Actualitate
Soluțiile fondatorului Repatriot pentru revenirea diasporei. Marius Bostan i-a ajutat pe români să se întoarcă acasă. „Fără ei eram aproape pierduți“
Marius Bostan a fondat comunitatea Repatriot, prin intermediul căreia a consiliat mii de români și i-a ajutat să revină acasă, după ani petrecuți peste hotare. Într-un interviu pentru „Adevărul”, el explică ce soluții există pentru a convinge românii din diaspora să se conecteze cu țara.
Sute de mii de români au plecat la muncă în străinătate chiar în perioada pandemiei. FOTO: Raul Ștef
România
are a doua cea mai mare creştere a diasporei unei ţări, după
Siria, țară care are „scuza“ unui război devastator. Potrivit unui
raport al ONU privind migraţia, aproape 4 milioane de români
locuiesc în altă ţară. Documentul datează din 2015, dar situația nu s-a schimbat.
De
asemenea, potrivit unor informații date publicității din
Institutul Național de Statistică, în 2021 România a înregistrat
o scădere a populaţiei de patru milioane de persoane în ultimii 30
de ani, ajungând la nivelul din 1966. Urmările au fost grave pe
plan economic și social, iar efectele nefaste persistă și în
prezent.
Cifrele
sunt explicabile dacă ținem cont de datele Eurostat, care arată că
românii sunt cei mai expuși riscului de sărăcie şi excluziune
socială din Uniunea Europeană. Potrivit sursei citate, în rândul
statelor membre ale UE, cea mai mare pondere a persoanelor expuse
riscului de sărăcie şi excluziune socială se înregistra în 2022
în România (34,4%), Bulgaria (32,2%), Grecia şi Spania (ambele cu
26%).
Românii care fac și treaba statului
În
timp ce statul e incapabil să găsească soluții pentru oprirea exodului, există
oameni care fac și treaba autorităților și încearcă să reconecteze diaspora cu țara și să-i convingă pe români să revină acasă.
Este
și cazul lui Marius Bostan, un antreprenor român, omul care a
fondat comunitatea Repatriot și este membru al Romanian Business
Leaders, o organizație care cuprinde peste 500 de antreprenori
români, iar companiile în care sunt implicați contribuie cu peste
10% la formarea PIB-ului României. Practic, scopul lui e să își
convingă conaționalii din diaspora să vină acasă și să-i
conecteze cu țara.
Om de afaceri de succes, Marius Bostan s-a dedicat cauzei românilor din Diaspora
La
întrebarea cum ar putea fi convinși românii să se întoarcă
acasă, în țară, și ce înlesniri ar trebui să le dea statul,
răspunsul lui Marius Bostan este unul complex.
„Cel
mai important lucru nu sunt neapărat înlesnirile ci, mai ales,
încrederea în viitor. Încrederea că statul este cinstit și
corect, că România este o țară bună în care să muncești, să
locuiești, să-ți crești copiii. Încrederea în clasa politică
și în birocrația locală și de stat este scăzută, corupția
este percepută ca având un nivel ridicat, serviciile publice de
sănătate neperformante, iar sistemul de educație slab,
neconsistent. Infrastructura de transport e văzută ca o problemă
importantă de mulți dintre românii plecați”, explică fondatorul Repatriot, Marius
Bostan.
Statul,
autoritățile locale în primul rând, trebuie să găsească o
formulă inteligentă în care să prezinte oportunitățile de
acasă, determinarea de a îmbunătăți permanent lucrurile și de a
promova oamenii cinstiți și deștepți în funcții importante,
care să dea încredere mai multă, adaugă el.
Cum pot fi atrași românii din diaspora
Marius
Bostan are și câteva exemple. O înlesnire, mai spune el, ar putea
să fie în sensul promovării fondurilor europene, de exemplu, să
se vadă clar că au acces la programele start-up cei care vor să-și
deschidă o afacere în România.
„Adică
să-i atragem pe cei cu spirit antreprenorial să-și facă o firmă
în România. Primul program Diaspora Start-up început în 2016 a
avut un succes, iar companiile pornite atunci aduc valoare României.
Ar trebui repetat în cadrul Start-up Nation, dar și cu o componentă
de asistență specifică. Pentru cercetători și cadre universitare
să fie alocate granturi specifice pentru cei care doresc să revină
în universități și în cercetare. Aici merită alocări cât mai
mari, pentru a încuraja pe cei care vor să revină, am avea mult de
câștigat. Apoi în fiecare grant de cercetare să fie acordate
puncte suplimentare, dacă implici cercetători români din alte
țări, să lucreze împreună cu cei de acasă”, detaliază el.
Diaspora ar rezolva și problema forței de muncă
Există
și multe alte căi, cu mențiunea că multe dintre aceste înlesniri
care le-ar putea fi acordate celor din diaspora nu implică nicio
cheltuială pentru stat, ci doar politici inteligente.
„Am
zeci de exemple de înlesniri necesare care au nevoie de buget și
multe altele care nu au nevoie efectiv de bani publici. Se pot face
multe lucruri cu bunăvoință și inteligență. De exemplu, în
parteneriate cu companiile care oferă salarii competitive la nivel
european, ar putea fi făcută o campanie de recrutare masivă din diaspora, pentru pozițiile care depășesc un salariu de 1.000-2.000
de Euro. Asta ar fi o mică investiție, necesară și suficientă
pentru un prim pas, care poate fi făcută de companii împreună cu
Guvernul”, punctează Bostan.
Posturile
guvernamentale ar putea fi promovate și către românii bine
pregătiți din afara României, este opinia sa. Iar partidele politice
ar putea la rândul lor să întindă o mână acestor oameni.
„Mulți
tineri au făcut școli de politici publice bune și ar vrea să
revină. Partidele să încurajeze românii plecați să candideze
la alegerile locale. Ar fi frumos, ca să nu zic necesar, ca în
fiecare comună, oraș și consiliu județean să avem un consilier
din Diaspora. Asta nu costă și dă un semn de încredere că
România e a tuturor, nu cum e fals percepută că ar fi a baronilor.
S-au cam dus baronii, au rămas doar mici baroneți, care nu cred că
vor opune rezistență mare la lucrurile bine făcute. Dimpotrivă”,
mai afirmă el.
De ce România e văzută în culori sumbre de Diaspora
Comunitatea
pe care a fondat-o, Repatriot, prezintă multe cazuri de români care
au revenit și fructifică diverse oportunități în țară. Totuși,
el este de părere că nu toți românii plecați la muncă în
străinătate văd oportunitățile existente în România.
„Din
păcate observă prea puțin. Percepția românilor plecați este,
din păcate, chiar mai proastă decât realitatea din țară și este
cumva de înțeles. Ei au plecat de greu și se așteptă la mai
mult, pentru că ei știu că se poate. Problemele existente aici
sunt cumva și surse de oportunități pentru afaceri. Încă România
nu are o competiție ridicată și este mult loc pentru performanță.
Aici dacă faci lucrurile bine ai șanse mari. Până la urmă,
românii din Diaspora trimit miliarde de euro în țară, care se
concretizează în achiziții de terenuri agricole mai bine lucrate,
în reparații de case vechi și construcție de case noi, diverse
investiții mai mari sau mai mici sau bani care intră în consum,
toate acestea generând locuri de muncă, încasări mai mari ale
statului prin taxe, impozite”, mai arată el.
Marius
Bostan amintește și că românii din diaspora au trimis an de an
miliarde de euro în țară, bani de care a beneficiat și economia
României.
Vestea proastă este, spune el, că o mică parte din
acești bani au fost investiți pentru a produce alți bani. Vestea
bună ar fi că lucrurile par că sunt pe cale să se schimbe.
„Ei
fac asta de ani buni și putem spune că, practic, românii plecați
sunt cei mai mari „investitor străini” în România. Fără ei
eram aproape pierduți și împreună cu ei suntem mai puternici, mai
relevanți. Din păcate, prea puțini bani au mers în dezvoltarea de
afaceri. Cred că acesta va fi valul următor, al românilor
inteligenți care vor dezvolta companii diverse în România, mulți
dintre ei cu parteneri din țările de adopție. Fie că vorbim de
construcții, de agricultură, servicii, turism, tehnologie avansată
sau orice alt domeniu românii sunt cei mai buni investitori pentru
că ei se adaptează imediat aici și nu vor pleca la primele semne
de risc”, punctează Bostan.
Cum au făcut alții
Există
țări care se pot lăuda cu povești de succes în „repatrierea”
cetățenilor plecați uneori la mii și mii de kilometri, inclusiv
peste ocean.
Este cazul Irlandei, țară care în anii 1960-1970 era
una dintre cele mai sărace din Europa. Cu o politică inteligentă,
Dublinul a reușit să-i convingă pe mulți dintre cei plecați să
revină acasă și nu oricum. Mulți dintre ei au investit sume
uriașe, iar companii de top din întreaga lume, unele conduse de
irlandezi, s-au stabilit în Irlanda și au investit sume colosale.
Astfel, în 2024, Irlanda este una dintre cele mai prospere țări
din Uniunea Europeană, iar nivelul de trai a depășit state precum
Franța, Germania sau Belgia.
Mai recent, un alt exemplu este cel al
Indiei, care este pe cale să-și convingă elitele din diaspora să
revină în țară.
„Eu cred că România e mult mai atractivă”
Întrebat
care dintre cele două exemple i se pare cel mai bun pentru România,
Marius Bostan are o viziune interesantă.
„Ambele
experiențe merită studiate cu atenție de guvernanți și de
decidenții din plan local și central din România. Irlanda are o
diasporă mai mare decât populația. India are peste 1,4 miliarde
locuitori și mulți revin nu numai pentru salarii, ci și pentru
faptul că viața e ieftină în India. Dacă viața va fi bună în
România, criminalitatea scăzută, atmosfera mai curată și prostia
ținută mai departe de funcțiile importante cred că vor reveni
acasă mulți români. Ar fi de promovat și partea bună din
serviciile de sănătate – incontestabil, avem profesioniști
foarte buni în domeniu”, este răspunsul său.
România
s-a dezvoltat foarte mult în ultimii 20 de ani, apartenența la NATO
și UE fiind decisive în acest sens.
„Noi, la Repatriot, le spunem
tuturor din diaspora să se informeze, să vină cât mai des acasă
și să observe, apoi să decidă, în cunoștință de cauză. Mulți
români nu vor mai reveni să locuiască în România decât în
vizite, în concedii. Dar ne dorim ca cei care nu sunt prea fericiți
acolo, chiar dacă au venituri bune, să revină acasă. Cei curajoși
și cu spirit antreprenorial e musai să aibă proprietăți și în
România, afaceri și în România. În cazul Irlandei și Indiei a
contat că guvernele au fost inteligente și au fost pro atragerii
diasporei. Au tratat problema ca o prioritate națională și au
încurajat liderii să emită mesaje de încredere. Eu cred că
România e mult mai atractivă”, consideră Repatriotul.
A refuzat să plece în Canada
Marius
Bostan a dezvăluit și că în urmă cu exact 30 de ani, el a avut o
ofertă tentantă de a pleca definitiv în Canada. Erau cei mai
dificili ani pentru România, anii de tranziție, ani în care
inflația depășea 100%, iar marile companii de stat intrau rând pe
rând în faliument, iar șomajul creștea de la o zi la alta.
„În
1994, după terminarea Facultății de Matematică – specializarea
Informatică, am avut ocazia să plec în Canada ca informatician.
Aveam un văr acolo și a venit cu o ofertă cu un salariu de vreo 30
de ori mai mare decât speram în România. Aici nu aveam casă,
stăteam încă în căminul studențesc și aveam o fetiță care mă
mobiliza în tot ceea ce făceam. Poate părea ciudat, dar mă
gândeam cum să fie mai bine pentru noi și generația următoare și
ce pot face eu în acest sens. Nu am stat în cumpănă prea mult,
mi-am spus că voi reuși și aici, oricât ar fi de greu”, spune
el.
Și
a mai existat și un alt motiv pentru care a refuzat să părăsească
țara, într-un moment în care cei mai mulți români nu știau cum
și unde să plece pentru a-și putea asigura traiul.
„Nu
puteam să accept că am recuperat România în 1989 de la comuniști
și că trebuia să le-o cedăm din nou. Am fost implicat activ în
acțiunea anticomunistă și pro-occidentală a studențimii din anii ’90, am făcut opoziție lui Ion Iliescu și forțelor legate de
Moscova. Dacă aș fi plecat cel mai mult mi-ar fi fost rușine de
prieteni, care ar fi perceput-o poate ca o fugă de răspundere.
Poate familia mea, greu încercată de comunism, m-ar fi iertat, m-ar
fi înțeles. Îmi părea rău parcă și de vărul meu, care era
destul de singur acolo, până au venit mai multe valuri de români
bine pregătiți, care au fugit de situația economică și politică
din țară.”, mărturisește Marius.
Admite
însă că deznădejdea indusă de forțele criptocomuniste, aducerea
minerilor și hoția au alungat din țară primele valuri de români.
„Situația
economică a determinat valuri succesive de migrație, dar cel mai
rău a fost că părea că nu există perspectivă, că
instituționalizarea corupției din anii 2000 va fi veșnică. Apoi
au plecat mulți oameni pentru a căuta cel mai bun loc de a-și pune
în valoare însușirile native, pentru a explora, a cerceta, a crea
sau a munci la un nivel ridicat de performanță. Mereu i-am privit
cu drag pe cei care își asumă riscul de a pleca, de a explora, de
a se conecta cu lumea largă dar am speranța că ei nu vor uita
locurile natale, cimitirele unde sunt îngropați strămoșii care au
făcut ca noi să existăm, spinările dealurilor frumoase ale
României, munții semeți și apele frumos curgătoare. Sunt sigur
că ei sunt ancora noastră de stabilitate dacă vin vremuri grele”,
este mesajul său de suflet.
Cum i-a venit ideea „Repatriot”
Marius
Bostan a povestit experiența Repatriot și povestea acestei
comunități.
„Ideea
de a iniția o mișcare de atragere înapoi a românilor care au
plecat în număr mare exista în mintea mea cu mult înainte. Exista
în mintea noastră a tuturor, pentru că toți aveam prieteni și
rude care au plecat din țară. Chiar am fondat o companie cu un
român din Torino cu mulți ani înainte și prima conferință
Repatriot a fost la Torino. La un Summit Romanian Business Leaders am
propus un proiect, am scris pagină împreună cu câțiva colegi și
am prezentat-o plenului. A fost cel mai votat proiect în acel an și
așa a devenit proiectul RBL care a mobilizat cea mai mare
comunitate”, își amintește Bostan.
În
tot acest timp, el a mobilizat resurse imense, a interacționat cu
mii de oameni și și-a asumat sarcina de a-i consilia pe cei care
i-au cerut ajutorul.
„Am
prezentat sute de cazuri de antreprenori care au reușit, am
mobilizat resurse, am interacționat direct cu peste 15.000 de români
din afara granițelor, am premiat performanța și am oferit continuu
consiliere pentru dezvoltarea afacerilor. Am făcut asta cu o echipă
fabuloasă, care a investit timp și bani în acest proiect, am avut
și sponsori generoși care au susținut ideea”, arată el.
Practic, românul a transformat Repatriot într-o acțiune, o mișcare
inspirațională în foarte mare măsură.
„Noi
atragem atenția că se poate și în România, că ne oferim să
ajutăm, că punem umărul. E un umăr care te sprijină și
câteodată e unul pe care poți plânge. E important că venim cu
toată inima și asta se simte, o inimă care bate în același ritm
cu cei cu care vorbim. Avem instrumente de sprijin, de mentorat, avem
o familie mare – Romanian Business Leaders, cu multe proiecte
generoase de antreprenoriat, educație și bună guvernare”,
conchide Marius Bostan.
Actualitate
Ce reduceri pot oferi formațiile pentru nunți în extrasezon?
Am observat de-a lungul timpului un lucru care pe mulți miri îi surprinde abia când e prea târziu. Prețul unei formații nu e o cifră fixă, bătută în cuie undeva într-un birou. Se mișcă, respiră, urcă și coboară odată cu calendarul. Iar diferența dintre o sâmbătă de august și o vineri de februarie poate fi una serioasă, dacă știi unde să te uiți.
Despre asta vreau să discutăm aici, fără să ne ascundem după politețuri. Cât de mult contează luna în care îți faci nunta atunci când negociezi cu o trupă. Și mai ales, ce tip de reduceri sunt realiste, ce e doar marketing, și unde poți câștiga bani fără să cobori calitatea muzicii.
De ce există, de fapt, un extrasezon
În România, nunțile se înghesuie într-un interval destul de previzibil. Sâmbetele din mai, iunie, iulie, august și septembrie sunt aurul curat al industriei. Acolo se concentrează cererea, acolo se rezervă datele cu un an înainte, uneori chiar mai mult.
Restul anului arată complet diferit. Lunile reci, ianuarie, februarie, o bună parte din noiembrie și martie, sunt liniștite. Foarte liniștite. Pentru o formație, asta înseamnă un calendar cu pagini albe și o presiune evidentă de a le umple.
Aici intervine logica simplă a oricărei afaceri care vinde timp. Un muzician nu poate „stoca” o sâmbătă liberă ca s-o vândă mai târziu. Dacă data de 14 februarie rămâne neocupată, banii respectivi sunt pierduți definitiv. Nu se mai recuperează niciodată.
Tocmai de aceea, o trupă serioasă preferă aproape întotdeauna să cânte mai ieftin decât să stea acasă. E o matematică pe care orice antreprenor o înțelege, chiar dacă rareori o spune cu voce tare clientului.
Merită spus și că extrasezonul nu e identic peste tot. La oraș, unde se fac petreceri corporate și revelioane, lunile reci nu sunt chiar pustii. La țară sau în orașele mici, în schimb, liniștea de iarnă e aproape totală, iar marja de negociere crește pe măsură. Diferența asta de zonă te poate ajuta să-ți alegi mai bine momentul.
Ce înseamnă o agendă goală pentru cei care cântă
Hai să privim lucrurile din partea cealaltă pentru un minut. O formație nu trăiește doar din onorariul de pe scenă. Are instrumente de întreținut, mașină de transport, repetiții, uneori chiar un sediu sau o sală de repetiții cu chirie.
Toate astea curg lună de lună, indiferent dacă pe agendă sunt zece evenimente sau niciunul. Cheltuielile fixe nu țin cont de anotimp. Iar iarna, când telefonul sună mult mai rar, fiecare contract semnat devine brusc mult mai valoros.
Din experiență, am văzut formații care în plin sezon nici nu se obosesc să negocieze. Au cereri peste cereri, aleg evenimentele și impun condițiile. Aceiași oameni, în ianuarie, devin dintr-odată mult mai flexibili, mai dispuși să discute, mai calzi la telefon.
Nu e ipocrizie, e pur și simplu supraviețuire economică. Iar mirele care înțelege acest ritm pleacă de la masa negocierii cu un avantaj real.
Reducerea directă la tarif, cea mai vizibilă
Cea mai evidentă formă de reducere este chiar scăderea onorariului. În extrasezon, multe trupe acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din prețul lor obișnuit. Uneori, pentru o dată foarte greu de vândut, procentul urcă și mai sus.
Diferența nu vine din faptul că muzica devine mai proastă. Vine din faptul că aceeași prestație, oferită într-o perioadă moartă, are pur și simplu o valoare de piață mai mică. E același principiu după care un hotel la mare costă altfel în iulie față de noiembrie.
Merită să ții minte un detaliu important aici. Tariful de pornire pe care îl auzi prima dată e aproape mereu cel de sezon. Dacă întrebi direct despre o lună de iarnă, vei primi, de regulă, un alt număr, mai prietenos.
Eu unul recomand întotdeauna să ceri prețul pentru data ta exactă, nu cel general. O întrebare bine pusă poate face singură o diferență de câteva sute de euro.
Beneficiile incluse, reducerea care nu se vede pe hârtie
Există însă și un alt tip de avantaj, mult mai subtil, pe care puțini miri îl observă. Uneori formația nu coboară cifra de bază, dar adaugă în schimb lucruri care în mod normal s-ar plăti separat. Iar valoarea lor reală e adesea mai mare decât o reducere directă.
Vorbim despre o oră în plus de program oferită gratuit. Sau despre un solist ori un instrumentist suplimentar care în sezon ar fi costat în plus. Uneori e vorba de sonorizare și lumini incluse în pachet, când de obicei ar fi venit la un preț separat.
Am întâlnit și situații în care trupa propunea, de bunăvoie, un moment artistic special pentru deschiderea dansului mirilor. Ceva pregătit anume, fără cost adăugat, doar fiindcă aveau timp și chef să muncească la el. Genul de gest care în iulie, prinși între cinci evenimente pe weekend, n-ar fi fost posibil.
Sfatul meu, când negociezi iarna, e să nu te fixezi obsesiv doar pe cifra finală. Întreabă mereu ce intră în pachet și ce ai primi în plus. Deseori, acolo se ascunde adevărata economie.
Pachete și combinații care îți pun banii la treabă
O altă cale prin care formațiile lasă din preț în extrasezon ține de gândirea pe pachete. Multe trupe colaborează cu firme de sonorizare, cu DJ-i, cu fotografi sau cu firme de efecte speciale. Iarna, când toți acești furnizori au agende mai relaxate, apar oferte combinate.
Ideea e simplă și onestă. Dacă rezervi muzica live împreună cu DJ-ul pentru momentele dintre cântări, primești un preț de ansamblu mai mic decât dacă ai contracta separat fiecare serviciu. Pentru tine e mai puțin stres, pentru ei e o vânzare mai mare.
Tot aici intră și reducerile pentru evenimente comasate. Poate vrei cununia civilă și petrecerea în aceeași zi, poate combini botezul cu nunta, poate ai în plan și o aniversare ceva mai târziu. În perioadele aglomerate astfel de combinații sunt rare, fiindcă fiecare zi e oricum vândută.
Iarna însă, o formație preferă un client care îi ocupă mai multe momente. E genul de înțelegere din care, sincer, câștigă amândoi.
Zilele din timpul săptămânii, secretul prost păstrat
Dacă tot vorbim de flexibilitate, nu pot să nu aduc în discuție ziua nunții. Sâmbăta e regina absolută, toată lumea o vrea, toată lumea se bate pe ea. Tocmai de asta e și cea mai scumpă, indiferent de lună.
În extrasezon, mutarea petrecerii pe o vineri schimbă complet ecuația. Iar o nuntă într-o zi de joi sau duminică, în plină iarnă, devine pentru o formație aproape un cadou. Sunt date pe care altfel nu le-ar vinde aproape niciodată.
Cunosc cupluri care au făcut nunta vinerea, în februarie, și au plătit muzica la jumătate față de o sâmbătă de vară. Invitații, contrar temerilor, au venit fără probleme, ba chiar le-a plăcut atmosfera mai intimă. Iar economiile le-au redirecționat spre alte lucruri, de la mâncare la cazare pentru cei de departe.
Nu spun că soluția asta li se potrivește tuturor. Spun doar că, dacă ai un pic de curaj să ieși din tipare, piața te răsplătește generos.
Cum se negociază corect, fără să jignești pe nimeni
Aici e partea unde mulți greșesc, și o spun fără ranchiună. Reducerea nu se cere ca la talcioc, cu „lasă, frate, mai jos”. Muzicienii buni sunt artiști, nu marfă, și se simt prost când sunt tratați ca atare.
Abordarea care funcționează e una bazată pe context și respect. Le explici că ai o dată de iarnă, că ești flexibil, că ești genul de client serios care plătește la timp. Apoi întrebi, simplu și cinstit, dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială.
De obicei răspunsul vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști. O formație care are noiembrie liber va veni adesea singură cu o propunere bună. Tot ce trebuie tu să faci e să deschizi ușa conversației pe un ton plăcut.
Un alt truc care chiar ajută e să rezervi din timp, chiar și pentru o dată de extrasezon. Paradoxal, o trupă apreciază enorm certitudinea unei plăți sigure cu luni înainte. Iar acea siguranță se traduce, aproape mereu, într-un preț mai bun.
Și încă ceva, poate cel mai uman sfat dintre toate. Întâlnește-te cu oamenii, nu negocia totul rece, pe mesaje. O cafea, o discuție de o jumătate de oră, te ajută să simți dacă vibrați pe aceeași lungime de undă. De multe ori, după o întâlnire bună, prețul se așază singur la un nivel cu care amândoi sunteți împăcați.
Avansul și condițiile de plată, o reducere ascunsă în detalii
Puțini se gândesc la asta, dar și modul în care plătești poate deveni o formă de economie. În sezonul aglomerat, condițiile sunt de regulă rigide, avans consistent, plata restului în ziua evenimentului, fără discuții.
Iarna, lucrurile se mai înmoaie. Unele formații acceptă un avans mai mic, tocmai ca să nu rateze contractul. Altele sunt deschise la o plată eșalonată, în două sau trei tranșe, ceea ce pentru bugetul unui cuplu tânăr contează enorm.
Nu e propriu-zis o reducere de preț, recunosc. Dar e o ușurare a presiunii financiare care, pe ansamblul organizării unei nunți, valorează la fel de mult. Banii pe care nu trebuie să-i scoți toți deodată sunt bani pe care îi poți folosi între timp pentru altceva.
Întreabă deci nu doar cât, ci și cum se plătește. Răspunsul te-ar putea surprinde plăcut, mai ales într-o lună liniștită.
Ce să verifici ca să nu pici în capcana „reducerii” false
Trebuie să fiu corect și să spun și partea mai puțin frumoasă. Nu orice ofertă de iarnă e o afacere bună, și nu orice procent mare ascunde o intenție curată. Există și formații care taie din preț pentru că, simplu, taie și din calitate.
Semnele de întrebare apar atunci când reducerea pare prea bună ca să fie reală. O trupă de cinci oameni care brusc devine de trei. Aparatura promisă care se „schimbă” în ultima clipă. Programul scurtat fără să ți se spună clar de la început.
De aceea, recomandarea mea fermă e să pui totul pe hârtie. Contractul trebuie să specifice numărul exact de muzicieni, orele de program, echipamentul, pauzele. Reducerea e binevenită, dar nu cu prețul unor surprize neplăcute în seara cea mare.
Cere și să asculți înregistrări recente, de la evenimente reale, nu doar piese de promovare. O formație care merită banii, fie ei mai puțini iarna, n-o să aibă nicio problemă să ți le arate.
Cât contează, totuși, perioada pentru bugetul final
Hai să adunăm un pic ideile, dar fără să tragem o linie seacă dedesubt. Diferența pe care o face extrasezonul nu e una mică, decorativă. Pentru mulți miri, ea poate însemna câteva sute, uneori peste o mie de euro, redirecționate spre altceva.
Dacă vrei să-ți faci o imagine clară și să compari corect un pret band nunta între lunile de vârf și cele liniștite, cel mai bine e să ceri ambele variante de la aceeași trupă. Așa vezi negru pe alb cât valorează, de fapt, alegerea calendarului. Iar conversația devine mult mai concretă decât orice estimare generală.
Important e să nu confunzi ieftin cu prost. O formație bună rămâne bună și în februarie, doar că în februarie are mai puțini clienți care să se bată pe ea. Norocul tău, dacă te încadrezi acolo, e că prinzi aceeași calitate la un preț cu care în iulie nici nu te-ar fi băgat în seamă.
Și mai e ceva, un detaliu pe care l-am tot observat la cuplurile cu cap pe umeri. Banii economisiți pe muzică nu dispar, ci se mută. Ajung în mâncare mai bună, în fotografii pe care le vei privi peste douăzeci de ani, în lucrurile care chiar rămân.
Reducerile de fidelitate și cele venite din recomandări
Mai există un colț al acestei discuții despre care se vorbește rar, deși contează. Multe formații lucrează enorm pe bază de recomandări, de la o nuntă la alta, dintr-un cerc de prieteni în altul. Iarna, când fluxul de clienți noi se subțiază, aceste rețele devin și mai prețioase pentru ele.
Concret, dacă ajungi la o trupă printr-un cuplu care s-a căsătorit recent și a fost mulțumit, ai deja un mic avantaj la masă. Muzicienii știu că vii cu încredere, nu pe nepusă masă, și sunt mai înclinați să-ți facă un preț frumos. E un fel de mulțumire indirectă adusă celui care i-a recomandat.
Tot aici intră și clienții care revin. O familie care a chemat aceeași formație la cununie, apoi la botez, apoi la o aniversare, ajunge să fie tratată cu totul altfel. În extrasezon, această loialitate se transformă aproape sigur într-un tarif preferențial, ca un soi de recunoștință pentru constanță.
Nu te sfiești deci să spui cum ai ajuns la ei și cine ți i-a recomandat. Pare un detaliu mărunt, dar deschide adesea o ușă pe care altfel ai bate degeaba. Oamenii care fac muzică pentru evenimente trăiesc, în bună măsură, din astfel de legături.
Mituri despre prețurile de iarnă pe care merită să le lași în urmă
Înainte să mergem mai departe, vreau să spulber câteva idei care circulă și care le fac rău mirilor. Cea mai răspândită e că o formație ieftină de iarnă e automat una slabă, scoasă parcă de la naftalină. Realitatea, din câte am văzut eu, e cu totul alta și mult mai nuanțată.
Trupe foarte bune, cu o reputație solidă, acceptă fără probleme tarife reduse în lunile moarte. Nu fiindcă ar fi disperate, ci fiindcă preferă să cânte decât să stea. Pentru ele, o nuntă de februarie la preț mai mic e tot un eveniment de portofoliu, tot o seară în care își fac treaba ca la carte.
Al doilea mit, la fel de păgubos, sună cam așa. Că dacă negociezi, jignești artistul și strici relația de la bun început. Adevărul e că negocierea făcută cu bun simț e parte normală din meserie, iar muzicienii serioși o înțeleg perfect.
Și mai e o credință ciudată, cum că iarna nu găsești formații libere fiindcă toate ar fi plecate sau în pauză. În practică se întâmplă fix pe dos. Iarna ai de unde alege, agendele sunt deschise, iar tu, clientul, ești cel curtat, nu invers.
Nunta de iarnă are un farmec pe care vara nu îl poate copia
Pentru că tot am vorbit numai despre bani, vreau să închei cu altceva, ceva ce nu se trece în niciun contract. Nunțile de extrasezon nu sunt doar mai ieftine, sunt deseori mai frumoase într-un mod greu de explicat.
E altceva să dansezi când afară ninge, iar sala e caldă și plină de lumini. Atmosfera e mai intimă, invitații par mai prezenți, mai puțin grăbiți spre următoarea petrecere din weekend. Formația, la rândul ei, cântă altfel când nu vine epuizată după a patra nuntă în trei zile.
Am rămas cu imaginea unei nunți de decembrie la care muzicienii păreau sincer bucuroși că sunt acolo. Cântau cu o energie pe care în plin sezon, oricât ar fi de profesioniști, e greu s-o mai ai. Iar oamenii din sală au simțit asta, chiar dacă n-ar fi putut-o pune în cuvinte.
Așa că, dincolo de procente și negocieri, gândește-te și la asta. Extrasezonul nu e doar o reducere pe factură, e uneori chiar drumul către o nuntă mai caldă și mai a ta.
Întrebări frecvente despre reducerile formațiilor în extrasezon
Cât de mare poate fi reducerea unei formații în extrasezon
În lunile reci, multe formații acceptă să taie între zece și douăzeci și cinci la sută din tariful obișnuit. Pentru o dată foarte greu de vândut, cum ar fi o zi de lucru din ianuarie sau februarie, procentul poate urca și mai sus. Mărimea reducerii depinde de cât de goală e agenda trupei și de cât de flexibil ești tu cu data aleasă.
Care sunt, de fapt, lunile de extrasezon pentru nunți în România
Sezonul de vârf acoperă intervalul dintre mai și septembrie, cu sâmbetele de vară ca zile cele mai căutate. Extrasezonul înseamnă lunile reci, mai ales ianuarie, februarie, martie și o bună parte din noiembrie. În aceste perioade cererea scade puternic, iar formațiile sunt mult mai dispuse să negocieze.
O reducere mare ascunde mereu o scădere de calitate
Nu neapărat. O trupă bună rămâne la fel de bună și iarna, doar că are mai puțini clienți care se bat pe ea, așa că lasă din preț ca să nu stea acasă. Problema apare doar când reducerea vine la pachet cu mai puțini muzicieni, program scurtat sau echipament schimbat în ultimul moment, lucruri pe care un contract clar le previne.
Cum cer corect o reducere fără să jignesc formația
Cel mai bine funcționează o abordare bazată pe context și respect. Explică-le că ai o dată de iarnă, că ești flexibil și că ești un client serios, apoi întreabă simplu dacă pentru perioada respectivă au o ofertă specială. De cele mai multe ori propunerea bună vine de la sine, fără să fie nevoie să insiști.
Ce alte avantaje pot obține dincolo de scăderea tarifului
Pe lângă reducerea directă, multe formații oferă iarna o oră de program în plus, un solist sau un instrumentist suplimentar fără cost, ori sonorizare și lumini incluse în pachet. Tot aici intră condițiile de plată mai relaxate, cum ar fi un avans mai mic sau o plată eșalonată în mai multe tranșe. Aceste beneficii nu apar mereu pe factură, dar pot valora mai mult decât un procent tăiat din preț.
Merită să aleg o zi de vineri sau una de lucru pentru a economisi
Da, dacă ai un pic de flexibilitate. Sâmbăta e cea mai scumpă zi indiferent de lună, în timp ce o vineri sau o zi de lucru din extrasezon poate înjumătăți costul muzicii. Atmosfera unei nunți de iarnă în timpul săptămânii e adesea mai intimă, iar economiile pot fi redirecționate spre mâncare, fotografii sau cazarea invitaților veniți de departe.
Actualitate
Cât a ajuns prețul unei drone cu cameră profesională în 2026?
În 2026, drona cu cameră profesională nu mai este un echipament rezervat exclusiv marilor studiouri. O găsești în trusa multor fotografi, videografi, creatori de conținut și echipe de producție care livrează proiecte comerciale constante. Tehnologia a evoluat rapid, iar diferențele de preț reflectă clar nivelul de performanță, fiabilitate și integrare în fluxul tău de lucru.
Dacă vrei să știi cât costă o dronă cu cameră profesională în 2026, răspunsul depinde de segmentul în care te încadrezi. Poți investi sub 2.000 euro pentru un model bun sau poți depăși 4.000 euro pentru sisteme care livrează material compatibil cu producții cinema și aplicații industriale.
În rândurile următoare găsești o analiză comparativă pe trei segmente bugetare, cu explicații tehnice clare și exemple practice. Vei înțelege ce primești pentru fiecare nivel de investiție și cum alegi corect în funcție de proiectele tale reale.
Segment bugetar – până la aproximativ 2.000 EUR
În acest interval intră dronele considerate „entry-level avansat” sau „prosumer”. În 2026, prețurile pornesc de la aproximativ 700–800 EUR și ajung până aproape de 2.000 EUR pentru configurații complete (cu baterii suplimentare și accesorii).
Pentru utilizare uzuală în fotografie aeriană, imobiliare, travel sau conținut online, acest segment oferă un raport cost-performanță foarte bun.
Ce primești în acest buget?
- Cameră 4K sau 5.1K – Majoritatea modelelor filmează 4K la 30 sau 60 fps (cadre pe secundă). Unele ajung la 5.1K, ceea ce îți oferă spațiu suplimentar pentru crop în post-producție.
- Senzor de 1/2.3” sau 1 inch – Senzorul este componenta care captează lumina. Modelele mai accesibile folosesc senzori mai mici, suficienți pentru lumină bună, dar limitați seara sau la contrast puternic.
- Gimbal pe 3 axe – Gimbalul stabilizează camera mecanic, reducând vibrațiile. În 2026, chiar și dronele sub 1.500 EUR oferă stabilizare foarte eficientă pentru cadre fluide.
- Autonomie 25–35 minute – Timp suficient pentru majoritatea cadrelor comerciale scurte.
- Transmisie video Full HD stabilă – Vezi în timp real imaginea pe telecomandă sau pe telefon, cu latență redusă.
Pentru început, o drona usoara DJI pentru incepatori îți permite să înveți pilotajul și să produci conținut 4K de calitate, fără să blochezi un buget mare. Astfel de modele sunt potrivite pentru YouTube, social media, tururi imobiliare sau proiecte locale.
Avantaje clare
- Greutate redusă și portabilitate mare.
- Configurare rapidă și aplicații mobile intuitive.
- Costuri mai mici pentru baterii și accesorii.
- Curba de învățare accesibilă.
Limitări pe care trebuie să le accepți
- Performanță modestă în lumină scăzută.
- Dynamic range mai mic (diferența dintre zonele foarte luminoase și cele întunecate).
- În multe cazuri, înregistrare 8-bit, ceea ce limitează flexibilitatea la colorizare agresivă.
- Senzori de evitare a obstacolelor mai puțin compleți.
Pentru un fotograf care vrea să adauge imagini aeriene în portofoliu sau pentru un videograf aflat la început, acest segment acoperă majoritatea nevoilor comerciale standard. Dacă livrezi în principal conținut online, 4K 8-bit rămâne suficient în majoritatea cazurilor.
Segment mid-range – între 2.000 și 4.000 EUR
Acesta este segmentul unde începe zona cu adevărat profesională. În 2026, dronele din acest interval oferă specificații care permit integrarea materialului în producții comerciale complexe.
Dacă lucrezi constant cu branduri, agenții sau clienți corporate, aici găsești echilibrul optim între performanță și investiție.
Caracteristici tehnice definitorii
- Senzor de 1 inch sau Micro Four Thirds – Oferă dynamic range mai mare și performanță mai bună în lumină slabă. Vei observa diferența în detalii din umbre și în cerurile puternic luminate.
- Filmări 4K/5.1K/6K la 10-bit – 10-bit înseamnă peste un miliard de nuanțe de culoare. Pentru colorizare și matching cu alte camere, acest aspect contează enorm.
- Profiluri Log sau HLG – Păstrează mai multe informații din senzor, utile în post-producție.
- Bitrate ridicat (100–200 Mbps sau mai mult) – Păstrează detalii fine în mișcare.
- Sisteme avansate de evitare a obstacolelor – Detectare omnidirecțională și algoritmi îmbunătățiți de ocolire.
Autonomia ajunge frecvent la 35–45 minute, iar transmisia video poate depăși 10 km în condiții ideale, cu feed stabil în Full HD sau 4K.
Impact asupra fluxului tău de lucru
Dacă filmezi reclame, clipuri corporate sau documentare, diferența de calitate devine vizibilă în trei zone:
- Post-producție mai flexibilă – Poți ajusta expunerea și culoarea fără să apară artefacte.
- Integrare mai ușoară cu camere mirrorless sau cinema – Matching-ul de culoare devine realist.
- Mai puține compromisuri la filmări dificile – Soare puternic, apus, contrast ridicat.
În acest segment, mulți profesioniști caută comparații de tip pret drona cu camera profesionala pentru a evalua diferențele între modele similare ca specificații, dar diferite ca ecosistem și suport.
Compatibilitate și ecosistem
Dronele mid-range oferă:
- Compatibilitate cu filtre ND dedicate.
- Actualizări constante de firmware.
- Integrare bună cu aplicații de editare video populare (DaVinci Resolve, Premiere Pro, Final Cut).
- Opțiuni avansate de planificare a zborului (waypoints, hyperlapse, tracking inteligent).
Dacă drona devine instrument principal de lucru, acest segment îți oferă stabilitate și predictibilitate. Investiția totală, cu accesorii și baterii suplimentare, ajunge frecvent la 3.000–5.000 EUR.
Segment high-end – peste 4.000 EUR
Aici intri în zona cinema și enterprise. Prețurile pornesc de la 4.000–5.000 EUR și pot depăși 15.000–20.000 EUR în funcție de configurație.
Aceste drone nu sunt simple gadgeturi. Sunt platforme aeriene proiectate pentru producții mari, film artistic, televiziune sau aplicații industriale.
Performanțe tehnice avansate
- Senzori Super 35 sau full-frame – Apropiere reală de camerele cinema terestre.
- Camere interschimbabile sau obiective dedicate – Flexibilitate creativă extinsă.
- Înregistrare RAW sau ProRes – Control maxim în post-producție.
- Control dual operator – Pilot și operator cameră separat.
- Redundanță sisteme zbor – Baterii duble, senzori multipli, siguranță crescută.
Dynamic range-ul extins permite captarea detaliilor în scene dificile, iar bitrate-ul foarte ridicat menține integritatea imaginii în mișcări rapide.
Utilități profesionale reale
Acest segment se potrivește dacă:
- Filmezi producții cinematografice sau seriale.
- Lucrezi la reclame de buget mare.
- Realizezi inspecții tehnice complexe sau cartografiere de precizie.
- Ai nevoie de integrare completă în fluxuri de producție multi-cameră.
Costurile de operare cresc. Ai nevoie de baterii suplimentare scumpe, mentenanță regulată și asigurări adecvate. În plus, trebuie să respecți reglementările europene privind operarea dronelor în categorii specifice, inclusiv certificări suplimentare pentru zbor în apropierea zonelor sensibile.
Pentru majoritatea freelancerilor, acest nivel nu este necesar. Devine justificat doar dacă lucrezi constant în proiecte care cer astfel de specificații.
Ce influențează direct prețul unei drone profesionale?
1. Senzorul
Cu cât senzorul este mai mare, cu atât captează mai multă lumină și oferă imagine mai flexibilă la editare. Un senzor full-frame costă mult mai mult decât unul de 1 inch, dar diferența se vede în dynamic range și în performanța la lumină scăzută.
2. Codec și adâncime de culoare
8-bit este suficient pentru livrare directă online. 10-bit sau RAW îți oferă control la colorizare. Codec-urile precum H.265, ProRes sau RAW influențează atât calitatea, cât și dimensiunea fișierelor.
3. Gimbal și stabilizare
Un gimbal de calitate superioară compensează vibrații fine și menține orizontul stabil în condiții de vânt moderat. În producții comerciale, stabilitatea face diferența dintre material utilizabil și material respins.
4. Autonomie și baterii
Bateriile mai mari înseamnă timp de zbor mai lung, dar și cost mai mare. În 2026, tehnologia Li-ion și optimizarea software au crescut autonomia medie, însă bateriile rămân consumabile care trebuie înlocuite după câteva sute de cicluri.
5. Software și actualizări
Algoritmii de procesare video, urmărire automată și evitare a obstacolelor s-au îmbunătățit considerabil. Modelele susținute prin actualizări constante rămân relevante mai mult timp.
Costuri suplimentare pe care trebuie să le incluzi în buget
Nu te opri la prețul dronei. Pentru utilizare profesională, ai nevoie de:
- Minimum două baterii suplimentare.
- Carduri de memorie rapide (V30/V60/V90).
- Filtre ND pentru controlul expunerii.
- Asigurare de răspundere civilă.
- Eventual, certificări și înregistrare ca operator.
Bugetul total crește cu 15–30% față de prețul dronei. Planifică realist și evită să rămâi fără resurse pentru accesorii importante.
Actualitate
Ce a urmărit PNL prin organizarea Congresului. „Calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamnă”
Reales președinte al PNL, Ilie Bolojan le-a cerut disidenților demisia. „Fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toți”, avertizează politologul Cristian Pârvulescu.
PNl a avut un nou congres extraordinar, duminică, 21 iunie FOTO: Inquam Photos/Octav Ganea
Ilie Bolojan, prim-ministrul demis, și-a întărit poziția la conducerea partidului după Congresul PNL de duminică, 21 iunie 2026. Prin modificările aduse statutului partidului, numărul de prim-vicepreședinți s-a redus de la patru la unul și a fost desființat Biroul Executiv, Biroul Permanent Național devenind structura centrală de conducere.
PNL va avea în structura de conducere: președintele, un prim-vicepreședinte și opt vicepreședinți naționali, la care se adaugă opt președinți de organizații județene, care devin vicepreședinți regionali, și trezorierul. Cei opt vicepreședinți regionali vor fi aleși de către Biroul Permanent Național la propunerea președintelui PNL.
Tot în cadrul congresului PNL le-a fost cerută demisia liderilor care s-au situat în tabăra adversă, fiind nominalizați: Adrian Veștea; Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Cei cinci au termen, au stabilit în unanimitate participanții la vot, până luni la 12.00 să demisioneze, în caz contrar, Biroul Politic Național va începe procedurile de excludere, invocându-se încălcarea repetată a deciziilor partidului și susținerea unei linii politice diferite de cea stabilită de conducerea PNL.
Liberalii au mai decis, printr-o rezoluție, distanțarea de PSD, excluzând orice coaliție cu social-democrații. Au oferit și o alternativă de compromis, respectiv un pact național de neutralitate parlamentară.
În cazul în care se ajunge la varianta unui guvern minoritar format de PSD, PNL acceptă să nu îl blocheze, dar impune câteva condiții stricte: guvernul minoritar PSD să garanteze implementarea și deblocarea tuturor măsurilor și reformelor restante din PNRR, OCDE și programul SAFE; PSD să se angajeze prin pact că nu va adopta măsuri populiste care să destabilizeze finanțele țării; să păstreze fondurile alocate marilor proiecte de infrastructură și dezvoltare; PSD să își asume guvernarea pe cont propriu sau exclusiv alături de partidele care declară oficial și transparent că vor să facă parte din acel executiv. PNL nu va susține, în schimb, un guvern condus de Adrian Veștea, fost prim-vicepreședinte PNL. Mai mult, orice parlamentar sau membru PNL care va încălca această linie și va vota sau va participa la formarea unui guvern alături de PSD în alte condiții (cum arfi Guvernul Veștea) va fi exclus automat din partid.
Politologul Cristian Pârvulescu, profesor de științe politice, decan al Facultății de Științe Politice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA București), a descifrat, într-o analiză pentru „Adevărul”, semnificația celor întâmplate duminică la Congresul PNL.
Este un congres al slăbiciunii, nu al forței, susține politologul, explicând că Ilie Bolojan în mod evident își întărește poziția, însă excluderea liderilor care au o altă opinie pe termen lung nu va avea efecte pozitive.
Alegerile anticipate de care se tot pomenește în ultimele zile ar fi, pe de altă parte, un dezastru, este de părere politologul.
„Reziliență României a fost pusă foarte mult la încercare”
Cristian Pârvulescu face o paralelă între congresul din 21 iunie 2026 și cel din 2021, organizat de partid tot în condiții de criză internă, atunci când Klaus Iohannis, președinte în funcție, s-a implicat și a impus o direcție, susținându-l pe Florin Cîțu la conducerea partidului, în defavoarea lui Ludovic Orban.
„Astăzi Bolojan și-a luat revanșa totală asupra acelei direcții. Ceea ce a realizat Klaus Iohannis a fost o stabilitate politică de trei ani. Ceea ce se întâmplă în momentul de față este că România este pe marginea prăpastiei și PNL-ul pare să aibă interesul să o ajute să alunece în ea, pe motiv că ulterior o va ajuta să iasă întărită din această experiență traumatizantă. Doar că reziliența României a fost pusă foarte mult la încercare”, arată politologul.
Contextul nu mai este nici pe departe asemănător. Între timp au apărut efectele războiului hibrid, care au transformat confruntarea politică din România într-un adevărat război civil în care inamicii democrației și ai liniei pro-occidentale sunt singurii câștigători, explică Pârvulescu.
„Între timp, cei care ar fi trebuit să asigure pacea socială se confruntă cu duritate și aruncă vini și fiecare dintre părți este pregătită să colaboreze cu extrema dreaptă. Realitatea este tristă iar congresul PNL nu face decât să o adâncească, pentru că fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toții”, atrage atenția politologul.
Contrar exemplelor înaintașilor liberali, „astăzi critica internă de partid nu se mai face în niciun fel, pentru că avem toată această viziune tipică războiului hibrid în care simplificăm totul, în care reducem totul la o luptă cu trădătorii. O neînțelegere a modului în care funcționează democrația”, subliniază Cristian Pârvulescu.
Partidul Național Liberal, care era un partid al diferențelor, al orientărilor ideologice sensibil diferite, astăzi nu mai promovează astfel de abordări, susține politologul:
„Mi-e teamă că fundamentalismul religios a revenit în interiorul PNL cu o forță pe care nu o mai cunoscuse din 2021 încoace, cu riscurile pe care le prezintă. Nu o să fac comentarii suplimentare”.
„Partidul va fi mai slab acum decât era”
Un partid fracturat, cum este în prezent PNL în urma desemnării de către președintele Nicușor Dan a lui Adrian Veștea pentru formarea unui nou cabinet, nu va fi un partid care va putea cere conducerea Guvernului, arată Pârvulescu: „Partidul va fi mai slab acum decât era înainte, în raport cu USR-ul, spre exemplu. (…) Dacă pierd – chiar și cei șapte pe care i-au pus pe listă, dar vor pierde mai mulți -, dacă vor pierde mai mulți parlamentari, riscurile sunt foarte mari. Faptul că o întreagă parte a conducerii care fusese aleasă pe baza principiului autonomiei strategice a nivelurilor locale este îndepărtată din partid nu este o dovadă de coerență, ci din contră, de slăbiciune. Este un congres al slăbiciunii, nu al forței. Sigur, domnul Bolojan își întărește poziția, dar asta (…) nu pare să fie cea mai democratică formă de organizare. Va avea de suferit, evident”.
Pe de altă parte, calculul privind avantajele pe care le-ar putea aduce formațiunii alegerile anticipate, la care face referire gruparea radicală din PNL, ar putea să însemne procente suplimentare, dar o defavoare adusă României.
„Din păcate însă, situația pe care v-am descris-o, alegerile anticipate nu pot decât să împingă România în prăpastie. Nu pot să o ajute să iasă, pentru că nu s-au lămurit o întreagă serie de probleme, iar această criză politică nu a făcut decât să adâncească rănile mai vechi ale politicii românești. Or, faptul că PNL va câștiga, să zicem, 10% în plus, ceea ce este absolut spectaculos, nu va schimba raporturile de forțe, nu va transforma extrema dreaptă într-o formațiune mai slăbită. Și faptul că PNL vrea să reducă lupta politică din România la o luptă între polul de dreapta, la care adaugă USR, și eventual UDMR, și extrema dreapta, nu rezolvă problema. Știți, simplificarea și bi-partizanatul nu rezolvă problema, ci o complică. Ai întotdeauna nevoie de zona mediană”, este de părere politologul.
Adepții radicalismului „pe toată linia” riscă să ne împingă foarte departe, poate chiar dincolo de alegerile parlamentare anticipate, către suspendarea președintelui, mai arată Pârvulescu: „Suntem în plin război hibrid, iar succesul adversarilor României e total. E total pentru că cei care rezistaseră în 2024 au devenit ei înșiși parte a unui mecanism prin care instituțiile fundamentale ale statului sunt puse în discuție”/
Rareș Bogdan atacă dur conducerea PNL în timpul Congresului: „Nu trebuie să devină sluga USR”. Bolojan, un „farseur nepriceput, dar agresiv și încăpățânat”
„Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense”
Cu sau fără congres, PNL se scinda, mai spune politologul: „Suntem într-un moment în care situația nu mai ține de Partidul Național Liberal. Este vorba despre România, nu e vorba de Partidul Național Liberal și despre locul pe care îl are Ilie Bolojan în arhitectura politică din România. Personal nu sunt deloc adeptul personalizării politicii. Cred că atunci când apar personalități excepționale riscurile sunt imense. Singurele care pot asigura funcționarea unui stat sunt instituțiile, nu persoanele. În momentul în care persoanele iau locul instituțiilor, riscul este imens. Personalizarea este un simptom al bolii democrației”.
Cabinetului Veștea, pe de altă parte, politologul îi dă și mai puține șanse decât propunerii anterioare – Eugen Tomac premier.
„Rolul acestui congres era tocmai acela de a-i face pe disidenți să se împuțineze, să ducă la scăderea apetitului pentru disidență la mulți reprezentanți ai partidului. Vedeți că războiul acesta se duce și prin sondaje, care încearcă să ne explice că unii câștigă și alții pierd din această confruntare. Sondajele – nu sunt dintre cei care cred că măsoară ceva, ci că fabrică ceva -, ele fabrică opinia publică și au participat masiv la fabricarea acestei confruntări. Întrebarea e: cui îi folosește? Nici președintelui, nici partidelor democratice. Atunci cui?”, întreabă politologul.
Deși întrebarea PNL – Dar de ce PSD a votat moțiunea de cenzură? – este justificată, fiind momentul declanșator al crizei, lucrurile nu mai pot fi schimbate. „Poate pentru că politicile de austeritate au creat atât de multă ostilitate în România profundă încât erau foarte greu de apărat? Poate că existau și alte alternative pentru rezolvarea problemelor bugetare decât tăierile? Nu știu dacă astea sunt simple întrebări retorice, dar oricum, acum suntem într-un alt moment. L-am depășit. PSD a făcut erori fundamentale, evident, o să le plătească la alegeri, dar până atunci România are nevoie de un guvern și acest guvern nu va mai putea fi condus de Ilie Bolojan, o spun și aliații săi din UDMR. Și atunci unde ajungem?”, mai întreabă Pârvulescu, subliniind că un PNL slăbit nu va mai putea propune un prim-ministru.
„Va accepta un guvern tehnocrat, pe care n-a vrut să-l accepte în prima fază a negocierilor? Nu-mi dau seama ce se va întâmpla, nu știu ce se va întâmpla cu Guvernul Veștea, rațiunea ne spune că șansele sale sunt reduse, deși inițial nu păreau așa, mai reduse decât ale lui Eugen Tomac, pentru simplul motiv că toată această punere în scenă, toată această scenografie, urmărește să-i facă pe cei care ar fi susținut un guvern Veștea să n-o mai facă”, a mai spus politologul.
Alegerile anticipate „sunt în mod clar anunțul unui dezastru”, a mai opinat politologul, subliniind că doar „optuzitatea și radicalismul liderilor politici” ne obligă să ajungem acolo.
Pe de altă parte, lupta de pe scena politică de astăzi nu mai este doar o luptă între partide, ci una împotriva instituțiilor, susține Cristian Pârvulescu, numind Instituția Prezidențială drept instituția atacată, și pe președintele Nicușor Dan, iar totul se întâmplă „spre satisfacția adversarilor României”.
Profesorul de științe politice a amintit și acuzațiile care i-au fost aduse președintelui Nicușor Dan că ar fi devenit pro-MAGA, acesta atrăgând atenția că PNL tocmai a confirmat în poziția de secretar general „un domn cunoscut pentru pozițiile sale pro-trumpiste și pro-MAGA”. „Nu știu dacă a devenit sau nu Nicușor Dan pro-MAGA, dar știm absolut sigur că domnul Sighiartău este acolo și a asumat întotdeauna aceste poziții. Revine după 5 ani în poziția în care, în urma negocierilor, oricum într-o atmosferă anti-Iohannis făcută de Ludovic Orban, a reușit să mobilizeze grupările radical-fundamentalist-religioase din fostul PDL în favoarea lui Ludovic Orban. Unde este tradiția liberală? Unde sunt grupările care au făcut posibilă unirea României și apoi România Mare cu idei progresiste venite din vestul Europei? Despre ce vorbim oare când spunem că partidul este sub atac? Nu. Partidul este cel care atacă, nu este sub atac. Atacă și atacă direct, nu? Refuzând categoric să accepte arbitrajul prezidențial, încercând să impună un guvern și, de ce nu, alegeri anticipate pe care văd că le anunță toată lumea cu satisfacție, urmând ca alegerile anticipate să transforme PNL-ul dintr-un partid marginal într-un partid central doar prin simplele operațiuni de manipulare a opiniei”, a mai comentat Pârvulescu.
„Austeritatea nu este o ideologie”
Întrebat dacă prin congresul PNL de duminică, 21 iunie, se marchează începutul unei repoziționări strategice a PNL pentru următorii ani sau este, în primul rând, o reacție la actuala criză politică, politologul a arătat nu vorbim despre viziuni ideologice, în afară de așa-numitul pol de dreapta, prin urmare nici de repoziționări. „Austeritatea nu este o ideologie”, a spus politologul. „Polul de dreapta, care merge pe ideea susținerii austerității cu orice preț, mai degrabă din motive religioase, pentru că oamenii trebuie să sufere pentru a putea fi mântuiți de Dumnezeu, decât prin motive economice solide, nu e o ideologie”, a subliniat Pârvulescu.
Crin Antonescu, dezamăgire maximă după Congresul PNL: „Nu am văzut niciodată ceva mai potrivit cu termenul «trădare»”
Vorbind, în altă ordine de idei, despre posibilitatea ca parlamentul să voteze un nou guvern, politologul a indicat că „săptămâna viitoare (n. red. care începe luni, 22 iunie) nu sunt condiții pentru a avea o astfel de situație”. În plus, „calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamna acestui an”, chiar dacă presa vorbește despre un vot de învestitură, luni, în parlament.
„Punctul de vedere se exprimă în interiorul partidului și după aceea te supui majorității”
Analistul politic Cristian Hrițuc a intuit, într-o discuție cu „Adevărul”, purtată anterior congresului PNL, poziționarea formațiunii în ofensivă.
„PNL intră în ofensivă, eu am mai spus și acum, și la guvernul Tomac, în primele zile, se vede că există o coordonare între PNL, USR și UDMR. Ceea ce, ca joc politic, este perfect normal și de înțeles în situația în care au fost ei. Iar acum vedem încă o dată că există o coordonare. Și propunerea cu PNL, USR, UDMR să propună un guvern minoritar sau varianta cealaltă, PSD să-și facă un guvern minoritar, arată că deja cele trei partide sunt în ofensivă și vor pune presiune atât pe președinte, cât și pe Grindeanu, care în ultima vreme a dispărut din spațiul public”, a spus analistul.
Pe de altă parte, analistul politic a arătat că, în opinia sa, încălcarea statutului partidului, cu atât mai mult cu cât există varianta dezbaterii în forurile interne, este firesc să fie sancționată.
Statutul unui partid este asemeni Constituției pentru noi toți, adică „legea fundamentală a partidului, care prevede și organizarea lui internă, și ierarhia, și regulile de funcționare”, a punctat analistul politic, or sancțiunile pentru încălcarea lui, stabilite de către PNL, nu pot fi considerate drastice.
„Și eu pot veni să spun așa: dacă tu, partid, nu îți respecți legea ta fundamentală, cum poți să dai încredere cetățenilor că vei respecta celelalte legi? De multe ori s-a uitat de statut, s-au închis ochii și tot așa. Și de aceea nu mi se par deloc drastice. Și aici ar trebui să se ducă un pic în istorie să citească membrii PNL și alții. Era o regulă în PDL impusă de Vasile Blaga, regula celor 3D. Era dezbatere. În cadrul dezbaterii îți poți afirma punctul de vedere. Se supune la vot decizia, decizia se ia în funcție de ce a votat tabăra majoritară, iar după aceea toată lumea trebuie să respecte și să intre în format de disciplină decizia, pentru că vorbim de interesul partidului, nu de interesul lui Veștea, persoană fizică, sau a nu știu cui”, a mai spus Hrițuc.
-
Breakingacum 3 zileSingurul palat bizantin din Grecia s-a redeschis
-
Breakingacum 2 zileTOP 10 | Țări de vizitat în prima vacanță singur, dacă tocmai te-ai despărțit de partenerul de viață
-
Actualitateacum 3 zile
Interzicerea rețelelor sociale pentru adolescenți „nu rezolvă problemele tinerilor”. Vlad Zaha: „Ar fi mai util ca UE să tragă la răspundere platformele”
-
Breakingacum 2 zileRăzboi în Ucraina, ziua 1.578. Ucrainenii au lovit tocmai în Siberia, rușii răspund cu un atac asupra orașului Harkov
-
Actualitateacum 2 zile
Crimă oribilă în Giurgiu. Un bărbat și-a înjunghiat în gât prietenul, după o ceartă
-
Breakingacum 24 de oreCe aduce nou programul de guvernare al lui Veștea față de cel al lui Bolojan: Mai puțin șoc fiscal, mai mult ADN social-democrat
-
Breakingacum 2 zileNicusor Dan s-a încurcat în căștile de traducere, în Turcia
-
Actualitateacum 2 zile
Mizele vizitei lui Nicușor Dan în Turcia. Analist: „Încearcă să realizeze un demers de advocacy pentru țara noastră”





