvernul n-a aşteptat 30 de zile avizul facultativ al...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro