Connect with us

Actualitate

Analiză. Cum poate băga statul frica în urși

Publicat

pe

Analiză. Cum poate băga statul frica în urși

În fața creșterii alarmante a incidentelor cu urși în România, cum ar fi recenta tragedie de la Bușteni, autoritățile sunt tot mai presate să revizuiască politica de protecție și să adopte măsuri eficiente. Ovidiu Ionescu, prodecanul Facultății de Silvicultura și Exploatări Forestiere din cadrul Universității Transilvania Brașov și președinte al Asociației Generale a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din România subliniază că lipsa vânătorii și creșterea necontrolată a populației de urși bruni duce la situații periculoase.

România are aproape jumătate din populația de urși a Europei – Foto Arhivă FB Claudiu Bercea

Ovidiu Ionescu, prodecanul Facultății de Silvicultura și Exploatări Forestiere din cadrul Universității Transilvania Brașov a explicat într-un interviu pentru „Adevărul” ce măsuri de protecție împotriva urșilor ar trebui să ia statul român pentru a evita tragedii precum cea a tinerei ucise de urs la Bușteni. 

Era doar o chestiune de timp până la un astfel de caz, spune el. Pe 9 iulie, o tânără de 19 ani a fost atacată și ucisă pe Jepii Mici din Masivul Bucegi. Tânăra era însoțită de prietenul ei, care a alertat autoritățile. Ursul a atacat-o pe potecă și a tras-o într-o prăpastie. 

Ursul e un animal puternic în vârful lanțului trofic. El era speriat de om, atâta timp cât se făcea vânătoare și urșii erau vânați. Din 2016 nu au mai fost vânați și atunci aceștia care s-au născut de atunci încoace, au ajuns urși maturi, mari și care nu știu de frică față de om și atunci de ce să nu mănânce și omul? Nu e nimic anormal în comportamentul lor. Comportamentul nostru este anormal, pentru că nu-i vânăm, nu reducem populația, populația e prea mare, noi nu o reducem și atunci își pierd frica în față de om”, precizează prof. dr. ing. Ovidiu Ionescu.

Prea mulți urși în România

În țara noastră există aproximativ 8.000 de urși, ceea ce reprezintă aproape jumătate din populația totală de urși bruni din Europa și dublu față de cât ar trebui să avem. Situația este rezultatul lipsei unei gestionări adecvate a populației de urși, evidențiată și de cercetările genetice recente. Vânătoarea urșilor este interzisă din 2016, ceea ce a dus la o suprapopulație. 

Anul trecut a fost o cotă de vânătoare de 140 de urși. Ministrul Mediului, Mircea Fechet va propune Academiei Române un nou ordin pentru cotele de prevenție și intervenție pentru împușcarea a 500 de urși. 

Este același număr care a ieșit de studiu, care n-a fost aprobat de Comisia Monumentelor Naturii, Comisia Secției de Biologie de la Academia Română, unde nu este niciun om care să aibă măcar principiile de bază de management al faunei, este doar un reprezentant de la o organizație ecologistă care apără drepturile animalelor.”, atrage atenția Ovidiu Ionescu. 

„Dacă vedeți cum e mâncată….”

Ovidiu Ionescu subliniază că urșii pot fi vânați doar în situații extreme, când provoacă daune repetate și alte măsuri de gestionare au fost epuizate, cum ar fi alungarea sau tranchilizarea lor. De obicei, vânarea urșilor nu este dorită sau considerată o prioritate. Chiar mai mult, vânătorii sunt descurajați: „Știți ce s-a întâmplat cu paznicul de vânătoare care s-a dus și a împușcat ursul, care s-a repezit la salvamontiști și care mânca din turistă? A dat declarații la poliție, până la 1 noaptea. Așa că nimeni nu mai împușcă urși. Vânătorului care a împușcat ursul de la Sibiu, i s-a luat arma, a avut urmărire penală un an de zile. A zis: „dacă sunteți nebuni, nu aveți decât să vă mănânce urși.”, spune expertul. 

Poliția Prahova a deschis dosar penal pentru braconaj cinegetic persoanelor care au împușcat ursul care a ucis ieri o fata de 19 ani. 

I s-a făcut dosar penal. Ce ar fi trebuit să facă? Să lase ursul să o mănânce pe fată? Dacă vedeți cum e mâncată pe spinare și pe picioare… și acum mi se face pielea de găină. De atâta suntem noi în stare să-i facem dosar penal celui care a împușcat ursul. Păi de ce nu facem dosar penal la toți aceia care n-au lăsat să fie împușcati urșii, care sunt complici la moartea oamenilor, până la urmă.”, se întreabă revoltat prodecanul Facultății de Silvicultură din Brașov. 

Măsuri pentru a „băga frica în urs”

Pentru a evita astfel de tragedii autoritățile trebuie să aibă un management corespunzător al populației de urși. 

Să reducă populația și să bage din nou frica în urs de om, nu să atace omul să-l mănânce. Dacă suntem foarte protecționiști și vrem să dispară populația din România și să facem o grădină zoologică… dar nici asta nu e posibil, trebuie să dispară și agricultura și zootehnia ca să se regleze populația, nu se reglează natural. Două treimi din suprafața țării noastre este spațiu agricol și zootehnic. Urșii pot să mănânce vaci și oi și orice animal domestic și poate să mănânce porumb, grâu, ovăz, până ajunge populația la sute de mii de urși”, adaugă expertul. 

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a criticat eficacitatea metodei de relocare a urșilor în contextul recentei tragedii, subliniind că această practică nu face altceva decât să mute problema de la un loc la altul. Fechet a anunțat intenția de a propune un ordin pentru gestionarea cotelor de intervenție și prevenție pentru 500 de exemplare. 

Este un început. Măcar bagă spaima în ei. Și dacă o faci anual, atunci se reduce și creșterea  naturală a populației de urși. În momentul de față, ursoaicele cu pui sunt împinse spre spațiile astea cultivate. Și atunci, în loc să facă doi pui, că atâta le ajungea mâncarea în pădure, fac trei-patru pui și crește tare populația. Sunt opt ani, de când nu s-a mai făcut vânătoare și de când toți urșii ăștia sunt împinși în spațiul agricol. Ne batem joc de banii statului. Plătim despăgubiri din ce în ce mai mari, avem din ce în ce mai multe accidente, avem din ce în ce mai mulți urși otrăviți, că n-au ce să mai facă oamenii. Și atunci se ajunge la situația asta demențială. Bine, măcar că Mircea Fechet, a fost primul care a avut curajul să ridice la Consiliul Europei, că trebuie schimbat statul ursului în România. Nici un stat european nu vrea să ia urși de la noi”, mai spune Ovidiu Ionescu. 

Conform fostului ministru al Mediului, Barna Tánczos, daunele provocate de urs au crescut de 50 de ori în ultimii șapte ani, iar daunele financiare, de 500 de ori. În anul 2023, Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM) a acordat despăgubiri în valoare de peste 11 milioane de lei pentru  pagubele cauzate de urși, respectiv 84% din totalul despăgubirilor. 

Recomandări pentru turiști

Președintele Asociației Generale a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din România ne recomandă să avem la noi atunci când plecăm pe munte un spray puternic, cu substanțe iritante, pentru că „altfel nu scapi”. 

Acesta nu consideră că turista de 19 ani putea preveni cumva atacul. 

„Grupul de turiști nu a făcut nimic, mergeau pe traseu și s-a reprezint ursoaica și a luat-o pe fata. Nu era ursoaica cu pui, ea a văzut mâncare. Pentru noi e anormal să ne mănânce urșii, dar pentru animale… În mod normal și dacă faci zgomot și vorbești, nu e nici un fel de pericol. Dar această ursoaică a avut intenția să mănânce, așa că poți să faci ce vrei, dacă ai un astfel de exemplar, nu faci decât să-l atragi, asemenea exemplar trebuie împușcat.”, mai spune expertul. 

Ursoaica va fi testată pentru rabie, potrivit directorului Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Prahova, George Stratulat. Cu toate acestea, Ovidiu Ionescu spune că „animalul care are rabie nu mănâncă”.  

Pentru a evita întâlnirile nedorite cu urșii în timpul drumețiilor, jandarmii din Maramureș ne recomandă să mergem întotdeauna în grupuri și să facem zgomot pentru a-i alerta pe aceștia de prezența voastră. Utilizarea unui clopoțel împotriva urșilor agățat de rucsac poate fi utilă pentru a-i ține la distanță. Este de evitat să facem drumeții  în condiții de ceață sau ploaie,iar mâncarea ar trebui păstrată în recipiente bine închise pentru a nu atrage animalele sălbatice și agățată departe de locul de campare. Util este să avem un fluier la gât și un spray cu piper sau chiar petarde, pentru a speria animalul sălbatic. 

Comentarii Facebook

Actualitate

Șine de cale ferată, furate bucată cu bucată timp de un an pe ruta Lugoj–Timișoara

Publicat

pe

Poliţiştii au făcut, miercuri, percheziţii în localităţi din judeţele Timiş şi Caraş-Severin, la persoane bănuite de furturi de pe şantierele de cale ferată din cele două judeţe. Prejudiciul se ridică la peste 50.000 de euro.

FOTO: Poliția Română

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Lugoj – Biroul de Investigaţii Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj, au pus în executare 8 mandate de percheziţie domiciliară, în judeţele Timiş şi Caraş-Severin, într-un dosar penal ce vizează săvârşirea infracţiunilor de furt şi furt calificat.

Din cercetările efectuate de către poliţişti, a reieşit că începând din anul 2025 şi până în prezent, persoane necunoscute ar fi sustras, în repetate rânduri, pe timp de noapte, profile din fier, cu lungimea de 6 metri, precum şi alte bunuri utilizate la construirea căii ferate, de pe tronsonul CFR Lugoj – Timişoara.

FOTO: Poliția Română

În urma percheziţiilor au fost descoperite şi ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 207 profile din fier. De asemenea, au mai fost ridicate 2 role geotextil, o rolă geogril şi 4 role membrană bituminoasă. Practic, polițiștii spun că a fost recuperat un prejudiciu de peste 50 de mii de euro.

Șase persoane au fost aduse la sediul Poliţiei Municipiului Lugoj, în vederea audierii.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Actualitate

China continuă livrările masive de componente pentru dronele „Shahed” către Rusia și Iran, în pofida sancțiunilor americane

Publicat

pe

Companii din China furnizează în mod constant motoare, microcipuri și alte componente esențiale pentru producția dronelor kamikaze de tip Shahed către Iran și Rusia, ignorând în mod deschis sancțiunile impuse de Statele Unite, relatează The Wall Street Journal.

Dronă Shahed/FOTO:X

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Potrivit datelor vamale chineze, firmele din China expediază sute de containere cu astfel de componente către fabrici din Iran și Rusia. Printre acestea se numără compania Xiamen Victory Technology, care comercializează motoare Limbach L550 – un element-cheie în construcția dronelor Shahed-136, utilizate de Rusia în atacurile asupra orașelor ucrainene.

Pe site-ul companiei, imaginea unei drone de tip Shahed apare alături de sloganul: „Soluții inovatoare pentru motoare aeronautice”.

Ocolirea sancțiunilor și rețele de intermediere

Pentru o perioadă, exportatorii chinezi au declarat intenționat date false privind anumite transporturi, în încercarea de a eluda sancțiunile impuse de SUA și Uniunea Europeană. Totuși, potrivit oficialilor americani din Departamentul Trezoreriei și experților în armament, în multe cazuri aceste practici au devenit mai puțin sofisticate, fiind aplicate chiar și fără astfel de măsuri de acoperire.

Foști oficiali americani afirmă că China funcționează de mult timp ca punct de tranzit pentru componente fabricate în SUA și Europa, redirecționate ulterior către fabrici de drone din Iran și Rusia. În prezent, tot mai multe dintre aceste piese sunt produse direct în China, inclusiv în unități mici de producție care nu se tem de sancțiunile occidentale.

O investigație a Departamentului Trezoreriei SUA arată că aproape toate componentele de origine americană și europeană erau redirecționate prin distribuitori autorizați către comercianți din China continentală sau Hong Kong, care ulterior le trimiteau către Iran și Rusia.

Plățile erau realizate, în mod obișnuit, prin companii-paravan create în Hong Kong, utilizate pentru a ascunde destinația finală a transporturilor.

Rețele comerciale și sancțiuni

În 2024, Trezoreria SUA a impus sancțiuni împotriva unei rețele de companii-fantomă din Hong Kong legate de Hamed Dehghan, un comerciant din Teheran considerat furnizor-cheie pentru programele iraniene de drone și rachete. La un an distanță, o nouă rețea de firme din Hong Kong ar fi preluat rolul de intermediar.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

„Autoritățile chineze au închis ochii la acest flux, chiar și atunci când rolul lor a fost documentat în repetate rânduri în rapoarte publice și în cadrul regimurilor de sancțiuni”, a declarat fostul oficial al Trezoreriei SUA Miad Maleki, care a condus programele de sancțiuni din cadrul Oficiului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC).

Organizația britanică Conflict Armament Research, specializată în investigarea traficului ilegal de arme, a raportat o creștere semnificativă a utilizării componentelor fabricate în China în dronele de tip Shahed.

Datele vamale chineze sugerează că firmele locale sunt din ce în ce mai dispuse să comercializeze deschis componente pentru drone, în pofida sancțiunilor impuse de SUA și UE.

Potrivit oficialilor americani actuali și foști, Washingtonul nu poate opri complet acest flux comercial, obiectivul principal fiind în schimb creșterea costurilor și dificultăților logistice pentru Iran și Rusia.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Actualitate

Marco Rubio anunță că faza ofensivă a conflictului cu Iranul s-a încheiat. Trump suspendă „Proiectul Libertate” după doar o zi

Publicat

pe

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a anunțat că faza ofensivă a conflictului dintre Statele Unite și Iran s-a încheiat, iar Washingtonul intră într-o etapă defensivă, concentrată pe securizarea transportului maritim în Strâmtoarea Ormuz și protejarea navelor comerciale afectate de escaladarea tensiunilor din regiune. Însă Trump a anunțat suspendarea operațiunii militare americane la doar o zi după lansare, invocând progrese importante în negocierile cu Iranul pentru încheierea conflictului din Orientul Mijlociu.

Marco Rubio: Faza ofensivă a conflictului cu Iranul s-a încheiat. FOTO: Profimedia

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

„Proiectul Libertate” fusese lansat luni și avea ca scop facilitarea traversării în siguranță a Strâmtorii Ormuz de către navele comerciale.

Anunțul suspendării a fost făcut de liderul de la Casa Albă pe platforma Truth Social, Trump precizând că decizia a fost luată la solicitarea Pakistanului, care mediază discuțiile, precum și a altor state implicate în eforturile diplomatice.

„Am convenit de comun acord că, deși blocada va rămâne în vigoare, Proiectul Libertate va fi suspendat pentru o scurtă perioadă de timp, pentru a vedea dacă acordul poate fi finalizat și semnat”, a transmis președintele american.

Cu toate acestea, Washingtonul menține blocada asupra porturilor iraniene. În ultimele zile, tensiunile din Strâmtoarea Ormuz au escaladat rapid.  

Marco Rubio anunță că faza ofensivă a conflictului cu Iranul s-a încheiat

„Operațiunea s-a încheiat. «Furia epică» s-a încheiat, așa cum a comunicat președintele Congresului. Am trecut de această etapă”, a declarat oficialul american. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă susținute la Casa Albă, relatează ABC News.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Potrivit acestuia, noua etapă a intervenției americane poartă numele „Proiectul Libertate” și are ca obiectiv principal salvarea echipajelor navelor blocate în Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul global de petrol.

Rubio a susținut că zece marinari civili și-au pierdut viața din cauza blocării traficului maritim de către Iran și a anunțat că forțele americane au distrus șapte ambarcațiuni rapide iraniene în cadrul operațiunilor desfășurate în zonă.

Secretarul de Stat a insistat că Statele Unite nu vor iniția atacuri, însă a avertizat că orice agresiune împotriva forțelor americane va primi un răspuns ferm.

„Nu vom deschide focul din proprie inițiativă, dar dacă forțele noastre vor fi atacate, răspunsul va fi unul cu eficacitate mortală”, a avertizat Rubio.

Rubio a mai precizat că Washingtonul desfășoară resurse suplimentare pentru extinderea unei „umbrele defensive” asupra transportului comercial prin Strâmtoarea Ormuz, în încercarea de a restabili libertatea de navigație.

În paralel, Rubio a afirmat că emisarii americani Steve Witkoff și Jared Kushner lucrează intens la identificarea unei soluții diplomatice, însă a subliniat că Iranul trebuie să accepte condițiile impuse de Washington.

„Iranul trebuie să vină la masa negocierilor și să accepte condițiile. (…) Are un prag de toleranță ridicat, dar nu unul nelimitat”, a declarat acesta.

Secretarul de Stat și-a exprimat speranța că Beijingul va transmite Teheranului că actuala strategie în Strâmtoarea Ormuz riscă să conducă la izolarea internațională a Iranului.

În același context, președintele Donald Trump a lansat un nou atac verbal la adresa regimului iranian, afirmând că Teheranul „ar trebui să fluture steagul alb al capitulării”.

„Ei joacă la cacealma, dar vor să încheie o înțelegere. Și cine nu ar face-o, când armata lor a dispărut complet?”, a declarat liderul de la Casa Albă din Biroul Oval.

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Trump a lăudat totodată blocada americană asupra porturilor iraniene, despre care a spus că „funcționează foarte bine”, refuzând însă să ofere detalii clare despre ce acțiuni ar determina SUA să considere încălcat armistițiul.

De asemenea,președintele Trump minimalizează amploarea Războiului din Iran, pe care-l cataloghează drept o „mică încăierare”. Donald Trump își laudă cu regularitate succesele, în opinia sa spectaculoase, ale Operațiunii Epic Fury în Iran. Președintele a vorbit, de asemenea, în mai multe rânduri, în mod deschis despre „război”.

Comentarii Facebook
Citeste in continuare

Stiri calde

Actualitateacum o oră

Șine de cale ferată, furate bucată cu bucată timp de un an pe ruta Lugoj–Timișoara

Poliţiştii au făcut, miercuri, percheziţii în localităţi din judeţele Timiş şi Caraş-Severin, la persoane bănuite de furturi de pe şantierele...

Actualitateacum 7 ore

China continuă livrările masive de componente pentru dronele „Shahed” către Rusia și Iran, în pofida sancțiunilor americane

Companii din China furnizează în mod constant motoare, microcipuri și alte componente esențiale pentru producția dronelor kamikaze de tip Shahed...

Actualitateacum 14 ore

Marco Rubio anunță că faza ofensivă a conflictului cu Iranul s-a încheiat. Trump suspendă „Proiectul Libertate” după doar o zi

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a anunțat că faza ofensivă a conflictului dintre Statele Unite și Iran s-a încheiat,...

Actualitateacum 20 de ore

Ucraina crește intensitatea atacurilor cu drone cu rază medie de acţiune asupra forţelor ruseşti

Trupele ucrainene accelerează ritmul  atacurilor cu drone cu rază medie de acţiune asupra forţelor ruseşti, a declarat marţi preşedintele Volodimir...

Actualitateacum o zi

Tensiuni în PNL: vicepreședintele Camerei Deputaților, liberalul Adrian Cozma, atacă tabăra anti-PSD și cere rămânerea la putere

Adrian Cozma, președintele PNL Satu Mare și vicepreședinte al Camerei Deputaților, lansează un mesaj dur la adresa unor lideri liberali...

Actualitateacum o zi

Ecografia testiculară la copii: investigația simplă care poate face diferența dintre timpuriu și prea târziu

Ecografia testiculară este o metodă de investigație imagistică modernă care, prin intermediul ultrasunetelor, oferă imagini în timp real ale testiculelor. ...

Top criterii de selecție pentru dezinfectanti avizati pentru clinici si cabinete medicale în 2026 Top criterii de selecție pentru dezinfectanti avizati pentru clinici si cabinete medicale în 2026
Actualitateacum o zi

Top criterii de selecție pentru dezinfectanti avizati pentru clinici si cabinete medicale în 2026

Siguranța pacienților și a personalului medical începe cu decizii corecte, luate în spatele ușilor închise ale biroului administrativ. Alegerea unor...

Publicitate

Parteneri

Citește și:

Top Stiri Nationalul.ro

Copyright © 2025 - ZIARUL NATIONALUL Toate drepturile rezervate. Răspunderea juridică, civilă și penală, pentru conținutul materialelor publicate pe site-ul nationalul.ro este purtată exclusiv de către autorul acestora. CONTACT: contact@nationalul.ro